NAJLEPSI BOKSERZY SKANDYNAWII

Dania posiada w zawodowym boksie wielkie tradycje sięgające przełomu XIX i XX wieku. Chodzi o Battlinga Nelsona (a właściwie Oscara Matthaeusa Nielsena), dwukrotnego mistrza świata wagi lekkiej w latach 1905-1910.  Z czasów bardziej współczesnych warto wspomnieć osiągnięcia braci Jimmiego i Johnnego Bredahlów, którzy udane kariery amatorskie kontynuowali na zawodowych ringach. Jimmi Bredahl był mistrzem świata WBO w super piórkowej w latach 1992-1994 i tytuł stracił dopiero na rzecz Oscara De la Hoyi. Johnny Bredahl był natomiast najpierw mistrzem świata WBO w super muszej, a następnie mistrzem świata WBA w koguciej w latach 2002-2004.

Nie sposób pominąć też bardzo oryginalnego boksera wagi ciężkiej, jakim był (a teoretycznie jest nadal) Brian Nielsen. Zasłynął jako pogromca bumów oraz weteranów i legitymuje się wspaniałym bilansem (64-3, 43 KO). Trzeba zauważyć, że ma na rozkładzie wiele uznanych gwiazd królewskiej kategorii takich, jak Ross Purrity, schyłkowy James Bonecrusher Smith, Tony Tubbs, Carlos DeLeon, Andrew Maynard, bardzo schyłkowy Larry Holmes i bardzo schyłkowy Tim Witherspoon. Nielsen przegrał tylko z Dicky Ryanem, Mike'iem Tysonem i w ubiegłym roku w pojedynku weteranów z Evanderem Holyfieldem. Obecnie duński boks zawodowy posiada jedną uznaną gwiazdę, Mikkela Kesslera i kilku dość perspektywicznych prospektów.

Mikkel Kessler 33 lata, bilans 45(34) - 2(0), waga półciężka
W boksie amatorskim Kessler odnosił duże sukcesy jako junior, ale nie dane było mu wystąpić na imprezie dużej rangi. Ma za sobą wspaniałą karierę zawodową ozdobioną mistrzowskimi pasami WBA i WBC w wadze super średniej. Przegrał jedynie z Joe Calzaghe'em i Andre Wardem, pokonał natomiast m.in. takich bokserów, jak Dingaan Thobela, Henry Porras, Manny Siacca, Anthony Mundine, Marcus Beyer, Librado Andrade, Dimitri Sartison, Gusmyr Perdomo i Carl Froch. Kessler jest wysoki i najchętniej walczy na dystans. Boksuje doskonale pod względem technicznym, z upodobaniem stosując zwłaszcza ciosy proste. Dysponuje też dobrą siłą ciosu.  Kessler zadebiutował 19.05.12 w kategorii półciężkiej, wygrywając we wspaniałym stylu (ko w 4 rundzie) z Allanem Greenem w Kopenhadze. Nie jest wykluczone, że w tej dość słabo obsadzonej wadze ponownie sięgnie po któryś z mistrzowskich pasów.

Patrick Nielsen 21 lat, bilans 15(8) - 0, waga średnia
Po porażce Rudy'ego Markussena z Brianem Magee ten młodziutki zawodnik stał się największą nadzieją duńskiego boksu na przyszłość. Nie ma chyba jednak zadatków na następcę Kesslera. Nielsen jest wysokim defensywnym sluggerem, walczącym na dystans i polującym na silną kończącą kontrę. Niedawno udało mu się w ten sposób upolować w 10 rundzie przeciętnego Argentyńczyka Gastona Vegę, który był do tej pory chyba najtrudniejszym jego przeciwnikiem. W kolejnej walce pokonał na punkty Włocha Gaetano Nespro. Obie walki obnażyły jednak spore braki Nielsena pod względem techniki.

Kim Poulsen 25 lat, bilans 21(6) - 1(0), waga junior półśrednia
Poulsen jest wysoki, jak na swoją wagę i najlepiej czuje się w dystansie. Jest dobrze wyszkolony technicznie. Nie pokonał do tej pory nikogo nawet ze średniej półki, ale rokuje pewne nadzieje na przyszłość.

Reda Zam Zam 32 lata, bilans 26(13) - 1(1), waga junior średnia
Ten pochodzący z Libanu bokser w latach 2002-2007 nie zaznał porazki, pokonując m.in. niezłego Hamleta Petrosjana z Armenii. Został jednak nieoczekiwanie znokautowany w 1 rundzie przez Wenezuelczyka Carlosa Donquiza, po czym na cztery i pół roku zniknął z ringów. Po powrocie odniósł na razie 3 zwycięstwa przed czasem. Zam Zam to silny fizycznie i dość szybki bokser lubiący wymianę w półdystansie.
 
Norwegia

Najlepszym zawodowym bokserem w historii Norwegii był malutki, ale bardzo waleczny swarmer Pete Sanstol, który w latach 30. XX wieku sięgnął po tytuł mistrza świata w wadze koguciej. W bardziej współczesnych czasach spore sukcesy zanotował półciężki Ole Klemetsen, który był mistrzem Europy, a w pojedynku o tytuł światowy IBF uległ w 1998 roku na punkty Reggie Johnsonowi. Obecnie w Norwegii jedynie 4 zawodników uprawia boks, z których jednak dwóch zasługuje na uwagę.

Andreas Evensen 26 lat, bilans 16(6) - 2(0) - 1, waga piórkowa
Evensen jest z pochodzenia Kolumbijczykiem i jako dziecko został adoptowany w Norwegii. Mimo młodego wieku ma już za sobą pojedynek o tytuł światowy WBO w super piórkowej, w którym jednak uległ zdecydowanie na punkty w Glasgow Ricky'emu Burnsowi. Jest bokserem niezłym technicznie i bardzo szybkim.

Leif Larsen 37 lat, bilans 16(13) - 0, waga ciężka
Larsen to jeden z wielu w wadze ciężkiej nieustraszonych pogromców bumów. Wielkie silne chłopisko pokonuje rywali dzięki potężnej sile fizycznej nie popartej jednak większymi umiejętnościami bokserskim. Największym osiągnięciem Larsena było pokonanie przez tko w 2 rundzie schyłkowego Danny'ego Williamsa.
 
Szwecja

Szwecja należy do grona nielicznych krajów, które mogą się poszczycić posiadaniem w przeszłości mistrza świata wagi ciężkiej. Stało się tak za sprawą Ingemara Johanssona, który w 1959 roku już w 3 rundzie znokautował ówczesnego mistrza Floyda Pattersona. Kolejne dwa pojedynki tych bokserów miały również bardzo interesujący przebieg, lecz zakończyły się zwycięstwami Pattersona przed czasem. Co ciekawe, we wspomnieniach Patterson oceniał, że jego szwedzki rywal miał mocniejszy cios od Listona i Alego. Innych zawodowych bokserów na miarę Johanssona Szwecja nie miała, a aktualnie ten sport uprawia jedynie garstka zawodników. Na uwagę zasługują dwaj.

Badou Jack 28 lat, bilans 11(8) - 0, waga półciężka
Badou Jack o ringowym przydomku Kuba Rozpruwacz posiada obywatelstwa Szwecji (po matce) i Gambii (po ojcu). W barwach Gambii wystąpił na olimpiadzie w Pekinie, ale sukcesów nie odniósł. Jack boksuje w USA i dotychczasowych rywali na ogół szybko zmiata z ringu głownie dzięki mocnym ciosom na korpus. Najwiekszym  sukcesem Jacka było zwycięstwo na punkty odniesione niedawno nad  rutynowanym Kolumbijczykiem Alexandrem Brandem.

Erik Skoglund 21 lat, bilans 11(6) - 0, waga półciężka
Wysoki chłopak, który wzbudził zainteresowanie fachowców od boksu zarówno bardzo oryginalną techniką (częste zmiany pozycji), jak i siłą ciosu. Duży talent, który odpowiednio prowadzony może zajść daleko.
 
Finlandia

Finowie mieli wielu solidnych zawodowych bokserów, ale żadnego naprawdę wybitnego. Największe sukcesy zanotował Gunnar Barlund boksujący w wadze ciężkiej w latach 30. i 40. XX wieku. W porównaniu do innych krajów skandynawskich w Finlandii boks zawodowy uprawia aktualnie więcej bokserów, a niewątpliwą gwiazdą jest Robert Helenius.

Robert Helenius 28 lat, Bilans 17(11) - 0, waga ciężka
Ten dwumetrowy bokser pochodzenia szwedzkiego jako amator był wicemistrzem Europy w 2006. Na zawodowstwie zrobiło się o nim głośno po 3 spektakularnych zwycięstwach przed czasem odniesionych na byłymi mistrzami świata Brewsterem, Peterem i Lachowiczem. Pokonał też Derecka Chisorę, ale jak wiemy niesłusznie. Pomimo dość wątłej budowy Helenius jest zawodnikiem o ogromnej sile fizycznej, która przenosi się na siłę ciosu i odporność. Dysponuje też niezłą techniką, a najsłabszym elementem jest szybkość. Słaba walka z Chisorą była chyba wypadkiem przy pracy spowodowanym kontuzją. Obnażyła ona jednak poważne braki Heleniusa w obronie, które muszą zostać wyeliminowane, jeśli w przyszłości chce on zostać mistrzem świata królewskiej kategorii.

Juho Haapoja 31 lat, Bilans 17(10) - 2(1) - 1, waga cruiser
Pomimo ewidentnego braku warunków fizycznych (182 cm wzrostu) Haapoja przez wiele lat boksował w wadze ciężkiej. W końcu zrzucił blisko 20 kg nadwagi i przeniósł się do cruiser, gdzie wygląda dużo lepiej. Haapoja to ofensywny slugger prący cały czas do przodu i szukający walki w półdystansie. Taka mniejsza i gorsza kopia Chrisa Arreoli.

Edis Tatli 24 lata, Bilans 18(4) - 0, waga lekka
Tatli rokuje chyba najlepsze nadzieje na przyszłość spośród kilku fińskich bokserów młodego pokolenia. Dość wysoki na swoją kategorię, preferuje walkę na dystans i dysponuje poprawną techniką.
 
Islandia

Dzieje boksu zawodowego w tym kraju sprowadzają się do jednego zawodnika, jednej walki i jednego zwycięstwa. W czerwcu 2008 roku w stanie Wisconsin w USA ważący 254 funty Islandczyk Skulli Armannsson pokonał w 2 rundzie przez tko dużo lżejszego Caleba Nelsona, również debiutanta. Żaden z tych bokserów więcej nie pojawił się w ringu.

Dodaj do:    Dodaj do Facebook.com Dodaj do Google+ Dodaj do Twitter.com Translate to English

KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 Autor komentarza: WARIATKRK
Data: 11-06-2012 12:55:29 
Czyli Skandynawie w boksie się nie liczą ja osobiście tylko znam Kesslera i Heleniusa resztą jest anonimowa.Ingemara Johanssona ciężko jest nie znać ale to jest dawna historia.
 Autor komentarza: Karlitopl
Data: 11-06-2012 13:26:15 
Od kiedy Dania to Skandynawia?
 Autor komentarza: Matys90
Data: 11-06-2012 14:36:37 
Od wikingów.
 Autor komentarza: Karlitopl
Data: 11-06-2012 14:48:00 
Skandynawia to Półwysep skandynawski, a Dania to Półwysep Jutlandzki plus wyspy.
 Autor komentarza: DrewnoDiabloPablo
Data: 11-06-2012 15:33:16 
U nas za to mistrzow dostatek!... Polski:))
 Autor komentarza: Matys90
Data: 11-06-2012 16:02:26 
"Choć ze ściśle geograficznego punktu widzenia termin Skandynawia odnosi się do krajów położonych na Półwyspie Skandynawskim (tj. Szwecji i Norwegii), pojęcie to tradycyjnie rozciąga się też na Danię, ponieważ te trzy kraje powiązane są więzami historycznymi (unia kalmarska) i kulturowymi (mitologia nordycka, języki skandynawskie, wikingowie, luteranizm, nazwą waluty - pozostałość po unii walutowej)."

http://pl.wikipedia.org/wiki/Skandynawia

:P
 Autor komentarza: SweetPea
Data: 11-06-2012 18:50:39 
Może teraz kraje Słowiańskie
 Autor komentarza: DarekR
Data: 11-06-2012 22:55:28 
z krajów Słowiańskich to między innymi nieobliczalny tajfun Pavel Silvin
 Autor komentarza: sliver84
Data: 12-06-2012 07:43:52 
DarekR
I niesamowicie groźny puncher Stefan "Koszmar" Cirok.
 Autor komentarza: DarekR
Data: 12-06-2012 11:41:22 
tak tak Cirok i Silvin to czołówka słowiańskiego p4p
 
Aby móc komentować, musisz być zarejestrowanym i zalogowanym użytkownikiem serwisu.