ŁAGODNY WYMIAR KARY

W sobotę, 18 lutego, byliśmy świadkami walki pomiędzy Witalijem Kliczko (44-2, 40 KO), a Dereckiem Chisorą (15-3, 9 KO). Atmosferę podgrzało zachowanie tego ostatniego na piątkowej ceremonii ważenia, kiedy to spoliczkował Ukraińca. Mistrz zachował zimną krew. Liczyłem, że za takie zachowanie ukaże go porażką przed czasem. Okazało się jednak, iż Brytyjczyk wysoko postawił poprzeczkę i poległ na punkty. Niestety dobre wrażenie, jakie zostawił podczas walki, zostało zatarte przez jego kolejne wybryki.

W momencie, kiedy Witalij wchodził do ringu, pretendent próbował go odepchnąć. Następnie opluł wodą brata czempiona WBC, Władimira. Młodszy z braci Kliczko także zachował zimną krew. Obaj są chyba zbyt inteligentni, by dać się sprowokować w taki sposób. Swoją wyższość udowadniają na ringu, a nie poza nim. Krótko po ogłoszeniu werdyktu, kiedy to zwycięzca podszedł do swojego rywala, ten ponownie prowokował próbując jakieś dziwnej przepychanki. Nawet po pojedynku nie potrafił przyjąć porażki z godnością. Swoim zachowaniem zniechęcił do siebie zapewne miliony kibiców na świecie.

Mógł bowiem od wczoraj nosić status bohatera wagi ciężkiej, ponieważ jako jeden z niewielu potrafił stawić opór Ukraińcowi i postawić mu poprzeczkę dużo wyżej, niż wszyscy zakładali. Swoimi wybrykami sprawił jednak, że dobra postawa w ringu została przyćmiona jego chamskim zachowaniem. Na koniec, podczas konferencji prasowej po walce, Chisora wdał się w bójkę z Davidem Haye. W ciągu jednego weekendu zafundował światu więcej pozaringowych emocji, niż pozostali “ciężcy” podczas ostatniej dekady. Tylko, czy o to chodzi w boksie zawodowym?

W moim przekonaniu nie. Dereck zrobił sobie świetną reklamę. Zapewne do wczoraj mało kto, z szerokiego grona kibiców sportu, o nim słyszał. Dziś mówią o nim wszystkie serwisy informacyjne na świecie. Jego głupie zachowanie dodało mu popularności, ale przy okazji przyćmiło to co pokazał przez 12 rund. Poza tym nie tak powinna wyglądać promocja boksu na świecie. Boks potrzebuje takich ambasadorów, jakimi są choćby bracia Kliczko. Jeśli przybędzie nam więcej "Derecków" pięściarstwo kojarzone będzie z chamstwem, głupotą i zawodnikami-półgłówkami, od których zachowania rodzą się krzywdzące stereotypy.

Witalij wymierzył Chisorze karę, ale w łagodnym wymiarze. Anglik powinien dostać ciężkie KO by nabrał nieco pokory, ale okazał się zbyt twardy i sprytny, by dać się znokautować. Wypromował się, ale przy okazji zaszkodził wizerunkowi zawodowego boksu. Zapewne kolejne walki Derecka będą cieszyć się dużym zainteresowaniem, ale trzeba zadać sobie pytanie, czy z uwagi na jego pozaringowe wybryki, czy rzemiosło które prezentuje? Osobiście wolę wyczekiwać pojedynków, w których zawodnicy pokazują cały bokserski alfabet, przy tym zachowując się z godnością.

Dodaj do:    Dodaj do Facebook.com Dodaj do Google+ Dodaj do Twitter.com Translate to English

KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 Autor komentarza: FeniksX
Data: 19-02-2012 20:37:37 
chisora to półmózg,kontuzjowany Kliczko jest więcej warty niż ten wypierdek
 Autor komentarza: Piotrowski
Data: 19-02-2012 20:40:08 
do autora- bez obrazy ale pierdolisz jak potluczony:)
strasznie stronniczy i jadowity artykul. Jesli nie potrafisz znalezc motywacji Chisory do takich dzialan to lepiej nie pisz na takich portalach. I jeszcze jedno- Chisora i tak okazal sie zbawca HW dla milionow, bez twej jadowitej zacietosci ;)
pozdrawiam
 Autor komentarza: gibons84
Data: 19-02-2012 20:58:34 
1.Bardzo stronniczy artykuł to mało powiedziane.
2. Myślałem już że Kliczko doznał kontuzji po plaskaczu, ale jednak podczas walki, zresztą co to ma do rzeczy, to go nie usprawiedliwia.
3. Chisory nie popieram w zachowaniach, ale wcale nie przegrał tej walki. Kliczko wygrał bo walczył u "siebie":)
 Autor komentarza: Windu
Data: 19-02-2012 21:02:06 
Niesamowicie stronniczy artykuł. Szczerze mówiąc, to jestem bardzo tym zdziwiony... "Witalij wymierzył Chisorze karę, ale w łagodnym wymiarze. Anglik powinien dostać ciężkie KO by nabrał nieco pokory" No Panie Autorze, bez przesady... I jaką niby karę wymierzył Witalij? Bo chyba nie punktował gładko "Del Boya" przez te 12 rund. Chyba, że oglądałem inną walkę?
 Autor komentarza: szansepromotions
Data: 19-02-2012 21:12:34 
Ludzie potrzebują emocji a nie samych Kliczków , dajcie im 12 ludzi z takimi jajami jak Chisora i boks odzyska swoją dawną chwałę .
 Autor komentarza: WARIATKRK
Data: 19-02-2012 21:13:24 
I tak większość osób która nie interesuje się boksem uważna ze bokserzy to tępaki i nic innego nie potrafią robić niż się bić...
 Autor komentarza: tenarus
Data: 19-02-2012 21:17:34 
Redakcjo skasujcie ten artykul bo jest naprawde zenujacy i przynosi wstyd portalowi. dziennikarstwo polega na rzetelnym przedstawianiu faktow a nie swoich "widzimisie".
 Autor komentarza: krajana
Data: 19-02-2012 21:18:11 
Zauważyłem że od tego pamiętnego ważenia to teraz Polacy a przynajmniej ich część stała się aniołkami bo przecież zachowanie Chisory było karygodne itd ? To sport dla mężczyzn a taki mały liść krzywdy Vitkowi nie zrobił więc po co ta afera ? O bójce z Hayem też przypisujesz winę Dereckowi ? To dlaczego najwięcej gadał i prowokował człowiek który z tą walką nie był w ogóle związany i co on tam w ogóle robił więc raczej to Haye jest winny tej przepychance. Jedynie Chisora mógł się opanować z opluciem Władka bo to już było nie na miejscu.
 Autor komentarza: welterweight
Data: 19-02-2012 21:22:13 
ty marku rugowski powinienes zaliczyc KO za te wypociny
 Autor komentarza: szansepromotions
Data: 19-02-2012 21:26:22 
@tenarus
Niekoniecznie , to jest felieton czyli właśnie te widzimisie
 Autor komentarza: WonderBoy
Data: 19-02-2012 21:36:01 
Bardzo dobry tekst.
 Autor komentarza: yakasieka
Data: 19-02-2012 21:38:29 
właśnie takich kibiców jak wy przyciągnął Derek :) dzisiejsza kultura masowa potrzebuje mocnych bodźców, mało kto jest fanem kunsztu pięściarstwa, większość ogląda "tego murzyna co pluje".
 Autor komentarza: sqnik
Data: 19-02-2012 21:58:34 
Drogi redaktorze albo jesteś ślepy i głuchy albo po prostu nie chcesz dostrzec tego ,że ta walka jest na ustach całego sportowego świata.Nie pochwalam takiego zachmowania ale wpłynęło to bardzo pozytywnie na promoche boksu ,a przede wszystkim HW na świecie.Gadałem dzisiaj o tej walce z osobami ,którzy nigdy wcześniej nie interesowały się boksem.Pytanie brzmi tylko czy taki stan rzeczy się utrzyma czy jest to tylko chwilowe uniesienie.

Zapewniam pana ,że Chisora nie zniechęcił milionów osób do siebie.Raczej zachęcił ludzi do oglądania tego sportu co za tym idzie zyskał fanów.Im mniej takich harcerzyków jak pan redaktor tym ta strona będzie lepsza.Jeśli pan uważa,że ta cała awantura nie pomogła boksowi to dla mnie redaktor jest ignorantem.
 Autor komentarza: oxy10
Data: 19-02-2012 22:10:15 
"Swoim zachowaniem zniechęcił do siebie zapewne miliony kibiców na świecie"
Mnie się zdaje ,ze dla kibiców boksu ,którzy interesują się tym na co dzień,Derek zrobił rzecz odwrotną dla dużej większości z nich.
Oczywiście,że dla przeciętnego Kowalskiego będzie to złe.Dla przeciętnego Kowalskiego boks to po prostu sport.Ale najpierw w tym wszystkim jest biznes.Ale jak wspomniał już jeden z użytkowników dla przeciętnego Kowalskiego na całym świecie bokserzy to tępaki.Taki sam stereotyp dotyczy np. kulturystów ,napakowane bezmózgi.Wracając do tych na co dzień w boksie,znających pewne zasady,orientujących się co w trawie piszczy zachowanie Dereka sprawiło iskrę nadziei na zmianę w królewskiej kategorii.Na zmianę wiecznej nudy w tej otoczce poza ringowej jak i w ringu.Postawa Dereka udowodniła ,że jednak można coś zrobić w walce.Nie tylko rola worka i to jeszcze obsranego.
Kolejne ciekawe pojedynki.Zapewne wyciągnięcie z emerytury Haye na którego duża większość czekała, po mimo tego co zaprezentował z Władem.Po prostu się coś dzieje.Fakt,że chamstwo jest tym głównym czynnikiem,ale ludzie kochają kontrowersje.Przeciętny Kowalski i tak ogląda na codziennie debilizmy jakie funduje mu TV w różnych programach rozrywkowych.Czy tam chamstwa nie ma ?Tam jest jeszcze gorzej.Wynaturzenia,obmacywania itp.Myślę ,że tym sposobem boks złapie trochę widzów ,żeby zobaczyć tego złego Chisore.
 Autor komentarza: Popiol
Data: 19-02-2012 22:13:25 
Zgadzam się z autorem tekstu. Boks nie powinien być promowany w taki sposób. Jak ktoś chce sobie takie brudne cyrki kompletnie nie związane ze sportem to niech sobie włączy Wrestling czy tam inne KSW

Również user 'yakasieka' bardzo dobrze podsumował powyższe komentarze:)
 Autor komentarza: Popiol
Data: 19-02-2012 22:14:47 
*umknęło mi słowo 'obejrzeć'
 Autor komentarza: KrzychuFR
Data: 19-02-2012 22:21:33 
Jak zwykle tylko czytam i bacznie obserwuje poczynania redaktorow i caly servis tak w tym artykule jednak chcialem cos napisac...

Mianowicie do Pana ktory jest autorem tego tekstu, dawno nie czytalem tak stronniczego i prostoliniowego artykulu na tej stronie, mozna sie nawet pokusic o stwierdzenie ze autor ma na celu przycmic sukces Chisory ktory w moim odczuciu wygral 5/6 rund tego pojedynku, a w dodatku wniosl pewne ozywienie ktorego nudni jak kisiel Kliczkowie nie sa wstanie wniesc od czasow walki z Lennoxem. Brakuje charyzmatycznych wojownikow w dzisiejszej HW.

Swoja droga jesli tak swobodnie Derek przedostawal sie do poldystansu i tam zadawal serie po 3, 4 ciosy to co by zrobil z Vitem Tyson w jakiejs tam w miare formie... :o juz nie mowiac o Prime...
 Autor komentarza: mareno
Data: 19-02-2012 22:31:48 
Cieszę się, że skłoniłem Was do dyskusji. Wszystkie krytyczne komentarze przyjmuje na klatę.

Osobiście nie uważam, aby był to stronniczy artykuł. Gdyby tak było nie napisałbym ani jednego słowa na temat dobrej postawy Chisory, a jak wiadomo wspominam o tym kilka razy. Uważam, że Anglik stoczył dobry pojedynek, ale jego dyspozycja została przyćmiona przez wybryki towarzyszące walce.

Nie zamierzam pochwalać zachowania Derecka. Nie tak powinna wyglądać promocja boksu. Jestem fanem pięściarstwa i drażnią mnie prostackie zachowania. Wolę oglądać wojnę w ringu, niż przepychanki poza nim. I tylko to chciałem podkreślić.

Pozdrawiam wszystkich.
 Autor komentarza: Matys90
Data: 19-02-2012 22:33:48 
Ej, tak sobie pomyślałem, że jakby ktoś napisał taki post przed 10 września 2011:

"Adamek nie ma szans z Kliczko, nie wygra ani jednej rundy, będzie totalny mismatch, a walka potrwa 10 rund, jedynie dlatego, że Witalij będzie chciał zarobić na reklamach. Żaden pompowany cruiser nie ma szans z braćmi, lepszą walkę dałby już choćby Chisora, który z K2 wypadłby lepiej niż Adamek, a nawet lepiej niż Haye!"

Ładnie by został wyśmiany ;D "Gdzie jest Chisora w rankingu The Ring?" "Jest za mały, tylko drągale jak Helenius mają szanse", "przegrał z Furym, jest skończony!", "Haye i Adamek to mistrzowie świata, jak można porównywać do nich tłustego Derecka?"

Oczywiście to całkiem logiczne, sam też tak myślałem, ale jak widać boks zawodowy wykracza poza logiczne schematy i algorytmy rankingów, co jest piękne. Ale w Mormecka nie wierzę ;)
 Autor komentarza: die
Data: 19-02-2012 23:03:22 
Popieram autora...

@piotrowski
Ty chyba pierdolisz jak potłuczony... zbawca HW? buahahah
to gowno które zrobił chisora jeszcze troche posmierdzi, przyschnie a pozniej wyplucze je wiosenny desz razem z nim...
 Autor komentarza: cienkiBolek
Data: 20-02-2012 00:13:35 
z marketingowego punktu widzenia chisiora zrobil wiecej dla siebie przez te dwa dni niz przez cala kariere wiekszosc tu brzeczy ze wariat i takie tam ale wezmy pod uwage panowie to boks nie szachy i do tego jeszcze zawodowy wiec wiadomo skandale licza sie wszedzie zreszta piosenkarki dupe gdzies pokaza specjalnie bo to im sie oplaca a w boksie potrzebni sa tacy kliczko i tacy chisiora haye i tyson ktorzy sa troche psychiczni ale ludzie lubia skandale zreszta widac po ogladalnosci niewazne czy dobrze mowia wazne ze nieprzekrecaja nazwiska i gadaja we wszystkich mediach :)wiekszosc z was jakby miala zarobic za walke milion i byc kliczka (grzeczny mily )a zarobic kilka dzieki pajacowaniu pewnie szybko zgubila by opory i stala sie bestia :)prawda jest taka ze dzieki tym jajom na konferencji np kliczko stal sie niepotrzebny chisiorze i hayeowi (bo chyba ludzie teraz bardziej by chcieli tej walki niz haye z kliczka a chisiora dzieki jajom i naprawde pokazania serca w ringu i skandalom jego wartosc finansowa napewno wzrosla znacznie pomimo porazek panowie kasa zadzi z marketingowego pkt chisiora i haye chyba najbardziej zyskali w ten weekend a wit chyba troszke stracil pomimo ze walke wygral sprawiedliwie
 Autor komentarza: Baboon
Data: 20-02-2012 00:47:43 
Dobry artykuł. Kto powiedział, że redakcja ma być obiektywna i nie ma prawa do własnego zdania?
 Autor komentarza: isov
Data: 20-02-2012 14:44:14 
Bez kitu, mam wrażenie, że same banany zaczęły boks oglądać ostatnio (może właśnie wszyscy tylko oglądają i komentują a walczyć nie ma komu - stąd niski poziom w ostatnich latach?). Dla mnie Del Boy dzięki walce stał się ulubionym bokserem, dzięki temu co wyrabiał poza ringiem - zyskał u mnie jeszcze więcej. I to tyle.
 
Aby móc komentować, musisz być zarejestrowanym i zalogowanym użytkownikiem serwisu.