MASKAJEW: DOPISALI MI DO REKORDU FIKCYJNE ZWYCIĘSTWA

- Oleg, który z pięściarzy wagi ciężkiej jest obecnie w stanie pokonać braci Kliczko?
Oleg Maskajew: Myślę, że tylko David Haye, który ma mocny cios i szybkość. Niech więc spróbuje, ale nie wiem, czy da radę. Bracia Kliczko są świetnie zorganizowani, mają doskonałe zaplecze marketingowe i szkoleniowe. Są przy tym bardzo zdyscyplinowani i zawsze w dobrej formie. Niemal nad każdym zawodnikiem swojej kategorii mają przewagę wzrostu, przez co nie jest łatwo z nimi walczyć. Dlatego są mistrzami.

- A Aleksander Powietkin, największa nadzieja Rosji?
OM: Znam Saszę doskonale i wiem, że ma wielkie perspektywy. Miał okazję walczyć z Władimirem, ale mu odmówił. I myślę, że miał rację. On uważa, że musi jeszcze ciężko popracować, by być gotowym do takiej walki. Tym bardziej jest to zrozumiałe, że nie ucierpiała na tym jego pozycja. Po prostu nie wykonał ruchu, do którego nie był jeszcze przygotowany. Musi złapać odpowiedni moment, jak przed laty bracia Kliczko. Ukraińcy wyławiają przeciwników, ktorzy nie są w stanie im zagrozić. Ma to m.in. związek z wcześniejszymi porażkami oraz ciężkimi kontuzjami braci Kliczko.

- W tej chwili sądzisz się z federacją WBC. Jakie stawiasz jej zarzuty?
OM: Po operacji prawego łokcia zmusili mnie do walki, grożąc odebraniem tytułu i przekazaniem go Samuelowi Peterowi, co też ostatecznie stało się faktem. Popełnili błąd. Czy się to skończy z korzyścią dla mnie, czy dla nich - oceni sąd. Sprawa dotyczy nie tylko mnie, ale także mojego promotora, którego obowiązkiem była opieka nad zawodnikiem. Ludzie z WBC dawno wykreślili mnie ze swoich rankingów. Skorzystali z pierwszej okazji, jaka się tylko pojawiła. Czas najwyższy, by odpowiedzieli za straty finansowe, jakie poniósł mój team.

- Co robiłeś od ostatniej przegranej walki z Aguilerą, którą stoczyłeś w 2009 roku?
OM: Zajmowałem się wszystkim tym, co pozwalało psychicznie odpocząć od boksu: spędzałem czas z rodziną, jeździłem na ryby. Podróżowałem też jak misjonarz po świecie. Był jednak również czas, który trwał dłużej niż miesiąc, kiedy przeszedłem depresję. To podobno naturalny proces. Dziękuję Bogu, że miałem w sobie siłę, by to przejść. Starałem się jak najmniej myśleć o tym co się stało i przez długi czas w ogóle nie oglądałem boksu. Ba, wcale nie interesowałem się sportem.

- Trenowałeś?
OM: Tak. Podtrzymywałem formę fizyczną na siłowni. To w naszym sporcie jest jest najważniejsze. Swoją drogą ćwiczyłem nawet z zawodnikami mieszanych sztuk walki. Potrzebowałem sparingpartnera, a na tej samej sali jednym z trenerów był David Marnoble, który niegdyś zdobył tytuł mistrzowski wagi lekkiej. On sprawił, że na wspólne treningi ze mną dał się namówić inny były mistrz MMA, David "Tank" Abbott.
Pamiętam jak spojrzał mi arogancko prosto w oczy i zapytał: "Ile rund potrzebujesz?" Odpowiedziałem, że co najmniej trzy i zaczęliśmy sparring. Gość miał całkiem dobrą obronę, ale otrzymał tyle mocnych uderzeń w korpus, że w trzeciej rundzie miał wielkie kłopoty z oddychaniem i nie był w stanie kontynuować walki. Może więc i był silniejszy ode mnie fizycznie, ale na bokserskich zasadach ze mną nie wygra.

- Jak dalej będzie przebiegała Twoja kariera?
OM: Chciałbym stoczyć przygotowawczy pojedynek, który będzie miał charakter rankingowy, po którym ocenimy na jakim etapie się znajduję. Ta walka pokaże jak trudnym powinien być mój kolejny rywal. Chcę sprawdzić na ile mnie stać. Wiem, że to będzie wymagało ciężkiej pracy, ale psychicznie jestem na to gotowy.

- To prawda, że aby w 1996 r. dostać szansę walki z Oliverem McCallem dopisano Ci do rekordu fikcyjne zwycięstwa?
OM: Tak było. Nie byłem wtedy klasyfikowany w żadnym rankingu. Pomyślcie, jak by to wyglądało? McCall, który całkiem niedawno był mistrzem świata, miałby boksować z Maskajewem, który miał w rekordzie trzy zawodowe walki? Jaki sens miałaby taka walka? Więc dopisali mi zwycięstwa.

- Nie miałbyś ochoty stoczyć z McCallem walki rewanżowej?
OM: Jeśli pojawi się taka możliwość, z przyjemnością się z nim zmierzę. Dlaczego nie?

- Przed waszą pierwszą walką, Hasim Rahman powiedział, że nigdy nie przegra z białym człowiekiem. Dlaczego odpowiedziałeś mu w taki a nie inny sposób?
OM: To nie było podczas oficjalnej konferencji prasowej. Przed ważnymi walkami dziennikarze dzwonią i rozmawiają z bokserami. Tak samo było wówczas, ale podczas tej rozmowy byliśmy w stanie komunikować się z Rahmanem. A w ogóle zacząłem mówić o tym, jaki jest mój plan na tę walkę i co będę robił po jej wygraniu. Na to on powiedział: "jeszcze nigdy biały człowiek ze mną nie wygrał i nigdy nie wygra". Odpowiedziałem mu wtedy: "nie jestem biały - jestem Rosjaninem". Rahman miał sporo racji, wiadomo było, że biali amerykańscy bokserzy wagi ciężkiej byli słabi.

 - Jakim rywalem był Rahman?

OM: W walce był bardzo podobny do pitbulla. Jeśli czuł w ringu krew, to nie odpuszczał. W pierwszej walce, kiedy byliśmy w zwarciu, bił mnie cały czas po uszach. Pojawił się obrzęk, następnie krwawienie, co było bardzo bolesne. Faulował, a sędzia nie reagował. Wydawało mi się wtedy, że zamiast pięścią bije mnie kamieniem w uszy. Wiedziałem, że dłużej tego nie wytrzymam, więc postanowiłem trafić go moim koronnym uderzeniem, czyli prawym podbródkowym. Było po walce.

- Przy okazji, z jakiego powodu doszło później do bijatyki hali?
OM: Kiedy Rahman wypadł z ringu, jego zespół starał się szybko dotrzeć do niego i pomóc mu wrócić na górę, ale nie chciała do tego dopuścić ochrona. Nikt poza lekarzem i organizatorami nie mógł się do niego zbliżyć, więc wybuchły zamieszki. W to wszystko wmieszali się nasi kibice, latały krzesła i zapanował chaos. Natychmiast zostałem zabrany z tamtego miejsca i zaprowadzony do szatni.

- Mieszkasz za Oceanem. Nadal wierzysz w "amerykański sen"?
OM: To oszustwo. Ludzie są zmuszeni do tego, by wierzyć w marzenia, liczą że kiedyś ten sen się spełni, ale zdarza się to tylko nielicznym. Marzenia można w Stanach urzeczywistnić tylko dzięki ciężkiej pracy.

Dodaj do:    Dodaj do Facebook.com Dodaj do Google+ Dodaj do Twitter.com Translate to English

KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 Autor komentarza: Mroczny
Data: 30-03-2011 13:19:03 
Dobrze powiedział tym co są ślepo zapatrzeni w Stany tam trzeba ciężko pracować jak wszędzie. Życie to nie bajka a wielu osobom tak się wydaje naoglądają się Amerykańskiej kultury w Mtv i bogactw w filmach i myślą że to najwspanialszy kraj na świecie. Wszyscy widzą tych bogatych raperów obwieszonych złotem albo sportowców jak niejaki Mayweather a nie wiedzą że na głębokim południu ludzie o ich kolorze skóry żyją w nędzy jak w Afryce. Rahman rozwalił mnie tym tekstem że nie przegra nigdy z białym jacy oni są dumni i zadufani w sobie to głowa mała. Z białymi przegrywają na każdym kroku i w każdej dziedzinie życia nawet w ich dawniej koronnym sporcie boksie dostają baty szczególnie w wadze ciężkiej. Jak tacy cwani to niech któryś braci zdetronizuje.
 Autor komentarza: andrewsky
Data: 30-03-2011 13:23:01 
Przez wiele lat postrzegalem Masgajeva poprzez pryzmat jego szklanej szczeki:)
Ale uczciwie rzecz biorac to byl niezly piesciarz.Gdyby Wladek byl jego rozmiarow to zrobilby podobna kariere co Oleg
 Autor komentarza: KapralWiaderny
Data: 30-03-2011 13:28:29 
Era czarnoskórych bokserów HW odeszła do lamusa. Cały świat zdał sobie z tego sprawę gdy w pewnym momencie pasy mistrzowskie HW trafiły w ręce takich piesciarzy jak: Wład Kliczko, Oleg Maskajew, Rusłan Czagajew, Sułtan Ibragimov. Wprawdzie z cruisera zaimportowano Chambersa czy Haye'a a takze powrócił mający swoje lata Michael Grant ale...nie widać na horyzoncie perspektywicznego czarnoskórego.
 Autor komentarza: WalterAlfa
Data: 30-03-2011 13:39:36 
Właściwie to on tylko dwa razy wygrał z Rachmanem a pozostałe walki ze znanymi rywalami przegrywał (McCall, Tua, Johnson, Whitaker, Sanders, Peter, Aquilera). Ale walczył z czołówką to trzeba przyznać.
 Autor komentarza: andrewsky
Data: 30-03-2011 13:42:32 
WalterAlfa
I walczyl z ta czolowka calkiem dobrze,niestety tylko do czasu zainkasowania mocniejszego ciosu
 Autor komentarza: TommyMorrison
Data: 30-03-2011 13:49:02 
"nie widać na horyzoncie perspektywicznego czarnoskórego"

Mike Perez, Deontay Wilder- zapamiętał bym na waszym miejscu te nazwiska
 Autor komentarza: HAMMERFIST
Data: 30-03-2011 13:53:29 
Perez jest dobry polecam też Luisa Ortiza.A Wilder jest przereklamowany...Co z tego,ze zdobył medal ? Boks na IO jest taki,ze tam Harrison i Povetkin wszystkich wymiatali(poziom sie zmniejszył),a rekord Wildera jest na takich bumach,ze szok...A juz leżal ze Sconiersem ...Strasznie szklany jest,...Gwiazdka made in usa...No,ale nie skreślam go,ale moim zdaniem nie wypali...


Z białych ,to Pulev,Gerber i przede wszystkim David Price...
 Autor komentarza: HAMMERFIST
Data: 30-03-2011 13:54:12 
Jeszcze Ukrainiec Glazkov.
 Autor komentarza: TommyMorrison
Data: 30-03-2011 13:57:39 
@HAMMERFIST

Oczywiście najbardziej stawiam na Pereza, naprawdę robi wrażenie. Co do Wildera to wciąż jak na dzisiejszą HW jest jeszcze młody, zaś jeśli chodzi o rekord to w sumie większość go nabija na bumach. A ten cały Luis Ortiz? No nie wiem, koleś ma chyba troche ponad 30 lat i nie za wiele walk na koncie, no chyba ze sie mylę, bo tych Ortizów w boksie to tez było kilku ;d
 Autor komentarza: TommyMorrison
Data: 30-03-2011 13:58:08 
"Jeszcze Ukrainiec Glazkov. "

On jest czarny? ;d
 Autor komentarza: HAMMERFIST
Data: 30-03-2011 13:59:38 
Luis pokazał potencjał z journeymanem Pagem...Nikt nie mógł go ostatnio pokonać przed czasem nawet Perez,a on go zastopował...Ale zeczywiscie troche już stary...
 Autor komentarza: TommyMorrison
Data: 30-03-2011 14:00:04 
@up

No o tym Ortizie myslałem, 32 lata, 6 walk na koncie... no nie wiem. Ma co prawda na rozkładzie już Page'a ale...
 Autor komentarza: HAMMERFIST
Data: 30-03-2011 14:00:27 
Chodzi mi tak czarni:Perez,Ortiz
biali:Glazkov,Price,Gerber,Pulev...:)
 Autor komentarza: KapralWiaderny
Data: 30-03-2011 14:08:52 
Pereza widziałem w akcji ze dwa razy. Bardzo ofensywny zawodnik ale bardziej pasuje mi on do cruisera ze wzgledu na wzrost i budowę ciała.
 Autor komentarza: KapralWiaderny
Data: 30-03-2011 14:20:50 
Wilder pod wzgledem warunków fiz. dokładne przeciwienstwo Pereza (nowy Grant ? ;) ale czas by zaczął powoli przymierzać sie do zawodników ze sredniej półki bo narazie na rozkładzie sami bokserzy kategorii C.
 Autor komentarza: HAMMERFIST
Data: 30-03-2011 14:24:09 
Grant w wieku Wildera mial już dobrych bokseró na rozkładzie...Ba Wilder o wiele gorzej boksuje niz w jego wielu Grant

Walki w 1997-98 dlatego nie rozumiem tego hype'u na Wildera...

http://boxrec.com/list_bouts.php?human_id=5847&cat=boxer


Na razie sami bokserzy kategori "F" bym powiedział....
 Autor komentarza: HAMMERFIST
Data: 30-03-2011 14:25:50 
Takich co w wielu 25 lat rozłądał Grant

http://boxrec.com/list_bouts.php?human_id=5847&cat=boxer

A jakich ma na razie Wilder

http://boxrec.com/list_bouts.php?human_id=5847&cat=boxer


To przepaśc na korzyść Michaela,a Grant mega bokserem nigdy nie był...
 Autor komentarza: TommyMorrison
Data: 30-03-2011 15:42:14 
@HAMMERFIST

No proszę cię, myślałem że poważniej rozmawiamy na ten temat ;d. Co ty to za przykłady podajesz że kogo Grant rozbijał w wieku 25-26 lat a kogo Wilder :)
Przecież takie myślenie w ogóle nie trzyma się kupy i jest czystym bezsensem. Żebym się nie produkował dłużej z komentarzem to sobie zobacz kogo rozbijał Vitalij Klitschko we wspomnianym przez ciebie wieku 25-26 lat i sam sobie zadaj pytanie czy porównanie które tu pokazałeś ma sens :)
 Autor komentarza: HAMMERFIST
Data: 30-03-2011 16:15:19 
Witalij Kliczko w wieku 25 lat dopiero zaczął karierę...

No,to może inaczej nie patrz na rywali,a na boks Witalija,Granta i Wildera w wieku 25 lat...Najgorzej Wilder...TE wyczucie dystansu,poruszanie.

Moim zdaniem nic z niego nie będzie.
 Autor komentarza: HAMMERFIST
Data: 30-03-2011 16:16:05 
Chciałbym sie mylić.Jaki jest Wilder rozstrzygnie sie z jakims rywalem TOP 50
 Autor komentarza: HAMMERFIST
Data: 30-03-2011 16:17:46 
Aha i TOmmy nie jestem fanem Adamka i Granta nie uważam za goscia,który zdobyłby pas tylko za średniaka...Ale dla mnie Widler jest naprawdę cieńszy(boksersko).
 Autor komentarza: TommyMorrison
Data: 30-03-2011 16:26:21 
Ja tez nie uważam Wildera za jakiś mega talent bokserski, ale z czarnoskórych o których była tu mowa jest jednym z lepiej rokujących. Mnie tylko chodzi ze takie porównania kto w jakim wieku i z kim miał walki sa przynajmniej bezsensu, bo kariera każdego boksera jest zupełnie inna jak i epoki w których oni walczyli.
 Autor komentarza: TommyMorrison
Data: 30-03-2011 16:29:12 
Aha, a to ze Kliczko akurat zaczynał kariere to też nie ma nic do rzeczy bo równie dobrze mogę powiedzieć- Wilder ma 15 walk na koncie, zobacz sobie pierwsze 15 walk Vita, zresztą Wlada też...
 Autor komentarza: HAMMERFIST
Data: 30-03-2011 16:29:44 
No,to zobacz walki Wildera...Nie ma co drugi Lennox Lewis ;)

http://www.youtube.com/watch?v=gUlfI5VlZuY
 Autor komentarza: HAMMERFIST
Data: 30-03-2011 16:30:32 
15 walk Kliczków to brutalne szynkie nokauty nad o wiele lepszymi rywalami niż Wilder w swoich 15-stu.A nie jestem fanem Kliczków !
 Autor komentarza: HAMMERFIST
Data: 30-03-2011 16:31:19 
*15 walk Kliczków to brutalne szybkie nokauty nad o wiele lepszymi rywalami niż Wilder w swoich 15-stu walkach.A nie jestem fanem Kliczków!

Dla mnie,to on za krótki nawet do Chambersa jest.
 Autor komentarza: TommyMorrison
Data: 30-03-2011 16:32:18 
Ale kto powiedział że Wildera ma być drugi Lennox Lewis?
 Autor komentarza: HAMMERFIST
Data: 30-03-2011 16:34:15 
Ale,to taki żart bardziej...:)

No cóż dla mnie ,to z niego nie bedzie nawet drugi Grant...Ale zobaczymy,nie skreślam go tak od razu,ale dużo ludzi patrzy na medal i nazwisko,a nie na jego boks.
 Autor komentarza: TommyMorrison
Data: 30-03-2011 16:37:26 
Jeśli chodzi o Granta to i tak zawsze uważałem że jest on sporo przereklamowany ale to już inna historia.
 Autor komentarza: HAMMERFIST
Data: 30-03-2011 16:47:56 
Tommy ,bo Grant był przereklamowany.
 Autor komentarza: KapralWiaderny
Data: 30-03-2011 16:59:22 
Autor komentarza: HAMMERFIST
Data: 30-03-2011 16:30:32
15 walk Kliczków to brutalne szynkie nokauty nad o wiele lepszymi rywalami niż Wilder w swoich 15-stu.A nie jestem fanem Kliczków !

Dobrze piszesz, Solis juz po 15-stu zawodowych walkach stoczył eliminator a nastepnie walke o pas :)
 Autor komentarza: TommyMorrison
Data: 30-03-2011 17:13:30 
... a Spinks już w ósmej walce został Mistrzem Świata pokonując samego Muhammada Ali... I co to ma się do rzeczywistości?
 Autor komentarza: Hugo
Data: 30-03-2011 18:14:04 
Nokaut Maskajewa na Rahmanie to dla mnie najpiękniejszy nokaut w historii boksu. Klasyka i niedościgniony wzór.
 
Aby móc komentować, musisz być zarejestrowanym i zalogowanym użytkownikiem serwisu.