KROMKA: PZB ZACHOWYWAŁ SIĘ KARYGODNIE

Sędzia boksu zawodowego Włodzimierz Kromka udzielił wywiadu dla BOKSER.ORG podczas pierwszego starcia Polska-USA w Knurowie. Zapraszamy do lektury.

- Jak ocenia Pan idee takich spotkań towarzyskich? To chyba dobra promocja boksu amatorskiego?
Włodzimierz Kromka: Ja uważam, że świetna. Jeżeli chodzi o to przedsięwzięcie, to chylę czoła przed organizatorami, przed władzami miejskimi. Jest to świetna sprawa.

- Hala pełna kibiców boksu, mamy też obecność gości specjalnych, m.in. Andrzeja Gołotę, Damiana Jonaka. To jest przykład, że można dobrze wypromować tego typu imprezę w Polsce?
WK:
Są to osoby, które na pewno przyciągają publikę. Ten mecz to wielka sprawa.

- Jak Pan ocenia poziom boksu amatorskiego w Polsce?
WK:
Przede wszystkim jest problem jeżeli chodzi o sprawy inwestycji w kluby bokserskie. Jeżeli w klubach nie będzie odpowiednich środków, to choćby sprowadziło się najlepszych trenerów, to nie ma ludzkiego materiału, po prostu nie ma boksu. Przełożenie finansowe jest bardzo ważne. Ja pochodzę z Jaworzna, mamy tam klub Jawor Team. Odczuwam te problemy na własnej skórze. Władze Polskiego Związku Bokserskiego (amatorskiego) muszą zadbać o kluby, o te podstawy szkoleniowe. Tam się robi największą i najlepszą robotę. Znam te problemy od kuchni, jest niesamowicie ciężko. Talentów i młodzieży na pewno nie brakuje. Lepsze przełożenie finansowe i będzie dobrze.

- Chyba trenerów pełnych zapału i dobrych pomysłów też nie brakuje?
WK:
Dokładnie tak. Ja mogę dać przykład klubu Jawor Team. Wychowaliśmy tam Grzegorza Proksę. Gdy przeszedł na zawodowstwo klub nie otrzymał nawet złotówki. Jest to karygodne. Winię za to wcześniejszy zarząd PZB, pana Adama Kusiora, osobiście z nim rozmawiałem na ten temat. Mam wielki żal, że tak podchodzi się do zawodowstwa. Mimo, że jestem sędzią boksu zawodowego, jest to karygodne. W klubach wykonuje się najlepszą amatorską robotę.

- Jak Pan ocenia sędziowanie na amatorskich ringach?
WK:
Zraża mnie sposób sędziowania. Te maszynki, te kaski. Kibic przychodzi na walkę, żeby zobaczyć krew. Jeżeli nie wrócimy do normalnego, solidnego punktowania, do walk bez kasków to niestety boks amatorski umrze. Zostaną przy tym boksie kraje wschodnie, bo tam się w ten boks inwestuje. Byłaby to wielka szkoda

- Uważa Pan, że mamy szansę na upragniony olimpijski medal na IO w Londynie?
WK:
Trzeba byłoby sięgnąć po Rafała Kaczora, ten zawodnik ma duże szansę. Należy liczyć na zawodników młodych np. Mazik. Przy czym trzeba tych zawodników zabezpieczyć finansowo. W przygotowaniach do Londynu oni powinni zająć się tylko i wyłącznie boksem, a nie myśleć o kwestiach finansowych. Są to młodzi ludzie, którzy na pewno chcą mieć ułożone życie rodzinne, nie ukrywajmy tego. Muszą mieć dostateczne stypendium na okres przygotowania do olimpiady, zapewnione przez PZB. Muszą mieć 'swobodny oddech' finansowy.

- Dzisiaj wśród amatorów jest taka moda, że po pierwszym większym sukcesie międzynarodowym przechodzą na zawodowstwo. Czy to jest dobra droga dla amatorów?
WK:
Na pewno wiele talentów ginie. Szczerze mówiąc z medali dzisiaj nikt nie wyżyje i to jest podstawa tych 'ucieczek' na zawodowe ringi. Oczywiście za sukces olimpijski są jakieś gratyfikacje finansowe, ale żeby ten medal zdobyć to trzeba przejść przez sito eliminacyjne. Jest to kawał roboty i szmat czasu. A dzisiaj młodzież jest niecierpliwa i chłonna kasy (śmiech).

Rozmawiał: Piotr Jagiełło

Dodaj do:    Dodaj do Facebook.com Dodaj do Google+ Dodaj do Twitter.com Translate to English

KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 Autor komentarza: omus79
Data: 21-01-2010 01:00:08 
...co do kasków to mam podobne zdanie do Pana Kromki. to sprzęt typowo sparingowy. można się w zasadzie zgodzić, żeby juniorzy w nich walczyli, ale nie seniorzy. pozdr
 Autor komentarza: posejdon
Data: 21-01-2010 02:29:23 
Wiele wątków w tej wypowiedzi jest trafnych.Problemów finansowych klubów nie rozwiąże PZB,które również ma swoje kłopoty finanasowe.
Zjawisko jest o wiele bardziej skomplikowane.
Proponuje dużą dyskusję na portalu z udziałem ludzi zaangażowanych w różnych płaszczyznach boksu
 Autor komentarza: karat
Data: 21-01-2010 13:56:41 
Co do wypowiedzianych wątków odnoszących się do kwestii finansowych - ok. Ale nie zgadzam się z tym twierdzeniem "Zraża mnie sposób sędziowania. Te maszynki, te kaski. Kibic przychodzi na walkę, żeby zobaczyć krew." Jeżeli tylko tacy przychodzą "kibicować" to niech sobie kupią żyletki, staną przed lustrem i potną sobie twarz, to im powinno dać satysfakcję. Bzdura, powinno się dbać o zdrowie i przez to zachęcać do tej dyscypliny. Widać, że to sędzia boksu zawodowego, bo chce ze sportu zrobić ten sam cyrk co na zawodowstwie.
 Autor komentarza: sid
Data: 21-01-2010 14:03:27 
O TYCH KASKACH TO MOZE GADAC TAK KTOS KTO NIGDY NIE BOKSOWAŁ!!!!!!!!!!!!!!!!
 Autor komentarza: bokspoznan
Data: 21-01-2010 16:37:07 
Boks amatorski bez kasków, przy powiedzmy 30-40 walkach w roku. Dobre.

Kolejna kwestia. Boks amatorski potrzebuje sprawnych menadżerów, a nie byłych bokserów. Trzeba budować klimat wokół dyscypliny, podnosić jego medialność. Medale przyciągną widzów i zainteresują telewizję. Będzie telewizja - będą sponsorzy i pieniądze.Proste, a jednak trudne.

Kluby takie jak nasz radzą sobie dość dobrze, mimo ogólnie trudnej sytuacji. Wynika to właśnie z pracy, naprawdę ciężkiej pracy kilku młodych osób. Trzeba pamiętać, że dobre pomysły są zawsze więcej warte, niż środki otrzymywane według jakichś niejasnych kryteriów.
 Autor komentarza: omus79
Data: 21-01-2010 18:14:34 
sid: bzdura - ja boksowałem i dalej boksuję...
bokspoznań: nie wiem co tu jest dobre w tych kaskach. wcześniej tego nie było i boks amatorski prezentował się dużo lepiej. zawodnik bardziej skupiał się na obronie. a teraz... dla mnie to śmiesznie wygląda jak dwóch 90 kilowych zawodników boksuje w takich czapkach...pozdr
 Autor komentarza: kalafior
Data: 21-01-2010 20:54:59 
Akurat Kromka nie powinien w ogóle wypowiadać sie na temat pieniedzy W BOKSIE.Absurd.Przekrętów narobił tyle że wstyd mu nie ma....niech opowie ładnie jak to trenera Kopytka chciał wy.......ić????Po tylu latach pracy?Myśle że z tego byłby niezły materiał na artykuł?Robienie przekrętów to jego specjalność,wiec może niech coś opowie,ale do kamery...
 Autor komentarza: berio76
Data: 21-01-2010 21:50:27 
meczarnia w kaskach tyle ze dobrze przywyknac pod katem amatorskiego turnieju.ale zsuwa sie ,uwiera,juz ochraniacz na zeby wystarczylby...
 Autor komentarza: bmw8989
Data: 21-01-2010 22:39:29 
Niech przypomni sobie Walkę ZEGAN-Cieślak jak drukował punktację
A teraz się wypowiada o sędziowaniu to trzeba pytać kogoś uczciwego a nie oszusta który się układa w walkach bo to wstyd dla POLAKÓW I SPORTOWCÓW
 Autor komentarza: Malta79
Data: 22-01-2010 22:57:43 
Nie rozumiem tylko dlaczego Klub Bokserski ma otrzymywać jakiekolwiek wynagrodzenie w związku z przejściem zawodnika na zawodostwo.Nie oszukujmy się, amatorzy wykonują ciężką pracę za żadne lub znikome pieniądze ku czci i chwale swojego klubu, który zbiera laury...a potem jeszce klub domaga się pieniędzy...
 Autor komentarza: Malta79
Data: 22-01-2010 23:02:52 
I Panie Kromka, z całym szacunkiem , jako sędzia boksu zawodowego stwierdzenie o kibicu rządnym krwi jest conajmniej nie na miejscu..Osobiście widząc krew zbiera mi się na wymioty-podobnie jak czytając tego typu wypowiedź.I mam nadzieję,że prawdziwi kibice doceniają jednak techikę i taktykę bokserską, postawę zawodnika, jego wolę walki i kulturę w ringu - i z tego nie innego powodu są kibicami boksu. A krew to można sobie ewentualnie poogladać na "ustawkach" po meczach piłki noznej...
 
Aby móc komentować, musisz być zarejestrowanym i zalogowanym użytkownikiem serwisu.