SULAIMAN JUŻ 34 LATA RZĄDZI WBC

W ostatnią sobotę swoje 34-lecie na fotelu prezydenta WBC celebrował prawie 80letni Jose Sulaiman. Warto troszkę bardziej przyjrzeć się tej barwnej acz kontrowersyjnej postaci. Sulimanowi funkcja „głównodowodzącego” bandery o nazwie World Boxing Council została powierzona 5 grudnia 1975 r., raptem 7 lat po jego debiucie w strukturach tejże organizacji. W czasie rządów meksykanina WBC stało się największą federacją bokserską, która do tej pory usankcjonowała ponad 1500 pojedynków o mistrzostwo świata. Pierwsza walka o randze championatu WBC (starcie  John Straceya z Jose Napolesem w wadze półśredniej), była zorganizowana dzień po jego wyborze na fotel prezydenta.

Sulaimanowi przypisuje się wiele pozytywnych inicjatyw, których był on głównym pomysłodawcą jak np.: Zmniejszenie rund w pojedynkach o najwyższą stawkę z 15 do 12, oficjalne ważenie na 24h przed walką, stworzenie Światowego Kongresu Zdrowia (WMC) czy wspieranie finansowe programów zdrowotnych dotyczących leczenia uszkodzeń mózgu.

Jednak jak  wielu sympatyków sympatycznego meksykańczyka tak i wielu jego przeciwników. Ci drudzy uważają, że Suliaman stworzył zbyt wiele kategorii wagowych tylko po to, aby federacja mogła zarabiać większe pieniądze (dzięki wielu walkom o statusie mistrzowskim), a zmniejszenie ilości rund było podyktowane tylko chęcią zjednania sobie stacji telewizyjnych. 
W każdym stwierdzeniu jest pewnie ziarnko prawdy jednak mimo 78 lat na karku, Jose Suliaman nadal jest w doskonalej formie i już widzi dla siebie nowe wyzwania w nadchodzącym roku 2010.

Ciekawostki:

Jose Sulaiman:

Hobby: Fotografia
Ulubione danie: Meksykańskie tacos.
Ulubiony film: Przygody Tarzana, Książe i Żebrak
Ulubiona walka: Ali – Frazier I
Sulaiman jest członkiem International Boxing Hall of Fame od 10 czerwca 2006 r.
 

Dodaj do:    Dodaj do Facebook.com Dodaj do Google+ Dodaj do Twitter.com Translate to English

KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 Autor komentarza: odyniec
Data: 07-12-2009 18:37:24 
Sauerlanda tez zapisza do Hall of Fame?
 Autor komentarza: kenji
Data: 07-12-2009 18:40:55 
Najlepszego Józefie

A Wilfrieda zapiszą do światowego dziedzictwa UNESCO
 Autor komentarza: waden15
Data: 07-12-2009 18:55:13 
A przegrana kubańczyka ze Straceyem byłą sporą niespodzianką...

Napoles to pierwowzór Roya Jonesa jr niejako:) Przeszedł z welter do middleweight żeby zawalczyć z prime Monzonem(walka pokroju pojedynku de la hoya - mayweather jr, albo nawet Mayweather jr - Pacquiao),który go oczywiście obił - ot, dygresja co może się stać z Pacquiao

PozdrO:)
 Autor komentarza: Demolition
Data: 08-12-2009 00:03:07 
Zle nikomu nie zycze ale dla piekna boksu juz dawno powinien przekazac paleczke ... Pozdrawiam
 
Aby móc komentować, musisz być zarejestrowanym i zalogowanym użytkownikiem serwisu.