CZTERY POLSKIE ZŁOTE MEDALE NA TURNIEJU STAMMA

W Pułtusku zakończył się rozgrywany w mocnej obsadzie Międzynarodowy Turniej im. Feliksa Stamma. Z reprezentacji Polski złote medale zdobyli Natalia Rok (50 kg), Aneta Rygielska (66 kg), Agata Kaczmarska (+81 kg) i Damian Durkacz (71 kg).

Dla naszych pięściarek i pięściarzy zawody memoriałowe w Pułtusku były generalnym sprawdzianem przed zbliżającymi się Igrzyskami Europejskimi Kraków/Małopolska 2023. Turniej na ringu w Nowym Targu będzie zaliczany do kwalifikacji olimpijskich do Igrzysk w Paryżu.

Przed rozpoczęciem walk finałowych XXVII MTB im. Feliksa Stamma, trener kobiecej reprezentacji Tomasz Dylak nie miał wątpliwości: - Skład na Igrzyska Europejskie mam ustalone w 90 procentach. Od początku roku było dużo turniejów i mogłem zobaczyć zawodniczki w rywalizacji z różnymi przeciwniczkami.

Tomasz Dylak dodał, że czeka na pojedynek o złoto w wadze 50 kg z udziałem Natalii Rok (jej konkurentką jest Natalia Kuczewska). Nasza zawodniczka spisała się świetnie, pokonując Bułgarkę Zlatislavę Chukanovą-Georgievą. Wcześniej wygrała też z Angielką Savannah Stubley, Węgierką Petrą Mezei i Bułgarką Velenilą Poptolevą.

Bardzo dobrze zaprezentowała się również w kategorii 66 kg Wicemistrzyni Europy Aneta Rygielska, która w drodze po złoto w Pułtusku pokonała dwie medalistki Mistrzostw Świata, srebrną z 2019 roku Włoszkę Angelę Carini i dziś brązową z 2023 roku Francuzkę Fatię Benmessahel 5:0.

W decydującym pojedynku wagi +81 kg Agata Kaczmarska wygrała z Martyną Jancelewicz 3:2.

W piątkowy wieczór srebrne medale w rywalizacji kobiet wywalczyły Wiktoria Rogalińska 54 kg i Julia Chutorjanskaja 70 kg. Wiktoria Rogalińska przegrała ze słynną Bułgarką Stanimirą Petrovą 0:5, a Julia Chutorjanskaja z Irlandką Christiną Desmond w 1 rundzie.

Drugi polski finał mieliśmy w kat. 71 kg, a rękawice skrzyżowali Damian Durkacz i Cezary Znamiec. Zwyciężył mający duże międzynarodowe doświadczenie Olimpijczyk z Tokio Damian Durkacz 5:0.

Oprócz Cezarego Znamca, na drugim stopniu podium stanęli Jakub Słomiński 51 kg i Jarosław Iwanow 57 kg. Brązowy medalista ME 2022 Jakub Słomiński poniósł porażkę z bardzo mocnym Uzbekiem Asilbekiem Jalilovem 0:5, zaś urodzony na Ukrainie reprezentant Polski Jarosław Iwanow z mającym polskie korzenie reprezentantem Irlandii Patrykiem Adamusem 1:4.