POLSKA WAGA CRUISER - PARSZYWA DWUNASTKA (GŁOWACKI, MASTERNAK, CIEŚLAK)

Michał Cieślak w miniony weekend w wielkim stylu wrócił na zwycięską ścieżkę. Przed Mateuszem Masternakiem eliminator do światowego tytułu. Ostatniego słowa nie powiedzieli jeszcze "Diablo" i "Główka".

Od lat największe sukcesy święcimy na granicy 90,7 kilograma. Aktualizujemy ranking najlepszych polskich pięściarzy kategorii cruiser według statystycznego portalu BoxRec. Rankingi federacji bywają subiektywne, natomiast zestawienie BoxRec to czysta matematyka.

Poniżej nasza krajowa czołówka. W nawiasie miejsce w światowym rankingu.

1. [7] Krzysztof Głowacki (32-3, 20 KO)
2. [10] Mateusz Masternak (46-5, 31 KO)
3. [14] Michał Cieślak (22-2, 16 KO)
4. [29] Krzysztof Włodarczyk (60-4-1, 40 KO)
5. [44] Nikodem Jeżewski (21-2-1, 9 KO)
6. [80] Krzysztof Twardowski (9-3, 6 KO)
7. [209] Kajetan Kalinowski (3-1, 3 KO)
8. [260] Michał Soczyński (3-0, 1 KO)
9. [339] Remigiusz Wóz (12-6-1, 7 KO)
10. [349] Bartłomiej Szczęsny (4-0-1, 1 KO)
11. [368] Witold Lisek (3-0, 2 KO)
12. [381] Oskar Wierzejski (5-0-1, 1 KO)

Od Redakcji: Adam Balski nie jest klasyfikowany przez BoxRec za walkę w limicie kategorii bridger

Dodaj do:    Dodaj do Facebook.com Dodaj do Google+ Dodaj do Twitter.com Translate to English

KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 Autor komentarza: t4b4x0
Data: 26-06-2022 21:00:45 
Glowacki chyba jakis haracz placi boxrecowi. Gosc od 4 lat z nikim normalnym nie wygral ( ostatnia sensowna wygrana z polciezkim Wlasovem ), Cieslak chociaz Kaszinskiego odprawil w kilka minut i ostatnio mistrza EBU, a Glowka? Glowka do mma moze isc. On juz sie nie liczy w boksie, walki raz na rok albo rzadziej, tragedia.
 Autor komentarza: Ziomus
Data: 26-06-2022 21:44:20 
najbardziej oblegana kategoria przez Polaków
 Autor komentarza: sekundant
Data: 26-06-2022 22:59:26 
W tej pozie ze zdjęcia pod nagłówkiem, wygląda jak nieślubny syn Łapina :)

Głowackiemu zostały jeszcze do sprzedania te przyzwoite miejsca w rankingach. Podobno trwają rozmowy w sprawie walki w GB. Wątpię by były to pieniądze porównywalne do kasy za Okoliego, zwłaszcza po tym jak się wtedy pokazał, ale na pewno będzie to więcej niż za kolejny KBN w Piździszewie więc kierunek raczej oczywisty...
 Autor komentarza: Ariosto
Data: 27-06-2022 01:52:17 
W GBR powiadasz? To zostaje Riakporhe. Z każdym innym bałbym się (na miejscu Anglików) Głowackiego zestawić. NIe mamy danych do oceny, ile z GŁowackiego zostało, a wnioskowanie o tym na podstawie walki z Okoliem jest równie trudne, co na podstawie walki z tym gościem z przełomu trzeciej i czwartej setki boxreca. Jeśli zostało dużo, to całej reszcie poza Riakporhe mógłby zrobić niespodziankę.
 Autor komentarza: Hugo
Data: 27-06-2022 08:36:54 
Nie zgodzę się, że Boxrec to czysta matematyka. Ten ranking dodaje i odejmuje punkty w oparciu o subiektywnie ustalony przez kogoś algorytm. To działa podobnie do tabeli ligi piłkarskiej. Można ustalić, ze za zwycięstwo są 3 punkty, za remis 1 punkt, a za porażkę 0 (tak jest teraz), ale można za wygraną dawać tylko 2 punkty (tak było kiedyś). A jeszcze wcześniej bodajże przez 2 sezony w polskiej lidze za zwycięstwa 3 bramkami lub więcej przyznawano 3 punkty, a za przegrane -1. Za każdym razem otrzymamy inną tabelę przy tych samych wynikach, a przecież można wymyślić jeszcze inną punktację premiującą np. wygrane na wyjazdach. Zawsze można się spierać jaka punktacja jest bardziej obiektywna.

Podobnie działa ranking Boxreca, z tym że obliczenia są bardziej skomplikowane. Zresztą algorytm kilka lat temu zmieniono, bo poprzedni za bardzo premiował bumobijów seryjnie wygrywających jakieś walki z anonimami, co do których nie było pewności, czy w ogóle się odbyły. W ten sposób tacy osobnicy jak np. Ruben Angel Mino zaczęli pojawiać się w TOP20 danej kategorii. Obecny ranking za zwycięstwa nad debiutantami lub megabumami często w ogóle punktów nie przyznaje, ale odejmuje. W zamian jednak mamy inną kontrowersyjną kwestię. Za walki z wysoko notowanymi rywalami zawodnicy dostają punkty nawet za przegraną, co w moim odczuciu jest niesłuszne. I tak np. w ciężkiej na 38 miejscu znajdziemy Geralda Washingtona, który na ostatnich 7 walk 5 przegrał przed czasem. Czy aby na pewno powinien być przed Hrgoviciem, Hunim, Andersonem, Dzałołowem, Wardleyem?

Ciekawa postacią w zawodowym boksie jest blisko 46-letni Emiliano Marsili w wadze lekkiej. Przy poprzednim algorytmie Boxreca w pewnym momencie znalazł się w pierwszej dziesiątce LW. Po zmianie algorytmu wyleciał z pierwszej setki, chociaż regularnie walczył. Ostatnie zwycięstwo (chyba problematyczne) wywindowało go aktualnie na miejsce Nr 41. Marsili boksuje na zawodowstwie od ponad 19 lat i nigdy nie przegrał. Tylko jeden raz walczył poza Włochami i przywiózł z Liverpoolu pas IBO po znokautowaniu liczącego się wówczas Derry'ego Matthewsa.
 Autor komentarza: Hugo
Data: 27-06-2022 09:37:43 
Inną dużą kontrowersją w rankingu Bozreca jest uznaniowe przydzielanie bokserów do tej, a nie innej kategorii. Często czołowi bokserzy są przesuwani z wagi do wagi tylko w oparciu o swoje ustne deklaracje, z których potem nic nie wychodzi. Czasami nawet to nie są deklaracje boksera, a tylko jakieś spekulacje promotorów lub dziennikarzy i już dany bokser znika z rankingu swojej dotychczasowej kategorii, a pojawia się w innej. Czy wobec tego jak Canelo przymierzał się do walki z Makabu to powinien pojawić się na czele rankingu cruiserów? Powinna być stosowana zasada, że bokser jest klasyfikowany w tej wadze, w której stoczył swą ostatnią walkę. Zamiast tego mamy pełną uznaniowość i różne rozwiązania w identycznych sytuacjach. Niech mi ktoś odpowie dlaczego Andrade jest klasyfikowany w super średniej, a Gołowkin (ma walczyć z Canelo o 4 pasy SMW we wrześniu) w średniej? Dlaczego Canelo nie jest klasyfikowany w półciężkiej, gdzie stoczył swą ostatnią walkę i przymierzał się do natychmiastowego rewanżu? Takich przykładów można by znaleźć wiele w przeszłości i w teraźniejszości. Generalnie można powiedzieć, że Boxrec to mieszanina matematyki, uznaniowego algorytmu i ręcznych doraźnych machlojek.
 Autor komentarza: maro1988
Data: 27-06-2022 09:56:09 
Jaja. Masternak z Cieslakiem za Głowackim.
 Autor komentarza: KarateTsunami
Data: 27-06-2022 10:00:30 
Nie wiem, czy Głowacki to obecnie choćby top 3 w Polsce. Zobaczyłbym go chętnie z Balskim (szkoda, że nie jest sklasyfikowany przez tę ostatnią walkę). Master i Cieślak robią Główkę do jednej mordy
 Autor komentarza: Hugo
Data: 27-06-2022 10:10:27 
Jeszcze większe curiosum w Boxrecu dotyczy wagi bridger. Ona oficjalnie nie istnieje i nie ma jej rankingu, ale... niektórych bokserów Boxrec wg widzimisię uznał za "potencjalnych" bridgerów i w związku z tym na ich stronach przy pozycji: "Division" figuruje puste miejsce. Dotyczy to np. Różańskiego, Romanowa, ale także Szpilki.
 Autor komentarza: Ziomus
Data: 27-06-2022 12:17:19 
najgorsze było to jak zabrali Furemu nr 1 w Hw na szczęśćoie sie zrefektowali i już jest ok. Drugie kuriozum to canelo nr 1 p4p, coś się im chyba przeliczniki pojeb*ly
 Autor komentarza: Ariosto
Data: 27-06-2022 12:31:10 
Zgadzam się ze wszystkimi wadami boxrec, ale nic lepszego nie wymyslono. Chodzi o automatyczną klasyfikację dziesiątek tysięcy bokserów. TO nie może działać bez wad. Oczywiście żeby wyciągać z tego sensowne wnioski przyda się oko znawcy, ale jako pierwsze przybliżenie klasy boksera to działa - no powiedzmy w miarę dobrze. A już na pewno lepiej, niż rankingi federacji.
 Autor komentarza: gerlach
Data: 27-06-2022 20:07:50 
Cieslak numer 1, Master drugi, Glowka trzeci. Szkoda, ze nie dojdzie do walk pomiedzy ta trojka. Glowka jest po prime, ale walka z Msterem bylaby kapitalna. Oczywiscie Master ma teraz inne tematy na glowie , podobnie jak Cieslak, ale bylyby to hity "polskiej wagi" i polskiego boksu.
 
Aby móc komentować, musisz być zarejestrowanym i zalogowanym użytkownikiem serwisu.