100-LECIE 'PROSNY' KALISZ

Janusz Stabno, Opracowanie własne

2022-06-10

W polskim boksie trwa swoista „Jubileuszowa seria” i to z poważną liczbą  w tle, czyli „100”. 100 lat, to poważny i godny uwagi wiek, który pozwala z należną atencją przyjrzeć się szanownym Jubilatom. Zacznijmy od Polskiego Związku Bokserskiego, który został powołany do życia 02.12.1923 r. Dziesięć miesięcy wcześniej - 08.02.1923 roku - powstał Śląski Związek Bokserski.

Jak jednak wynika z zapisów zawartych w „Pierwszym Polskim Roczniku Sportowym 1918 – 1925” jeszcze przed formalnym zaistnieniem wspomnianych powyżej magistratur na terenie całego kraju działały kluby sportowe, w których – obok innych dyscyplin – uprawiano boks. Jednym z nich była kaliska „Prosna”.

Towarzystwo Sportowe „Prosna” Kalisz powstało z inicjatywy Witolda Jurnatowskiego  01.05.1922 r.  Do pierwszych sekcji klubu należały: piłka nożna i lekka atletyka. Później powstały jeszcze: łyżwiarska, kolarska, szermiercza i tenisa ziemnego.

W styczniu 1932 r. gazety kaliskie (ABC Kaliskie z dn. 13.01.1932 r.,, Gazeta Kaliska z dn. 13.01.1932 r. oraz „Express” Kaliski z dn. 12.01.1932 r.) przekazały informację o uruchomieniu sekcji pięściarskiej w WKS Prosna. Sekcja – jak podał Express Kaliski – została powołana do życia 11.01.1932 r. Zapisy kandydatów do sekcji miały odbywać się  w kaliskich koszarach Pokadeckich 29 pułku Strzelców Kaniowskich przy ul. Łaziennej. Prowadzeniem zapisów zajmować miał się kierownik spółdzielni – Jan Gaj. A informację do mediów przekazał mjr Wójcik - prezes klubu.

Trzy miesiące później – 24.04.1932 r. – reprezentant WKS „Prosna” Majewski wystartował w mistrzostwach Kalisza w boksie. W walce o tytuł w wadze lekkiej przegrał przez nokaut w 1 r. z Kerberem (UKS Kościuszki). Był to jedyny start mistrzowski w okresie międzywojennym. Później o boksie w kaliskim zespole była cisza.

Do reaktywacji boksu w „Prośnie” doszło w 1949 r, za sprawą: Piotra Witticha, Czesława Frątczaka i Edwarda Ozimka. A klub po fuzji „Prosny” z kołem sportowym „Społem” klub nosił nazwę „Spójni” Kalisz.

W mistrzostwach OZB Zrzeszenia Sportowego „Spójnia” – które odbyły się w 1950 r. w Grodzisku –  zawodnik Ankiel wywalczył tytuł mistrzowski w wadze piórkowej.

W sezonie 1950/51 „Spójnia” Kalisz boksowała w drużynowych mistrzostwach Wielkopolskiego OZB w klasie „B”, rywalizując z: „Gwardią” II Poznań, „Włókniarzem” II Kalisz, „Gwardią” Kalisz oraz „Kolejarzem” Kościan.

W kolejnym sezonie – 1951/52 - „Spójnia” Kalisz ponownie brała udział w drużynowych mistrzostwach Wielkopolskiego OZB w klasie „B”. Tym razem bokserzy kaliskiej „Spójni” o ligowe punkty walczyli z: „Budowlanymi” Poznań, GWKS Poznań oraz „Gwardią” Nowy Tomyśl.

Natomiast w sezonie 1952/53 „Spójnia” Kalisz – walcząc ze „Stalą” Ostrów Wlkp., „Włókniarzem” II Kalisz, „Stalą” Poznań i „Gwardią” Poznań – zdobyła na zakończenie rozgrywek awans do klasy „A” - czyli wojewódzkiej. W tym czasie barwy „Spójni” Kalisz reprezentowali m.in.: Tyczewski, Rabiega, Tyl, Cerbiński, Filipiak, Tonior, Głowacki, Zakrzewski, Gajewski, Besser, Sydiak, Fliegel,  Miklas, Ozimiek, Biedaś, Jochan, Kubiak, Kopecki, Spalony, Przybył, Piskozub, Cieniewski, Wesołowski.

W mistrzostwach OZB juniorów w 1953 r. Józef Piskozub zdobył złoto w 75 kg.

Niedługo potem nastąpiła kolejna fuzja klubu – tym razem z kołem sportowym „Stal” - od tego momentu klub nosił nazwę „Stal” Kalisz.

W 1953 r. „Stal” Kalisz zdobywa drużynowe mistrzostwo Wielkopolskiego Okręgowego Związku Bokserskiego, zapewniając sobie udział w rozgrywkach o wejście do II ligi. W fazie grupowej kaliszanie boksowali ze: „Stalą” Poznań, „Kolejarzem” Gniezno oraz „Budowlanymi” Poznań.

W finale „Stal” Kalisz spotkała się z „Kolejarzem” Poznań. W Poznaniu zwyciężyli kolejarze 12:8. Natomiast w Kaliszu w takim samym stosunku punktowym wygrali miejscowi stalowcy. O wszystkimi miał zadecydować – zgodnie z regulaminem rozgrywek – mecz na neutralnym ringu. Drużyna poznańska jednak wycofała się i tytuł mistrzowski przypadł w udziale kaliszanom którzy boksowali w składzie: Napierała, Chodkiewicz, Piskozub, Sobolewski, Kotecki, Nowaczyk, Miklas, Przybył, Kołodziejski, Besser, Wilner, Trenerem zespołu był Antoni Szymański.

W pierwszej części sezonu 1954 r. „Stal” Kalisz – jako mistrz Wielkopolski – brała udział w rozgrywkach o wejście do II ligi. W wyniku losowania kaliszanie znaleźli się w grupie I, gdzie rywalizowali z „Unią” Grudziądz, „Spójnią” Stargard Szczeciński, „Stalą” Elbląg oraz „Spójnią” Koszalin.

Po zakończeniu rozgrywek „Stal” Kalisz zdobyła I m., gwarantujące awans do II ligi.  Szkoleniowcami kaliskiej „Stali” byli: Szymański i Banaszkiewicz. Z kolei trzon zawodniczy stanowili: Piotr Gajewski, Antoni Napieraj, Waldemar Piskozub, Andrzej Chodkiewicz, Jan Sobolewski, Mieczysław Spalony, Bogdan Nowaczyk, Józef Miklas, Józef Ozimiek, Tadeusz Kołodziejski, Ryszard Wilner, Zdzisław Gościniak i Edward Przybył.

W mistrzostwach Wielkopolskiego OZB seniorów w 1954 r. tytuły mistrzowskie zdobyli: Zdzisław Gościniak w 60 kg oraz Tadeusz Kołodziejski w 75 kg. Z kolei w mistrzostwach OZB juniorów w 1954 złote medale zdobyli: Józef Ozimek w 75 kg, oraz Ryszard Wilner w +81 kg.

Do tego w mistrzostwach Wielkopolskiego OZB Zrzeszenia Sportowego „Stal” w 1954 r. złoty medal w 60 kg zdobył Jan Sobolewski, który na Centralnej Spartakiadzie Z.S. „Stal” – w tym samym roku w Stalowej Woli – zdobył tytuł wicemistrzowski w lekkiej. Natomiast boksujący w mistrzostwach Polski juniorów w Gdańsku w 1954 r. Ryszard Wilner zdobył złoto w kat. +81 kg.

W drugiej połowie 1954 r. „Stal” Kalisz wystartowała w II-ligowej rywalizacji, boksując z: „Kolejarzem” Bydgoszcz, „Stalą” Łabędy, „Gwardią” Opole, „Gwardią” Szczecin, „Budowlanymi” Poznań, „Gwardią” Wrocław oraz „Unią” Piotrków Trybunalski. W tabeli końcowej rozgrywek zwyciężyła „Stal” Kalisz, przed „Stalą” Łabędy i „Gwardią” Opole. Tym samym „Stal” Kalisz wywalczyła awans do I ligi.

W mistrzostwach OZB seniorów w 1955 r. po złote medale sięgnęli: Marian Wasilewski w 51 kg, Zygmunt Ponanta w 75 kg oraz Jan Albrecht w +81 kg.

W 1956 roku klub powrócił do nazwy „Prosna” Kalisz. I jako „Prosna” boksował w I lidze, zdobywając w tabeli końcowej w sezonie 1955/56 – VI pozycję. Natomiast w sezonach 1956/57, 1957/58 oraz 1958/59 kaliszanie trzykrotnie sięgali po brązowe medale drużynowych mistrzostw Polski. Zawodnicy: Marian Wasilewski, Zdzisław Krysiak, Stanisław Woźniak, Antoni Napieraj, Jan Nowaczyk, Andrzej Chodkiewicz, Zdzisław Gościniak, Jan Sobolewski,Andrzej Kosicki, Zygmunt Ponanta, Bogdan Nowaczyk, Józef Miklas, Tadeusz Kołodziejski, Edward Przybyła, Ryszard Wilner, Józef Ścieszek, Jan Albrecht, Zbigniew Dyczkowski, Tadeusz Grzelak, Łękowski, Dasnikowski, Leszek Szybylski, Wacław Ścigała, Władysław Obała.

Na mistrzostwach Wielkopolskiego OZB seniorów w 1956 r. Stanisław Woźniak sięgnął po złoto w 54 kg. We we wrześniu 1956 r. Jan Sobolewski w międzynarodowym turnieju o Puchar Warszawy zajął I m. w 63,5 kg. W mistrzostwach OZB seniorów w 1957 r. Jan Albrecht sięgnął po złoto w +81 kg.

W tym samym sezonie na mistrzostwach Polski seniorów w Gdańsku Tadeusz Grzelak wywalczył złoty medal w 81 kg.

W 1957 r. „Prosna” Kalisz zainaugurowała rozgrywanie spotkań międzynarodowych. Pierwszym był mecz z „Boxring” Düsseldorf wygrany przez kaliszan 12:8 na własnym ringu w dniu 15.01.1957 r.

W mistrzostwach Polski seniorów, które w 1958 r. rozegrano w Łodzi, Jan Sobolewski wywalczył złoto w 63,5 kg, a Leszek Wasilewski srebro w 75kg.

W mistrzostwach Wielkopolskiego OZB seniorów w 1959 r. złote medale wywalczyli: Leszek Wasilewski w 75 kg oraz Tadeusz Grzelak w +81 kg.

W mistrzostwach Polski seniorów w 1959, które rozegrano w Poznaniu Jan Sobolewski zdobył brąz w 63,5, a Tadeusz Grzelak – złoto w +81 kg.

W rozgrywkach I-ligowych w sezonie 1959/60 „Prosna” Kalisz w tabeli końcowej zajęła 5 miejsce.

W mistrzostwach Wielkopolskiego OZB seniorów na rok 1960 Jan Sobolewski wywalczył złoto w kat. 63,5 kg, Tadeusz Grzelak – złoto w +81 kg

W mistrzostwach Wielkopolskiego OZB juniorów na rok 1960 Zbigniew Rembowski zdobył złoto w 48 kg. Ponadto Zbigniew Rembowski zdobył w tym samym sezonie brązowy medal mistrzostw Polski juniorów w 48 kg.

W 1960 r. Jan Sobolewski wywalczył I m. w Przedolimpijskim Turnieju PZB i TL w 63,5 kg. W półfinale kaliszanin pokonał Jerzego Kuleja.

W sezonie 1960/61 „Prosna” Kalisz zajęła 7 – przedostatnie – miejsce w tabeli końcowej pięściarskiej ekstraklasy i spadła do II ligi.

W mistrzostwach Okręgu seniorów w 1961 r. Jan Sobolewski zdobył złoto w 63,5 kg.

W mistrzostwach Okręgu juniorów w 1961 r. Zbigniew Rembowski zdobył złoto w 48 kg.

W sezonie 1961/62 „Prosna” w rozgrywkach II ligi boksowała z „Błękitnymi” Kielce, „Bronią” Radom, „Burzą” Wrocław, „Carbo” Gliwice i „Stalą” Kutno. W tabeli końcowej „Prosna” uplasowała się za „Błękitnymi” Kielce, które zdobyły awans do I ligi.

W kolejnych latach – do 1966 r. - „Prosna” boksowała w II lidze. Jednak w pod koniec tego roku „Prosna” wycofała zespół z rozgrywek drużynowych.

W 1967 r. „Prosna” Kalisz została zgłoszona do udziału w drużynowych mistrzostwach Wielkopolskiego OZB, nazywanych także rozgrywkami III ligi. Wcześniej były drużynowe mistrzostwa OZB kl „A”, czyli wojewódzkiej.

W tym samym – 1967 – roku juniorzy kaliskiej „Prosny” zdobyli drużynowe mistrzostwo OZB tej grupy wiekowej. Podstawowy skład zawodniczy stanowili: Machlański, Zawadzki, Caruk, Wosik, Trębacz, Kozłowski, Mielczarek, Jerzewski.  

W indywidualnych mistrzostwach OZB seniorów i juniorów następujący zawodnicy „Prosny” w tym okresie sięgali po złote medale:

1962 r. - seniorzy: Kazimierz Galusik w 54 kg, Jan Sobolewski w 63,5 kg.
1963 r – seniorzy: Zbigniew Korkosz w 75 kg
1964 r – seniorzy: Leszek Szczepański w 57 kg, Leszek Szybylski w 60 kg, Ludwik Koszałkowski w 71 kg, Leszek Wasilewski w 75 kg,  Jan Witkowski w +81 kg.
1964 – juniorzy: Edward Jędrzejewski w 71 kg.
1965 – seniorzy: Zbigniew Rembowski w 51 kg.
1966 – seniorzy: Stanisław Jagielski w 54 kg.
1966 – juniorzy: Włodzimierz Caruk w 54 kg.
1967 – juniorzy: Krzysztof Machlański w 54 kg, Włodzimierz Caruk w 57 kg.
1968 – seniorzy: Włodzimierz Caruk w 57 kg, Leszek Szybylski w 63,5 kg, Władysław Obała w 67 kg, Edward Jędrzejewski w 71 kg.
1968 – juniorzy: Krzysztof Machlański w 51 kg, Waldemar Drewicz w 60 kg.
1969 – seniorzy: Krzysztof Machlański w 51 kg, Włodzimierz Caruk w 60 kg, Edward Jędrzejewski w 71 kg.
1969 – juniorzy: Leszek Bugajny w 60 kg,
Także w indywidualnych mistrzostwach Polski w latach 60. ub. wieku zawodnicy „Prosny” zdobywali medale:
W 1962 r. na MP seniorów w Rzeszowie Jan Sobolewski – brąz w 63,5 kg.
W 1963 r. na MP seniorów w Warszawie Jan Witkowski – brąz w + 81 kg.
W 1966 r. na MP juniorów w Oświęcimiu Włodzimierz Caruk – złoto w 54 kg.
W 1967 r. na MP juniorów we Włocławku Włodzimierz Caruk – złoto w 57 kg.
W 1968 r. na MP seniorów w Poznaniu Włodzimierz Caruk – srebro w 60 kg, Władysław Obała – brąz w 67 kg.
W 1968 na MP juniorów w Katowicach Krzysztof Machlański – brąz w 51 kg.
W 1969 r. na MP seniorów w Mielcu Włodzimierz Caruk – srebro w 60 kg.

W rywalizacji międzynarodowej Krzysztof Machlański oraz Włodzimierz Caruk w 1969 r. brali udział w rozgrywkach o Puchar Europy, zdobywając – wraz z reprezentacją Polski – srebrne medale. Ponadto obaj reprezentanci „Prosny” wystartowali w V edycji Turnieju Nadziei Olimpijskich, która w 1969 r. odbyła się w Łodzi. Krzysztof Machlański wywalczył srebro w 54 kg. Natomiast Włodzimierz Caruk – złoto w w 60 kg. Od roku 1970 Włodzimierz Caruk boksował w „Gwardii” Warszawa.

W 1970 r. w mistrzostwach OZB seniorów złoto w 75 kg zdobył Władysław Obała. A w juniorskich mistrzostwach Okręgu w tym samym roku po złoto sięgnął Michał Biernacki w +81 kg.

W 1970 r. w mistrzostwach Polski juniorów w Lublinie złoto w 67 kg wywalczył Bolesław Wosik.

A zespół „Prosny” Kalisz boksował z: „Budowlanymi” Poznań, „Olimpią” II Poznań, „Sokołem” II Piła, „Ostrovią” Ostrów Wlkp i „Zagłębiem” Konin w rozgrywkach Ligi Okręgowej.

W latach 1971 – 1979 tytuły mistrzów Wielkopolskiego zdobyli:
1971 – seniorzy: Krzysztof Machlański w 54 kg.
1971 – juniorzy: Waldemar Leszka w 60 kg, Andrzej Kostyra w +81 kg.
1972 – seniorzy: Jerzy Aleksandrzak w 51 kg, Krzysztof Machlański w 54 kg, Edward Jędrzejewski w 75 kg.
1972 – juniorzy: Henryk Gołębiowski w 75 kg.
1973 – seniorzy: Jerzy Aleksandrzak w 51 kg, Krzysztof Machlański w 54 kg.
1973 – juniorzy: Sławomir Maciejak w 81 kg.
1974 – seniorzy: Krzysztof Machlański w 54 kg, Marek Guzielak w 75 kg.
1974 – juniorzy: Leszek Pilich w 81 kg.
1976 – seniorzy: Krzysztof Machlański w 51 kg, Jerzy Aleksandrzak w 54 kg, Bonifacy Gidaszewski w 71 kg, Leszek Pilich w 75 kg, Zenon Napieralski w 81 kg.
1977 – seniorzy: Jerzy Aleksandrzak w 54 kg, Leszek Pilich w 81 kg.
1978 – seniorzy: Jerzy Aleksandrzak w 54 kg, Ryszard Hyży w 54 kg, Zbigniew Mirek w 60 kg, Mieczysław Kozłowski w 67 kg, Bonifacy Gidaszewski w 71 kg,
1979 – seniorzy: Wiesław Barcz w 51 kg,  Jerzy Aleksandrzak w 54 kg, Tadeusz Ciesielski w 57 kg,  Zbigniew Kuciński w 67 kg, Bonifacy Gidaszewski w 71 kg. Zenon Napieralski w 81 kg, Henryk Gołębiowski w +81 kg.
1979 – juniorzy: Mirosław Zygner w 67 kg.

W mistrzostwach Polski w latach 70. zawodnicy „Prosny” Kalisz wywalczyli następujące medale:
W MP juniorów w 1974 r. Leszek Pilich zdobył brąz w 71 kg.
W młodzieżowych MP Polski w 1976 w Gorlicach Andrzej Hyży zdobył brąz w 63,5 kg, a Leszek Pilich srebro w 75 kg.

W młodzieżowych MP w 1978 r. w Dębicy Ryszard Hyży zdobył brąz w 57 kg
W młodzieżowych MP w 1979 r. w Chojnicach Mirosław Pilich zdobył brąz w 67 kg.

W rywalizacji drużynowej w 1971 r. „Prosna” brała udział w rozgrywkach o wejście do II ligi, boksując z: „Budowlanymi” Olsztyn, „Wisłą” Tczew, „Startem” Włocławek, „Czarnymi” Słupsk, oraz „Pogonią” Szczecin.

W 1972 r. rozgrywki ligowe przeprowadzono wg nowego systemu. W pierwszej części sezonu boksowano w turniejach. Druga część ligowych zmagań odbywała się według systemu mecz – rewanż. Decyzją PZB „Prosna” została zakwalifikowana do grupy V, gdzie – w fazie turniejowej - rywalizowała z: „Wybrzeżem” Gdańsk, „Zawiszą” Bydgoszcz oraz „Czarnymi” Słupsk. Po zakończeniu fazy turniejowej „Prosna” znalazła się w tzw. Finale „B”, gwarantującym zespołowi udział w II lidze w 1973 r. W kolejnym sezonie – po zakończeniu kolejnej edycji rozgrywek DMP – w 1974 r. „Prosna” Kalisz spadła z II ligi.

Następnych kilka sezonów ligowej rywalizacji, to pasmo sukcesów „Prosny Kalisz”, która w 1975 r. awansowała do II ligi. Zawodnicy: J. Gałach, K. Machlański, F. Szulc, A.Janczak, Z.Mirek, A. Hyży, B. Wosik, Z. Kuciński, B. Gidaszewski, W. Leszka, L. Pilich, Z. Napieralski, H. Gołębiowski. Trenerzy: E. Lermer, Z. Winkler, T. Kołodziejski.

W 1976 r. w I części sezonu „Prosna” Kalisz – wygrała swoją grupę w Rozgrywkach o Puchar Polski. Z kolei w II części sezonu klub zwyciężył w fazie grupowej II ligi oraz wygrał turniej barażowy o wejście do I ligi, pokonując w Brzegu „Stal” Rzeszów i BBTS Bielsko-Biała.

Kadra trenerska: Edward Lermer, Tadeusz Kołodziejski, Zygmunt Winkler, Władysław Obała

Zawodnicy: Józef Nawrot, Jerzy Aleksandrzak, Krzysztof Machlański, Andrzej Jańczak, Franciszek Szulc, Zbigniew Czapla, Zbigniew Mirek, Mieczysław Kozłowski, Andrzej Hyży, Zbigniew Kuciński, Bolesław Wosik, Waldemar Leszka, Bonifacy Gidaszewski, Leszek Pilich, Zenon Napieralski, Sławomir Maciejak, Henryk Gołębiowski.

Największymi sukcesami w rywalizacji drużynowej „Prosny” Kalisz były: awans do półfinału Pucharu Polski w 1977 r. oraz 4 miejsce w tabeli końcowej ligowych zmagań także w 1977 r.

W 1979 r. kaliska drużyna opuściła ekstraklasę, spadając do niższej klasy rozgrywek.

Dekadę lat 80 ub. wieku „Prosna” Kalisz zainaugurowała udziałem w zmaganiach II-ligowych, boksując w grupie I z: BKS Bolesławiec, GKS Katowice, „Stalą-Stocznia” Szczecin, „Śląskiem” Ruda Śląska, „Wisłą” Kraków i „Turowem” Zgorzelec. Po trzech sezonach – w 1983 r. - „Prosna” Kalisz spadła do rozgrywek o wejście do II ligi, z których zespół został wycofany w końcówce 1989 r.

W tym czasie szkoleniowcami klubu byli kolejno: Antoni Szymański, Jerzy Radomski, Stanisław Ambroziewicz, Tadeusz Kołodziejski, Jan Sobolewski, Mieczysław Kozłowski, Waldemar Leszka, Władysław Obała. Natomiast kadrę zawodniczą „Prosny” stanowili: Wiesław Barcz, Jerzy Aleksandrzak, Andrzej Szczepański, Piotr Marcinkowski, Ryszard Hyży, Marek Przybylski, Janusz Bogdański, Tadeusz Ciesielski, Zbigniew Mirek, Mirosław Pilich, Zbigniew Kuciński, Bonifacy Gidaszewski, Mieczysław Kozłowski, Eugeniusz Kieliszkowski, Leszek Pilich, Sławomir Maciejak, Mirosław Zygner, Jerzy Stodolny, Andrzej Stodolny, Remigiusz Marczak,  Sławomir Juraczyk, Narcyz Pawliczak, Nawrocki, Pera, Karol Wierzyk, Wiśniewski, Wojciech Fasbiański, Zbigniew Kotowicz, Tomasz Dąbrowski, Andrzej Kardach, Tomasz Babiarczyk, Włodzimierz Grzesik, Tomasz Dąbrowski, Zbigniew Kotowicz, Fabiański, Sławomir Juraczyk, Andrzej Kardach, Piotr Gazarkiewicz, Jacek Ciszewski, Paweł Michalski, Dariusz Openchowski, Robert Dudek. Trzon zespołu: Dudek, Wiśniewski, Prokopiak, Szczerbacki, Michalski, Openchowski, Pawlak,

W mistrzostwach OZB juniorów w 1980 r. złote medale zdobyli: Piotr Pilich w 71 kg, a Jerzy Stodolny w 81 kg. Były to mistrzostwa Wielkopolskiego Okręgu.

Niebawem „Prosna” Kalisz przeniosła się do Łódzkiego OZB. W mistrzostwach nowego OZB w 1980 r. wystartowali seniorzy, którzy nie zdobyli ani jednego złotego medalu.

W 1981 r. w Strefie Ogólnopolskiej Spartakiady Młodzieży Piotr Marcinkowski zdobył złoto w 51 kg. Następnie podczas finału VIII Ogólnopolskiej Spartakiady w Świdniku w 1981 r. Piotr Marcinkowski wywalczył brąz w 51 kg.

W kolejnych sezonach tytuły mistrzów Okręgu – bądź Strefy – zdobywali:
1982 – seniorzy: Piotr Marcinkowski w 54 kg, Marek Przybylski w 60 kg, Eugeniusz Kieliszkowski w 81 kg.
1983 – seniorzy: Romuald Czarnecki w 48 kg, Piotr Marcinkowski w 57 kg, Mirosław Pilich w 67 kg.
1985 – Turniej kwalifikacyjny do OSM – Narcyz Pawliczak w 57 kg
1985 – Turniej Strefowy do młodzieżowych MP – Włodzimierz Nawrocki w 75 kg.
1986 – seniorzy: Janusz Bogdański w 57 kg, Marek Przybylski w 63,5 kg
1988 – Strefa do OSM w Koninie – Cezary Kucharski w 60 kg
1988 – Eliminacje do MP juniorów – Tomasz Babiarczyk w 60 kg.
1989 – mistrzostwa ŁOZB juniorów: Robert Poklek w 57 kg, Cezary Kucharski w 60 kg, Piotr Winnicki w 71 kg.
1989 – Strefa do OSM we Włocławku: Roman Mrącz w 48 kg, Marek Jopek w 60 kg.
W mistrzostwach Polski seniorów w 1982 r. w Poznaniu zawodnicy „Prosny” zdobyli: Piotr Marcinkowski brąz w kat 54 kg oraz Zbigniew Kuciński brąz w 67 kg.
W młodzieżowych MP, rozegranych w 1983 r. w Toruniu Piotr Marcinkowski zdobył złoto w 57 kg, a Andrzej Stodolny brąz w 81 kg.
W Ogólnopolskiej Spartakiadzie Młodzieży w 1985 r. we Wrocławiu Narcyz Pawliczak zdobył złoto w 57 kg.
W MP seniorów w 1986 r, w Gdańsku Grzegorz Hołowczak zdobył brąz w 63,5 kg.
W młodzieżowych MP w 1986 r. we Włocławku Narcyz Pawliczak zdobył srebro w 57 kg.
W młodzieżowych MP w 1987 r. w Koninie Narcyz Pawliczak zdobył brąz w 63,5 kg.
W młodzieżowych MP w 1989 r. w Kaliszu Cezary Kucharki zdobył brąz w 60 kg.

W początku lat 90. ub. wieku „Prosna” Kalisz – po przezwyciężeniu poważnego kryzysu – wróciła do struktur Wielkopolskiego OZB.
W 1994 r. w mistrzostwach OZB juniorów złoty medal w 75 kg zdobył Szymon Jańczak.
W 1994 r. - Strefa do MPJ w Szczecinie – Mariusz Woźniak zdobył złoto w 57 kg.
W 1995 r. w mistrzostwach OZB juniorów młodszych złoty medal zdobył Filip Rządek w 57 kg.
W 1995 r. w Eliminacjach Makroregionu do OSM w Łodzi złote medale zdobyli: Filip Rządek w 57 kg i Rafał Gac w 75 kg.
W 1996 r w mistrzostwach Makroregionu w Łodzi juniorów młodszych złoty medal zdobył Arkadiusz Zajdel.
W 1996 r. „Prosna” Kalisz była organizatorem turniejów im.: Antoniego Szymańskiego, Zygmunta Winklera oraz Edwarda Lermera.
W 1997 r. w mistrzostwach Makroregionu juniorów złoto w kat. 51 kg wywalczył Arkadiusz Jezierski.
W 1997 r. „Prosna” Kalisz zorganizowała po raz pierwszy turniej im. Tadeusza Grzelaka.
W 1998 r. w Strefie do MPJ w Gnieźnie – Kamil Nowak zdobył złoto w 63 kg.
W MP juniorów w 1998 r. w Krakowie Arkadiusz Jezierski wywalczył brąz w 48 kg.
W 1999 w Strefie do MPJ i OSM – złote medale zdobyli: Arkadiusz Jezierski w 48 kg (jun) oraz Łukasz Chęciński w 48 kg i Krzysztof Machlański w 57 kg (obaj jun. mł.)
W 2000 r. w mistrzostwach Wielkopolskiego OZB juniorów złote medale wywalczyli: Jakub Wojtysiak w 48 kg oraz Tomasz Ozimek w 60 kg.
W kolejnych sezonach tytuły mistrzów Wielkopolskiego OZB zdobywali:
W 2001 r – juniorzy: Adrian Janik w 48 kg, Rafał Wawrzyniak w 51 kg i Paweł Sołtysiak w 63,5 kg.
W 2005 r – juniorzy: Daniel Majka w 48 kg.
W 2006 r – Eliminacje do OOM: Konrad Parat w 63 kg.
W 2013 r. - juniorzy: Mateusz Parat w 69 kg.
W 2017 r. - juniorzy: Dawid Szadkowski w 56 kg, Miłosz Grabowski w 69 kg.
W 2000 r. w młodzieżowych MP w Kaliszu srebrny medal zdobył Arkadiusz Jezierski w 51 kg.
W Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w 2001 r. w Świdnicy Karol Radomski zdobył srebro w 77 kg.
W 2001 r. w MP seniorek w Tarnowie Daria Walczykiewicz zdobyła srebro w 54 kg
W Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w 2002 r. w Gorzowie Wlkp. Karol Radomski zdobył złoto w 75 kg.
W MP seniorek w 2002 r. w Zawierciu Daria Walczykiewicz zdobyła złoto w 51 kg, a Justyna Siciarek brąz w 54 kg.

W Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Zamościu Daniel Majka zdobył brąz w 48 kg.
W MP juniorów w 2007 r. w Kielcach Mateusz Figiel zdobył brąz w 75 kg.
W Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w 2007 r. w Strzegomiu Konrad Parat zdobył brąz w 63 kg.
W 2009 r. w MP juniorek w Grudziądzu Vanessa Nogaj zdobyła srebro w 63 kg.
W 2009 r. w młodzieżowych MP w Starachowicach Konrad Parat zdobył brąz w 69 kg.
W 2010 r. w MP juniorek w Toruniu/Radomiu – Vanessa Nogaj zdobyła złoto w 63 kg.
W 2010 r. Vanessa Nogaj zdobyła 5-8 m. na mistrzostwach Europy juniorek w Sangate we Francji.
W 2011 r. „Prosna” Kalisz zorganizowała turniej im. Tadeusza Kołodziejskiego.
W 2011 r. na MP seniorek w Grudziądzu Vanessa Nogaj zdobyła brąz w 60 kg.
W 2013 w młodzieżowych MP kobiet Vanessa Nogaj zdobyła brąz w 64 kg.
W 2014 r. w MP seniorek w Grudziądzu Vanessa Nogaj zdobyła srebro w 64 kg.
W 2014 r. w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Świdnicy Anna Kozanecka zdobyła srebro w 57 kg.
W 2017 r. w MP juniorów w Nowej Dębie Miłosz Grabowski zdobył brąz w 69 kg.
W 2017 r. w MP juniorek Weronika Walczak zdobyła srebro w 69 kg.
W 2017 r. w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Pułtusku Nicola Kaczmarek zdobyła brąz w  54 kg.
W 2018 r. w MP AZS w Katowicach Tomasz Przybylski zdobył brąz w 75 kg.
W 2019 r. na młodzieżowych MP kobiet w Wałczu Maja Staruch zdobyła brąz w 64 kg.
W 2019 r. w MP AZS w Łomży Tomasz Przybylski zdobył srebro w 75 kg.
W 2020 r. na młodzieżowych MP kobiet w Grudziądzu Nikola Kaczmarek zdobyła brąz w 54 kg, Wiktoria Szymczak i Maja Staruch zdobyły brąz w 64 kg, a Weronika Walczak zdobyła srebro w 69 kg.
W 2021 r. na młodzieżowych MP Miłosz Grabowski zdobył srebro w 81 kg.
W 2021 r. na MP seniorek Nikola Kaczmarek zdobyła srebro w 50 kg.
W 2021 r. Miłosz Grabowski podpisał kontrakt zawodowy i zadebiutował na profesjonalnym ringu, zwyciężając na punkty Marcina Latochę.

Aktualnie opiekę szkoleniową nad pięściarzami w „Prośnie” Kalisz sprawują: Konrad Parat i Radosław Radomski.