RANKING P4P BOKSER.ORG - MOJE TOP 15 (MAJ 2022)

Łukasz Furman, Opracowanie własne

2022-05-28

Po siedemnastu latach istnienia BOKSER.ORG pora na nasz ranking P4P. A w zasadzie mój, zupełnie subiektywny. Raz na kwartał będzie on przeze mnie uaktualniany. Kto najlepszym pięściarzem świata bez podziału na kategorie?

1. Aleksander Usyk (19-0, 13 KO) - mistrz IBF/WBA/WBO wagi ciężkiej
Wszystkie walki mistrzowskie wygrane na wyjeździe. Najpierw zdominował kategorię cruiser, a we wrześniu pokonał dużo większego i silniejszego Anthony'ego Joshuę, sprawiając psikusa bukmacherom.
Następna walka: prawdopodobnie 23 lipca rewanż z Joshuą

2. Terence Crawford (38-0, 29 KO) - mistrz WBO wagi półśredniej
Waga półśrednia to już trzeci limit, w którym został mistrzem. Co prawda w tej dywizji z najlepszym jeszcze nie walczył, ale na pewno nie ze swojej winy. On był gotów na podział 50/50...
Następna walka: (?)

3. Saul Alvarez (57-2-2, 39 KO) - mistrz WBC/WBA/IBF/WBO kategorii super średniej
Owszem, jest po porażce, ale to on szedł w górę i wychodził z własnej strefy komfortu. I nawet jeśli sędziowie w Las Vegas na dzień dobry dają mu cztery rundy, to wielkości nie można Canelo odmówić. Nie unika wyzwań, skacze po limitach i jedna porażka, w dodatku z wielkim mistrzem z wyższej wagi, nie może przekreślić całokształtu.
Następna walka: 17 września trzeci pojedynek z Giennadijem Gołowkinem

4. Naoya Inoue (22-0, 19 KO) - mistrz IBF/WBA wagi super koguciej, czy też jak kto woli junior piórkowej
Po prostu "Potwór"... Puncher niższych kategorii na miarę Erika Moralesa czy Ricardo Lopeza.
Następna walka: Rewanż z Nonito Donaire'em 7 czerwca o pasy IBF, WBA i WBC

5. Tyson Fury (32-0-1, 23 KO) - mistrz WBC wagi ciężkiej
Prawdopodobnie największy powrót w historii boksu. Gdy dochodził do 200 kilogramów mało kto wierzył, że Anglik kiedykolwiek wyjdzie jeszcze do ringu. A on wrócił i nie będąc w stu procentach przygotowanym fizycznie wyszedł do przerażającego swoją siłą rażenia Deontaya Wildera. Wcześniej zakończył trwającą dekadę hegemonię Władimira Kliczki. Wielkie umiejętności, mocne skalpy (Kliczko, Wilder X2, Chisora x2, Whyte), a do tego ta charyzma... Jeśli naprawdę zakończył karierę, jeszcze za nim mocno zatęsknicie.
Następna walka: zakończenie kariery, tylko czy można wierzyć w to co mówi "Król Cyganów"?

6. Errol Spence Jr (28-0, 22 KO) - mistrz WBC/WBA/IBF wagi półśredniej
Wielki mistrz, ale całą karierę spędził w tym samym limicie. No i migał się trochę od walki z Crawfordem...
Następna walka: (?)

7. Dmitrij Biwoł (20-0, 11 KO) - mistrz WBA wagi półciężkiej
Za Rosjaninem wielkie zwycięstwo nad gwiazdą P4P, nie zapominajmy jednak, że to Biwoł walczył na swoim gruncie, czyli w wadze półciężkiej. Pokonał Canelo wyżej niż punktowali sędziowie, lecz zdarzały się mu również mniej efektowne wygrane. Od Alvareza był większy i silniejszy fizycznie, tylko czy będzie w stanie powstrzymać napór Beterbijewa?
Kolejna walka: (?)

8. Juan Francisco Estrada (42-3, 28 KO) - mistrz WBC/WBA kategorii super muszej, czy też jak kto woli junior koguciej
Znakomita rywalizacja trzech wielkich pięściarzy - Estrady, Wisaksila Wangeka oraz Romana "Chocolatito" Gonzaleza. A Estrada z tej trójki póki co jest najlepszy.
Kolejna walka: (?)

9. Wasyl Łomaczenko (16-2, 11 KO)
Wydawało się, że Teofimo Lopez będzie nową gwiazdą wagi lekkiej po niespodziewanej wygranej z Łomaczenką, jednak sam przegrał w kolejnym pojedynku. A Łomaczenko udowodnił w walkach z Nakatanim i Commeyem, że wciąż może być wielki. Był już dogadany na dwie walki z Kambososem, ale jego plany pokrzyżowała napaść Rosji na jego kraj i wojna.
Kolejna walka: Niestety póki co bliżej mu do walki na froncie niż w ringu...

10. Josh Taylor (19-0, 13 KO) - mistrz WBC/IBF/WBO wagi junior półśredniej
Jeszcze kilkadziesiąt godzin temu bezdyskusyjny champion na granicy 63,5 kilograma, ale federacja WBA pozbawiła go tytułu za odmowę stoczenia obowiązkowej obrony. Ostatnia walka słaba, kontrowersyjny werdykt, nie zapominajmy jednak o tym, co było wcześniej.
Następna walka: Rywalem będzie Jose Zepeda, termin nieznany

11. Artur Beterbijew (17-0, 17 KO) - mistrz IBF/WBC wagi półciężkiej
Nie jest to artysta ringu, ale każdemu sprawi w ringu piekło. Potrafi mniej niż Biwoł, ale potrafił też mniej niż Aleksander Gwozdyk, którego przecież przełamał i zastopował. Spodziewane zwycięstwo w unifikacji nad Smithem powinno mu dać awans do najlepszej dziesiątki mojego P4P.
Następna walka: Unifikacja trzech pasów 18 czerwca z Joe Smithem Jr.

12. George Kambosos Jnr (20-0, 10 KO) - mistrz WBA/IBF/WBO wagi lekkiej
Australijczyk wypłynął świetną walką i wygraną nad Teofimo Lopezem. Tylko czy jest w stanie powtórzyć taki wyczyn? Skąd moje wątpliwości? Choćby z racji bardzo równej walki z Lee Selbym, którą wcale nie musiał wygrać. Jeśli potwierdzi swoją klasę z Haneyem, będę musiał umieścić go już naprawdę wysoko.
Następna walka: 5 czerwca poznamy absolutnego mistrza wagi lekkiej. Naprzeciw niego stanie champion WBC Devin Haney

13. Giennadij Gołowkin (42-1-1, 37 KO) - mistrz IBF/WBA wagi średniej
Być może trochę za nisko, ale od czasu rewanżu z Canelo (wrzesień 2018) nie stoczył spektakularnej walki. Ostatnio przełamał Muratę, mistrza olimpijskiego i zunifikował drugi pas. Końcówka była świetna, wcześniej jednak Japończyk miał swoje momenty, a jego ciosy na korpus zdawały się robić na "GGG" większe wrażenie niż powinny. Kazach to legenda wagi średniej, na równi z Hopkinsem czy Haglerem, lecz to już chyba ne ten sam niszczyciel jak kilka lat wcześniej, gdy demolował Lemieux, Stevensa, czy górował nad Canelo w pierwszym pojedynku (pieprzyć werdykt...)
Następna walka: 17 września trzeci pojedynek z Canelo

14. Shakur Stevenson (18-0, 9 KO) - mistrz WBO/WBC kategorii super piórkowej, czy też jak kto woli junior lekkiej
Dominuje w każdej walce, nawet z takim asem jak Oscar Valdez. Potencjał na króla P4P w przyszłości, wciąż potrzebuje jednak dużych nazwisk w swoim CV. A te czekają w wadze lekkiej.
Następna walka: (?)

15. Jermell Charlo (35-1-1, 19 KO) - mistrz WBC/WBA/IBF/WBO wagi junior średniej
Początkowo dałem tu Teofimo Lopeza, nie może jednak zabraknąć miejsca w TOP 15 dla bezdyskusyjnego mistrza swojego limitu. Wielkich zawodników poznaje się po tym, że w rewanżach boksują lepiej niż w pierwszych walkach, a Charlo z Harrisonem oraz Castano udowodnił, że potrafi w rewanżu wyciągnąć wnioski.
Kolejna walka: (?)

Poczekalnia:
Teofimo Lopez, David Benavidez, Roman Gonzalez, Anthony Joshua, Vergil Ortiz Jr, Jaron Ennis, Nonito Donaire, Jermall Charlo, Mairis Briedis.