PO 60 LATACH KUBAŃCZYCY WRACAJĄ NA RINGI ZAWODOWE! (OFICJALNIE)

Kibice uwielbiają porównania Teofilo Stevensona do Muhammada Alego lub Felixa Savona z Tysonem czy Holyfieldem. Teraz, po sześćdziesięciu latach, najlepsi kubańscy pięściarze będą w końcu mogli rywalizować na ringach zawodowych! Bez potrzeby ucieczki z kraju.

Wcześniej Casamayor, Gomez, Rigondeaux, Lara, Kid Chocolate, a dziś Dorticos, Ortiz, Morrell czy Ugas - ci zawodnicy podbijali bądź podbijają światowe ringi. Teraz złoci medaliści olimpijscy nie będą musieli uciekać pod osłoną nocy z obozów czy turniejów.

Boks zawodowy został na Kubie zabroniony w 1962 roku. Dokładnie sześć dekad później Kubańska Federacja Boksu osiągnęła porozumienie z grupą Golden Ring Promotions. Dzięki temu tacy artyści ringu jak Julio Cesar La Cruz, Arlen Lopez, Roniel Iglesas czy Andy Cruz już w maju będą mogli zadebiutować na zawodowym ringu!

Wstępna data pierwszej takiej gali to impreza w Meksyku 20 maja, którą transmitować będzie stacja ESPN. My już nie możemy się doczekać...

Dodaj do:    Dodaj do Facebook.com Dodaj do Google+ Dodaj do Twitter.com Translate to English

KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 Autor komentarza: smalllbulll
Data: 05-04-2022 05:35:11 
JPRD złoto :)
 Autor komentarza: Bonnte
Data: 05-04-2022 07:12:38 
Świetna wiadomość. Ogromny, niewykorzystany potencjał. Duże możliwości. W końcu będą mogli planować coś w szerszej perspektywie. A nie dopiero "jak uda mi się zwiać to zacznę myśleć co dalej". Jeśli to prawda to zaczną przygotowywać swoich podopiecznych również pod kątem pro. Będą trenować u siebie, blisko rodzin itd. Spore odciążenie psychiczne i komfort. Oczywiście minie chwila zanim powstanie odpowiednia infrastruktura. Nie mniej jednak jest to bardzo dobry news dla świata boksu.
I jeszcze jedno przyszło mi na myśl. Poza znakomitymi pięściarzami, oni z pewnością mają wielu wspaniałych trenerów z wieloletnim doświadczeniem. A tych brakuje na rynku. To również bardzo cenne źródło dla potencjalnych pięściarzy, nie tylko z Kuby.
 Autor komentarza: JIN
Data: 05-04-2022 09:02:09 
Wspaniale! To jest przełomowa sprawa dla boksu.

Teraz tylko zamiast pilnować żeby nie uciekali pod osłoną nocy by spróbować szans na zawodowstwie,
będą musieli pilnować żeby nie uciekali pod osłoną nocy by marnować talent na melanżach i panienkach.
 Autor komentarza: Bonnte
Data: 05-04-2022 09:18:07 
Jedyne co się może zmienić, to że już nie będą mogli opowiadać tych "ściskających serce" historii o ucieczkach ze zgrupowań. Tam jest naprawdę sporo chłopaków trenujących boks, maja zaplecze. Niech 10% z nich przejdzie na zawodowstwo i to już będzie sukces.

@JIN
Ucieczki na wódkę i panienki zawsze są wliczone w ryzyko ;-). Taka nieodłączna cześć.
 Autor komentarza: puncher48
Data: 05-04-2022 09:23:01 
Na bogato, pewnie zaraz wypłyną jakieś perełki pokroju Savona, Stevensona czy Solisa, oby w ilościach większych niż detaliczne jak to miało miejsce do tej pory.
 Autor komentarza: slovik
Data: 05-04-2022 09:44:43 
Czyli na Kubie skończył się komunizm?
 Autor komentarza: Bonnte
Data: 05-04-2022 09:48:50 
@Slovik
Może po dekadach skapnęli się jakie ten biznes może siano przynieść ;-).
A tak na poważnie to może jest pewnego rodzaju "odwilż". Domyślam się, a nawet jestem pewien, że od dawna były tam grupy, które lobbowały u władz w takim temacie i naciskały aby otworzyć/uwolnić ten rynek. Być może w końcu się udało.
 Autor komentarza: holy
Data: 05-04-2022 10:40:16 
Pytanie tylko, ilu z Kubańczyków zrobi karierę, bo jak dotychczas nie było ich dużo. Być może dlatego, że właśnie nie mieli u siebie boksu zawodowego, a nie każdy chciał uciekać z kraju.
 Autor komentarza: marcinm
Data: 05-04-2022 11:24:25 
Na pewno nie bedzie tak, ze wjada i wszystkich zaczna rozjezdzac. Widać to chociażby po zawodnikach, którzy uciekali i szli na pro. Cześć sie zatracila (tutaj pewnie czesc sie zatraci przed rozpoczeciem duzej kariery), czesc osiągneła sukcesy, cześć została b. dobrymi zawodnikami (rowniez mistrzami ale nie zawsze) ale nie jakimis dominatorami/legendami. Takze, wielu mlodych kubano po podpisaniu kontraktow pojdzie w melanz, moze garstka powalczy o najwyzsze trofea, na pewno jednak pojawi sie na rynku wielu solidnych piesciarzy co moze tylko wzmocnic rywalizacje jako taka, a wieksza rywalizacja to po 1. wiecej fajnych starcj, po 2. rozwoj golny (wszystkich).
Nie jest też powiedziane, ze wszyscy tak ochoczo beda szli na profi, bo najwieksze gwiazdy boksu olimpijskiego na kubie zyja raczej jak pączki w maśle (przynajmniej do czasu aktywnej kariery)
 Autor komentarza: slovik
Data: 05-04-2022 11:37:19 
Kubańczycy w boksie trochę jak Ronaldinho i wielu innych Brazylijczyków w piłce, mają niebywały talent, ale lubią imprezować, korzystać z uroków życia i szybko wypalają się sportowo.
 Autor komentarza: Hugo
Data: 05-04-2022 12:08:47 
Jedni lepiej się przyjmą na zawodowych ringach, inni gorzej. Roniel Iglesias, a w jeszcze większym stopniu Julio Cesar La Cruz to wybitni bokserzy techniczni, ale jednocześnie "pykacze", którzy mogą zyskać opinię nudziarzy, jak wcześniej Lara i Rigondeaux. Ale już taki Andy Cruz to może (choć nie musi) brutalnie posprzątać lekką i super lekką z Gervontą Davisem, Devinem Haneyem i Teofimo Lopezem włącznie.

Generalnie duże wzbogacenie światowego boksu zawodowego cieszy, choć decyzja pewnie spowoduje odpływ z Polski tych Kubańczyków, których ściągnął Każyszka, a taki np. Ihosvany Garcia to być może najlepszy bokser, jaki boksował na polskich ringach od czasu walki Usyka z Głowackim.
 Autor komentarza: Bonnte
Data: 05-04-2022 12:42:00 
@Hugo
Wiesz jest, wszystkich nie zadowolisz. Jak gdzieś ma być lepiej, to gdzieś musi być gorzej.
Tak sobie myślę, że jeśli otwarcie tej dyscypliny na pro rzeczywiście nastąpi, to młodzi pięściarze będą prowadzeni/szkoleni trochę w inny sposób. Domyślam się, że do tej pory pieczę nad tymi bokserami amatorskimi sprawowało w pewnym sensie państwo. Teraz wejdą osoby prywatne: inwestorzy, promotorzy, managerowie. Młodzi kubańscy pięściarze, którzy startowali na mistrzostwach świata czy olimpiadzie być może przykuwali uwagę, ale inwestycja w nich była na pewno obarczona dużym ryzykiem. Teraz jeśli ściągnięcie takiego zawodnika na obóz, będzie prostsze/legalne, to pojawią się wpływowe osoby, które zechcą w nich zainwestować jeszcze na amatorce. Często to momentu "zerwania się łańcucha", mało kto słyszał o niektórych świetnych Kubańczykach.
Mając przed sobą zupełnie nowe możliwości, zechcą pójść o krok dalej. Nie będą już po 3 razy występować na Igrzyskach, tylko swobodnie przejdą na pro. Bedą też ich od pewnego momentu prowadzić w sposób, który ma ich przygotować do profesjonalnej kariery. Wielu Kubańczyków dość długo walczyło na pro tak jak na amatorce. Nie mieli możliwości i czasu się przestawić. A jednak boks amatorski i zawodowy to są inne sprawy.
 Autor komentarza: puncher48
Data: 05-04-2022 13:24:50 
Ronaldihno miał akurat swój prime dość krótki, niczym Tyson, ale w tym okresie zgarnął wszystko co mógł i poszedł w długą. Co nie zmienia faktu, że moim zdaniem bił skalą talentu w tym niedługim horyzoncie czasowym dyktatorów piłki kopanej, w osobach Messiego i Ronaldo.
 Autor komentarza: Ziomus
Data: 05-04-2022 13:50:40 
może Wilder jednak wrócic. Masa rywali dla niego się szykuje
 Autor komentarza: slovik
Data: 05-04-2022 14:07:34 
puncher48

Teraz też zapowiada się dominacja dwóch - Haaland vs Mbappe
 Autor komentarza: Ziomus
Data: 05-04-2022 16:53:30 
Haaland się nie zanosi, póki co nasz Robuś Lewandowski bije go na głowę, a ten Halland cały czas łapie kontuzje. Z tymi kontuzjami jak straci swój główny atut, szybkość to będzie cieniować. Mbappe tak samo, piłkarze którzy bazują na szybkości szybko kończą swój szczyt. Messi czy Ronaldo na pewno nie dorównają.
 Autor komentarza: hms
Data: 05-04-2022 17:06:35 
Jeśli chodzi o informację to tak dobra, że aż sprawdziłem czy coś mi się nie pomieszało i czy dziś nie 1 kwietnia. Jeśli chodzi o Ronaldinho :) to chyba faktycznie największy talent w piłce jaki widziałem, a jednocześnie jeden z najbardziej zmarnowanych talentów. Gdyby miał dyscyplinę Ronaldo prawdopodobnie nigdy byśmy nie dyskutowali czy lepszy był Messi czy Ronaldo, bo odpowiedzią byłby Ronaldinho
 
Aby móc komentować, musisz być zarejestrowanym i zalogowanym użytkownikiem serwisu.