DWA DNI STARĆ TALENTÓW

Leszek Błażyński, Informacja własna

2021-11-09

W najbliższą sobotę i niedzielę (13-14 listopada) w Hali na Skarpie w Bytomiu odbędzie się piętnasta edycja Memoriału Leszka Błażyńskiego. W prestiżowym turnieju będą walczyć nadzieje polskiego boksu. Wstęp na turniej jest bezpłatny.

Pokazał charakter

Siedemnastoletni Oliwier Szot, zawodnik Bytomskiej Akademii Boksu, w marcu tego roku zdobył mistrzostwo Śląska w wadze do 63,5 kg, chociaż w trakcie walki finałowej doznał złamania kciuka z przemieszczeniem! Nastolatek szybko wrócił do formy i we wrześniu w świetnym stylu wywalczył mistrzostwo Polski juniorów, a pod koniec października został najlepszym zawodnikiem Międzynarodowego Turnieju w Kętrzynie. Szot to jeden z wielu zdolnych pięściarzy, którzy w dniach 13-14 listopada będą rywalizować w Memoriale Leszka Błażyńskiego.

Historyczne miejsce

Wstęp na turniej jest bezpłatny, na dodatek rywalizacja będzie toczyła się w historycznym miejscu. Memoriał odbędzie się w Hali na Skarpie, która została otwarta w 2010 roku, ale wcześniej przy ulicy Frycza-Modrzewskiego 5a w tym samym miejscu znajdowała się Hala Szombierek, gdzie w meczach ligowych występowała sekcja bokserska Szombierek Bytom na czele z Leszkiem Błażyńskim, najbardziej utytułowanym pięściarzem w historii klubu. W Hali Szombierek trenował i walczył zawodowy pięściarz Damian Jonak oraz prezydent Bytomia Mariusz Wołosz, wychowanek Szombierek i jeden z inicjatorów stworzenia turnieju poświęconego pamięci wybitnego pięściarza.

Medalowe lata

Błażyński znakomicie spisywał się w latach 70. Zdobył wtedy dwa brązowe medale olimpijskie (1972, 1976), mistrzostwo Europy (1977), wicemistrzostwo Starego Kontynentu (1971) oraz dwukrotnie mistrzostwo Polski (1971, 1973). Podczas Memoriału będzie można zobaczyć trofea znakomitego pięściarza, który zmarł w 1992 roku.

Pamiętają o mistrzu

- Walki Leszka były bardzo widowiskowe. Miał dobrą technikę i widowiskową taktykę, bo napierał na rywali i oddawał sporo ciosów. Czasami razem trenowaliśmy podczas zgrupowań reprezentacji Polski w Cetniewie. Dobrze, że w Bytomiu pamiętają o dawnym mistrzu. Po raz kolejny przyjadę na Memoriał i wiem, że mogę spodziewać się dobrego boksu – mówi Marian Kasprzyk, mistrz olimpijski z 1964 roku z Tokio.

Program XV Memoriału Leszka Błażyńskiego (13-14.11.2021) Hala na Skarpie, Bytom

13.11.2021 (sobota)

godz. 11:00 - I seria walk

godz. 15:00 - II seria walk

godz. 16:00 - oficjalne otwarcie

14.11.2021 (niedziela)

godz. 12:00 - walki finałowe

Bokserski Memoriał Leszka Błażyńskiego - Bytom