POBOKSOWANE #1: W OBRONIE CANELO

Przed Wami wyczekiwany przez kibicowski lud pierwszy odcinek autorskiego cyklu Kacpra Bartosiaka - ''Poboksowane''. W swoim debiucie na BOKSER.ORG Bartosiak skupia się na tegorocznej drodze Saula Alvareza do unifikacji wszystkich pasów w limicie 168 funtów. 

POBOKSOWANE #1: W OBRONIE CANELO

Saul "Canelo" Alvarez (54-1-2, 37 KO) podkręca tempo - już 27 lutego zobaczymy go w ringu z Avnim Yildrimem (21-2, 12 KO). Nie zamierzam przekonywać, że ta walka ma jakikolwiek sportowy sens - spodziewam się jednostronnego pokazu siły ze strony króla P4P. W drodze wyjątku warto jednak przymknąć oko na potencjalny mismatch i skupić się na szerszym obrazie, który zaczyna wyglądać coraz atrakcyjniej.

Zacznijmy od oczywistego faktu, który jest jednak nieco ignorowany w mainstreamowych dyskusjach. Canelo w trwającej już ponad 15 lat zawodowej karierze nie miał tak słabego roku pod względem aktywności startowej jak 2020. Nawet gdy karierę sparaliżowało mu brzydkie słowo na "k" (mam tu oczywiście na myśli klenbuterol), to ostatecznie udało się przecież stoczyć dwa pojedynki, a straty związane z całym zamieszaniem ograniczały się głównie do kwestii wizerunkowych.

Poprzedni rok udało się jednak uratować dość efektownym rzutem na taśmę. Pobicie Calluma Smitha (27-1, 19 KO) było jednym z najbardziej imponujących występów Canelo, który może zapisać się w historii jako jego peak - absolutny szczyt okresu prime. Można się zachwycać różnymi drobnymi elementami kunsztownego rzemiosła, ale o ponadczasowej klasie Alvareza najlepiej świadczy to, że sprowadził najlepszego według "The Ring" zawodnika kategorii superśredniej do poziomu zwykłego przeciętniaka. A to już sztuka odsyłająca wprost do dokonań Salvadora Sancheza i Julio Cesara Chaveza, z którymi Canelo bywa zestawiany coraz częściej.

Wygrana ze Smithem ma zresztą dodatkową wymowę - w ten sposób dumny syn Guadalajary zostawił poważny mistrzowski ślad już w czwartej kategorii. Wcześniej tylko zmoczył stopy, bo zmasakrowanie Rocky'ego Fieldinga w walce o trzeciorzędny tytuł WBA nie miało specjalnej wymowy. Teraz jest inaczej - Canelo zdobył dwa poważne pasy i do jednej bramki rozbił dotychczasowego lidera solidnej przecież dywizji.

To jednak tylko wstęp do tego, co ma nas czekać w kolejnych miesiącach 2021 roku. Pełna unifikacja w erze czterech federacji to fenomen, który w przyrodzie występuje równie rzadko co yeti. Bernard Hopkins, Jermain Taylor, Terence Crawford, Ołeksandr Usyk i w zależności od kryteriów Teofimo Lopez - to dość elitarne grono jak na blisko dwie dekady boksu nowej ery.

Yildrim jako wstęp

Plan ekipy Canelo nie został napisany patykiem na wodzie - wygląda konkretnie i całkiem sensownie. Starcie z Yildrimem to pierwszy z co najmniej dwóch pojedynków Alvareza, które w 2021 roku ma zorganizować Eddie Hearn. Biznesowo sprawa jest więc całkiem prosta - niezrażony porażką Smitha brytyjski promotor zgodził się objąć pieczę nad tak nierówną walką jak spotkanie z Turkiem, bo już 8 maja - po mocno prawdopodobnym zwycięstwie - rywalem Canelo miałby zostać Billy Joe Saunders (30-0, 14 KO).

Posiadacz pasa organizacji WBO od dawna czeka na walkę z zawodnikiem, który zagwarantuje mu olbrzymie pieniądze. Nie jest tajemnicą, że BJS mobilizuje się na naprawdę wielkie wyzwania, a w starciach ze słabszymi zawodnikami przeważnie rozczarowuje. Z siedmiu mistrzowskich pojedynków w jego dorobku w pamięci zostają właściwie tylko taktyczne szachy najwyższej próby z Andym Lee (34-2-1) i odesłanie do bokserskiej szkoły Davida Lemieuxa (38-3).

Problem w tym, że od drugiej z tych walk minęły ponad 3 lata. Saunders w międzyczasie zmienił kategorię, ale w wadze superśredniej nie miał ani jednego starcia z wymagającym przeciwnikiem. Co więcej - w żadnym z trzech dotychczasowych występów nie błysnął. Shefat Isufi (27-3-2) potrafił go zranić, a Marcelo Esteban Coceres (28-0-1) wygrywał na punkty, gdy Billy uratował się rzadko widzianym u niego nokautem. Ten dość ponury obraz mistrzowskich rządów w nowej wadze uzupełniają jeszcze niedawne męczarnie z wiekowym Martinem Murrayem (39-5-1)

Może się więc okazać, że 31-letni Saunders - który nie słynie ze sportowego trybu życia - w międzyczasie najzwyczajniej w świecie stał się zawodnikiem past prime. Takie teorie na pewno pojawią się, gdy Canelo go rozbroi - a nie mam wątpliwości, że w tym zestawieniu będzie faworytem. A jeśli w maju upora się z pyskatym Brytyjczykiem, to na liście celów zostanie już tylko jedna pozycja.

To może Plant?

I wiedzą to wszyscy - z Calebem Plantem (21-0, 12 KO) na czele. Mistrz IBF również zdaje się podążać ścieżką, która zakłada podejmowanie tak niewielkiego ryzyka jak to tylko możliwe - aż do „złotego strzału”. Mike Lee (21-0), Vincent Feigenbutz (31-2) i ostatnio Caleb Truax (31-4-2) - „murderers' row” to to nie jest... Oczywiście ma to po części związek z tym, że kategoria superśrednia po prostu nie ma takiej głębi jak choćby półśrednia lub ciężka, ale nic nie stało na przeszkodzie, by zestawić Planta choćby z Davidem Benavidezem (23-0) lub którymś z braci Dirrellów - wtedy wszystko zostałoby w rodzinie PBC.

W kontekście potencjalnej walki mistrza IBF z Canelo warto wyróżnić kilka intrygujących zmiennych. Meksykanin nigdy nie wyglądał dobrze na tle typowych pure boxerów. Pokazali to Floyd Mayweather, Erislandy Lara, a miejscami nawet Miguel Cotto. Wszystko, co najważniejsze w boksie Planta, zaczyna się od lewego prostego - w ostatniej walce wyprowadził prawie tyle samo jabów (284) co wszystkich ciosów mocnych (297). Atutem Amerykanina jest dobra defensywa - w obu ostatnich występach jego rywale trafili go po 47 razy, co daje średnią... nieco ponad czterech ciosów przyjętych na rundę.

Tylko znów - jak bumerang wraca tu kwestia jakości tych rywali. To sprawia, że wciąż nie znamy odpowiedzi na wiele kluczowych pytań dotyczących atutów Planta. Widząc jak sygnalizowany prawy overhand leciwego Truaxa potrafił znaleźć drogę do celu, aż prosiło się o rozważania, jak mistrz zareagowałby na taki cios w wykonaniu Canelo.

Będzie jeszcze czas, by wrócić do tego tematu w bardziej szczegółowym wydaniu. Ale wciąż: jeśli Saul Alvarez w 2021 roku spotka się w ringu z dwoma niepokonanymi mistrzami kategorii superśredniej, to zapomnę mu mismatch z Yildrimem. Tak jak nie przywiązuję specjalnej wagi do podobnego starcia z Fieldingiem, które rozdzielało wielkie walki z Gołowkinem i Jacobsem. Wielcy mistrzowie też muszą różnicować rangę wyzwań, ale w tym przypadku pamiętajmy o jednym - to nie Canelo wybrał Yildrima, takiego rywala podsunęła mu federacja WBC. Ale to już temat na zupełnie inną opowieść, która ciągnie się od lat. Pamiętacie, kto w 1999 roku zmusił Roya Jonesa w prime do walki z policjantem? Ten pan też miał na nazwisko Sulaiman…

KACPER BARTOSIAK

Dodaj do:    Dodaj do Facebook.com Dodaj do Google+ Dodaj do Twitter.com Translate to English

Dziennikarz, współpracownik m.in. TVP Sport i Bokser.org. Były redaktor portalu Porcys i wydawnictwa Marquard Media. Autor artykułów przekrojowych, recenzji i analiz. Współtwórca audycji ''Ciosek na wątrobę'' w Weszło FM, stały gość programów telewizyjnych (m.in. ''Ring TVP Sport'') i internetowych.

KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 Autor komentarza: puncher48
Data: 13-02-2021 15:23:00 
Twardy orzech do zgryzienia w kwestii głównego bohatera z jednej strony, trudno mu zarzucić braku umiejętności i niską klasę sportową, a z drugiej zakrzywiona rzeczywistość w pojedynkach z Gołowkinem,Larą, a nawet Cotto, oraz częste mówienie,że białe jest czarne, a czarne białym, co kłuje, aż zanadto w oczy.Jak już wspominałem wliczając w to cały jego sztab, wraz z jego grzechami dla mnie osbiście to idealny kandydat na Machiavellego współczesnego boksu. W końcu cel uświęca wynik.
 Autor komentarza: rocky86
Data: 13-02-2021 15:48:56 
Nie wiem, czy w ogóle jest potrzeba obrony Canelo. Jego ostatnie walki to Smith, Koval, Jacobs, wcześniej ten Fielding i 2x GGG.

Jedna walka ze słabszym rywalem i to do tego narzuconym przez WBC nie powinna rodzic jakichkolwiek kontrowersji.
Każdy ma prawo do lżejszej walki, szczególnie gdy kolejne w kolejce są znów na mega poziomie.
 Autor komentarza: Stieczkin
Data: 13-02-2021 15:52:34 
Niestety nie przepadam za tym bokserem. Z jednej strony to wspaniały technik i twardziel z porządnym ciosem i szczęką, którego naprawdę świetnie się ogląda. Z drugiej strony przez cały czas pamiętam o wszystkich machlojach z udziałem tego, znakomitego przecież pięściarza. Kombinacje z wagą, "suszenie się", raczej na pewno z wykorzystaniem diuretyków i może nawet dopingu krwi. Wredne "wagowe" klauzule w kontraktach z przeciwnikami. Walki na przyjaznym gruncie ze "swoją" obsadą sędziowską.

W końcu koksowanie. Bo wykryty u niego clenbuterol to nie jest specyfik, który bierze się "samodzielnie". W sportach walki jest zawsze łączony z całą baterią zakazanych środków, których jakimś cudem u Alvareza nie wykryto. Albo wykryto ale z przyczyn handlowych nie ujawniono, bo musiałby wtedy pauzować ze dwa lata, co się nikomu nie opłaca. Tłumaczenie z wołowiną to oczywiście brednie. Gdyby zjadł tyle wołowiny, żeby można było wykryć u niego zawarty w niej clen, wyglądałby jak Ruiz jr.

Wszystko to sprawia, że jego wirtuozeria jakoś mnie nie cieszy. To tak, jakby grać w gry komputerowe z włączonym "god mode". Jednocześnie wkurza, bo przecież taki Pacquiao ma na koncie 7 porażek i nikt go z tego powodu nie deprecjonuje. Co by szkodziło, gdyby walki Alvareza też sędziowano uczciwie? Co by szkodziło niestosowanie klauzuli o wadze w dniu walki, obowiązującej tylko jego przeciwnika? Dla mnie to wspaniały bokser całkowicie "popsuty" niepotrzebnymi szachrajstwami.
 Autor komentarza: PrawyISprawiedliwy
Data: 13-02-2021 23:25:40 
Canelo jest znakomitym bokserem. To fakt. Ale kim jest zatem Gołowkin, który dwa razy go pokonał? Zwykłą cipką z Kazachstanu, bojącą się wyzwań, jak twierdzą niektórzy użytkownicy tego portalu(na czele z userem samqualisem), czy może jednak pięściarzem wybitnym?
 Autor komentarza: samqualis
Data: 14-02-2021 07:08:51 
Zwykłą cipką z Kazachstanu, bojącą się wyzwań
 Autor komentarza: Clevland
Data: 14-02-2021 08:16:22 
Ile oszukańczych werdyktów stoi za Canelo- chociażby dwa z GGG.
Do tego remis u jednego sędziego w walce z Floydem który go ośmieszył.
Pytanie na jakim poziomie jest korupcja - federacji która wyznacza sędziów czy na sędziów.
Jeżeli sędzia po oszukańczym werdykcie nie traci pracy, a federacja nie zmienia wyniku walki to znaczy że tam właśnie jest tolerowana.
GGG myślał tylko o trylogii i największych gażach więc werdykt go średnio obchodził.
To pokazuje też skalę oszustwa - zawodnicy mogą podłożyć się byle tylko otrzymać rekordowe dla nich wynagrodzenie i wizję kolejnych "walk" z Canelo.

Dlatego wszelkie laurki dla Canelo uważam za patologię dla boksu, bo takie postępowanie należy piętnować tak jak piłkarski poker.


GGG nie ma zaplecza lobbystów, więc nie pcha się do wag wyżej bo przegrywał wygrane walki.
 Autor komentarza: Clevland
Data: 14-02-2021 08:19:03 
*up
"(...) przegrywałby* wygrane walki"
 Autor komentarza: samqualis
Data: 14-02-2021 09:05:36 
"GGG myślał tylko o trylogii i największych gażach więc werdykt go średnio obchodził"

ty młocie jak werdykt mogl go srednio obchodzic, przeciez gdyby wygral to w rewanzu dostal by duzo wieksze pieniadze niz za przegrany rewanz, jak mozna byc tak glupim zeby tego nie zrozumiec?
 Autor komentarza: PrawyISprawiedliwy
Data: 14-02-2021 16:10:52 
@samqualis

Doskonale idzie ci zaklinanie rzeczywistości. Nadawałbyś się na polityka. Chyba, że wypowiadasz się tak, jak piszesz to nawet i na to nędzne stanowisko byś się nie dostał. Dziwię się tylko, że jeszcze nikt ci tutaj nawet ostrzeżenia nie dał, bo poza obrażaniem pięściarzy i innych użytkowników nic tutaj nie wnosisz. Gdybym narysował drabinę społeczną to byłbyś kilka szczebli niżej od Rafała. Bo on, mimo, że jest megalomanem i fantastą to przynajmniej wypowiadać się potrafi, szanując tym samym ojczysty język. Sprawiasz wrażenie typowego Janusza, który po robocie i powrocie do domu, musi wychlać kilka piwek przed TV, wcześniej obrażającn swoją żonę i spuszczając jej wpierdol, bo zupa była za słona. Jesteś stereotypowym przykładem Polaka-prostaka. I ciesz się troglodyto, że poświęciłem Ci tyle zdań, ale taki już ze mnie dobry człowiek, że nawet dla takich troglodytów znajdę chwilę czasu.
 Autor komentarza: PrawyISprawiedliwy
Data: 14-02-2021 16:14:12 
P.S.- jeśli nie wiesz co znaczy termin "troglodyta" to sprawdź w słowniku. Może przy tej okazji poznasz jeszcze kilka słów i wzbogacisz swoje ubogie słownictwo. A przy okazji będziesz mógł odpowiedzieć, kiedy ktoś zapyta jak cię zwą. Nie jest to trudne słowo. Nawet taki tuman jak ty to ogarnie.
 Autor komentarza: trashtalk
Data: 14-02-2021 16:55:59 
Kolega @Clevland znany jest z głoszenia sensacyjnych, a często absurdalnych teorii. Swojego czasu, wmawiał nam tutaj (trzeba przyznać, że dość usilnie), że "Canelo" do walki z "GGG" skłoniły olbrzymie pieniądze z kontraktu z DAZN. Najwidoczniej zapomniał, że pojedynki z Kazachem odbyły się na galach HBO, w systemie PPV. Ja już się przyzwyczaiłem do jego bredni.
 Autor komentarza: trashtalk
Data: 14-02-2021 17:05:56 
I akurat tutaj @samqualis ma rację, bo trzeba być idiotą, żeby pisać bzdury, że "GGG" licząc na trylogię, nie dbał o werdykt. Każdy średnio rozgarnięty człowiek, wie o tym, że jego zwycięstwo w pierwszej walce, dałoby mu bezsprzecznie więcej argumentów, żeby liczyć na 3 walki. Nie mówiąc już o tym, że wtedy, w tych pojedynkach zarobiłby dużo więcej.
 Autor komentarza: samqualis
Data: 14-02-2021 19:54:48 
PrawyISprawiedliwy

Zajebales sto linijek a kompletnie nic na temat , zwyczajnie splakales sie jak pizda ktora jestes i to by bylo na tyle xD bez pozdrowien pizdo
 
Aby móc komentować, musisz być zarejestrowanym i zalogowanym użytkownikiem serwisu.