BOKS OLIMPIJSKI: WRACA LIGA WSB, A KADRA USA POZBYWA SIĘ LIDERA

Ciekawe informacje pojawiły się w tym tygodniu w kontekście wielkich wydarzeń w boksie olimpijskim. Pierwsza dotyczy ligi WSB, a druga amerykańskiej kadry na igrzyska w Tokio

SUZUKI BOXING NIGHT IV: DURKACZ ZMIERZA W ODPOWIEDNIM KIERUNKU >>>

Prezydent Międzynarodowego Stowarzyszenia Boksu (AIBA) - Umar Kremlow - poinformował, że w 2022 roku powróci liga WSB, półzawodowy format dla bokserów rywalizujących w boksie olimpijskim. Liga WSB istniała w latach 2010-2019 i gromadziła zespoły z całego świata (największe sukcesy odnosiły drużyny Astana Arlans i Cuba Domadores), w tym polską Hussars Poland, będącą swoistym przedłużeniem kadry narodowej. 

W WSB rywalizowały nierzadko międzynarodowe gwiazdy, m.in. Aleksander Usyk, Wasyl Łomaczenko, Joe Joyce czy Filip Hrgović. W 2019 roku kłopoty finansowe zmusiły ligę do zaprzestania działalności, ale niedawno wybrany Kremlow widzi w niej jedną z szans na renesans targanej w ostatnich latach skandalami korupcyjnymi AIBA (odebrano jej m.in. prawo organizacji turnieju olimpijskiego) i boksu olimpijskiego jako sportu. 

Przypomnijmy, że Kremlow w ostatni weekend odwiedził Polskę (był gościem lubelskiej gali Suzuki Boxing Night IV) i potwierdził, że Młodzieżowe Mistrzostwa Świata Kobiet i Mężczyzn odbędą się od 10 do 24 kwietnia tego roku w Kielcach. 

Kieleckie mistrzostwa świata będą dla polskiego boksu olimpijskiego niezwykle ważne, ale równie duże znaczenie ma występ biało-czerwonych na igrzyskach w Tokio, których losy wciąż się ważą z uwagi na pandemię koronawirusa, choć premier Yoshihide Suga zapewnia, że igrzyska nie są zagrożone i w lipcu się rozpoczną. Największe nadzieje jeśli chodzi o boks mężczyzn na igrzyskach wiążemy w tej chwili z Damianem Durkaczem (63 kg), którego czeka w kwietniu w Londynie walka kwalifikacyjna z Węgrem Milanem Fodorem. Jeżeli Polak wygra, poleci latem do Tokio, gdzie jego szanse na medal mogą być całkiem realne.

Durkaczowi ubywa najmocniejszych rywali, gdyż wicemistrz olimpijski z Rio, Francuz Sofiane Oumiha przechodzi na zawodowstwo, a dotychczasowy lider kadry USA, obecny wicemistrz świata Keyshawn Davis został zdyskwalifikowany i usunięty ze składu drużyny olimpijskiej. W tej chwili nie do końca wiadomo dlaczego, mówi się, że w tym tygodniu Amerykanin również może ogłosić przejście na zawodowstwo.

Dodaj do:    Dodaj do Facebook.com Dodaj do Google+ Dodaj do Twitter.com Translate to English

KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 
Aby móc komentować, musisz być zarejestrowanym i zalogowanym użytkownikiem serwisu.