OCZY NA OLIMP #9: BĘDZIE DOBRZE?! (SZEREMETA-GOŁOWKIN)

Co prawda ten cykl dedykowany jest boksowi olimpijskiemu, jednak dzisiaj pozwolę sobie podzielić tematykę. Przy czym zapewniam, że powyższy tytuł będzie w pełni adekwatny do obu podjętych wątków.

Na początek małe wspomnienie. 13 sierpnia 2015 roku napisałem tekst, w którym wyrażałem spory entuzjazm co do to szans Krzysztofa Głowackiego z Marco Huckiem. Po czym odczytałem ten tekst i żeby nie narazić się na śmieszność nigdy go nie opublikowałem. Dziś tego błędu nie popełnię i spróbuję wlać odrobinkę optymizmu przed walką Szeremeta-Gołowkin.

Nie jest tak, że porównuję Hucka do Gołowkina, bo byłoby to sporym dyletanctwem. Nie jest też tak, że przepowiadam pewny triumf Kamila Szeremety. Chciałbym jednak uciec od nastrojów rodem sprzed walki Szpilka-Wilder, kiedy to przeważały opinie, że pierwszy prawy Wildera skończy to starcie. Pomiędzy szybką klęską a spektakularnym zwycięstwem jest sporo przestrzeni i właśnie w tej niej powinien rozstrzygnąć się ten pojedynek. Ciężko wyobrazić sobie zwycięstwo Kamila Szeremety, jednak za tym, że (jak pisałem w tytule) będzie dobrze przemawia kilka faktów. Przede wszystkim spokój i pewność siebie Kamila, a to w walce z zawodnikiem słynącym z mocnego ciosu daje bardzo dużo, zwłaszcza w początkowej fazie walki.

Po drugie: nie szukałbym analogii do Nikodema Jeżewskiego, bo uważam Szeremetę za lepiej przygotowanego do dużej walki pod każdym względem niż zawodnik z Kaszub. Po trzecie: liczę, że jak Grzegorz Proksa wychodzący do Gołowkina (kiedy wydaje się, że tamten był w swoim „najostrzejszym” momencie) z trenerem Łapinem w narożniku starał się zmienić w tej walce tyle, ile tylko się dało i nie wywiesił białej flagi. Na koniec po czwarte: (nieco mało optymistyczne) to fakt, że głowa Kamila Szeremety jest gotowa na zwycięstwo. I choć ciało pewnie ustąpi jej w tej rywalizacji to głęboko wierzę, że ta walka nie skończy się w pierwszej czy (chyba najgorszej w naszym boksie) drugiej rundzie, ale wyjdzie poza połowę i Kamil będzie miał swoje momenty, a może nawet swoje rundy.

Swoją drogą widziałem spod ringu chyba osiem walk Kamila Szeremety. Jak chociażby walkę bez historii w początkowej fazie kariery z Robertem Talarkiem czy pojedynek z Łukaszem Wawrzyczkiem, który po zejściu z ringu wyrażając swoje niezadowolenie z werdyktu w prywatnej rozmowie ze mną i Piotrem Fajksem rzucał słowami, które nie nadają się do publikacji. Warto też zauważyć, że na ten moment Kamil Szeremeta jest chyba jedynym pięściarzem z krajowej czołówki, którego nie widzieliśmy nawet liczonego.

Trzeba przyznać, że przez krótki czas ośmiu lat zawodowej kariery, zawodnik z Podlasia pokonał szybką i ciekawą drogę. Zmiany trenerów, zmiana promotora (w dość naturalny sposób), kilka słabych walk. Kroczek po kroczku od zwycięstwa do zwycięstwa, ale jednak bez entuzjazmu. Po raz pierwszy dźwignął presję - co prawda nieporównywalną z jutrzejszą - kiedy to wytrzymał ciśnienie we wzajemnych zaczepkach z Rafałem Jackiewiczem. Kolejnym stemplem było wyjazdowe starcie o mistrzostwo Europy. Pewnie długo można by jeszcze pisać. Jednak skupiłbym się na tym, że Szeremeta zawsze podchodził do boksu świadomie i dojrzale i to też rodzi nadzieje, że będzie dobrze. 

Drugim wątkiem, który chciałbym poruszyć jest wybór nowego prezydenta AIBA. Został nim Rosjanin Umar Kremlow. Dotychczasowy prezes federacji rosyjskiej zastąpił na tym stanowisku cieszącego się niezbyt dobrą opinią Uzbeka Gafura Rachimowa. Przede wszystkim trzeba mieć nadzieję, o czym mówił w kilku wywiadach nowo wybrany prezydent, że AIBA wróci do łask MKOL i to pod jej auspicjami zostaną rozegrany pięściarski turniej w Paryżu w roku 2024. Na pewno nowy prezydent ma sporo trudnych wyzwań, od relacji z MKOL o której wspomniałem, ale również kwestie finansowe, co do których też zapewnia, że sobie z nimi poradzi.

Warto zauważyć, że większość krajów zrzeszonych pod AIBA mocno stawiają na Kremlowa o czym świadczy wyraźna wygrana w wyborach przeprowadzonych podczas wirtualnego kongresu.

Co ciekawe, nasi działacze w rodzimym związku bokserskim również cieszą się z wyboru Kremlowa i są przekonani, że będzie to z korzyścią dla boksu. Podzielam ten entuzjazm i tak jak w tytule wierzę, że będzie dobrze. Jednak nie mam wątpliwości, że o nasze sprawy musimy walczyć sami, bo pewnie tak jak cztery lata temu Uzbecy wrócili z igrzysk z workiem medali tak w Paryżu (jeśli AIBA wróci na swoje miejsce) przy równych walkach łatwiej będzie o to Rosjanom. Wszelkie zmiany w szeroko rozumianej polityce sportowej nie sprawią, że ktoś za nas coś wygra. Optymizm? Tak! Jednak na gratulacje trochę za szybko.

Dodaj do:    Dodaj do Facebook.com Dodaj do Google+ Dodaj do Twitter.com Translate to English

KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 Autor komentarza: BlackDog
Data: 17-12-2020 19:19:50 
Jeśli Szeremeta ma dobrą szczękę ma szansę zaprezentować się "godnie". Jeśli jego odporność nie jest gotowa na ciosy tej siły może być lekki dramat.
Zwycięstwo? To boks i wszystko jest możliwe bo to tylko ludzie wbrew pozorom a człowiek to istota niedoskonała ale dla mnie byłaby to chyba niespodzianka aspirująca do tych największych w historii.

GGG robi się stary. Lat mu nie ubywa. Wygląda jednak od strony fizycznej przed tą walką niesamowicie ostro (wyrzeźbiony na maksa). Ma też trochę do udowodnienia- może być podrażniony. DAZN chciało jego walki z Canelo i na nią naciskało a Alvarez się na nich wypiął i Gołowkin stracił praktycznie ostatnią nadzieję na "zmuszenie" do trylogii Alvareza który ukradł mu jego dziedzictwo i między innymi na nim się teraz buja uchodząc za nr 1 światowego boksu.
Dodatkowo nie wyszło mu idealnie z Derewniaczenką i wiele osób się czepia i wskazuje na wiek.

No ja tam optymistą nie jestem ale życzę Kamilowi właśnie tej "godnej" postawy. Zwycięstwa mu nie życzę bo bycie rodakiem to dla mnie za mało by życzyć klęski tam wspaniałemu bokserowi z bokserem umówmy się tak średnim. Wolę mistrza Gołowkina niż mistrza Szeremetę.

Ale Kamil wydaje się być inteligentnym, fajnym facetem. Oby te całe przygotowania i wiara poniosły go chociaż do 8 rundy i ugrania paru momentów.
 Autor komentarza: teanshin
Data: 17-12-2020 20:09:51 
Proksa prezentował dość niekonwencjonalny boks, do tego z odwrotnej pozycji a mimo wszystko Kazach szybko znalazł na niego sposób, zamknął przy linach i można by rzec zatłukł.
Nie pałał bym tu zbyt wielkim optymizmem tylko dlatego że Kamil być może ma silną psychikę co z tak zaprawionym w boju Kazachem na nic się zda.
Nawet po dwóch bojach z Cynamonem Golovkin ustal wszystko co Meksykanin miał do zaoferowania. To ja się pytam czym Kamil chciałby mu zagrozić? Nawet jeśli zacznie wygrywać na punkty, czysto hipotetycznie rzecz biorąc, to GGG postawi wszystko na jedna kartę i po prostu zdemoluje naszego twardziela.
Ta walka będzie jeszcze bardziej jednostronna niż ta Adamka z Kliczko, czy nawet z Millerem. O ile w tych walkach można było się łudzić że Adamek doświadczeniem i szybkością nóg coś zdziała to w tym przypadku absolutnie nie ma nawet na co postawić, absolutnie nic nie przemawia z Polakiem, no może poza tym że fizycznie prezentuje lepszą sylwetkę, co w boksie liczy się tyle co postać, hmm... Najmana
 Autor komentarza: Champion20
Data: 17-12-2020 20:12:28 
JA tu żadnej szansy kamila nie widze. Gienek nawet ze złamaną ręką wygrywa taki pojedynek. A w normalnych okolicznościach ciężko znokautuje kamila. chciałbym się mylić to polak i mu kibicuje ale musimy być realistami nie ten poziom
 Autor komentarza: Clevland
Data: 17-12-2020 21:59:53 
Analogia do Marco Hucka?
A ile karier skończył Huck?
GGG ma w tym zajebiste doświadczenie.

GGG pobawi się trochę, poćwiczy elementy obrony nad którymi pracował.
Odda inicjatywę Kamilowi.
No i skończy w rundzie którą obstawi u buka.

Moim zdaniem to będzie runda 6 lub bardziej prawdopodobne 7-ma.
Aby reklamy się zgadzały...
 Autor komentarza: Clevland
Data: 17-12-2020 22:02:14 
GGG jest w topie najgroźniejszych bokserów i takie zestawienia nie powinny mieć miejsca.
Ze względu na zdrowie przeciwnika czyli Kamila.

Skoro było odwołanie do Wildera to jak skończył Szpilka? Ciężkim k.o.

Oczywiście życzę Kamilowi wygranej. Ale jestem realistą.
 Autor komentarza: lubieznyzenon
Data: 17-12-2020 22:17:58 
Hukić to nie Gołowkin.
A Szeremeta to niestety nie Głowacki.
Nie będzie przyjemnie.
 Autor komentarza: holy
Data: 18-12-2020 08:25:33 
Za jakiś czas chętnie bym widział Szeremetę w walce z Sulęckim.
 
Aby móc komentować, musisz być zarejestrowanym i zalogowanym użytkownikiem serwisu.