WBC WPROWADZA NOWĄ WAGĘ DLA 'MAŁYCH CIĘŻKICH', CRUISER ZNÓW 86,15 KG!

2020-10-17, Łukasz Furman, Boxing Social

To co wydawało się dotąd niewinnym flirtem, teraz staje się powoli faktem. Władze federacji WBC chcą wprowadzić nową kategorię, która faworyzowałaby "małych ciężkich".

Kilkanaście lat temu górny limit kategorii cruiser wynosił 190 funtów, czyli 86,15 kg. Później podwyższono go do 90,7 kg. Dalej jest już tylko waga ciężka. Zarząd World Boxing Council przegłosował jednak powrót do starego limitu i wsadzenie po środku nowej wagi.

Tak oto nowy/stary limit kategorii cruiser ma wynosić 86,15 kilograma, a nowa dywizja, jeszcze bez oficjalnej nazwy, kończyć się będzie na granicy 224 funtów, czyli 101,6 kilograma. Tak więc waga ciężka będzie zaczynała się dopiero od 101,7 kg wzwyż.

To dobra informacja dla takich zawodników jak Usyk, Gasijew, a jeszcze pięć lat temu Szpilka, Adamek itd. Co Wy na to?

Zmiany mają oficjalnie zostać przedstawione w przyszłym miesiącu.

Historia. Pierwsza walka o pas kategorii cruiser odbyła się właśnie pod szyldem WBC w grudniu 1979 roku. Ale sędziowie orzekli remis w starciu Marvina Camela z Mate Parlovem. W rewanżu wygrał już Camel i został koronowany w 31 marca 1980 roku. W 2004 roku nastąpiła zmiana i nowy limit ustalono na 90,7 kg. I wtedy również z taką inicjatywą wyszła federacja WBC, a pozostałe trzy (WBA/IBF/WBO) poszły w tą samą stronę.

<< Powrót na stronę główną <<