TYSON FURY I MIĘSO Z DZIKA - CIĄG DALSZY AFERY DOPINGOWEJ?

Redakcja, Daily Mail

2020-03-15

Niespodziewanie wraca sprawa dopingowa z 2015 roku, dotycząca obecnego mistrza świata WBC wagi ciężkiej Tysona Fury'ego (30-0-1, 21 KO). Rolnik Martin Carefoot stwierdził na łamach Daily Mail, że mamiony przez rodzinę Furych obietnicą nagrody, kłamał na temat dostarczania dziczyzny Tysonowi i jego kuzynowi - Hughie Fury'emu. 

TYSON FURY: SERWIS SPECJALNY >>>

Spożywanie dziczyzny (a dokładnie rzecz biorąc mięsa z niekastrowanego dzika) było usprawiedliwieniem, jakie Tyson i Hughie przedstawili Brytyjskiej Agencji Antydopingowej (UKAD) na początku 2015 roku, gdy kontrola antydopingowa wykryła w ich organizmach zakazaną substancję - nandrolon. Po niemal trzyletniej walce prawnej z UKAD, Tyson Fury zaakceptował w grudniu 2017 roku kompromis - dwuletnie zawieszenie, trwające od grudnia 2015 roku. Było to rozwiązanie dla ''Króla Cyganów'' bardzo korzystne, gdyż tuż przed początkiem okresu zawieszenia stoczył walkę z Władimirem Kliczką (listopad 2015, wygrana Fury'ego w starciu mistrzowskim). Potem Fury miał problemy z używkami i zdrowiem psychicznym, a kolejny pojedynek stoczył dopiero w czerwcu 2018 roku. Jego powrót do boksu okazał się wielkim sukcesem zwieńczonym odebraniem Deontayowi Wilderowi tytułu WBC niecały miesiąc temu. Martin Carefoot rzuca jednak cień na sielankę, choć jego wypowiedziom zaprzeczył od razu współpromujący Tysona Frank Warren.

- Nigdy nie hodowałem ani nie zabijałem dzików. Po prostu zgodziłem się na wersję proponowaną przez Furych, oni cały czas mnie mamili pieniędzmi. Kiedy sprawa stała się poważna, zaoferowali mi forsę przed rozprawą w Londynie i po rozprawie. Zgodziłem się na ten układ, myślałem, że im na swój swój sposób pomagam - powiedział Carefoot, a następnie stwierdził, że podpisał zeznania, które zostały przesłane przez prawnika Fury'ego do siedziby UKAD.

- W tym czasie nie byłem promotorem Tysona (był nim Mick Hennessy - przyp.red.), ale te oskarżenia to czyste oszczerstwo. Mamy do czynienia z człowiekiem, który przyznaje się do kłamstwa. Czy Tyson lub ktokolwiek z jego teamu rozmawiał z tym rolnikiem? Czy ten człowiek kłamał wtedy czy kłamie teraz? Przyznał, że był gotowy na popełnienie krzywoprzysięstwa - grzmi Frank Warren.

Brytyjska Agencja Antydopingowa wydała tymczasem oświadczenie, w którym wyraziła gotowość do podjęcia dochodzenia, zachęcając wszystkie osoby, które mają do przedstawienia informacje na temat kwestii związanych z ''dochodzeniami dotyczącymi dopingu'', do kontaktu z UKAD.