JEAN PASCAL ZNÓW ZASKOCZYŁ, TYM RAZEM POKONAŁ BADOU JACKA

Wydawało się, że Jean Pascal (35-6-1, 20 KO) jest już skończony, zresztą sam kończył karierę, tymczasem znakomity dla siebie rok 2019 zakończył wielkim zwycięstwem.

Kanadyjczyk na początku sierpnia zaskoczył wygraną nad Marcusem Browne'em. Zdobył wtedy pas WBA Regular wagi półciężkiej. Dziś nad ranem obronił go, odprawiając faworyzowanego Badou Jacka (22-3-3, 13 KO), byłego championa dwóch kategorii.

Od początku obaj wchodzili w fajne wymiany w półdystansie. Lepiej w nich czuł się Pascal, który nawet w czwartej rundzie doprowadził rywala do nokdaunu prawym overhandem. W drugiej połowie pojedynku tempo już nieco spadło. Szwed świetnie finiszował i w końcówce to on przewrócił Pascala. Finisz okazał się jednak spóźniony. Wszyscy sędziowie punktowali walkę w stosunku 114:112, przy czym tylko jeden na korzyść pretendenta, a dwaj pozostali widzieli przewagę Pascala.

Dodaj do:    Dodaj do Facebook.com Dodaj do Google+ Dodaj do Twitter.com Translate to English

KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 Autor komentarza: Hugo
Data: 29-12-2019 10:12:08 
Po pierwsze, był to werdykt niejednogłośny bo Julie Lederman punktowała 114:112 dla Pascala. Po drugie, Jack był wyraźnie lepszy. 4 rundę wygrywał "do wiwatu" i parę sekund przed jej końcem wywrócił się po bitym na oślep cepie Pascala. W drugiej połowie walki to był pojedynek jednostronny z rosnącą z rundy na rundę przewagą Szweda. Kanadyjczyk kilkakrotnie był zamroczony i z trudem dotrwał do końca pełnego dystansu, aczkolwiek jego furiackie kontrataki w końcówkach rund bywały niebezpieczne.
 Autor komentarza: Hugo
Data: 29-12-2019 10:13:14 
Oczywiście Julie Lederman punktowała 114:112 dla Badou Jacka, a nie Pascala.
 Autor komentarza: Turuu7
Data: 30-12-2019 13:47:20 
Pierwsza polowa dla Pascala druga dla Jacka i obaj po 1 nokdaunie, wiem ze Jack juz ma sporo tych remisow w rekordzie ale to bylby najsprawiedliwszy wynik. Pascal reaktywowal kariere ale z Bivolem czy Beterbijewem bedzie chyba juz za ciezko.
 
Aby móc komentować, musisz być zarejestrowanym i zalogowanym użytkownikiem serwisu.