MAMY MISTRZOSTWA ŚWIATA!

2019-11-08, Redakcja, Informacja prasowa

Akademickie Mistrzostwa Świata w Katowicach - AZS AWF Katowice - sukce Damiana KuźmyJuż za rok w dniach 10-15 października 2020 Katowice będą gościć około 150 młodych pięściarzy z ok. 20 krajów na World University Boxing Championship! Gospodarzem tej światowej rangi imprezy, która po raz pierwszy odbywać się będzie w Europie jest AZS Katowice, a współorganizatorem katowicka Akademia Wychowania Fizycznego oraz działająca przy AWF-ie sekcja boksu 06 Kleofas AZS AWF Katowice.

– Kiedy w 2016 roku organizowaliśmy pierwsze Mistrzostwa Polski AZS w boksie żartowałem, że za osiem lat robimy w Katowicach Mistrzostwa Świata. Okazało się, że nie musieliśmy czekać aż tak długo mówi Damian Kuźma, prezes Kleofasa. W czerwcu tego roku zadzwonił do mnie wiceprezes AZS Katowice Aleksander Fangor z informacją, żeby ubiegać się o organizację akademickich mistrzostw świata. Napisaliśmy do władz International University Sport Federation (FISU), która co dwa lata organizuje tę imprezę i udało się!

Federacja początkowo chciała zorganizować połączone mistrzostwa sportów walki: Judo, Boksu, Sambo, Karate. Ostatecznie jednak zmieniła zdanie i podzieliła to wydarzenie na pojedyncze dyscypliny i pojawiła się informacja, o poszukiwaniu chętnych do przeprowadzenia imprezy stricte bokserskiej.

Pod koniec października w rektoracie katowickiej uczelni gościł Julien Carrel - delegat International University Sport Federation (FISU) i Adam Kusior, delegat AIBA. Panowie mieli za zadanie ocenić, czy AZS AWF Katowice ma odpowiednie zaplecze do przeprowadzenia takiej imprezy. Spotkali się m.in. rektorem AWF prof. Adamem Zającem, Krzysztofem Nowakiem, dyrektor biura rektora, Beatą Widawską wiceprezes AZS Katowice oraz Aleksandrem Fangor, wiceprezesem AZS Katowice.

– Z pewnością będzie to najpoważniejsza impreza bokserska w historii AWF, ale jesteśmy doskonale do niej przygotowani. W obiektach, które zaproponowaliśmy FISU odbywały się już zawody wyższej rangi, np. puchar świata w Judo i spełniliśmy wszystkie wymagane warunki. Nasza hala wielofunkcyjna do gier zespołowych może się pomieścić nawet tysiąc osób, ma 16 szatni, dodatkowe sale do rozgrzewki i treningów mówi Krzysztof Nowak.

Dodaje, że światowej rangi impreza bokserska ma dla uczelni ogromne znaczenie z co najmniej dwóch powodów. Pierwszy to ten, że podkreśla unikalną współpracę, jaką uczelnia podjęła kilka lat temu z klubem 06 Kleofas, kiedy ten - najstarszy na Śląsku klub sportowy (założony w 1906 roku), stracił swoją siedzibę w Załężu.

– Cieszymy się, że wzięliśmy klub pod swoje skrzydła i dziś działa on prężnie w pomieszczeniach naszej byłej siłowni i świetnie się rozwija. I nie chodzi tylko o medale, które już zaczęły się pojawiać, ale przede wszystkim o grupę bardzo zaangażowanych osób, jaka działa wokół klubu oraz o to, że udało się nam dodać akademicki charakter dyscyplinie sportu, która nigdy z akademickością się nie kojarzyła i co jest dość unikalną sytuacją na skalę kraju – mówi Krzysztof Nowak. Dodaje, że dzięki temu zainteresowana boksem młodzież ze Śląska może się rozwijać, choćby poprzez łączenie matury i studiów z tą dyscypliną.

Mistrzostwa Świata Studentów 2020 Katowice

Drugi powód to ten, że 2020 jest jubileuszowym rokiem dla uczelni, która obchodzi w nim 50-lecie istnienia. – Mistrzostwa w boksie, które odbędą się w październiku, będą zakończeniem cyklu dużych wydarzeń sportowych na AWF, jak np. gala sportu, czy zawody pływacie Puchar Silesia i świetnym podsumowaniem tego jubileuszu – dodaje Nowak.

Organizatorzy zapowiadają, że do udziału w październikowych Mistrzostwach w charakterze ambasadorów wydarzenia, zaproszą też gwiazdy boksu światowego formatu.
– Chcemy wysłać zaproszenie od prezydenta Katowic do mera Kijowa Witalija Kliczki, ale też do irlandzkiej pięściarki Kate Taylor, kilkukrotnej olimpijki, czy polskiej legendy, olimpijczyka z Tokyo - Mariana Kasprzyka oraz Marcina Gortata zapowiada Damian Kuźma.

Władze uczelni dodają, że dzięki kontaktom dr Jakuba Chyckiego, który pracuje z wieloma zawodowymi bokserami, np. z Tomaszem Adamkiem czy Michaelem Hunterem (olimpijczykiem z Londynu), który aktualnie przygotowuje się do pojedynku z Aleksandrem Powietkinem, może uda się uświetnić imprezę pokazową walką znanych nazwisk tego sportu. Swoje wsparcie dla imprezy zapewnił już także Polski Związek Bokserski.

Akademickie Mistrzostwa Świata w Boksie 2020 będą się odbywać po raz pierwszy w historii w Europie (nie licząc Rosji, gdzie do organizacji tej imprezy dochodziło kilkakrotnie raczej na terenie Azji – w Jakucji i na Kaukazie). Organizatorzy liczą, że przyciągnie to wielu zawodników z naszego kontynentu. W sumie w Katowicach spotkać się ma około 150 młodych pięściarzy z około 20 krajów.

<< Powrót na stronę główną <<