JADĄ PO NAUKĘ, CZY PO...?

Jarosław Iwanow w reprezentacji na Mistrzostwa Świata w RosjiPrzyzwyczailiśmy się juz do tego, że krajowe imprezy, i to nie tylko te klubowe, ale ważniejsze turnieje czy zawody z międzynarodową obsadą sa pomijane przez kadrowiczów, ale 'trudne' obozy i walki na przetarcie za granicą chluby nie przyniosą, jeśli nie wrócimy do metodycznej rywalizacji na cyklicznych imprezach, bazując na - z góry ułożonym kalendarzu rozgrywek. Ktos w końcu musi wziąc ten problem na siebie, a tymczasem zbliżają sie mistrzostwa świata na których zobaczymy sześciu naszych reprezentantów, których chcielibyśmy zobaczyć 20 września w rozpisce finałowych walk.Turniej w dalekiej Rosji rozpoczyna się już 9 września.

Po niedawnym sukcesie kadry kobiet w europejskim czempionacie (Polki wywalczyły 3 medale - 2 srebrne: Aneta Rygielska i Elżbieta Wójcik, brązowy: Sandra Kruk) przyszedł czas na seniorską reprezentację mężczyzn. Po wielu tygodniach zgrupowań i kilku startach, pod kierunkiem trenerów Iwana Juszczenki i Marka Chrobaka, zespół biało-czerwonych w ostatnim cyklu przygotowywał się w Centralnym Ośrodku im. Feliksa Stamma we Władysławowie. W ramach zgrupowań Polacy przebywali także na Ukrainie i Mołdawii rozgrywając walki z pięściarzami tych krajów.Mieli też innych konkurentów. W ringu spotykali się z Rumunami i Białorusinami. - To były ciężkie przetarcia. Przeciwnicy byli przedniej marki i nie muszę ukrywać, że każde zwycięstwo cieszyło. Nie chciałbym kogoś wyróżniać, a najlepsi pojadą do Rosji - poinformował nasz portal Iwan Juszczenko,który ustalił skład.

Oto wybrańcy szkoleniowców PZB na MŚ w Jekaterynburgu:

waga piórkowa: Jarosław Iwanow (Wisła Kraków)

waga lekkopółśrednia: Mateusz Polski (Róża Karlino)

waga półśrednia: Filip Wąchała (Sako Gdańsk)

waga średnia: Bartosz Gołębiewski (Rushh Kielce)

waga półciężka: Mateusz Goiński (Zagłębie Konin)

waga ciężka: Michał Soczyński (Paco Lublin)

W tegorocznych MŚ rywalizacja odbędzie się - nie jak dwa lata temu w Hamburgu w 10 wagach – tym razem w 8 kategoriach (taki regulamin obowiązywał będzie na przyszłorocznych igrzyskach olimpijskich w Tokio). Losowanie MŚ zaplanowano na niedzielę 8 września. Nazajutrz walki eliminacyjne, a te potrwają aż przez osiem dni i zakończą się 17 września. Następnie przewidziano ćwierćfinały, po nich półfinały. Zakończenie – w piątek, 20 bm. - Turniej będzie niezwykle trudny. Słabych przeciwników nie szukajmy, bo coraz więcej krajów dorównuje światowej czołówce. Wolę nie zapeszać kibiców i nie wypowiadać się na temat szans naszych pięściarzy – dodał Juszczenko.

Powtórzymy sukces Aleksego Kuziemskiego?Czekamy już szesnaście lat

Po raz ostatni z medalem z mistrzostw świata powrócił boksujący w barwach Hetmana Białystok, wychowanek bydgoskiej Astorii Aleksy Kuziemski(waga półciężka). W 2003 roku na ringu w Bangkoku w półfinale po porażce, z Rosjaninem Jewgienijem Makarenką, Polak stanął na najniższym stopniu podium. Kadrę wówczas prowadził trener Ludwik Buczyński. I od tego okresu do dzisiaj trwa medalowa posucha. Ostatni zaś start biało-czerwoni zanotowali dwa lata temu w Hamburgu. W 2017 roku barw PZB bronili: Mateusz Polski (waga lekkopółśrednia) i Damian Kiwior (półśrednia). Obaj zostali wyeliminowani w eliminacjach. Polski przegrał z Kolumbijczykiem Guterriezem, a Kiwior z Tuvshinbatem Byambą (Mongolia).

Na podium MŚ polski pięściarz po raz ostatni stanął 16 lat temu. Brązowy medal w Bangkoku zdobył Aleksy Kuziemski (drugi z lewej), obok znany sędzia ringowy bydgoszczanin Czesław Kujawa, spiker zawodów Marek Matela i ostatni dla polskich barw zdobywca olimpijskiego medalu Wojciech Bartnik (brązowy, Barcelona, 1992 rok).

Ostatni występ - Henryk Średnicki w ringuNiepokonany Henryk Średnicki

Dotychczas biało-czerwoni wywalczyli w światowym czempionacie 13 medali (1,3,9), a jedyny tytuł mistrza globu zdobył nieżyjący już niestety,Henryk Średnicki (waga musza). W finale po wspaniałej i dramatycznej walce pokonał Hectora Ramireza (Kuba). Było to w Belgradzie w 1978 roku. Wtenczas w klasyfikacji drużynowej team naszych bokserów (1 złoty, 2 brązowe medale) uplasował się na wysokim trzecim miejscu za Kubą (5 złotych, 3 srebrne medale) i ZSRR (3,1,2). Oprócz Średnickiego brązowe "krążki" były dziełem: Romana Gotfryda (waga piórkowa) i Jerzego Rybickiego (waga lekkośrednia). I był to najlepszy start biało-czerwonych w historii polskiego olimpijskiego pięściarstwa. Natomiast pierwszym medalistą MŚ – dla naszych barw – był Zbigniew Kicka (waga półśrednia), który na ringu w Hawanie wywalczył w wadze półśredniej brąz.

Ponadto do grona polskich medalistów zaliczają się: srebro – Paweł Skrzecz (w. półciężka, 1982 rok, Monachium), Robert Ciba (w. kogucia, 1995 r., Berlin), Tomasz Borowski (w. średnia, Berlin), brązowe medale – Grzegorz Skrzecz (w. ciężka, 1982 r., Monachium), Tomasz Nowak (w. piórkowa, 1986, Reno), Henryk Petrich (w. średnia, 1986, Reno), Krzysztof Wróblewski (w. musza, 1989, Moskwa), Andrzej Rżany (w. musza, 1999, Houston) i wspomniany Aleksy Kuziemski (w. półciężka, 2003, Bangkok). Na zdjęciu, ten Pan drugi od lewej to jedyny, dla polskiego pięściarstwa olimpijskiego, złoty medalista światowego czempionatu Henryk Średnicki, obok niego mistrz Europy Bogdan Gajda.

Zdecydowana dominacja Kubańczyków

W historii startów MŚ zdecydowanie dominują Kubańczycy. Indywidualnie najwięcej medali na swoim koncie wywalczył Feliks Savon – 6 złotych, 1 srebrny, na drugim miejscu plasuje się inny kubański pięściarz Juan Hernandez Sierra, który w latach 1990-99 zdobył 5 medali, w tym 4 złote i 1 brązowy. Trzecią lokatę, w tym elitarnym gronie, zajmuje Julio de la Cruz – 4 złote „krążki”. Tę samą liczbę posiadają: Lazaro Alvares (Kuba),Serafim Todorow (Bułgaria) i filigranowy Zou Shiming (Chiny). Z tym, że „trójka” ta 3-krotnie stawała na najwyższym stopniu podium i raz na drugim. Tuż za nimi znajduje się Rumun Francisc Vastag – 4 medale (3,0,1). Dodajmy, że legendarny niepokonany Teofilo Stevenson w dorobku ma wywalczone 3 tytuły mistrza globu.

W tabeli wszech czasów drużynowo zdecydowanie prowadzą Kubańczycy – 135 (76,34,25), przed Rosją – 65 (23,21,21), USA – 45 (16,10,19), ZSRR – 43 (15,11,17), Kazachstanem – 40 (11,12,17). Na szóstym miejscu plasuje się Bułgaria – 45 (8,8,18). Polscy pięściarze z dorobkiem 13 „krążków” (1,3,9) znajdują się na 22 lokacie. Artykuł i zdjęcia zamieszone są również na bokserskim blogu Sławomira Ciary.

Jerzy Rybicki

Jerzy Rybicki w 1978 roku zdobył brązowy medal MŚ w Belgradzie. W historii startów Polaków był to najlepszy występ biało-czerwonych, którzy powrócili ze złotym i dwoma brązowymi medalami.

Mistrz Olimpijski Marian Kasprzyk i redaktor Sławomir Ciara

Polskim pięściarzom marzą się ringowe sukcesy z lat 60. ub. stulecia, kiedy to Marian Kasprzyk (od lewej) zdobywał medale na IO w 1964 roku w Tokio (złoty) i w 1960 roku w Rzymie (brązowy). Obok naszego czempiona autor tekstu.