JUNIORKI I JUNIORZY ZAWALCZĄ W SOFII

Medalistki mistrzostw Europy kadetek i medalista czempionatu juniorów w składzie polskiej reprezentacji. Najbliższe mistrzostwa Europy juniorów (w nazewnictwie EUBC młodzieżowe) odbędą się Sofii. Rywalizację zaplecze olimpijskiego boksu rozpocznie od przyszłej środy.

Dzień wcześniej zaplanowano losowanie, a walki eliminacyjne odbędą się 4 września, finałowe - 10 bm. Do tej prestiżowej imprezy polskie juniorki i juniorzy przygotowywali się na zgrupowaniach między innymi w Grudziądzu, Zakopanem, Wałczu i Giżycku. Startowali też w międzynarodowych turniejach w Serbii, Bułgarii, na Łotwie i Litwie. A o miejsce w zespole, w niektórych kategoriach wagowych, rywalizacja trwała do samego końca.

Zacznijmy od pań. Przygotowania i skompletowanie składu ocenił trener kadry PZB juniorek Marek Węgierski - Zawodniczki wykonały plan w stu procentach. Trenowały sumiennie i nie oszczędzały się. Największe kłopoty z obsadą mieliśmy w wagach najcięższych. Aż w końcu doszedłem do porozumienia z trenerami klubowymi i ustaliliśmy, że w najcięższych kategoriach zaprezentują się dwie nasze srebrne medalistki ubiegłorocznych mistrzostw kontynentu kadetek, Oliwia Toborek oraz Martyna Jancelewicz. Mam nadzieję, iż powrócą z tarczą, ale wierzę też w pozostałe dziewczyny.

W 8-osobowej kadrze są trzy pięściarki ze szczecińskiego Skorpiona, dwie z Żoliborskiej Szkoły Boksu Warszawa oraz po jednej z Wdy Świecie, Wisły Kraków i Taurusa Goleniów. Jedną z kandydatek do medalu jest Daria Parada, która w ub. roku wśród kadetek w Anapie stanęła na najwyższym stopniu podium. Brązowy „krążek” wywalczyła Karolina Ampulska.

Skład kadry juniorek

waga 51 kg, Wiktoria Rogalińska (Skorpion Szczecin),

waga 54 kg, Karolina Ampulska (Wda Świecie),

waga 57 kg, Jessika Żelazko (Żoliborska Szkoła Boksu Warszawa),

waga 60 kg, Wanessa Orczyk (Skorpion Szczecin),

waga 69 kg, Julia Różańska (Wisła Kraków),

waga 75 kg, Daria Parada (Skorpion Szczecin),

waga 81 kg, Oliwia Toborek (Żoliborska Szkoła Boksu Warszawa),

waga powyżej 81 kg, Martyna Jancelewicz (Taurus Goleniów).

Rok temu złoto i dwa brązy

W zeszłym roku ME juniorek odbywały się we Włoszech. Na ringu w Roseto znakomicie zaprezentowała się wychowanka Hetmana Białystok Patrycja Borys. W finale podopieczna trenera Piotra Jankowskiego pokonała faworyzowaną Rosjankę Angelinę Kabakową. - Dawno takiego zębu i zdeterminowania w mentalności Patrycji nie widziałem – komentował walkę Andrzej Porębski, który w tamtym okresie prowadził kadrę Polskiego Związku Bokserskiego juniorek. Polka zwyciężyła w przekonujący sposób, choć jeden z sędziów wytypował odwrotnie, dał wygraną Rosjance (tymczasem ostateczny werdykt: 4:1 na punkty, na korzyść Polki). Poza tym z brązowymi medalami powróciły: Beata Kałuża (waga 54 kg, Skorpion Szczecin) i Ewelina Mańka (waga 80 kg, Berej Boxing Lublin). W teamie Polek była również Julia Różańska (waga 64 kg). Przegrała jednak w 1/8 finału z reprezentantką Włoch Sabriną Er Raqioui, na punkty 0:5.

Na zdjęciu - Polki prezentują wywalczone medale w Roseto, obok szkoleniowcy Andrzej Porębski (od lewej) i Krzysztof Górecki (pierwszy od prawej).

W ub. roku na MME skład naszych juniorek liczył 9 pięściarek, gdzie ogółem na stoczonych 14 pojedynków - 6 wygrały oraz 8 przegrały:. - Trzy medale cieszą, ale mogło być znacznie lepiej. Zawiodły: Daria Puszka, Weronika Pawlak i Wiktoria Rogalińska. Nie wiem, czy zjadła je trema, czy miały braki w przygotowaniu – tak dla naszego portalu podsumował występ polskich juniorek trener kadry Andrzej Porębski.

Trwała zacięta rywalizacja

- W trzech wagach nie byłem przekonany kogo wezmę do stolicy Bułgarii – mówi Krzysztof Miałki, trener kadry PZB juniorów. - O reprezentacyjny dres ubiegali się w wadze lekkiej, Oliwier Zamojski i Daniel Dołowy, w wadze półśredniej Michał Jarliński i Adrian Krukowski i w kategorii średniej Igor Terlecki z Wojciechem Guźniczakiem. W efekcie postawiłem na Zamojskiego, Jarlińskiego i Terleckiego. Taka jest moja decyzja.

Do Sofii w juniorskiej ekipie figurują dwaj pięściarze Skorpiona Szczecin, po jednym zawodniku ma Morsy Dębica, Radomiak Radom, Concordia Knurów, Czempion Włocławek, bydgoska Astoria, Orkan Gorzów Wielkopolski.

Skład kadry juniorów

waga 52 kg, Gabriel Blezień (Morsy Dębica),

waga 56 kg, Paweł Brach (Radomiak Radom),

waga 60 kg, Oliwier Zamojski (Concordia Knurów),

waga 69 kg, Michał Jarliński (Czempion Włocławek),

waga 75 kg, Igor Terlecki (Skorpion Szczecin),

waga 81 kg, Damian Zawieruszyński (Astoria Bydgoszcz),

waga 91 kg, Mateusz Bereźnicki (Skorpion Szczecin),

waga powyżej 91 kg, Oskar Kopera (Orkan Gorzów Wlkp.).

Liderem drużyny jest brązowy medalista wagi superciężkiej Oskar Kopera. Rok temu naringu w Roseto - w drodze do medalu - w pokonanym polu pozostawił Azera Vugara Samadowa, by w 1/2 finału ulec 0:5 na punkty Białorusinowi Władysławowi Kszewickiemu. W Roseto startowali też m.in.Paweł Brach (waga papierowa, przegrał w 1/4 finału z Węgrem), Michał Jarliński (waga półśrednia) i Damian Zawieruszyński (w. półciężka). Ci ostatni natomiast zostali wyeliminowani w pierwszych potyczkach. W sumie 8-osobowa ekipa biało-czerwonych rozegrała 13 walk, z tego 5 wygrała i 8 pojedynków przegrała. Zapowiedź najbliższych MME jak i zdjęcia zamieszczona jest również na blogu autora tekstu, który informuje o wydarzeniach związanych z olimpijskim boksem.

 

Na zdjęciach, mistrzyni Europy juniorek wychowanka Hetmana Białystok (trener Piotr Jankowski) Patrycja Borys.

 

 

- Dwaj polscy juniorzy, pierwszy od lewej: bydgoszczanin Damian Zawieruszyński, obok brązowy medalista MME gorzowianin Oskar Kopera.

Dodaj do:    Dodaj do Facebook.com Dodaj do Google+ Dodaj do Twitter.com Translate to English

KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 
Aby móc komentować, musisz być zarejestrowanym i zalogowanym użytkownikiem serwisu.