SZPILKA vs CHISORA: TYPUJĄ REDAKTORZY BOKSER.ORG

Jak niemal zawsze przy okazji dużych i ważnych walk redaktorzy BOKSER.ORG pokusili się o swoje typy. Tym razem walkę Artura Szpilki (22-3, 15 KO) z Dereckiem Chisorą (30-9, 21 KO) pod lupę wzięli Cezary Kolasa i Tomasz Ratajczak.

CEZARY KOLASA
Chisora uwielbia półdystans. To jego drugi dom. "Del Boy" wniósł wczoraj na wagę 116,5 kg, ale czy właściwie jest po co sprawdzać liczby z oficjalnego ważenia? Niezależnie, czy Chisora w dotychczasowej karierze wychodził do ringu ważąc poniżej 110 kilogramów, czy nawet blisko 120, to i tak wszystko zależało od tego, na ile jego rywal pozwolił mu na łagodne przejście do półdystansu. Aktywność Brytyjczyka i jego bokserskie maniery są równie ważne.

Jak przygotował się do walki Artur Szpilka pod względem taktycznym? Znanych jest kilka teorii - m.in. pewna pogłoska, że podczas sparingów Polak był trenowany na wojnę i wejścia w półdystans, niektórzy słysząc te pogłoski nie ukrywali zdziwienia. Czy warto temu wierzyć? Chyba jednak lepiej poczekać do wieczora. W pierwszych rundach starcia z Wachem Szpilka dobrze poruszał się na nogach i wykorzystał niefrasobliwość oraz pasywność w boksie "Wikinga". W pewnym momencie wróciły jednak demony Artura - słynne już opuszczanie rąk czy cofanie się w linii prostej. Wach do końca nie wykorzystał swoich szans, czego konsekwencją była porażka na punkty.

Chisora wie co to mozolny boks, dobre występy przeplata fatalnymi, ale jego nieustępliwość i bezgraniczna próba przejścia do półdystansu mogą być dzisiaj ostatecznym kluczem do zwycięstwa. Przypuszczam, że Artur wygra kilka pierwszych rund, zacznie udanie punktować Chisorę. Będzie szybszy. W końcówce "Del Boy" powinien jednak dopaść Szpilkę i wykorzystać złe nawyki polskiego pięściarza. Zmiana z dwunastu na dziesięć rund działa chyba na korzyść Szpilki, ale czy przez pełne 30 minut walki Arturowi uda się skrzętnie realizować plan taktyczny?

MÓJ TYP: Zwycięstwo Derecka Chisory przez techniczny nokaut w rundach 8-10.

TOMASZ RATAJCZAK
Artura Szpilkę można lubić lub nie, doceniać jego osiągnięcia lub go krytykować, ale jedno jest pewne - trudno przejść wobec niego obojętnie. I przede wszystkim trudno odmówić mu odwagi, czasem wręcz straceńczej, która pcha go do podejmowania naprawdę poważnych wyzwań. To zasługuje na uznanie. Nie inaczej będzie dziś na ringu w Londynie, gdzie Polak zmierzy się z faworytem miejscowej publiczności oraz ekspertów. Ci ostatni nie dają Szpilce większych szans i typują zwycięstwo Chisory. Na papierze rzeczywiście Brytyjczyk jest faworytem. Choć od wielu lat nie pokonał - poza Takamem - żadnego poważnego rywala, to jednak przegrywał z bardzo dobrymi pięściarzami po wyrównanych walkach. Poza tym Chisora prezentuje ofensywny styl, który dla Szpilki będzie niewygodny oraz dużą odporność na ciosy. Niestety nie będę oryginalny i sądzę, że większa liczba atutów jest po stronie Brytyjczyka. Jeśli Szpilka zaprezentuje defensywę z walk z Adamkiem i Wilderem, to ma szansę kraść rundy, ale jego aktualna waga oraz przecieki z obozu treningowego skłaniają do przypuszczenia, że to nie będzie jego strategia. Tym bardziej, że w tym przypadku trudno mieć nadzieję na pozytywne rozstrzygnięcie punktowe na terenie rywala. Jeśli Szpilka pójdzie z Chisorą na otwartą wojnę, będzie to z pewnością z korzyścią dla widowiska, choć chyba niekoniecznie dla niego samego. O ile Chisora nie przejdzie obok pojedynku, co mu się czasem zdarza, wygra niestety przed czasem.

Dodaj do:    Dodaj do Facebook.com Dodaj do Google+ Dodaj do Twitter.com Translate to English

KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 Autor komentarza: Blodhemn
Data: 20-07-2019 14:00:07 
W erze boksu gdzie faule są dozwolone na tyle, że za sfaulowanie dostaje się minus jeden punkt Szpila powinien załatwić sobie przewagę już w pierwszej rundzie.
Zaraz po gongu zaczynającym pierwszą rundę powinien zrobić coś takiego:
https://www.youtube.com/watch?v=2dNUdwnrJfw
a potem walczyć podobnie jak z Adamkiem. Mniej więcej w połowie trzeciej rundy mógłby nieco osłabić Chrisorę tak jak na filmiku:
https://youtu.be/DzFv6RLQkak?t=14
Myślę że do czwartej rundy Chrisora by już nie wyszedł.

A tak poważnie, 1 do 3 dla Chrisory, ale może być niespodzianka...
 Autor komentarza: php
Data: 20-07-2019 14:15:05 
Czytałem właśnie, że Efe Ajagba - ciekawy prospekt z HW zarobi za swoją dzisiejszą walkę 15 tys. dolarów.
No i teraz nie ma się co dziwić czemu do boksu nie garną chłopaki w USA, wolą futbol.

Chłopak w roku stoczy 3 takie walki, zarobi łącznie 45 tys. dolarów rocznie, do tego trzeba się podzielić ze sztabem, dajmy na to, że zostanie mu z 30 tys. 30 tys dolarów na rok to jest 2,5 tys. $$ miesięcznie. To jest kwota na poziomie kelnera w restauracji, z całym szacunkiem dla tego zawodu.
No bardzo licho, lichota, jak na sport gdzie bije się na pięści, ryzykuje swoje zdrowie, życie.

Dlatego dla takiego chłopaka jest wręcz wymagane, aby doholował rekord i dostał strzał życia z kimś bardzo dobrym.
 Autor komentarza: SiemionX
Data: 20-07-2019 14:40:42 
@php, masz 100% racji, tylko najlepsi zarabiają poważne pieniądze a zdecydowana większość zarabia tyle, że lepiej by wyszli na tym, gdyby np. jeździli na TIRach. Biorąc poprawkę na to, że być kierowcą albo wykonywać prawie każdy inny zawód można na pół gwizdka a boksować trzeba na 100% i to jest poświęcenie. Druga sprawa jest taka, że w innym zawodzie zdobywa się doświadczenie i pracować można długo a kariera boksera trwa krótko i jak się nie odłoży to później trudno się przestawić i ogólnie pozbierać.

A co do typowania walki, podobno zdecydowanym faworytem jest Chisora, z tego co widzę, tak typują bukmacherzy i eksperci, moim zdaniem Szpilka ma szansę około 30-40% ale wygra czy przegra to jedno a jak się pokaże to drugie. Dla niego najważniejsze to dawać emocje, musi przyjąć otwartą walkę i dalej każdy będzie chciał go oglądać. Co z tego, że taki Wach w swoim prime nie był gorszy od Szpilki, był jednak nudny i mało kogo ciekawiły jego walki.
 Autor komentarza: Rakso
Data: 20-07-2019 14:50:30 
Nigdy nie przepadalem za Szpilka ale widze pewna zmiane, nabral pokory, przynajmniej takie wrazenie sprawia w ostatnich wywiadach. To jest dobry znak i tym razem bede mu szczerze kibicowal. Jesli nie wskoczy mu “wirazka style” w poldystansie i zachowa zimna glowe w goracych momentach to ma szanse wygrac na punkty z Warzilla. Moj kontrowersyjny typ to Szpilka na punkty
 Autor komentarza: Callisto
Data: 20-07-2019 15:02:51 
"TOMASZ RATAJCZAK
Artura Szpilkę można lubić lub nie, doceniać jego osiągnięcia lub go krytykować, ale jedno jest pewne - trudno"

Ale bzdura nie trzymająca się logicznej kupy. Wszystko co istnieje można lubić lub nie, więc to zdanie absolutnie niczego nie wnosi. Można również doceniać jego osiągnięcia a jednocześnie przy tym go krytykować. A nawet o zgrozo, można nie doceniać osiągnięć i dalej go krytykować. I takie coś wyszło od człowieka który mianuje się redaktorem, serio?!
 Autor komentarza: Majumaju
Data: 20-07-2019 15:16:04 
Szpilka znokautuje Chisorę do końca 8 rundy.


Dereck jest nieprzygotowany, zalany, zupełnie bez formy. Waży dużo więcej niż z Whyte.

Artur wygra przed czasem
 Autor komentarza: teanshin
Data: 20-07-2019 15:19:01 
Co się czepiacie tego Szpilka, chłopak osiągnął o wiele więcej niż powinien. Jest sławny, ma duży dom pod W-wą, na pewno parę groszy na koncie, ma piękna pierdzioszkę prawie małżonkę, królową insta i future pop star, dwójkę ślicznych dobrze wychowanych dzieci a jest tylko po gimnazjum, do tego po wyroku.
Także widzicie, że nie dobre CV się liczy a ciężka praca za którą można godnie żyć.
 Autor komentarza: piotr
Data: 20-07-2019 15:24:21 
@php
"30 tys dolarów na rok to jest 2,5 tys. $$ miesięcznie. To jest kwota na poziomie kelnera w restauracji, z całym szacunkiem dla tego zawodu."

Chyba w Polsce. W USA kelner zarobi więcej.
 Autor komentarza: php
Data: 20-07-2019 15:41:25 
"Autor komentarza: SiemionXData: 20-07-2019 14:40:42
@php, masz 100% racji, tylko najlepsi zarabiają poważne pieniądze a zdecydowana większość zarabia tyle, że lepiej by wyszli na tym, gdyby np. jeździli na TIRach. "

Truck driver w USA zarobi na pewno więcej niż te 2500 dolarów miesięcznie. Dopiero jak chłopak doczłapie się do ścisłej czołówki i zawalczy kilka walk na TOP-ie to wygeneruje z tego milion dolarów lub więcej i będzie się to opłacać.
*
*
"ma duży dom pod W-wą"

Dom jest warty zachodu jak jest w mieście lub blisko miasta. Dom na zadupiu jest nic niewarty - daleko do pracy, daleko wszędzie, wynająć się tego nie da, gdybyś np. stracił pracę i nie miał się za co utrzymać. Zależy gdzie ma dom, ale ja mam mieszkanie bardzo blisko Wwy i na dom na jakimś zadupiu w życiu bym się nie zamienił. A stać mnie było na taki dom na zadupiu, no ale to jest kasa w błoto. Daleko wszędzie, wynająć się nie da, do pracy z dobrymi zarobkami daleko. Szkoda gadać.
To może jest dobre tylko jak ktoś w ogóle pracować nie musi, ale mało kto tak ma.
 Autor komentarza: php
Data: 20-07-2019 15:43:45 
@Callisto
"Ale bzdura nie trzymająca się logicznej kupy. Wszystko co istnieje można lubić lub nie, więc to zdanie absolutnie niczego nie wnosi"

Wnosi - redaktor użył tego jako przykładu czegoś co nie jest pewne - czyli sympatia do Szpilki. Nie jest pewna, bo jedni go lubią inni nie. A potem wymienił to, co jest pewne.
Jest to logicznie spójne, a Ty naucz się czytać ze zrozumieniem, zanim następnym razem się skompromitujesz
 Autor komentarza: BOXER
Data: 20-07-2019 16:14:44 
Szpila wygra ! Mam nadzieję . Boję się o słaby brzuch .
 Autor komentarza: andrewsky
Data: 20-07-2019 16:23:09 
Powiem tak
Chisora i Szpilka zaliczają się do tych efemerycznych zawodników którzy nie wiadomo z jakim nastawieniem wyjdą do ringu
Czy DelBoyowi będzie się chciało?Szpilka nie zalazł mu za skore,wiec może Derek będzie miał wyjebane,bo jest w takim momencie kariery ze zarabia na nazwisku
Szpilka teoretycznie przy ospałym Chisorze mógłby go wypunktować,ale sam jest nieobliczalny i nawet w niegroźnej sytuacji może przypajacowac i po balu panno Alu
Typowanie tej walki u Buka to hazard przez duże J
Stawka jest korzystna dla Szpilusia...
 Autor komentarza: maro1988
Data: 20-07-2019 17:17:48 
Nie wiem czy Szpilka sie zmienił czy nie .Ale jedno jest pewne odpornosc na ciosy niczym Price i tutaj nawet jak Szpila bedzie dobrze przygotowany to chyba nie ma szans aby go Chisora nie trafił czyms mocnym .Typ Chisora przed czasem .Drugi typ nie wiem czy na pkt czy Ko/Tko ale Thurman wygra .
 Autor komentarza: Kaczakan
Data: 20-07-2019 18:03:46 
"Artura Szpilkę można lubić lub nie, doceniać jego osiągnięcia lub go krytykować..."

Panie redaktorze, a jakież to osiągnięcia sportowe Szpilka ma na koncie? Pokonanie Adamka? A dalej co? Wszystkich na około obrażał i tak od Jenningsa w cymbał, od Wildera w cymbał i od Konwackiego w cymbał. Poza tym kilkukrotnie padł na deski z nisko notowanymi rywalami. Na instagramie może ma jakieś osiągnięcia, ale poza walką z Adamkiem nic nie ugrał czysto sportowego, więc co tu doceniać? Promocję sportowej nijakości? Tak według pana powinien wyglądać polski boks? Promocja głupoty ponad sport? W takim razie proszę bardzo.
 Autor komentarza: Ghostbuster
Data: 20-07-2019 18:07:46 
Szpilka vs Chisora to ciekawe zestawienie. Szpilka jest szybszy, mobilny, ma dobry jab i ma atuty, żeby wygrać walkę, ale faworytem powinien być tutaj Chisora, który ma twardą szczękę, jest nieustępliwy, waleczny i ma duże doświadczenie. Niestety Szpilka często zapomina o gardzie, prawie w ogóle nie używa klinczu i ma czasem problemy z kondycją, bo jego styl walki wymaga sporo energii. Życzę Szpilce jak najlepiej, ale faworytem powinien być Chisora.
 Autor komentarza: ShannonBriggs
Data: 20-07-2019 18:35:48 
Kaczakan

Z wikipedii:

Jako 19-latek sięgnął po amatorskie mistrzostwo Polski wagi ciężkiej w zawodach rozgrywanych w Dąbrowie Górniczej, wygrywając w finale z Mariuszem Welcem. Ponadto m.in. wygrał turniej O Złotą Rękawicę Wisły, zdobył wicemistrzostwo Europy kadetów, osiągnął ćwierćfinał mistrzostw świata juniorów, mistrzostwo Polski seniorów[3].

Faktycznie, czysto sportowo nie ugrał nic :(
 Autor komentarza: Kaczakan
Data: 20-07-2019 19:05:31 
@ShannonBriggs, co nie zmienia faktu, że na zawodowstwie poza wygraną z Adamkiem nic nie ugrał. Jakiś medal z olimpiady to, by było coś, a tu wyciągnąłeś jakieś juniorskie osiągnięcia. Może i na tę skalę, młodziaka są w porządku, tylko potem z tego nic nie wyszło.
 Autor komentarza: gerlach
Data: 20-07-2019 19:31:57 
Ale jaka wygrana z Adamkiem jest osiagnieciem? Dla przypomnienia: Adamek mial juz wtedy ~40lat,a Szpilka (lat 27?) uciekal przed nim 10 rund jakby Adamek mial byc jakims krolem nokautu. Szpilka to co osiagnal to osiagnal tylko i wylacznie przez znakomita autopromocje swojej persony (grypser, chuligan, to wszystko fajnie podchwycily media) a nie umiejetnosciami czy konkretnymi walkami. Tu musimy rozroznic te dwa watki - sport czy celebrytyzm. Stricte sportowo? Dopoki lal leszczy spod budki z piwem wszystko to fajnie wygladalo, natomiast w zadnej walce na powaznie nie sprostal rywalom i wzywaniom. Wszedzie wycieranie dech betami. Wyjatkowo niemobilny, pasywny, powolny jak hipopotam Wach byl bliski ululania Szpilki w jednej z ostatnich walk. Kownacki zrobil ze Szpila to co obiecal w wywiadzie czyli skrocona czasowke! Szpilka to dla mnie osobnik pokroju Najmana, z jedna roznica, ze cywilizacja jeszcze do lba Szpilki nie zawitala. A zaluje jednego, ze Michalczewski jednak nie zdecydowal sie powrocic na jedna walke, bo by tego Niedoszlego Mistrza Swiata ubil przez KO. Walka z Chisora jest medialna, w PL nawet bardzo(!), ale sportowo to bedzie bum vs bum, z tymze Chisora ma duze jaja i jesli Szpilka podejmie jakakolwiek walke to zostanie CIEZKO ZNOKAUTOWANY przez Zimbabwenczyka.
 Autor komentarza: gerlach
Data: 20-07-2019 19:32:49 
Natomiast tak, fajt bedzie ciekawy, bedzie to polowanie Chisory, a Szpilce pozostaje uciekanie. I zobaczymy kto kogo zrobi.
 Autor komentarza: Kaczakan
Data: 20-07-2019 20:03:04 
@gerlach, Adamek to najlepsze nazwisko jakie ma w rekordzie, więc jest to jego największy skalp, ale jak sam zaznaczyłeś, nie jest to coś super wielkiego. Zresztą co napisałeś w zasadzie się zgadzam.
 Autor komentarza: andrewsky
Data: 20-07-2019 20:54:10 
Kolego gerlach nie pierdolcie głupot
Adamek był na 10 miejscu magazynu The Ring kiedy przegrał ze Szpilka
Ty sam tak wysoko ceniłes Toma Quick Hends iż prorokowała ze będąc po 40 pokona Millera
Po fakcie deprecjonujesz sukces Szpilki
Jezeli Artur dziś wygra to komentarze będą w podobnym tonie
Ze Chisora stary,gruby i leniwy
 Autor komentarza: t4b4x0
Data: 20-07-2019 20:56:55 
Co ku***, na undercardzie przedchwila walczyl gosciu, ktory wygral 6 walk i przegral 166, ale co jest najlepsze.. Gościu przegrał tylko 4 - SŁOWNIE - CZTERY walki przed czasem. Nie wiedzialem, ze tacy zawodnicy jeszcze istnieja i sa w stanie boksowac.
 Autor komentarza: OjciecZradioMaryjja
Data: 20-07-2019 21:02:01 
kuzwaq znow nima waszymm zdaniem :( co do walki to ma dzis ojciec male swieto i oczekuje od gita prezent wiaomo jaki :) jugoing daun saturdej sandej pamietajcie jak cos nie bezie w porzadku to rece na jaja i broda do przodu
 Autor komentarza: t4b4x0
Data: 20-07-2019 21:08:27 
SUPER WALKA TERAZ. STAWIAM NA TEGO RIAKPORHE, widziałem jedną jego walkę, ale mega się do niego przekonałem, walka juz nie tak mlodych prospektow, ale obydwoje sa bardzo utalentowani.
 Autor komentarza: magic19
Data: 20-07-2019 21:12:50 
Witam wszystkich Ojciec liczysz dzisiaj na wcześniejszą gwiazdkę w lipcu ;)))))
 Autor komentarza: Mars
Data: 20-07-2019 21:13:39 
Autor komentarza: OjciecZradioMaryjjaData: 20-07-2019 21:02:01
kuzwaq znow nima waszymm zdaniem :( co do walki to ma dzis ojciec male swieto i oczekuje od gita prezent wiaomo jaki :) jugoing daun saturdej sandej pamietajcie jak cos nie bezie w porzadku to rece na jaja i broda do przodu

Już pisałem o tym w "CO, GDZIE I O KTÓREJ OGLĄDAĆ? ŚCIĄGAWKA KIBICA" jak kamień w wodę...
 Autor komentarza: AdRem
Data: 20-07-2019 21:13:58 
U Riakporhe brakuje troszke umiejetnosci zrobienia kroku w tyl i skontrowania rywala ktory ewidentnie pcha sie do zwarcia. Ale zobaczym
 Autor komentarza: januzs
Data: 20-07-2019 21:17:01 
Szpilka dziś skradnie serca angielskich kibiców , zobaczycie.
 Autor komentarza: AdRem
Data: 20-07-2019 21:18:56 
Poki co troche zawod. Brak jaba, kroku w tyl i zamiast tego jakies swingi. Ciezko sie to oglada, a widac, ze obaj maja potencjal na wiecej.
 Autor komentarza: OjciecZradioMaryjja
Data: 20-07-2019 21:19:25 
Autor komentarza: magic19Data: 20-07-2019 21:12:50
Witam wszystkich Ojciec liczysz dzisiaj na wcześniejszą gwiazdkę w lipcu ;)))))


dostal zis ojciec prezenty od wszystkich wiec chyba saturdej sandej nie zawiedzie zis ojca :)
 Autor komentarza: ShannonBriggs
Data: 20-07-2019 21:19:58 
Kaczakan

Nie tylko juniorskie, a ogół kariery amatorskiej która jest bogata. Jak najbardziej można go za to doceniać, wszak jest to dorobek w który musiał włożyć ogrom pracy.
 Autor komentarza: OjciecZradioMaryjja
Data: 20-07-2019 21:20:29 
Autor komentarza: MarsData: 20-07-2019 21:13:39
Autor komentarza: OjciecZradioMaryjjaData: 20-07-2019 21:02:01
kuzwaq znow nima waszymm zdaniem :( co do walki to ma dzis ojciec male swieto i oczekuje od gita prezent wiaomo jaki :) jugoing daun saturdej sandej pamietajcie jak cos nie bezie w porzadku to rece na jaja i broda do przodu

Już pisałem o tym w "CO, GDZIE I O KTÓREJ OGLĄDAĆ? ŚCIĄGAWKA KIBICA" jak kamień w wodę.

normalka :) potem wpadnie naczelny i bedzie kasowal bo mu nie bedzie sie podonbalo gdzie piszemy :)
 Autor komentarza: OjciecZradioMaryjja
Data: 20-07-2019 21:23:37 
jest t jakis psycholog :)?? bo chciAL sie ojciec dowiedziec zco mialo znaczyc te lapanie sie za krocze po schodzeniu z wagi na wazeniu , czy to znaczy ze chisiora czesto bywa w polsce i wie o maferze #horsgete :) czy tez chce zrobioc gitowi dziecko bo tez moze zna te gita upodobania ??
 Autor komentarza: AdRem
Data: 20-07-2019 21:23:50 
Jak co "waszym zdaniem" sie pojawilo. Redakcja czuwa ;)
 Autor komentarza: Mars
Data: 20-07-2019 21:39:19 
No nareszcie! :)
 
Aby móc komentować, musisz być zarejestrowanym i zalogowanym użytkownikiem serwisu.