SZLIF FORMY POD TATRAMI

Zakopane. Zgrupowanie kadry PZBPolskie pięściarki i pięściarze u progu międzynarodowych startów. Na początek Białoruś, Węgry i Bułgaria.

Przez okres trzech tygodni (od 13-31.01) trwał obóz przygotowawczy. Zespół naszych kadrowiczów liczył 12 pięściarzy i podzielony został na dwie grupy. Pierwsza tak zwana „seniorska” liczyła 5 zawodników. W skład jej wchodzili: waga kogucia Jarosław Iwanow(Wisła Kraków), waga lekkopółśrednia Mateusz Polski (Róża Karlino), waga średnia Bartosz Gołębiewski (Rushh Kielce), waga półciężka Mateusz Goiński (Zagłębie Konin) i waga super ciężka Adam Kulik (Paco Lublin).

Drugą grupę tworzyli tak zwani młodzieżowcy, czyli zawodnicy, którzy nie ukończyli 22 roku życia. Oto wagi, nazwiska i przynależność klubowa – waga papierowa Jakub Słomiński (Wda Świecie), waga kogucia Mateusz Wojtasiński (Adrenalina Wrocław), Damian Szczepański (Radomiak Radom), waga półśrednia Kacper Niewiadomski (KS Raszyn), Mikołaj Tobera (SW Piła), waga średnia Rafał Wołczewski (Adrenalina Wrocław) i waga ciężka Aleksander Celejewski (Radomiak Radom).

- To pierwszy przygotowawczy obóz seniorskiej grupy w tym roku – mówi Ireneusz Przywara, trener kadry PZB, który od niedawna na tym stanowisku zastąpił Iwana Juszczenkę. - Dwie grupy i dwa inne cele. Najważniejszym etapem tej pierwszej jest start w czerwcowych mistrzostwach Europy, a później w mistrzostwach świata. Zawodnicy drugiej grupy, tak zwanej młodzieżowej najważniejszy start będą mieli w marcu w mistrzostwach Europy do lat 22.

Na Giewoncie i na Wielkiej Krokwi

W kalendarzu AIBA mistrzostwa Europy zaplanowano od 21-30 czerwca na ringu w stolicy Białorusi Mińsku, natomiast światowy czempionat odbędzie się od 7-21 września w rosyjskim Jekaterynburgu. Wreszcie młodzieżowcy swoje mistrzostwa rozegrają od 7-18 marca w dalekim Władykaukazie. - Przecież młodzieżowcy mogą także boksować z seniorami, czyli są to także seniorzy. Prawda? – przekonuje Ireneusz Przywara. - I wierzę, że ci zawodnicy mogą w rywalizacji ze starszymi konkurentami coś zwojować. Przecież Jakub Słomiński już startował w mistrzostwach Europy, a na niedawnym Pucharze Polski seniorów w Człopie należał do najlepszych zawodników turnieju.

Pięściarze obu grup pod Tatrami intensywnie trenowali. Biegali po trudnych wyczerpujących trasach - na Krokiew, Giewont oraz Kasprowy Wierch. Były też przebieżki na Nosal, ale ten odcinek, podczas jednostki treningowej był pokonywany trzykrotnie. - Najwięcej wysiłku kosztowała naszych kadrowiczów trasa na Krokiew. Tam podbieg jest bardzo stromy – sądzi Jerzy Baraniecki, asystent trenera Przywary, odpowiedzialny w PZB za szkolenie juniorów.

W stolicy Tatr, oprócz biegowych treningów, nasi reprezentanci uczestniczyli w zajęciach techniczno - taktycznych, siłowych oraz stacyjnych z przyborami. - Pracowaliśmy na maksa. Mnóstwo potu wylali nasi podopieczni w bokserskiej salce zakopańskiego Centralnego Ośrodka Sportu przy ulicy Bronisława Czecha. Mam nadzieję, że para nie pójdzie w gwizdek – przyznaje Przywara.

Pod Giewontem odbywały się również walki sparingowe. A przeciwnikami pięściarzy byli zawodnicy rywalizujący w MMA. - Bokserko sparingi wypadły korzystnie – dodaje Baraniecki. - Zazdroszczę jednak zawodnikom MMA większego hartu ducha, ogromnej determinacji i woli walki. Chcielibyśmy, żeby nasi podopieczni mieli te cechy, wówczas o dobre rezultaty na europejskich i światowych ringach bylibyśmy spokojni.

Silnie obsadzone turnieje

Przypomnijmy. Dwa lata temu na ME w ukraińskim Charkowie dla naszych barw brązowy medal wywalczył Mateusz Polski, który z Damianem Kiwiorem (ten przegrał w 1/4 finału) zakwalifikowali się do mistrzostw świata. Ta impreza rozegrana została kilka miesięcy później na ringu w Hamburgu. Tam biało-czerwoni po pierwszych potyczkach zostali wyeliminowani.

- Bardzo byśmy chcieli, aby polskie pięściarstwo wreszcie powróciło z olimpijskim medalem. Ale chcąc zrealizować taki cel uważam, iż naszym zawodnikom potrzebna jest jak największa liczba międzynarodowych startów. A na to muszą być przeznaczone pieniądze. Tych niestety, nie jest za wiele, a raczej kasa świeci pustkami. Ostatni olimpijski medal zdobył w 1992 roku Wojciech Bartnik. To już ponad ćwierć wieku temu – ubolewa Przywara.

Natychmiast po zgrupowaniu biało-czerwoni udadzą się na międzynarodowe turnieje. Pierwszym jest sprawdzian na Węgrzech (od 5-10.02) w memoriale Istvana Bocskai'a. Do Debreczyna trener Przywara powołał: waga kogucia - Jarosława Iwanowa, waga lekkopółśrednia - Mateusza Polskiego, waga średnia - Bartosza Gołębiewskiego i waga superciężka - Adama Kulika. W turnieju im. Bocskai'a mają wziąć udział młodzieżowcy. Współpracujący z PZB, trener Tomasz Różański zakwalifikował na tę imprezę trzech pięściarzy: w wadze muszej Jakuba Słomińskiego, w lekkiej Mateusza Wojtasińskiego i półciężkiej Sebastiana Wiktorzaka (Skorpion Szczecin).

Gospodarzem drugiego turnieju będzie Sofia (13-20.02). - Turniej imienia Stranżaty należy do znanych i cenionych. W minionych latach w Sofii startowała cała światowa czołówka z silnymi ekipami Kuby i Rosji – podkreśla Przywara. Ponadto polskich pięściarzy, w ramach Światowej Konfrontacji Boksu Olimpijskiego, czeka kilka meczy. MP seniorów zaplanowano dopiero na listopad.

U stóp Elbrusa

W tym samym czasie również w Zakopanem przebywały pięściarki. Pod okiem trenerki kadry PZB kobiet Karoliny Michalczuk do sezonu, między innymi, przygotowywały się nasze czołowe zawodniczki, medalistki mistrzostw świata i Europy - waga musza Sandra Drabik (Boxing Kielce), waga piórkowa Sandra Kruk (Elbląg), waga półśrednia Karolina Koszewska (Legia FC Warszawa), waga średnia Elżbieta Wójcik (Róża Karlino) i Agata Kaczmarska (Radomiak Radom). Pierwszym startem pań jest udział w międzynarodowym memoriale (U-22) Anatolija Kolczina na Białorusi. Z kolei u stóp najwyższego szczytu Kaukazu – Elbrus szlifują formę inni nasi pięściarze, którzy są w centrum zainteresowania trenera kadry PZB seniorów. Zajęciami kieruje Marek Chrobak (klubowy szkoleniowiec Sako Gdańsk, trener wicemistrza Europy Tomasza Jabłońskiego). Na zgrupowaniu w Terskolu uczestniczą m.in. - waga lekkopółśrednia Damian Durkacz (Spartan Knurów), waga półśrednia Filip Wąchała (Sako Gdańsk), waga średnia Rafał Perczyński (Sako Gdańsk), waga półciężka Piotr Szczukowski (Sako Gdańsk), waga ciężka Michał Soczyński (Paco Lublin). Obóz się kończy 9 lutego.

Wywiad z trenerem kadry PZB seniorów opublikowany został na blogu autorskim Sławomira Ciary. My zaś prezentujemy zdjęcia ze zgrupowania kadry PZB seniorów, które odbyło się w COS w Zakopanem.

Zgrupowanie Kadry w Zakopanem

Zgrupowanie Kadru COS Zakopane

Treningi na zgrupowaniu w COS Zakopane

Szlify przed zagranicznymi startami w COS Zakopane

Ciężkie przygotowania kadry w COS Zakopane

Chwila oddechu na treeningu w COS Zakopane

Czas na relaks - Szlify Kadry Pięściarskiej w COS Zakopane

 

Dodaj do:    Dodaj do Facebook.com Dodaj do Google+ Dodaj do Twitter.com Translate to English

KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 
Aby móc komentować, musisz być zarejestrowanym i zalogowanym użytkownikiem serwisu.