MŚ: POLKI POZNAŁY RYWALKI

Sławomir Ciara, Informacja własna

2018-11-16

New Delhi. Mistrzostwa świata seniorekSmog nie przeszkodził pięściarkom. Światowy czempionat rozpoczęty. Pisalismy juz o przygotowaniach naszej piękniejszej części boksu - reprezentacji kobiet na ten turniej TUTAJ >>>

Tradycyjnie tuż przed pierwszym gongiem odbyło się ważenie zawodniczek i losowanie, a po nim znani są przeciwnicy (w przypadku pań – przeciwniczki). Tegoroczne mistrzostwa świata seniorek są bardzo silnie obsadzone, co świadczy o rozwoju pięściarstwa kobiet na globie. W sumie do imprezy przystąpi ponad 270 zawodniczek, w tym 7-osobowa reprezentacja Polski.

Pod wodzą trenerów Karoliny Michalczuk (najbardziej utytułowanej polskiej pięściarki, uczestniczki igrzysk olimpijskich w Londynie) i Krzysztofa Kucharzewskiego(wychowanka Zawiszy Bydgoszcz, brązowego medalisty mistrzostw Europy juniorów z 1976 roku, później pięściarza Wisłoki Dębica i Gwardii Wrocław) rywalkami biało-czerwonych będą:

16 bm., 1/16 finału, Kinga Szlachcic (waga lekka) zmierzy się ze zwyciężczynią walki Caroline Veyre (Kanada) / Carolyn Calungsod (Filipiny),

17 listopada, 1/16 finału, Sandra Drabik (waga muszą) spotka się ze zwyciężczynią walki Maria Ursula Gottlob (Niemcy)/Ouidad Sfouh (Algieria),

1/16 finału, Sandra Kruk (waga piórkowa) z Gabriele Wahner (Niemcy),

1/16 finału, Natalia Barbusińska (waga lekkopółśrednia) z Chinką Dan Dou,

1/16 finału, Elżbieta Wójcik (waga średnia) z Sujin Seon (Korea Płd.),

18 bm., 1/8 finału, Karolina Koszewska (waga półśrednia) z wygraną pojedynku Jarosława Jakuszina (Rosja)/Oshae Jones (USA),

1/8 finału, Agata Kaczmarska (waga półciężka) z Marią Urakową (Rosja).

Walki eliminacyjne potrwają do poniedziałku, 19 bm., ćwierćfinałowe odbędą się we wtorek, 20 bm., środa będzie dniem przerwy.

Półfinały zaplanowano na czwartek, 22 i piątek, 23 bm., a finały na sobotę, 24 bm. Miejscem zmagań pięściarek będzie hala Indira Gandhi Arena.

Proponowano zmianę miejsca

W czasie aklimatyzacji mnóstwo pięściarek skarżyło się na jakość powietrza. Poziom zanieczyszczeń przekroczył bezpieczny limit. Nawet była propozycja przeniesienia mistrzostw do innej miejscowości, lecz została odrzucona. Prezydent Indyjskiej Federacji Boksu, Ajay Singh stwierdził, iż smog powstał na wskutek hinduistycznych Świąt Diwali, które poprzedziły mistrzowski turniej.

Mówi trener Krzysztof Kucharzewski

Pomimo zanieczyszczonego powietrza dziewczyny aklimatyzację zniosły dobrze i wierzymy z Karoliną,że wcześniejsze treningi będą procentowały,a nasze podopieczne powrócą z tarczą. Jesteśmy doskonale zorientowani, że rywalki poprzeczkę zawieszą wyżej. Na tak dużej i prestiżowej imprezie w sekundanckim narożniku będzie to trenerski debiut Karoliny Michalczuk (nasz rozmówca jest drugim trenerem kadry – przyp. SC), która wcześniej znana była z występów z ringu.

Azjatki lepsze od Amerykanek i Europejek. Polki daleko...

W poprzednich mistrzostwach świata w Astanie Polki nie odegrały znaczącej roli. Najlepiej zaprezentowały się pięściarki z Kazachstanu, które wywalczyły 6 medali (4 złote, 2 brązowe). Drugie miejsce zdobyły Chinki – 2 (2,2,2), Trzecie Amerykanki – 5 (1,1,3). Dalsza kolejność – Brytyjki – 2 (1,0,1), Włoszki i Francuzki po 1 medalu złotym.