GŁOWACKI-WŁASOW: HISTORIA BOKSU W UIC PAVILION, POLSKIE STARCIA

Krzysztof Głowacki (30-1, 19 KO) ponownie zawita do Stanów Zjednoczonych, by po dwóch latach stoczyć walkę z pięściarzem z topu wagi junior ciężkiej. 10 listopada w hali UIC Pavilion w Chicago w pojedynku ćwierćfinałowym serii World Boxing Super Series "Główka" zmierzy swe siły z groźnym Maksimem Własowem (42-2, 25 KO). Dziś zajmiemy się nie ich walką, tylko miejscem, w którym rozegra się ten spektakl. 

UIC Pavilion jest halą mogącą pomieścić na wydarzeniach bokserskich około 9,5 tysiąca widzów. Nie jest to rzecz jasna największa hala sportowa w Chicago, znacznie bardziej pojemna jest United Center, na której swoje koszykarskie mecze rozgrywa Chicago Bulls (NBA) oraz klub hokejowy Chicago Blackhawks (NHL)

Jaką historię ma hala, w której obaj panowie skrzyżują rękawice? 

Głowacki zawalczy w Chicago w hali dobrze znanej Andrzejowi Fonfarze. Bilans Andrzeja bijącego się w niej jest naprawdę świetny (17 walk: 15 wygranych, 1 porażka, 1 walka uznana za nierozstrzygniętą)."Polski książe" w listopadzie 2012 roku walczył tam o mniej prestiżowy tytuł mistrza świata IBO wagi półciężiej, wygrywając przed czasem po trudnej walce Tommy'ego Karpency. W niej jednak odniósł również bardzo bolesną porażkę z Joe Smithem ponad dwa lata temu. 

Andrzej Gołota, choć od kilkudziesięciu lat mieszka w rejonach Chicago, podczas swojej kariery w UIC Pavilion nie boksował. Przyjeżdżał na nią, by z pierwszych rzędów dopingować wspomnianego Fonfarę podczas jego walk. Brązowy medalista z Seoulu, jeśli bił się w Chicago, to m.in. w United Center (pamiętne starcie z Lamonem Brewsterem) oraz wystąpił w kilku innych, bardziej kameralnych miejscach na początku swojej przygody z boksem zawodowym.

Jak radzili sobie inni Polacy? Andrzej Wawrzyk stoczył jedną wygraną walkę - w styczniu 2010 roku wyjechał za ocean i skrzyżował rękawice z Harveyem Jollym. Podobonie Artur Binkowski, który w 2003 odniósł w Chicago zwycięstwo nad Jessie Tuckerem. 

Oczywiście spośród tych wszystkich polskich walk, najważniejsza odbyła się z udziałem Krzysztofa Włodarczyka - mowa o trzecim pojedynku z Włochem Giaccobe Fragomenim, zorganizowanym 6 grudnia 2013 roku. O ile pierwsze starcie było dosyć wyrównane, a drugie zakończyło sie zwycięstwem "Diablo" i zdobyciem przez niego wakującego tytułu WBC, trzecie starcie było całkowicie pod dyktando polskiego pięściarza, a doświadczony "Frago" nie miał absolutnie nic do powiedzenia, przegrywając z kretesem. Była to kolejna udana obrona zielonego pasa przez Włodarczyka, choć Fragomeni nie był już wtedy godnym rywalem dla Polaka.

W boksie światowym niewiele się w UIC Pavillion działo. Przez ponad 30 lat odbyło się ledwie kilka mistrzowskich walk, włączając wspomniane wyżej starcie Włodarczyka z Fragomenim. W ostatnich latach bili się tam m.in. Daniel Jacobs oraz Erislandy Lara. 

Walki o tytuł w UIC Pavilion: 
11 sierpnia 1987: Edvin Rosario - Juan Nazario (WBA, waga lekka) 
15 marca 2003: Acelino Freitas - Juan Carlos Ramirez (WBA, WBO, super piórkowa) 
6 grudnia 2013: Krzysztof Włodarczyk - Giaccobe Fragomeni (WBC, junior ciężka)
1 listopada 2014: Tomoki Kameda - Alejandro Hernandez (WBO, kogucia)
24 kwietnia 2015: Daniel Jacobs - Caleb Truax (WBA, średnia) 
12 czerwca 2015: Erislandy Lara - Delvin Rodriguez (WBA, super półśrednia)
18 czerwca 2016: Juan Carlos Payano - Rau'shee Warren (WBA, kogucia)

Źródło: 
Portal Boxrec

Dodaj do:    Dodaj do Facebook.com Dodaj do Google+ Dodaj do Twitter.com Translate to English

Urodzony w 1996r., na portalu zadebiutował w połowie 2011 roku. Twórca m.in. autorskiego cyklu wywiadów "Niedziela w ringu" i znajdujących się w nim długich, obszernych rozmów z pięściarzami i ludźmi z bokserskiego środowiska. Autor artykułów oraz wielu informacji własnych.

KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 
Aby móc komentować, musisz być zarejestrowanym i zalogowanym użytkownikiem serwisu.