MAŁE PIĘŚCI: SZAKAL NA PUSTYNI

Kiedyś bycie szalonym coś znaczyło. Dziś wszyscy są szaleni. Mówią coś o forsie, o tym, że nie dostali tego, za co zapłacili. Że Rigo jest tchórzem i nudziarzem. Wiecie, kim są tchórze i nudziarze? Tymi zakochanymi w prawie niewolnikami, którzy wracają z pracy i wbijają zęby w smażone mięso ofiar holokaustu, w hamburgery i steki. Tymi gośćmi z milionami na koncie, którzy piją różowego Moeta na swoich jachtach i gadają o inwestycjach w Afryce, o robieniu niewolników w wała i o dupach z wybiegów. Jezus mieszka na kalifornijskiej plaży, ale oni będą mówić, że to idiota. Że musicie go zamknąć za kratami, tchórze i nudziarze od Zachodu do Wschodu. Nie ma już dla nich żadnych świętości, nie ma bokserów. Trzeba sprzedać bilety, zwierzęta w cyrku mają sprzedać bilety, bo inaczej wszystko się zawali. Nie będzie niedzielnego obiadu i karnetów na siłownię, nie będzie zwiedzania parku narodowego. Ktoś powiedział ''No Mas'', ktoś powiedział ''No Mas!'', ktoś im rzucił wyzwanie! Poddał się tak, jak poddają się tylko bogowie. Z własnej woli, z rozpłynięcia się w doskonałym, duchowym cierpieniu. Niczego więcej wam nie potrzeba, wystarczy rozpłynąć się w cierpieniu. Poddajcie się lepszym od siebie, poddajcie się ukraińskim technikom, którzy zabiorą wam wszystko, co do tej pory działało, całe wasze umiejętności. Poddać się znaczy powiedzieć nie i powiedzieć tak, poddać się znaczy odrzucić iluzje, odrzucić więzienia, które z kory mózgowej budują dla Chrystusa tchórze i nudziarze, poddać się znaczy uwierzyć w Helter Skelter, roller-coaster stworzony w Białej Fortecy. Widzieliście kiedyś szakala na pustyni? Obserwującego, dostrojonego, całkowicie świadomego. Chrystus na krzyżu, szakal na pustyni - to ta sama rzecz. Szakal jest piękny. Delikatnie porusza się po pustyni, rozgląda się świadomy wszystkiego. Słyszy każdy dźwięk, czuje każdy zapach, widzi każdy ruch. Jest w stanie totalnej paranoi, a totalna paranoja to totalna świadomość. Jedyną rzeczą, jakiej poddaje się szakal, jest nowy model kałasznikowa. Ra-ta-ta-ta-ta-ta-ta. Ta. Bierzcie go do ręki i ruszajcie do dzielnic kibiców i promotorów. Wiecie, co z nimi zrobić.

Dodaj do:    Dodaj do Facebook.com Dodaj do Google+ Dodaj do Twitter.com Translate to English

Biłuński zadebiutował na łamach Bokser.org w czerwcu 2011 roku. W ciągu dwóch lat stworzył cztery autorskie cykle: "Artyści ringu", "Boxiana", "Styl robi walkę" i "KSB". Prezentował charakterystyczny styl, który często polaryzował opinie czytelników. Obecnie Biłuński tworzy reportaże dla wydawnictwa Ebr.

KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 Autor komentarza: trashtalk
Data: 10-12-2017 20:07:23 
Na twórczość Pana Redaktora Biłuńskiego zawsze można liczyć. Przedni tekst:)
 Autor komentarza: Zarev
Data: 10-12-2017 20:16:47 
Przeszedl Pan Redaktor samego siebie :)
 Autor komentarza: un4given
Data: 10-12-2017 20:25:32 
Rigo świetny pięściarz ale jednak jednowymiarowy. Plan A nie zadział i zrobił się problem. Do tego kontuzja + odebrany punkt i nara...
 Autor komentarza: stoper44
Data: 10-12-2017 20:29:01 
Dla takich tekstów warto wchodzić na Boksera.Brawo
 Autor komentarza: un4given
Data: 10-12-2017 20:31:46 
*nie zadziałał
 Autor komentarza: Kaonashi
Data: 10-12-2017 20:36:57 
Naprawdę dobry, pomysłowy i niebanalny tekst.
 Autor komentarza: Ghostbuster
Data: 10-12-2017 20:43:17 
Świetny tekst. Chyba sobie go nawet skopiuję na dysk. Do takiego pisania trzeba mieć talent.
 Autor komentarza: pasozyd
Data: 10-12-2017 20:43:28 
Mi tez sie podobal. pozdrawiam
 Autor komentarza: januzs
Data: 10-12-2017 20:48:08 
redaktor Biłuński - Charles Manson słowa pisanego, w oczach obu ten sam demon...
 Autor komentarza: sharak1987
Data: 10-12-2017 21:00:05 
Nie trawię tych tekstów... pitolenie o dupie maryny.
 Autor komentarza: Ygnac
Data: 10-12-2017 21:10:07 
@Sharak1987
No to nie czytaj, prymitywie.
 Autor komentarza: arpxp
Data: 10-12-2017 21:28:45 
Dla mnie to trochę taka poezja spod bloku. Do Leśmiana trochę jednak brakuje.
 Autor komentarza: Niehalo
Data: 10-12-2017 22:14:31 
Zazwyczaj Pana twórczość nie trafia do mnie, uważam ją za zbyt artystowską, nachalnie awangardową w swej poetyce. Tym razem jednak muszę przyznać, że wyszedł Panu ładnie skrojony tekst; mocne nawiązanie do jednego z największych szaleńców i kaznodziejów XX wieku trafione w punkt.
Odwołując się do walki, zacytuję Symonidesa z Keos: "Poezja jest mówiącym obrazem, obraz milczącym wierszem". Łomaczenko w tej walce był poetą, tworzył sztukę przemawiającą w każdym wymiarze, Szakal zaś "jedynie" malował i choć w tym wymiarze niedościgły, nie doszedł do głosu, milczał w tym pojedynku. Poezja Ukraińca była na tyle obrazowa, że kubański malarz wyobraził sobie swoją porażkę i zakończył pojedynek na własnych warunkach, poddając się.
 Autor komentarza: Scantis
Data: 10-12-2017 22:30:23 
Większość tylko pisze "wspaniały tekst", ale nikt nie polemizuje, nikt nie rozciąga dyskusji, dlatego mam wrażenie że te Wasze wychylne peany, które tu piejecie mają bardziej charakter autokreatywny - od pokaże wszystkim, że jestem mądry i zrozumiałem, ba! - i jeszcze mi się podobało.

Niestety teksty te przypominają mi twórczość Roguckiego, który pisał o śpiewającej do sąsiada herbacie itd. Strasznie trudno się czasami połapać o co w tym chodzi - tekst jest usilnie metaforyzowany, przez co czasami trudno zrozumieć co nawiązuje do czego.

Dlatego nie powiem, że ten tekst jest zły - dla mnie on jest zbyt ezoteryczny przez zbyt dużą liczbę nawiązań do subiektywnych wyobrażeń autora. Niestety, ale umiejętności czytania w myślach (i to do tego w sposób pośredni, przez wklejony na internecie tekst) nie posiadam i nigdy nie posiądę. Pozdrawiam
 Autor komentarza: marcinm
Data: 10-12-2017 22:55:11 
jak wielu wielbicieli "poezyi"
jest fanami boksów?
wierzyciele MOPSów?
Panie JB - mstrzu wiersza
Gdzie w blamarzu runda pierwsza?

a tak serio ;) - kreca wasz wiersze redaktora wspolpracujacego, gdzie anonimowi komentatorzy daja czasem bardziej logiczny / w tym dobry do przeczytania / smieszny przekaz ?

ps. @soulofboxing - nic do Ciebie nie mam po prostu zastnow sie o co walczysz + do redakcji - serio ??
 Autor komentarza: januzs
Data: 10-12-2017 22:56:15 
,,herbata wzniosła krzyk, u sąsiada''- https://www.youtube.com/watch?v=qLhvpLBMvEA
 Autor komentarza: soulfoodboxing
Data: 10-12-2017 23:02:53 
@Niehalo - mocny cios z tym Symonidesem...
 Autor komentarza: Scantis
Data: 10-12-2017 23:07:50 
@januzs

",,herbata wzniosła krzyk, u sąsiada''- https://www.youtube.com/watch?v=qLhvpLBMvEA"

To równie dobrze można powiedzieć "sędzia piłkarski oznajmił przerwę u sąsiada" i będzie to tak samo zrozumiałe.

Wierzę Ci, że własnie o to chodziło Roguckiemu (pewnie znasz go bardziej niż ja, więc tu nie chodzi o Ciebie :) ), ale to nie herbata wznosiła krzyk, a woda - do tego nie był to krzyk, ale gwizd. Za dużo miszmaszów, które cechuje również powyższy tekst. Quasi utrudnianie tekstu, by okrasić go większą dozą poetyckości nie zdaje egzaminu, co zresztą ma odzwierciedlenie w dyskursie naukowym (choć oczywiście nie przyjmuje bezkrytycznie wszystkiego co mówi gremium naukowe, ale tu muszę się zgodzić)
 Autor komentarza: puncher48
Data: 10-12-2017 23:55:54 
"Szakal"-bokser, prosto z Kuby
usiadł nie wstał, no dał dupy
krzesło siada, trener patrzy
koniec walki, coś majaczy

szósta runda, siedzi sobie
tak wygodnie, nic nie zrobię
i z myślami, bije strasznie
już nie wstaje, na poważnie

o co chodzi, o co biega
wnet buczenie, się rozlega
a ten siedzi i rozgląda
lewa-prawa, ręce swoje tak ogląda

mam pękniecie, która ręka
ręka która, jest pęknięta
nie wiem kurwa, skąd mam wiedzieć
już nie walczę, ja chce siedzieć

koniec starcia, koniec wrażeń
i czar pryska, koniec marzeń
o legendzie, wielkiej sławie
w ringu więcej, nie zabawie

taka puenta, konstatacja
wodę spuszczam i jest akcja
akcja większa, niż ta dzisiaj
"Łoma" geniusz, "Rigo" znikaj!
 Autor komentarza: Sebson
Data: 11-12-2017 02:47:48 
Fenomenalne posty Scantis . I na tym poprzestanę. Ktoś Twojego formatu doskonale zrozumie czemu. Natomiast jest jedno zdanie Pana JB, które mnie autentycznie uwiodło..

Oto one :

..." Jest w stanie totalnej paranoi, a totalna paranoja to totalna świadomość.."

Przepiękna definicja i apoteoza anomalii geniuszu ludzkiego, której nosiciel nie powinien np.- ustanawiać prawa, leczyć ludzi, czy pilotować samolotu. Powinien jedynie istnieć jako niezależny byt opiniotwórczy i inspirować, rozumiejąc jednocześnie, aby w razie niepokojących przewag paranoi pozwolić przemówić pierwiastkowi totalnej świadomości- dając się spokojnie i bez ekscesu zapiąć w kaftan - czego Pan Jakub jest zapewne świadom .

Po za tym nie zgodzę się także, że tchórze i nudziarze pływają jachtami, czy tam qłoorwa latają na smokach.. Jest wręcz przeciwnie. Nikt nie zakochałby się w najbardziej zajebistych obecnie serialach gdyby tak było, gdyż w idealnym świecie Pana Jakuba wszystkie niezwykle ambitne i uzdolnione jednostki czekałby w objęciach natury, bądź klasycznego kazamatu blokowiska w swoich 38m2 na jego kolejne artykuły ..
 Autor komentarza: astarte
Data: 11-12-2017 04:47:13 
OTO SŁOWO BIŁUNA..
 Autor komentarza: rusek
Data: 11-12-2017 10:09:41 
"Ra-ta-ta-ta-ta-ta-ta. Ta"

Buahahahahahaha ja jebie....
 Autor komentarza: baxx
Data: 11-12-2017 12:30:20 
Nie da się tego czytać i przede wszystkim - nie ma po co tego robić.
 Autor komentarza: Ghostbuster
Data: 11-12-2017 18:23:17 
Sebson

Dokładnie ten sam fragment mi się najbardziej spodobał.
 Autor komentarza: RK2
Data: 11-12-2017 19:08:57 
ad autor -

niesmaczna, infantylna próba .. no właśnie - nie wiadomo czego..

i ten Jezus Chrystus zamoczony w tej histerii (o ŚWIĘTA POKORO CHRYSTUSA !) ... szanowny Panie , mówiąc ustami klasyka "ostatni raz dostałeś kierownik, ostatni raz"! (Vabank)

ad baxx -

chyba najtrafniejszy komentarz

ad arpxp

poezji w tym tekście tyle ile trucizny w zapałce ("Lalka" Prusa) bo nie jest tak, jak pisał (skądinąd prawdziwy oryginał/artysta Stachura) że wszystko jest poezją.
 Autor komentarza: raptorix77
Data: 11-12-2017 19:10:55 
..które z kory mózgowej budują dla Chrystusa tchórze i nudziarze...
..Chrystus na krzyżu, szakal na pustyni - to ta sama rzecz....

Brawo co za odwaga!!! Może tak kozaku coś o Islamie,Koranie,Mahomecie....
 Autor komentarza: gerlach
Data: 11-12-2017 21:00:36 
Swietny tekst. Niektorzy sa gotowi Cie zan powiesic, ale to tez tylko znaczy, ze byl dobry.
 
Aby móc komentować, musisz być zarejestrowanym i zalogowanym użytkownikiem serwisu.