MAŁE PIĘŚCI: NAJLEPSZE JABY W DZISIEJSZYM BOKSIE (KONKURS)

W 2011 roku wiedziałem o pisaniu i boksie jeszcze mniej niż teraz. Wydawało mi się, że bryluję, a byłem tylko groteskowym grafomanem. Obok wielu bzdur, jakie wypisywałem, trafiały się jednak przyzwoite rzeczy. Należy do nich artykuł ''Najlepsze jaby w dzisiejszym boksie'', efekciarski i powierzchowny, ale wystarczająco ciekawy, by o nim pamiętać. W przyszłym tygodniu przeczytacie jego nowoczesną kontynuację, a dziś zapraszam wszystkie bokserskie głowy do udziału w kolejnym konkursie. 

Waszym zadaniem jest wytypowanie w sekcji komentarzy jednego, dwóch lub trzech najlepszych obecnie jabów i uzasadnienie swojego wyboru. Podczas pisania własnego tekstu będę czerpał - podobnie jak w przeszłości - m.in. z Waszych obserwacji, oczywiście jeżeli będą sensowne. Autor najmocniejszej według mnie analizy otrzyma coś, czego jeszcze w ''Małych pięściach'' nie było, nagrodę inną niż wszystkie dotychczasowe. Zapraszam również do udziału w ankiecie na moim Twitterze. Wierzę w Was jak Frankie Laine #bestjabinboxing

Dodaj do:    Dodaj do Facebook.com Dodaj do Google+ Dodaj do Twitter.com Translate to English

Biłuński zadebiutował na łamach Bokser.org w czerwcu 2011 roku. W ciągu dwóch lat stworzył cztery autorskie cykle: "Artyści ringu", "Boxiana", "Styl robi walkę" i "KSB". Prezentował charakterystyczny styl, który często polaryzował opinie czytelników. Obecnie Biłuński tworzy reportaże dla wydawnictwa Ebr.

KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 Autor komentarza: KnockinOnHeavensDoor
Data: 26-11-2017 17:52:15 
Z walczacych aktywnie swietny jab ma Kovalev, Rigondeaux oraz Golovkin. Klitschko mial swietny jak na wage ciezka, Floyd tez mial zajebisty jab. Tak apropo Floyda i jab'ow link ponizej do Floyda "na emeryturze"...41 lat na karku a zzybkosc i precyzja jak za najlepszych lat:

https://www.instagram.com/p/BbswperArKp/?hl=en&taken-by=floydmayweather
 Autor komentarza: Maniek1986
Data: 26-11-2017 17:54:55 
Bo niektorzy nadal wierza, ze w walce z conorem floyd byl juz stary:) a on w genialny sposob zarobil i sprawil wrazenie, ze jest juz stary i moze ktos sie jeszcze pokusi z czyms ciekawym.
 Autor komentarza: Maniek1986
Data: 26-11-2017 17:56:13 
Co do jabow najlepszy i najbardziej niszczycielski ma GGG, przewraca i boli. Wilder tez ka bardzo dobry i mocny rzucany z totalnego luzu a leb odskakuje
 Autor komentarza: tysiok
Data: 26-11-2017 18:18:58 
...poza konkursem...
https://youtu.be/RnPSXjxr0gs
 Autor komentarza: matd
Data: 26-11-2017 18:33:37 
Cizeko mi jednoznacznie stwierdzic,bo mam straszne braki wiedzy w tych mniejszych kategoriach wagowych,a moze tam jest jakis kozak operujacy jabem po mistrzowsku? Nie wiem :) Ale z tych znanych mi,to laczac wszystkie zalety prostego z przedniej reki (technika, ale i sila,chirurgiczna precyzja,poslugiwanie sie nim jako laserem itd) to chyba jednak JAB Gieni wygrywa w mojej opini..Wadek mial podobny,ale jego juz nie liczymy - tak samo jak Floyda,ktory mial inny typ "dżebu" ale wizualnie mi sie chyba najbardziej podobal.. Wyroznilbym jeszcze wlasnie Krushera..Czyli wychodzi na to,ze w tym aspekcie wyszkolenie z bloku wschodniego jest najlepsze :)
 Autor komentarza: miguelangelcotto
Data: 26-11-2017 18:49:16 
Mariusz Wach
 Autor komentarza: puncher48
Data: 26-11-2017 18:50:25 
A może tak Dimitri Bivol_, oczywiście tandem Usyk&Łomaczenko a z tych historycznych i z naszymi korzeniami

to już legendarny prosty Michalczewskiego-coś pięknego.
 Autor komentarza: SonOfGod
Data: 26-11-2017 19:13:19 
Najlepszy jab? Oczywiście wybór może być tylko jeden, Andre Ward. Lewy prosty Warda to czysta poezja. Najlepszy moim zdaniem był w walce z Edwinem Rodriguezem. W momencie, gdy Rodriguez ustawiał swoją amerykańską gardę, Andre obniżał pozycję na nogach i z dołu cały ciężar jego ciała lądował na głowie rywala, a jego głowa odskakiwała na pół metra do tyłu. W walkach z Kovalevem też mi zaimponował jego lewy prosty. W momencie, gdy Kowaliow dystansował i zadawał lewy prosty, Andre robił unik w lewo, przenosił cały ciężar na lewą noge i na każdy chybiony cios Kovala on oddawał celnym, nawet jeśli lewy Kovala ocierał się gdzieś o jego twarz to i tak oddawał z podwójną siłą.

Andre Ward-The greatest of all times
 Autor komentarza: Rolan
Data: 26-11-2017 19:57:57 
Najlepszy obecnie jab ma bezsprzecznie GGG. Czemu? Bo nie jest pioronująco szybki, a rywale łykają go jak pelikany. Dodatkowo jest piekielnie mocny, przesuwa rywali jak pacynki.
 Autor komentarza: Ghostbuster
Data: 26-11-2017 19:58:17 
Ja też nie należę do ekspertów w tej dziedzinie. Ja tu ograniczę się do wagi ciężkiej, bo ona jest dla najlepiej znana i tutaj jeżeli chodzi o jab to aktualnie w moim odczuciu najlepszy należy do Kubrata Puleva, następnie Hughiego Fury i Josepha Parkera. Jeżeli chodzi o niższe kategorie wagowe to nie chcę tutaj podważać wartości jabu Kowaliowa czy Golovkina. Ja zwróciłbym uwagę jeszcze na Mikiego Garcię - chirurgiczna precyzja ciosów. Wiadomo ciosy proste mają różne funkcje, m.in. do psucia akcji rywalowi, narzucania swojego tempa walki, utrzymywania właściwego dystansu, umożliwienie namierzenia rywala i stąd np. jab Hughiego Furego służy do innych celów niż u Parkera.
 Autor komentarza: Barkley00
Data: 26-11-2017 20:10:06 
Pierwsze dwa nazwiska jaki mi przyszły do głowy, to Mayweather i Ward, ale jako że obaj znajdują się na emeryturze, to nie będę pisał o tej dwójce.

Spośród aktywnych bokserów zdecydowanie najlepszy ma wg. mnie Kowaliow. Jego jab jest niezwykle wszechstronny i bity z wielu płaszczyzn. Siergiej używa go zarówno jako narzędzia do otwierania kombinacji, ale także typowo jak tzw. step jab, który ze względu na niezwykłą siłę rani przeciwników, podobnie jak jab np. Gołowkina. Bije zarówno na głowę, brzuch/splot słoneczny (jak Floyd, czy Ward), ale także i w klatkę piersiową, celem odebrania przeciwnikowi równowagi i kontroli dystansu (robił to wielokrotnie z Pascalem). Kolejnym interesującym zastosowaniem tego ciosu przez Kowaliowa jest wykorzystanie go przy kombinacji 1-2-1. Gdzie zwyczajowo po prawym prostym bokserzy wyprowadzają lewy sierp, Krusher wyprowadza zaskakujący, bardzo mocny lewy prosty bity niemal jak lewy z pozycji mańkuta, ze względu na skręt po wcześniejszym prawym prostym. Takim ciosem powalił na deski m.in. Cedrica Agnew. Warto wspomnieć, że Siergiej często trzyma lewą rękę opuszczoną, co pozwala mu wyprowadzać jab w bardziej zaskakujący sposób, trudniejszy do wychwycenia przez oponenta.
Ostatnią rzeczą o jakiej warto wspomnieć jest fakt, że Siergiej wyprowadza lewy prosty w sposób bardziej amerykański niż ten z sowieckiej szkoły boksu. "Wypycha" jab z zakrocznej nogi i ugina wykroczną, jak i również często odchodzi do lewej zadając ten cios co jest, a właściwie było charakterystyczne dla amarykańskich bokserów np. Mayweathera, Hopkinsa czy dawnych mistrzów. Kat wspomniał o specyfice jabu Rosjanina przy okazji walki tego drugiego z Mohammedim.
Na koniec zamieszczam krótki filmik z I walki z Jeanem Pascalem, gdzie Kowaliow w doskonały sposób wykorzystuje najistotniejszy cios w boksie.
https://www.youtube.com/watch?v=36rgrPuu1X8
 Autor komentarza: EwaBrodnicka
Data: 26-11-2017 20:28:49 
Jeżeli chodzi o siłę i precyzje najlepszy jab ma Kovalev , jest kąśliwy i rani przeciwników . Jak chodzi o przeszkadzanie i utrudnianie życia przeciwnikowi to trzeba docenić jab Tysona Fury który pokonał Kliczke jego własną bronią , jab Tysona jest bity z luzu i w różnych płaszczyznach dlatego jest trudny do rozczytania
 Autor komentarza: Boban81
Data: 26-11-2017 20:29:40 
Golovkin ma chyba najlepszy jab. Bardzo precyzyjny i odbierający chęć do walki.
Kovaliov ma dobry jab, Rigondeaux także.
Bardzo dobry ma także Viktor Postol. Przekonał się o tym Matthysee.
 Autor komentarza: MLJ
Data: 26-11-2017 20:45:17 
Golovkin
Samym lewym wygrał walkę z Lemieux, robiąc mu z jego głowy worek treningowy..
Gdy jeszcze byli aktywni bardzo podobały mi się jaby Vitalija Kliczko, Sergio Martineza i Carla Frocha, wyprowadzane z bioder.
 Autor komentarza: andrewsky
Data: 26-11-2017 21:04:52 
1.Kovalev
2.Pulev
3.Golovkin
4.Diablo
5.Joshua
Tak to widzę
 Autor komentarza: puncher48
Data: 26-11-2017 21:13:26 
I zaczęła się walka, lewy prosty poszedł w ruch
Kowaliow i Ward, ustawiają siebie znów
jeden namierza, próbuje redukować
drugi go rozgryza, zaczyna edukować

siła zwierzęca, kontra ta umysłu
lewy na lewy, Rosjanin nie miał pomysłu
intelekt Amerykanina, w ringu tak obrodził
brudnymi strategiami, Sergieja on ugodził

co za technika, jakie piękne faule
klincze bicie w jaja, bóle są koszmarne
ugięcia jak pokłony, prawie że nokdauny
sędzia niewidomy, Stevie Wonder doskonały

to tyle o walce, miało być o ciosach
najlepsze proste w boksie, będzie o herosach
współczesnych gladiatorach, prawdziwych wojownikach
Pulew Łomaczenko Usyk, małych dużych dzikach

prosty jest jak uzi, działa jak maszyna
pojedynczy czy podwójny, nieźle też rozbija
gardę i obronę, bywa że bebechy
wtedy rywal kwiczy, łapie też zawiechy

Michalczewski Dariusz, to miał lewy prosty
taki precyzyjny, burzył nim mury a budował mosty
mosty do zwycięstwa i wielkich tytułów
lewy "Tygrysa", to narzędzie królów

kończymy już historie, tego właśnie ciosu
inni niech też piszą, dopuszczam ich do głosu
swoje napisałem, znacie moje zdanie
to tyle w temacie, kończę już gadanie
 Autor komentarza: lewis
Data: 26-11-2017 21:19:10 
Wilder..
 Autor komentarza: lewis
Data: 26-11-2017 22:18:06 
Fekete..Laszlo Fekete
 Autor komentarza: erte
Data: 26-11-2017 22:27:25 
Najlepszy i najbardziej kompletny jab, jak sądzę, posiada we współczesnym boksie Terrence Crawford. Równie skuteczny w ataku jak w obronie i to niezależnie od tego, czy Crawford boksuje akurat z pozycji normalnej czy z odwrotnej. Kontroluje za jego pomocą dystans, ustawia zarówno siebie względem przeciwnika jak i przeciwnika względem siebie, przygotowuje nim kombinacje, rozbija gardę, a także zadaje obrażenia. Najlepsze w jego jabie jest jednak to, że cios ten w talii Crawforda jednocześnie istnieje i nie istnieje. Fakt, że "Bud" bije z równą skutecznością z obu pozycji oraz że jest skrajnie elastyczny w doborze środków bokserskiego wyrazu sprawia, że jego jab z niespotykaną u innych bokserów płynnością zlewa się z w jedną całość z resztą repertuaru ciosów i zachowań. Wiemy, że tam jest, a wygląda, jakby go nie było. Podobnie jest z resztą u Rigo (którego wskazałbym jako nr 2 na liście najlepszych jabów), z tym że u niego jest to cios niejako wirtualny - Szakal praktycznie z niego nie korzysta. Groźba jego użycia sprawia jednak, że staje się on, pomimo swojego rzadkiego występowania, ważną zmienną w taktyce oponentów Rigondeaux. Zupełnie jak broń nuklearna w stosunkach międzynarodowych - nikt jej nie używa, ale wszyscy się z nią liczą.
 Autor komentarza: alvaro9
Data: 26-11-2017 23:08:38 
Według mnie najlepszy jab z obecnie aktywnych zawodników ma Oleksandr Usyk. Jak mało jaki inny pięściarz potrafi jednocześnie poruszać się na nogach i kąsać celnym i szybkim prostym z obu rąk. Przy tym warto nadmienić, że jego jab nie sprawdza się tylko uderzając na jednej, stałej wysokości, a trafiał nim równie skutecznie zarówno niskiego i nisko stojącego na nogach Głowackiego czy Mchunu, jak i wysokiego Hucka czy Huntera. Pojedyncze krótkie jaby Usyka nie są może zbyt mocne, ale zadaje ich niesamowicie dużo i w efekcie tego ich kulminacja często zniechęca przeciwników do dalszej walki. A przy tym nie było jeszcze zawodnika, który potrafił by się przez nie przedrzeć i przygwoździć Oleksandra do lin, co jest dowodem tego, że te jaby są wbrew pozorom naprawdę mocne.
 Autor komentarza: matd
Data: 26-11-2017 23:33:13 
@erte

Brawo za ten post. Naprawde :) Crawford to dla mnie najlepszy zawodnik bez podzialu na kategorie wagowe,a jednak przy tym temacie o nim zapomnialem. Juz wiem dlaczego..Wlasnie przez to co napisales. Gosc jest tak wszechstronny,tak kompletny,ze ciezko wyroznic u niego jedną zalete, bo tak naprwade wszystko "zlewa sie w jedną(piekną) calosc".
 Autor komentarza: beniaminGT
Data: 27-11-2017 00:33:46 
Gołowkin i Kowaliow.

Gołowkin precyzyjniejszy, dochodzi prawie każdy. Kowaliow mocniejszy, choć Gołowkin również jabem przewracał. Ale jab Kowaliowa łatwiejszy to skontrowania. Na Gołowkina zdaje się nie być po prostu odpowiedzi. Rywala Kazacha wyglądają, jakby nigdy wcześniej nikt ich nie bił jabem.

Tych dwóch i długo, długo nic.

Na trzecie dałbym Inoue. Nie trafia często, ale to mocny cios, często w użyciu i przeciwnika szachuje, a w niższych wagach tak dobry jab to rzadkość.
 Autor komentarza: lukaszenko
Data: 27-11-2017 07:53:14 
W wadze cięzkiej najlepszy jab ma gruby Fury..Fajnie bije jakby od niechcenia z biodra ale szybko i celnie..Do tego bardzo dobra praca nóg i to w komplecie tworzy dośc mocną broń..oczywiście mowa o Furym w formie..
 Autor komentarza: lukaspie92
Data: 27-11-2017 08:27:55 
Dziwi mnie, że tylko jeden wpis sugeruje Tysona Fury (nawet jeżeli nie można go nazwać aktywnym pięściarzem). Jego jab w mojej ocenie jest genialny i cała jego taktyka w ringu opiera się na tym ciosie, bada nimi dystanas, nieustannie meczy przeciwnika a czasem seria takich rozbija garde po czym wyprowadza haka.
 Autor komentarza: Mgrinz
Data: 27-11-2017 08:41:42 
Jeden z najlepszych jabow w obecnym boksie ma Luis Ortiz. Jest to coś w rodzaju tzw. 'lightning speed jabs', cos podobnego do Alego. Szybkie, podwajane lub potrajane jaby, służące przede wszystkim ustawieniu sobie rywala, jak i zaznaczeniu na nim pewnej swojej dominacji, swojego 'kontrolowania' gry, tempa i ruchow rywala. O ile na takiego Gołowkina i jego mechaniczny jab znalazlby się typ zawodnika ktory by z nim wygral walke na jaby (zawodnika jego wzrostu), o tyle z Ortizem na jaby nie sposób wygrać zawodnikowi o jego wzroscie lub nizszemu. W jabach z dzisiejszej ciezkiej chyba tylko Tyson Fury z racji swoich gabarytow i umiejetnosci bylby w stanie konkurowac z Kubanczykiem. Co do jabu Golowkina- jest dobrze, ale nie zachwycalbym się zanadto. Jest to bardziej lewy prosty niz klasyczny, rozumiany w amerykanskich annalach bokserskich jab. Czy to Golowkin czy to Kliczko bija silnym, mechanicznym lewym prostym; cios nieprzyjemny, siarczysty, bezwzgledny, ale jak najbardziej do wyłączenia. Na Golowkina wystarczylby taki Tyson Fury wagi sredniej.
 Autor komentarza: Boss78
Data: 27-11-2017 09:01:18 
Bardzo dobry jab mnial Wladimir...nie dosc ze bardzo mocny to jeszcze potrafil ustawiac cala walke ..byl dla niekturych nie do przejscia..pozatym Golowkin potrafi rozwalic rywala jabem
 Autor komentarza: holy
Data: 27-11-2017 11:22:08 
Jab - co to za cios?
 Autor komentarza: lewis
Data: 27-11-2017 17:09:36 
Jab - co to za cios?

wystempuje po zjedzeniu jabka
 Autor komentarza: holy
Data: 28-11-2017 08:24:36 
Jak zdefiniować słowo jab?
 
Aby móc komentować, musisz być zarejestrowanym i zalogowanym użytkownikiem serwisu.