KOLEJNY BOKSER MOŻE OSIĄGNĄĆ BILANS 49-0

Redakcja, Informacja własna

2017-11-22

Kolejny pięściarz zbliża się do osiągnięcia bilansu walk 49-0. Wyrównać pamiętne osiągnięcie Rocky'ego Marciano może już w najbliższy piątek.

Mowa o pochodzącym z Tajlandii pięściarzu imieniem Chayaphon Moonsri (48-0, 17 KO), mistrzu WBC w wadze papierowej - najniższej kategorii w boksie zawodowym, której limit wynosi 105 funtów (47,627 kg). W piątek 32-latek przystąpi w ojczyźnie do ósmej obrony tego trofeum, w której jego rywalem będzie Japończyk Tatsuya Fukuhara (19-5-6, 7 KO).

Legendarny Marciano, mistrz wagi ciężkiej, przeszedł do historii jako jedyny czempion królewskiej kategorii, który zakończył karierę niepokonany. Później bliski wyrównania jego bilansu 49-0 był Larry Holmes, który jednak po 48 zwycięstwach doznał niespodziewanej porażki z Michaelem Spinksem.

W innych kategoriach wagowych kilku mistrzów także próbowało dorównać Marciano, w tym czempion dywizji półciężkiej Dariusz Michalczewski, który jednak tak jak Holmes doznał porażki w czterdziestej dziewiątej walce. Osiągnięcie Marciano pobił natomiast Floyd Mayweather Jr, który w tym roku zwyciężył Conora McGregora i zanotował w ten sposób pięćdziesiątą wygraną na zawodowym ringu.

Bilans 49-0 zajmuje w świecie boksu szczególnie miejsce, ale bynajmniej nie jest to rekord, jeśli chodzi o liczbę kolejnych walk bez porażki. Ten należy do Jimmy'ego Wilde'a, pierwszego w historii mistrza wagi muszej, który według części źródeł był niepokonany przez 104 walki (według innych przez 95, jeszcze innych - 96). Pamiętną serię miał też Julio Cesar Chavez, który legitymował się bilansem 89-0-1, zanim przegrał w 1994 roku z Frankie'em Randallem.