MINĘŁO 21 LAT OD PAMIĘTNEJ WOJNY HOLYFIELDA Z TYSONEM!

Dziś mija 21. rocznica pamiętnej walki Mike'a Tysona (45-1, 39 KO) z Evanderem Holyfieldem (32-3, 23 KO). To była jedna z największych niespodzianek, ale i jedna z najlepszych walk w wadze ciężkiej.

Obaj panowie mieli się spotkać już 18 czerwca 1990 roku. "Żelazny" miał wtedy dostać 22 miliony dolarów, zaś "Wojownik" 11 milionów. Mike miał stoczyć jeszcze jedną łatwa obronę w Tokio i... Ale skazywany na pożarcie w stosunku 42-1 James "Buster" Douglas postawił całą wagę ciężką do góry nogami. W pierwszej obronie ten sam Douglas został znokautowany w trzeciej rundzie przez Holyfielda i temat walki szybko powrócił. Drugie podejście robiono na 8 listopada 1991 roku. Tym razem dwa razy więcej miałby zarobić Evander - 30 milionów dolarów, przy 15 milionach Mike'a. Najpierw jednak we wrześniu do sądu wpłynął akt oskarżenia wobec Tysona w związku z rzekomym gwałtem. Pomimo tego "Żelazny" pozostawał na obozie i myślał tylko o odzyskaniu korony wagi ciężkiej. Niestety w połowie października doznał podczas sparingu kontuzji żeber. Walkę przeniesiono po raz trzeci - tym razem na wiosnę 1992 roku. Czekano tylko na uniewinnienie Mike'a, po czym szybko obie strony miały się dogadać i wyznaczyć konkretną datę. Ale nieoczekiwanie Tyson został skazany na sześć lat i odesłany do więzienia!

Najmłodszy w historii król wszechwag został zwolniony z więzienia 25 marca 1995 roku. Niemal dokładnie rok później - 16 marca 1996 roku, odzyskał tytuł mistrza świata wagi ciężkiej, stopując w trzecim starciu Franka Bruno. Potem błyskawicznie rozprawił się jeszcze z Bruce'em Seldonem i w końcu mogło dojść do przekładanej tyle razy walki z Holyfieldem. I znów karty rozdawał Tyson. Za ten pojedynek dostał 30 milionów dolarów. Na konto challengera wpłynęło 12 milionów dolarów. Bukmacherzy nie dawali Evanderowi większych szans i płacili za jego wygraną w stosunku aż 25-1! Kto więc postawił przed walką na challengera, zarobił krocie.

- Ludzie na okrągło mi powtarzali, że nie będę w stanie pokonać Tysona. Owszem, pokonałem Douglasa, który pokonał Mike'a, ale z Tysonem już nie mam szans. Przez lata chciałem im udowodnić, że się mylą, lecz po prostu nie miałem na to okazji. Nie obchodzi mnie co prawda co mówią inni, ale mam coś do udowodnienia. Mam wszystko czego zapragnąłem, więc nie chodzi w tym wypadku o pieniądze. Pora, byśmy w końcu stanęli naprzeciw siebie w ringu, dali z siebie wszystko, a na koniec podali sobie rękę i powiedzieli "Dobra walka". Zobaczycie w końcu dwóch najlepszych zawodników świata. I nie będę tylko rywalem Mike'a, ja wyjdę do ringu po zwycięstwo - zapowiadał Holyfield.

- Holyfield może nie bije tak mocno, ale ma ogromne serce, spodziewam się więc naprawdę dobrej walki. Bez względu na to, co stanie się między nimi, po prostu nie można tego przegapić. Tyson jest numerem jeden, lecz Holyfielda nie można lekceważyć. On, w przeciwieństwie do niektórych zawodników, nie przestraszy się Tysona - twierdził sławny komentator "Pułkownik" Bob Sheridan.

- Tym razem obóz przebiegł znakomicie, bez żadnych kontuzji i możecie spodziewać się świetnej walki - mówił pewny swego Tyson.

W sensację nie wierzył też Lennox Lewis, który czekał na wielkie walki.

- Holyfield ma, podobnie jak inni wielcy mistrzowie z przeszłości, problem ze swoim ego. On był tyle lat na szczycie, że nie potrafi wyczuć najlepszego momentu, by odejść na sportową emeryturę. To jest jak narkotyk. Zawsze pozostaje ci ta jeszcze jedna, ostatnia walka, ostatnia runda, ostatni facet do pokonania - przekonywał Lewis. Ale zauważył jednocześnie słabości Mike'a  porównaniu z jego boksem sprzed odsiadki. - On kiedyś często i szybko ruszał głową, ciężko było go więc namierzyć. Teraz tego nie ma. To zanikło w jego boksie po odsiadce. Wciąż ma natomiast mocne, nokautujące uderzenie. Szczególnie lewy sierpowy - analizował Brytyjczyk, mistrz olimpijski z Seulu i późniejszy król wszechwag.

Holyfield zawsze otaczał się dużym gronem sprawdzonych ludzi. Każdy wiedział za co ma odpowiadać. Zadbano więc również o doskonałych sparingpartnerów. Dwoma najważniejszymi byli niepokonany wówczas Gary Bell oraz dysponujący bodaj najmocniejszym ciosem i przypominający warunkami fizycznymi Tysona, jedyny w swoim rodzaju David Tua. - Ludzie często porównują mnie do Tysona, nic więc dziwnego, że się tu znalazłem - mówił przerażający w tamtym okresie "Tuaman". Cała paczka wokół Holyfielda pracowała z nim regularnie od sześciu do dziewięciu lat. Miał swoją kucharkę, masażystkę, głównego trenera, asystenta, specjalistę od przygotowania fizycznego i tak dalej. - Oni wykonali znakomicie swoją robotę podczas przygotowań. Teraz nadchodzi pora, bym ja zrobił co do mnie należy - mówił Evander na kilka dni przed pojedynkiem. Tylko że pięściarz z Atlanty miesiąc wcześniej skończył już 34 lata. Wtedy jeszcze robiło to wrażenie. W dodatku w siedmiu ostatnich walkach zanotował trzy porażki, w tym przed czasem z Riddickiem Bowe'em. Do tego doszły kłopoty zdrowotne i wykryta wada serca. Co prawda odbudował się czasówką nad dobrym Bobby Czyzem, ale to był przecież zawodnik o kategorię, jak nie dwie niżej, sztucznie napompowany do potrzeb starcia z Holyfieldem. - Nie powiem, że Evander jest moim faworytem, bo to byłaby nieprawda, nie obawiam się natomiast, że Tyson zrobi mu jakąś wielką krzywdę. Wygra przed czasem, lecz sam zainkasuje kilka mocnych ciosów - podkręcał atmosferę legendarny trener Emanuel Steward, wtedy współpracujący już z Lewisem. On wiedział co mówi, bo przecież wcześniej trenował również Holyfielda.

Na kilkadziesiąt godzin przed wyjściem do ringu obaj wojownicy spotkali się na ostatniej konferencji prasowej. - Zrobiłem większe postępy niż on przez te sześć lat i tym samym mam jeszcze większe szanse niż wtedy. Ale wtedy również mogłem go pokonać - stwierdził Holyfield. - Różnica między teraz a wtedy? W 1990 roku mogłem się trochę pomęczyć, teraz znokautuję go dużo wcześniej - ripostował Tyson.

Ale przechwałki "Żelaznego" nie robiły na Evanderze najmniejszego wrażenia. - Sparowałem z nim jeszcze w czasach, gdy obaj byli w kadrze narodowej w boksie olimpijskim 1984 roku. Nie obawiam się go ani trochę. Znam go dobrze i wiem jak z nim boksować, tym bardziej, że ja wtedy startowałem jeszcze w wadze półciężkiej. Dawaj, rób tą walkę! Jestem pewien, że go pobiję - miał powiedzieć Holyfield swoim promotorom w 1991 roku. A pięć lat później miał to powtórzyć niemal słowo w słowo. Bo wierzył, że ma odpowiedni styl walki i wie jak dobrać się do skóry tego rywala. - Z Tysonem nie można boksować tylko technicznie. Trzeba wyjść naprzeciw niego, stanąć na środku ringu i sprawić, by po kilku otwartych wymianach nabrał do ciebie szacunku i respektu. A wtedy to już inny zawodnik. Kiedy już Tyson zacznie cię szanować, możesz wrócić do technicznego boksowania. Najpierw jednak musisz na niego ruszyć tak samo, jak on ruszy na ciebie. Trzeba sprawić, by i on na moment oparł się o liny, by on także się nieco cofnął. Nie myślę więc nawet, czy zdołam przyjąć jego najmocniejsze uderzenie. Skupiam się na tym, by to on przyjął mój najmocniejszy cios - tłumaczył dziennikarzom skupiony i zadziwiająco pewny swego pretendent do pasa World Boxing Association. Bo Tyson, który wcześniej pokonując Franka Bruno zdobył również tytuł WBC, ale wybrał unifikację z championem WBA Bruce'em Seldonem. Tymczasem władze WBC nakazały mu najpierw spotkanie z Lennoxem Lewisem i gdy Tyson podpisał kontrakt na starcie z Seldonem, okazało się, że zamiast unifikacji będzie walczył tylko o tytuł WBA, zaś o ten w wersji WBC zaboksuje już Lewis. Mike szybko odprawił Seldona i w pierwszej obronie tytułu WBA skrzyżował rękawice z niedocenianym jak pokazuje historia Holyfieldem.

Ale byli i tacy, którzy święcie wierzyli w szanse pretendenta. Promujący go Dino Duva postawił u bukmachera 10 tysięcy dolarów, gdy kurs zaczął spadać i wynosił 16-1 na korzyść Tysona. Przed samą potyczką, gdy kurs spadł jeszcze bardziej, na 14-1, Duva dołożył kolejne 5 tysięcy "zielonych". Wiara w swojego zawodnika sprawiła, że na czysto zarobił 230 tysięcy dolarów. Wiara góry przenosi, a pieniądz robi pieniądz...

Gdy spytano pięćdziesięciu specjalistów w branży dziennikarskiej o swój typ, każdy z tej pięćdziesiątki zapowiadał rozstrzygnięcie przed czasem. Ale tylko jeden z nich postawił na wygraną Holyfielda. "Nosem" wykazał się Ron Borges z Boston Globe. Podczas ceremonii ważenia pretendent zanotował 97,5 kilograma, natomiast mistrz WBA niewiele ponad sto kilogramów (100,68 kg) samych mięśni. Faworyt był niby jeden, lecz gdy skończyła się pierwsza runda, potem druga, ludzie szybko zrozumieli, że to może być długa i trudna noc dla obrońcy tytułu. I tak też się stało. Przełomowa była szósta runda, gdy Holyfield posłał championa po raz pierwszy na deski. Od tego momentu przeważał. W dziesiątej półprzytomnego Mike'a wyratował gong, jednak na początku jedenastej odsłony Holyfield dokończył dzieła zniszczenia. O samej walce nie ma co za dużo pisać, ją po prostu trzeba obejrzeć. Nagranie w dobrej jakości na samym dole!

- Jeśli wiem, że w przyszłości mogę się z kimś spotkać, staram się go dokładnie analizować. Tysonowi przyglądałem się więc już od lat 80. Wiedziałem bowiem, że pewnego dnia staniemy twarzą w twarz. I zaobserwowałem, szczególnie w ostatnich jego walkach, że gdy uderza lewym sierpowym, bardzo się otwiera. Wtedy należy skontrować go swoim prawym. I na taką akcję polowałem. Zresztą podczas obozu przygotowawczego dokładnie przepracowałem taką akcję - tłumaczył po ogłoszeniu werdyktu uradowany zwycięzca.

- Byłem już zmęczony, on odpowiadał ciosem na każdy mój cios, a w dziesiątej rundzie trafił mnie naprawdę mocno w wymianie. Od tego momentu już nic nie pamiętam. Nie wiem nawet, co działo się potem. Dziękuję Holyfieldowi za walkę, mam dla niego olbrzymi szacunek - mówił z kolei Tyson. Ale nie wydawał się szczególnie przygnębiony. - Cóż, zarobiłem właśnie 30 milionów dolarów, a pewnie za kilka dni podpiszę kontrakt na rewanż za kolejne 30 milionów.

Do momentu przerwania pojedynku wszyscy sędziowie widzieli punktową przewagę challengera - Dalby Shirley 92:96, Frederico Vollmer 93:100 i Jerry Roth 92:96.

Hala MGM Grand w Las Vegas wypełniła się do ostatniego miejsca (16 103), co dało przychód ponad czternastu milionów dolarów ($14,150,700). Transmisję z pojedynku przeprowadziła stacja Showtime w systemie PPV. Sprzedaż pay-per-view wyniosła blisko 1,6 miliona, co gwarantowało zysk aż 79 milionów dolarów.

Holyfield dopiero jako drugi zawodnik w historii boksu zawodowego zdobył po raz trzeci tytuł mistrza świata wagi ciężkiej. Wcześniej tej sztuki dokonał tylko Muhammad Ali, ale kilka lat później "The Real Deal" pokonując Johna Ruiza jeszcze bardziej wyśrubował ten rekord.

- Cieszę się z takiego obrotu spraw. To spora niespodzianka, ale nie wierzę w to, że Tyson mógł zlekceważyć Holyfielda. Być może po prostu zarobił już tyle pieniędzy, że nie ma takiej motywacji jak kiedyś, ale o lekceważeniu Holyfielda nie mogło być mowy. Co najwyżej nie spodziewał się, że on będzie aż tak dobry - komentował na gorąco Lewis.

Po latach, już na sportowej emeryturze, Holyfield nadal uważa ten wieczór za najważniejszy w swojej karierze.

- Najtrudniejsza była pierwsza walka z Qawim, podczas której straciłem ponad siedem kilogramów, jednak najważniejsze było właśnie pierwsze starcie z Tysonem. Nic wcześniej ani później nie sprawiło mi takiej satysfakcji. Zawsze przyrównywano mnie do Tysona i długo byłem w jego cieniu, nawet gdy to ja byłem mistrzem świata. Mój obóz trwał siedem tygodni i wszystko było dopracowane w najmniejszych szczegółach. Mike boksował zrywami. Doskakiwał agresywnie, po czym robił krok w tył i chwilę zbierał energię, by za moment znów doskoczyć potężnymi ciosami. I tak właśnie wyglądały moje sparingi. Inni zawodnicy, którzy ze mną boksowali podczas przygotowań, mieli na mnie naskakiwać, robić dwa-trzy kroki w tył i za chwilę znów zaatakować. A Gary Bell i David Tua nie tylko byli podobnych rozmiarów, ale również bili bardzo mocno. Tyson był naprawdę silnym byczkiem, tylko że takie byczki mają to do siebie, że jeśli ktoś potrafi przyjąć cios i oddać, nagle ich wartość znacznie spada. Poza tym choć Mike bił mocno, to nie powiedziałbym, że mocniej niż Bowe, Lewis czy Foreman. Zresztą nikt nie uderzył mnie tak mocno, jak właśnie George Foreman. Czułem ciosy Tysona, lecz nie zranił mnie ani razu. Odpowiadałem cios za cios, faul za faul. Gdy otrzymałem bombę, natychmiast starałem się oddać i chciałem każdą wymianę skończyć swoim uderzeniem. Nawet mógł być niecelny, ale to ja musiałem wyprowadzić ostatni cios w każdej wymianie. Kiedy on w zwarciu wykręcał mi rękę, ja robiłem to samo w kolejnym zwarciu. Ogień zwalczaj ogniem. To było moje największe zwycięstwo - powiedział Holyfield.

Do rewanżu doszło ponad siedem miesięcy później - 28 czerwca 1997 roku. Ale o tym już przy następnej okazji...

Dodaj do:    Dodaj do Facebook.com Dodaj do Google+ Dodaj do Twitter.com Translate to English

KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 Autor komentarza: Champion20
Data: 09-11-2017 20:11:12 
Wielka wojna Holyfield był poprostu za dobry... na 10 walk z Tysonem wygrałby 10.. w tamtym czasie oczywiscie bo wcześniej przed więzieniem Tyson nie miał sobie rownych
 Autor komentarza: showtime123
Data: 09-11-2017 20:35:49 
Holyfield wyszedł do Tysona bez żadnego respektu do niego i wygrał.
 Autor komentarza: showtime123
Data: 09-11-2017 20:42:50 
Ciekawe jakby wygladała walka zanim Mike trafił do więzienia.
 Autor komentarza: Furmi
Data: 09-11-2017 20:44:11 
@showtime123 - Holyfield ważył jeszcze wtedy 4-5 kilogramów mniej czystego mięśnia. I to mogła być ta różnica.
 Autor komentarza: showtime123
Data: 09-11-2017 20:45:56 
Ale Holyfield był dojebany. Zimnoch powinien wziąć z niego przykład i bary dopakować :)
 Autor komentarza: showtime123
Data: 09-11-2017 20:51:03 
Szkoda, że w dzisjejszych czasch nie ma takich bokserów...
 Autor komentarza: showtime123
Data: 09-11-2017 20:54:30 
Jestem pewny, ze Tyson z tej walki znokautowałby AJ, Wildera, Parkera i Furego jednego wieczoru.
 Autor komentarza: damian376
Data: 09-11-2017 20:55:48 
@showtime123
Holyfield nie był dojebany, tylko porządnie na koksie. Moim zdaniem Evander brał w owych czasach najwięcej koksu, widać to po sylwetce.
 Autor komentarza: Riddick
Data: 09-11-2017 21:00:29 
Prime Holyfield niszczy prime Tysona. Nie miał oczywiście ciosu Irona, ale był nieporównywalnie odporniejszy. Tyson mimo, że był wielki piesciarzem jest mocno przereklamowany wśród niedzielnych fanów, bo nigdy nie walczył z kimś takim jak prime Bowe, Holy czy dziadzio Foreman.
 Autor komentarza: showtime123
Data: 09-11-2017 21:05:49 
damian376
Holyfield był kolegą Lee Chaneya ( on był kilku krotnym myster olypmia), a on dobrze wiedział co dawać Evanderowi.
 Autor komentarza: Riddick
Data: 09-11-2017 21:05:56 
A co do charakteru Holyfielda poszukajcie w necie historii o jego spieciu z Tysonem właśnie na zgrupowaniu przed igrzyskami przy grze w bilard. Holy chciał się napie*dalać na gołe pięści, Tyson odpuścił :)
 Autor komentarza: showtime123
Data: 09-11-2017 21:07:22 
Olimpia czy tam olympia nie pamietam jak się pisało :)
 Autor komentarza: showtime123
Data: 09-11-2017 21:08:15 
Riddick
To było w biografi Lou Duvy chyba. Holy wziął kij bilardowy i Tyson odpuścił.
 Autor komentarza: Riddick
Data: 09-11-2017 21:10:47 
Lata temu czytałem wersję z pięściami, pewien jesteś tego kija? :)
 Autor komentarza: showtime123
Data: 09-11-2017 21:15:53 
Nie jestem pewny ale tutaj pisali jakiś czas temu, że wzią kij bilardowy :) Jeszcze w tej biografii pisali o Gołocie i Riddicku Bowe i tu dali fragmenty z tej książki.
 Autor komentarza: showtime123
Data: 09-11-2017 21:17:02 
Na gołe pięści to raczej stawiałbym na Tysona:)
 Autor komentarza: MickeyBreslau
Data: 09-11-2017 21:19:00 
Łukasz Furman


Nie czytalem artykulu bo za dlugi,a dawno jestem juz po szkole i nie chce mi sie czytac wypracowan,ale jestem pewien ze nie napisales ze Evander Holyfield zrobil na ta walke forme zycia a Tyson drugi najslabszy obóz w swojej karierze(zaraz po obozie na walke z Douglasem)dlatego Mike przegral
 Autor komentarza: arpxp
Data: 09-11-2017 21:19:15 
Autor komentarza: showtime123Data: 09-11-2017 21:07:22
Olimpia czy tam olympia nie pamietam jak się pisało :)Nie pamiętasz też, jak się pisało "Haney", "mister" oraz "kilkukrotny". Albo raczej nie wiesz, ale "nie pamiętam" brzmi lepiej.
 Autor komentarza: maro1988
Data: 09-11-2017 21:19:59 
Holyfield to według mnie najlepszy piesciarz w histori wagi ciezkiej super umiejetnosci obrona ,szybkosc,repertuar ciosów praca nog ,wejscie w poldystans, odpornosc i ten styl walczenia takiego zawodnika juz chyba nie bedzie .
 Autor komentarza: showtime123
Data: 09-11-2017 21:20:20 
arpxp
He he
 Autor komentarza: showtime123
Data: 09-11-2017 21:24:01 
maro1988
Holyfield to jeden z najlepszych bokserów w historii ale prime Bowe vs prime Holy to myślę, że Bowe by go porozbijał i pokonał chociaż nie wiadomo jakby było. Dla mnie najlepszym cieżkim w historii był Lennox Lewis.
 Autor komentarza: maro1988
Data: 09-11-2017 21:35:02 
Nie ma sensu gdybac. W kazdym badz razie tak wygladajacego Holyfielda pod wzgledem fizycznym wczesniej ani pozniej nie widziałem jak w drugiej walce z Bowe z kolei z Tysonem zawalczył chyba najlepiej w karierze.
 Autor komentarza: andrewsky
Data: 09-11-2017 21:48:17 
Holyfield od poczatku walki wchodzil w Mikea tym lysym lbem,jak taranem.W 6 rundzie rozbil mu luk brwiowy,ringowy uznal to za przypadkowy zderzenie.Nie dal Tysonowi wystarczajaco czasu na dojscie do siebie.Zelazny ruszyl do przodu wkurwiony na maxa,ulokowal kilka dobrych ciosow,Holyfield odpowiedzial
ciosem ponizej pasa,ktory Mike odczul.Ringowy tego nie zauwazyl.Evandere to wykorzystal,ponownie uderzyl na tylow,zle ustawiony Tyson polecial na deski
Holyfield wygral bo walczyl nieczysto,ringowy na to pozwalal
Tyson nie umial popradzic sobie z irytacja,zloscia i poczuciem niesprawiedliwosci.
 Autor komentarza: Ramirez82
Data: 09-11-2017 21:49:34 
Już wyobrażam sobie podobne rocznicowe artykuły w przyszłości: "Minęło 20 lat od kolejnej żenującej obrony Wildera, czy ktoś to jeszcze pamięta?"
 Autor komentarza: Riddick
Data: 09-11-2017 22:34:46 
@maro1988

Najlepszy jednak nie, ale najwyższy TOP zarówno pod względem osiągnięć jak i swojego prime. Chociażby z prime Bowem bezpośrednio przegrywał, z prime Holmesem też przegrywa 8 na 10 walk- ale wciąż był zdecydowanie lepszym, bardziej kompletnym pięściarzem niż Tyson. Holy w okolicach swoich najlepszych lat po prostu fizycznie i biologicznie nie mógłby przegrać w tak frajerski sposób jak Mike z Busterem. Nawet gdyby miał niewiadomo jak zły dzień. Przełamał go dopiero Bowe najsilniejszy puncher w historii obok Foremana, Lyla.

@MickeyBreslau

Prime Holyfield to ten z lat 91-93, w 96 był już po ataku serca i zdecydowanie miał okres schyłkowy. Warrior z 91, 92 z Foremana i Big Daddyego to jest TOP 5 wszech czasów, wygrywa przez KO z każdym Tysonem, z dowolnej walki. Nie mówiąc o wszystkim co mamy od Vitalija Kliczki.
 Autor komentarza: miguelangelcotto
Data: 09-11-2017 22:37:19 
A ja sobie wyobrażam, minęło 20 lat od walki Kliczko-Joshua.
 Autor komentarza: Riddick
Data: 09-11-2017 22:37:46 
@ showtime123

Przecież walczyli ze sobą Holy i Bowe obaj w najwyższym prime :)

92r, moim zdaniem najpiękniejsza walka w historii ciężkiej :)
 Autor komentarza: Vitalij71
Data: 09-11-2017 22:50:00 
ramirez 82 hehhe dobre ironicznę tekst z tym Wilderem
 Autor komentarza: showtime123
Data: 09-11-2017 22:50:50 
Ciekawe czemu Bowe się tak szybko starzał. W drugiej walce z Holym miał 26lat, a gdy walczył z Gołotą miał 29 i był już wrakiem człowieka.
 Autor komentarza: szansepromotions
Data: 09-11-2017 22:55:13 
Polecam zobaczyć jego kilka walk. Nie ma takiej walki Riddicka, w której by nie przyjmował niepotrzebnie na głowę, by tylko oddać.Mimo tego, że był tak dobry, że w zasadzie nie musiał wcale przechodzić do półdystansu.
Dlatego też był taki ekscytujący do oglądania.

Bowe w walkach z Gołym (nie po) już był na drodze do piekła, niemal skończony.

Z Tysonem jak z ze szkolnymi kozakami, jak się im postawisz, to zaczynają pękać.
 Autor komentarza: szansepromotions
Data: 09-11-2017 22:55:45 
Dlatego tak Riddick się szybko zestarzał, a dzisiaj nie ma bata by go zrozumieć.
 Autor komentarza: Riddick
Data: 09-11-2017 23:03:11 
Oprócz tego w jaki sposób walczył trzeba też powiedzieć o jego prowadzeniu się. Żarcie bez ograniczeń po latach przymierania głodem w dzieciństwie, mnóstwo złych doradców wokół- mógł panować latami ze swoją szybkością, zasięgiem, siłą, odpornością i techniką. Miał po prostu wszystko. Zamiast długich lat na szczycie zostawił przepiękne walki... Szkoda go strasznie jako człowieka :(

Bowe z Gołoty to już zdecydowanie past prime. On już w drugiej walce z Holym jest wyraźnie słabszy niż w pierwszej i tylko dlatego Holy wygrywa :)
 Autor komentarza: Meehaw
Data: 09-11-2017 23:16:29 
Autor komentarza: Riddick
Data: 09-11-2017 23:03:11
Oprócz tego w jaki sposób walczył trzeba też powiedzieć o jego prowadzeniu się. Żarcie bez ograniczeń po latach przymierania głodem w dzieciństwie, mnóstwo złych doradców wokół- mógł panować latami ze swoją szybkością, zasięgiem, siłą, odpornością i techniką. Miał po prostu wszystko. Zamiast długich lat na szczycie zostawił przepiękne walki... Szkoda go strasznie jako człowieka :(

Bowe z Gołoty to już zdecydowanie past prime. On już w drugiej walce z Holym jest wyraźnie słabszy niż w pierwszej i tylko dlatego Holy wygrywa :)


Założyć Holyemu wełnianą czapkę (tylko obszytą, żeby nie drapała) i Holy wypada z TOP 5 wszechczasów. Uwielbiałem go jako dzieciak, ale łobuz z niego straszny - tyle razy Mike dostał baranem, że od samego główkowania musiał mieć gwiazdy przed oczami.
 Autor komentarza: Riddick
Data: 09-11-2017 23:30:27 
@Meehaw Moim zdaniem nie wypada bo kto miał od niego lepszą odporność? :) Zobacz co on przyjmuje w 10 rundzie z Bowem albo z Foremanem w 7. Foreman jako przeciwnika z najszybszymi rękami wskazywał również Evandera. Ja widzę w zdecydowanym topie tuż za prime Foremanem, Bowem i Cassiusem Clayem :)

Że faulował i koksił- prawda, ale który wielki mistrz tego nie robił? Taki "urok" tego sportu :)
 Autor komentarza: holy
Data: 10-11-2017 09:19:40 
W 96 roku walkę tę uznano za walkę roku, ale chyba ze względu na wynik, bo starcie golota bowe 2 było o wiele dramatyczniejsze
 Autor komentarza: Dominator303
Data: 10-11-2017 09:42:08 
TYson był juz cieniem samego siebie...W Prime zrobiłby Holyfielda,i Levisa na swobodzie
 Autor komentarza: maro1988
Data: 10-11-2017 10:15:03 
Smieszy mnie to jak kto wypisuje ze Tyson był cieniem samego siebie .Tyson poprostu trafił na zawodnika lepszego od siebie.Cieniem Tyson był w walce z Williamsem czy McBridem.
 Autor komentarza: Dominator303
Data: 10-11-2017 10:51:04 
maro1988

hahaha człowieku,a jak mam nazwać Tysona inaczej jak on do Holyfielda wychodził juz uzalezniony od Kokainy??
 Autor komentarza: maro1988
Data: 10-11-2017 11:22:40 
Smiem twierdzic ze jestes istnym fanatykiem Tysona.Przed pojsciem do paki Tyson był faworytem 4/1 a po wyjsciu z paki 25/1 .Tyson był zawodnikiem przecenianym a Holyfield niedocenianym co stwierdził rowniez po walce trener Evandera Don Turner.Sam Tyson mowił ze do tej walki był bardzo dobrze przygotowany .Radze ogladnac materiał co sie działo w ich przygotowaniach przed walka w walce i po walce .
 Autor komentarza: Dominator303
Data: 10-11-2017 11:57:11 
maro1988

Oczywiscie ze jestem fanem Tysona,I podejrzewam ze jestem troszke starszy od ciebie gdyż żelaznemu kibicuje od lat 80 tych..Jestem trenerem boksu i byłym amatorem stoczyłem 64 walki amatorskie,kazdy kto chociaz odrobine zna sie na boksie,powie ci ze do Holyfielda wychodzilo 30 % starego Tysona,Sam Janusz Pindera którego cenie ogromnie to podkreslal,Tyson od 90 roku prowadził taki tryb zycia że ne jeden człowek po prostu nie przezylby tego..Wyobrazasz sobie nie spać dwa tygodnie?po kokainowych melanżach?Takie akcje odbijaja sie na zdrowiu do konca zycia..do tego wiezienie,i cała armia Hien łacznie z Donem którzy wykonczyl go psychicznie
 Autor komentarza: maro1988
Data: 10-11-2017 12:14:54 
No ale co to ma do rzeczy tez byłem amatorem mam 48 walk interesuje sie boksem od lat 90 i chyba widziałem wszystkie walki Tysona .Cenie Janusza Pindere ale jak by Pindera stwierdził ze Najman jest lepszy od Gołoty to co wierzyłbys?
 Autor komentarza: kraszuuu
Data: 10-11-2017 13:28:27 
"Prime Holyfield to ten z lat 91-93, w 96 był już po ataku serca i zdecydowanie miał okres schyłkowy. Warrior z 91, 92 z Foremana i Big Daddyego to jest TOP 5 wszech czasów, wygrywa przez KO z każdym Tysonem, z dowolnej walki. Nie mówiąc o wszystkim co mamy od Vitalija Kliczki."

Ta walka to jedne z najlepszych zestawień w dziejach boksu. Prawdziwy klasyk. Obiektywnie patrząc, to obaj gladiatorzy w tym starciu byli past prime.
Holy to ewenement - naturalny półciężki/cruiser, który jako jedyny tego typu zawodnik potrafił później rywalizować, przewracać i wygrywać z najlepszymi ciężkimi w historii. Znakomity technik, psychiką po prostu miażdżył Tysona. Do tego dysponował bardzo dobrą kondycją w przeciwieństwie do Żelaznego.

Mike ze względu na styl walki moim zdaniem na każdym etapie kariery przegrałby z Evanderem - właśnie ze względu na kondycję. Tyson w każdy cios wkładał mnóstwo energii. To były wyładowania energetyczne a nie ciosy. Holy to był koń. W drugiej połowie pojedynku on zawsze dyktowałby warunki.

Swoją drogą zawsze dziwią mnie te szokujące stawki u buka na korzyść Tysona przed tym starciem - naprawdę ludzie już wtedy zapomnieli co Ev wyprawiał w starciach z Foremanem, Bowem, czy Douglasem?

Zajebiście żałuję, że ich rewanż zakończył się w taki sposób. Zobaczyć kolejne 10 rund walki między nimi - bezcenne.
 Autor komentarza: Riddick
Data: 10-11-2017 16:56:47 
@Dominator303

Tyson po wyjściu z pierdla był zdecydowanie past prime oraz w swoim prime byłby zmorą każdego Lennoxa Lewisa. ALE, Holyfield z 96r to już jest Holy z problemami sercowymi spowodowanymi wiadrami koksu, które wtedy każdy przyjmował. Pomiędzy Evanderem 92 a 96 jest ogromna różnica i powie Ci to każdy jego fan :)

Tysona jest ciężko ocenić, wiadomo był bardzo groźny w prime- ale z nikim wtedy tak naprawdę nie walczył. Niby ma nazwiska na rozkładzie, ale gdzie staremu Holmesowi do starego Foremana nawet? Więzienie zniszczyło mu karierę, plus śmierć D'Amato, ale gdyby jego kariera nie została przerwana w latach 90' to nokaut od Bustera nie byłby jedynym do czasu walki z Holyfieldem w 96, bo np Bowa on zwyczajnie nie mógł pokonać, tego z wczesnych lat 90'. Każda ich walka wtedy byłaby egzekucją na miarę Foreman- Frazier. Mike miał średniawą szczękę i byłby stopowany przez każdego z odpornych puncherów czyli chociażby starego Foremana, Evandera, Bowa.
To samo Lewis, z prime Bowem czy Holyfieldem fizycznie po prostu nie miałby szans. Obczaj jakie oni ciosy wymieniają, przyjmują i dalej walczą a po jakich padali Lennox czy Mike :) Z resztą LL już w Seulu dostawał lanie od dzieciaka Riddicka, gdyby sędzia z dupy nie zatrzymał walki werdykt byłby kompletnie inny. A przypomne, że Bowe był o dwa lata młodszy co w wieku 18-20 lat robi jednak sporą różnicę.
 Autor komentarza: Riddick
Data: 10-11-2017 16:59:27 
A Don Kingowi chuj w dupę skoro i on już został tutaj przywołany.
 Autor komentarza: maro1988
Data: 10-11-2017 17:40:46 
Riddick


Bez przesady. Tyson był odporny na ciosy ciezko go było przewrocic jednym ciosem tak samo naszego Gołote.
 Autor komentarza: Riddick
Data: 10-11-2017 18:23:48 
Nie mówię, że miał odporność na poziomie Szpilki, ale jednak daleko mu było do Big Daddyego czy Holyfielda :)

Znokautował go, mimo wszystko Buster Douglas. Przeciętny we wszystkim, łacznie z siłą uderzenia. Gdzie mu do Bowe'a czy Foremana. Holyfield brał na szczękę takie podbródki i sierpy, jakich Mike w życiu nie odczuł i nie dość, że się nie przewracał to po kilku sekundach pływania po linach zaraz sam ranił przeciwnika. Wystarczy obejrzeć 7 runde z Foremanem i 10 z Bowem z 92r. Tyson nie przetrwałby tych ciosów, po prostu. Oczywiście, że miał silniejsze uderzenie od Evandera, ale akurat z Riddickiem to nie miałoby znaczenia bo typa do pewnego momentu nie dało się znokautować. Można mu było odłączyć świadomość na dwie rundy np, ale przewrócić nie :)
 Autor komentarza: maro1988
Data: 10-11-2017 18:41:39 
A Holyfield i Golota co zrobił ?
 Autor komentarza: Riddick
Data: 10-11-2017 20:47:16 
Gołota walczył z wrakiem. Bowe z 92r znokautowałby Andrzeja w pierwszych rundach.
A Holyfield przyczynił się walnie do szybkiego końca Bowe'a, Herbie Hide też cegiełke dołożył.
Prime Big Daddego jest najkrótszym wśród chyba wszystkich mistrzów wagi ciężkiej, ale w formie z 91,92 roku był najlepszym ciężkim w historii. Lepszym od prime Cassiusa Claya, Foremana, Holmesa, Vita :)
 
Aby móc komentować, musisz być zarejestrowanym i zalogowanym użytkownikiem serwisu.