POCHWAŁY Z RĄK MISTRZA OLIMPIJSKIEGO

Bydgoszcz. 18 międzynarodowy turniej im. Edwarda Rinkego. Adrian Krukowski i Krystian Szymański stoczyli emocjonujący pojedynek. Za wygraną walkę, w wadze 60 kg, specjalną nagrodę otrzymał Kamil Kirpsza.

Do hali miejscowego Zawiszy zgłosiły się ekipy z Rosji, Litwy i Białorusi. Na ulicę Gdańską stawiło się też liczne grono pięściarzy z naszego kraju. W sumie 55 kadetów i juniorów. W pierwszym dniu turnieju odbyło się 15 pojedynków, w drugim - 19, w tym jeden niepunktowany młodzików w wadze do 38, 5 kg, pomiędzy dwoma wychowankami Łokietka Brześć Kujawski – braćmi Aleksem i Adrianem Lewandowskimi. - Od takich walk należałoby zaczynać pięściarską przygodę z ringiem – powiedział naszemu portalowi Jerzy Rybicki, który został specjalnie zaproszony na tę imprezę. W rozmowie nasz ostatni mistrz olimpijski z Montrealu (1976 rok) bardzo komplementował umiejętności dwóch młodzików z Brześcia Kujawskiego. - Na zachodzie, w Rosji i na Ukrainie od 12 roku życia zawodnicy toczą takie walki. U nas zaczynają dwa, a nawet trzy lata później i dlatego zdecydowanie odstajemy od najlepszych – stwierdził Jerzy Rybicki.

Zacięty bój i sprawiedliwy werdykt

Zdaniem Jerzego Rybickiego wyższy poziom walk pięściarze zaprezentowali w sobotnie popołudnie. W niedzielę było nieco słabiej. Jednak sporymi umiejętnościami popisał się wychowanek Mazura Ełk, Adrian Krukowski. Pięściarz ten stoczył, w kategorii 66 kg, ładny pojedynek. Nie brakowało w nim zmienności tempa akcji, boksu popartego niezłą kondycją i niezłym przygotowaniem technicznym. Jego rywal z Brześcia Kujawskiego o dziwo nie uląkł się doświadczonego przeciwnika. W 1 starciu walczący z odwrotnej pozycji Adrian Krukowski miał liczonego rywala i z minuty na minutę powiększał przewagę. W 2 rundzie obraz walki nieco się zmienił. Ambitny Krystian Szymański błyskawicznie zadawał celne ciosy, a te robiły wrażenie na zawodniku z Ełku. W ostatnim starciu co rusz trwała nieustanna wymiana trafień i jedynie gong zakończył ten zacięty bój. Sędziowie wytypowali jednogłośne zwycięstwo Krukowskiego. - Trafiał więcej i powinien wygrać – tak uważał po końcowym werdykcie Adam Koźlik, były trener, wcześniej utytułowany pięściarz Zawiszy. - Do werdyktu nikt nie powinien mieć pretensji – skomentował międzynarodowy arbiter klasy EABA, bydgoszczanin Kazimierz Kosiński. Obaj pięściarze od licznej publiczności zebrali mnóstwo braw.

Opuszczona garda Eryka

Burzę oklasków otrzymali także, boksujący w ostatnich finałowych potyczkach, dwaj pięściarze Zawiszy – Arman Dabaghyan i brązowy medalista mistrzostw świata, wicemistrz Europy, Eryk Apresyan. Stoczyli dobre walki, choć w przekonaniu obserwatorów na lepszy boks stać Apresyana. - Nonszalancko opuszcza gardę i walczy szablonowo – powiedział opiekujący się pięściarzami, wieloletni lekarz z Bydgoszczy, Wiesław Malecha. Ponadto, na wyróżnienie zasłużyli: ćwierćfinalista ME kadetów Damian Zawieruszyński z bydgoskiej Astorii, Litwin Deimontas Baravykas, Fabian Branecki z Zawiszy, Michał Jarliński (Champion Włocławek) i Kamil Kirpsza. Ten ostatni reprezentujący barwy Boksingu Sokółka otrzymał specjalną nagrodę od Pomorsko-Kujawskiego Klubu Seniora Boksu. Szkoleniowcem kadeta z Sokółki jest Tomasz Potapczyk. Młodzieży Białorusi sekundował znany pięściarz z polskich ringów, Siergiej Sawicki. Finaliści otrzymali medale i puchary ufundowane przez wielu sponsorów.  

Wyniki walk finałowych (na pierwszym miejscu zwycięzcy):

kadetki; waga 48 kg, Magdalena Kempa (Zawisza) – Laura Rybarczyk (Zawisza) na punkty, 3:0

waga 52 kg, Dominika Pogrzebska (Korona Wałcz) – Maja Olszewska (Zawisza) pkt., 3:0

kadeci; waga 46 kg, Sebastian Lubecki (Boxing Sokółka) – Oskar Dembiński (Zawisza) pkt., 3:0

waga 50 kg, Deimontas Baravykas (Litwa) – Rafał Kowalczyk (Junior Świątki) poddanie przez sekundanta 1 runda

waga 54 kg, Fabian Branecki (Zawisza) – Daniel Dołowy (Nowy Dwór Mazowiecki) pkt., 3:0

waga 57 kg, Jakub Modzelewski (Cristal Białystok) – Kacper Szwajdych (Niedźwiedź Kętrzyn) pkt., 2:1

waga 70 kg „b”, Michał Jarliński (Champion Włocławek) – Ainoras Milianskas (Litwa) p.p.sek., 1 runda

waga 75 kg, Kacper Gez (Cristal Białystok) – Dorian Szczepański (Zawisza) pkt., 2:1

waga 60 kg, Kamil Kirpsza (Boxing Sokółka) – Jacek Żuchowski (Gladiator Brodnica) rsc 3 runda

waga 80 kg, Damian Zawieruszyński (Astoria) – Juliusz Ignatowicz (Boxing Sokółka) pkt., 3:0

waga 63 kg „a”, Dorian Tomczak (Champion Włocławek) – Łukasz Trzaskoma (Cuiavia Inowrocław) pkt., 3:0

waga 63 kg „b”, Hubert Wardak (Niedźwiedź Kętrzyn) – Kostia Parelonow (Rosja) pkt., 2:1

waga 66 kg „a”, Bartłomiej Bartkowiak (Zawisza) – Krystian Rogowski (Nowy Dwór Mazowiecki) pkt., 3:0

waga 66 kg „b”, Adrian Krukowski (Mazur Ełk) – Krystian Szymański (Łokietek Brześć Kujawski) pkt., 3:0

waga 70 kg „a”, Dominik Głowacki (Cuiavia Inowrocław) – Filip Zboiński (Pomorzanin Toruń) rsc 2 runda

Juniorzy (17/18 lat), waga lekka, Artur Turniew (Białoruś) – Arkadiusz Zając (Korona Wałcz) pkt., 3:0

waga lekkopółśrednia, Arman Dabaghyan (Zawisza) – Igor Kowalski (Champion Włocławek) pkt. 3:0

waga półśrednia, Eryk Apresyan (Zawisza) – Konstantin Malakhan (Białoruś) pkt. 3:0.

Delegatem sportowym był Andrzej Lewandowski, sędzią głównym – Waldemar Szychowski, walki sędziowali (ring/punkty): Artur Chlewiński, Łukasz Demel, Jarosław Dobrowolski, Hieronim Kurdys, Radosław Drwęski (wszyscy K-P OZB Grudziądz), lekarz zawodów: Wiesław Malecha (Bydgoszcz). Relacja jak i zdjęcia również znajdują się na autorskim blogu Sławomira Ciary.

 

Dodaj do:    Dodaj do Facebook.com Dodaj do Google+ Dodaj do Twitter.com Translate to English

KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 Autor komentarza: straightblows
Data: 09-11-2017 14:37:19 
Pan Jerzy Rybicki był 4 lata prezesem PZB.
Niech dzisiejszy prezes "Honorowy" powie co zrobił, by wzorem innych... wspomnianych przez niego państw, obniżyć wiek uprawiania pięściarstwa przez naszą młodzież do 12 roku życia? No właśnie, co?
 
Aby móc komentować, musisz być zarejestrowanym i zalogowanym użytkownikiem serwisu.