MAŁE PIĘŚCI: TANIEC Z SZABLAMI (cz. 1)

Jakub Biłuński, Opracowanie własne

2016-10-02

Na przystawkę kolejna łyżka dziegciu. Zeszłotygodniowy konkurs nie przyniósł żadnych inspiracji. A szkoda, bo nagrodą była suto zakrapiana kolacja w dowolnie wybranej restauracji ukraińskiej w Polsce. Pozostaje uronić łzę nad czasami, gdy w konkursach brali udział ludzie o szerokich bokserskich horyzontach. I mieć nadzieję, że nie zginęła jeszcze Ukraina, ni chwała, ni wolność/Że uśmiechnie się los, bracia młodzi/Nasi wrogowie zginą jak rosa na słońcu/Zapanujemy nad naszymi ziemiami/Duszę i ciało oddamy za wolność/Pokażemy, że jesteśmy z kozackiego rodu... 

A teraz przejdźmy do dania głównego.

TANIEC Z SZABLAMI (cz.1)

50 sekund do końca dwunastej rundy. Głowacki wściekle naciera, szukając nokautu za wszelką cenę. Atakuje uciekającego spod lin Usyka prawym prostym, ale spotyka się z błyskawiczną falą uderzeniową. Ukrainiec wyprowadza kombinację czterech ciosów - prawy prosty, lewy prosty, prawy sierpowy, lewy sierpowy. Wszystko precyzyjne, bite na pełnym luzie i w nietypowych płaszczyznach. Jakby rozgrzewał się na worku przed sparingiem. Ułamek sekundy później jest już poza zasięgiem bomb Głowackiego, człowieka, przed którym klęczał Marco Huck. 

Tak się kroi chleb na betonowym stepie.

KOZACTWO >>>

KORONA BASQUIATA

26 kwietnia 2014 roku, Oberhausen, Zagłębie Ruhry. Usyk wchodzi do sali, w której zaczyna się konferencja prasowa po jego zwycięstwie nad Benem Nsafoah. Ma na sobie czarny t-shirt z napisem ''Sugar Ray Robinson'' i wizerunkiem korony Basquiata, ikonicznego znaku czarnoskórych obywateli Ameryki. Korona Basquiata - wielokrotnie cytowana przez raperów, polityków i projektantów mody - posiada w Nowym Jorku szczególny status. Jest do bólu masowa, powszechnie rozpoznawalna. Dużo mniej znane są jej związki z boksem. 

Basquiat traktował sztukę jak sport - walczył z innymi nowojorskimi artystami o tytuł mistrza wszechwag. Ten punkt widzenia przejął ze świata boksu, który z pasją zgłębiał od wczesnego dzieciństwa. Imponowali mu Jack Johnson, Joe Louis, Sugar Ray Robinson i Muhammad Ali - legendarni czarnoskórzy czempioni. Utożsamiał się zwłaszcza z buntowniczą postawą Alego wobec USA. Podobnie jak ''Najwspanialszy'', czuł się nowym władcą w zdominowanym dotychczas przez białych świecie sztuki. 

Jeden z inspirowanych pięściarstwem obrazów Basquiata, monumentalny ''Bokser'' nawiązuje do afrykańskich masek pośmiertnych i prawosławnych ikon. W postaci zmagającego się z demonami zwycięzcy możemy odnaleźć echa ulicznego życiorysu malarza, a także motywy chrystusowe. Bokser zaciska pięści w geście salutu Czarnych Panter, korona jest tutaj cierniowa. 

Krymski mołodiec odziewa się po królewsku.