USYK JAK ALI?

Być może część z Was, nie czytając całego tekstu, potępi mnie, jak śmiem porównywać Ukraińca do "Największego", który przecież jest dla Usyka inspiracją i był jego idolem. Nie ośmieliłbym się jednak w żaden sposób porównywać ich sportowo czy chociażby szukać podobieństwa Głowackiego do Listona, co pewnie byłoby już zupełnym szaleństwem, chociaż akurat tutaj jest jeden punkt styczny, mianowicie atak na zawodowego mistrza świata cztery lata po zdobyciu olimpijskiego złota.

Szukałbym natomiast podobieństwa wizerunkowego i tego czegoś, co pewnie trudno opisać, ale z jakiegoś powodu każe się tą postacią interesować. Jedna z byłych żon Alego powiedziała kiedyś, że widziała w jego oczach Boga. Teza cokolwiek przesadna, ale rzeczywiście przenikliwe spojrzenie Alego, w którym bystrość miesza się z obłędem, jest takim samym spojrzeniem, które teraz w różnych sytuacjach serwuje nam Usyk. Od Ukraińca bije to, co zawsze biło od Alego, czyli pewność siebie bliska pychy i podkreślanie tego, w co się wierzy, w dodatku mówienie o tym z pełnym przekonaniem czy z poczuciem szansy zbawienia całego świata. Dostrzegam jeszcze jedno podobieństwo – pamiętajmy o tym, że "Największy" dla wielu był bohaterem, tymczasem dziś w naszym kraju pracuje wielu Ukraińców, którzy chcą zbudować sobie lepszy byt w swojej ojczyźnie i pewnie czasem wystarczy pojechać do mechanika czy pójść do fryzjera, by spotkać kogoś zza naszej południowo-wschodniej granicy. A ponieważ bardzo lubię rozmawiać z ludźmi, to nie omieszkałem rozmawiać także o sporcie na Ukrainie i, co ciekawe, pierwsze nazwisko, jakie usłyszałem, to nie  było nazwisko piłkarza (chociażby Konoplianki) czy nawet braci Kliczko, ale Wasyl Łomaczenko, a następnie Usyk. Kraje Europy wschodniej cenią sobie patriotyzm i przywiązanie do tradycji pewnie dużo bardziej niż inne kraje, to chociażby widać wyraźnie, kiedy patrzy się na bokserskie gale w Rosji. Usyk i Łomaczenko urodzili się na terenie Ukrainy i na każdym kroku podkreślają wynikającą z tego dumę, natomiast bracia Kliczko urodzili się gdzie indziej – Witalij na terenie dzisiejszego Kirgistanu, a Władimir na terenie Kazachstanu. Poza tym są też bardziej multikulturowi (żeby nie użyć trochę infantylnego określenia: światowi), są szanowani i uwielbiani. Jednak dla młodego pokolenia, bohaterami na obecne czasy są Usyk i Łomaczenko.

Mimo że być może, szukając jakichkolwiek porównań Usyka do Alego, naraziłem się na śmieszność, to na pewno sam z przymrużeniem oka patrzę na porównania Usyka do Czakijewa. Oczywiście wszyscy sobie życzymy, żeby skończyło się tak samo, lecz mimo że obaj są mistrzami olimpijskimi, to na pewno Usyk jest człowiekiem, który ma sporą inteligencję i wie, że wszystko ma swoje miejsce i swój czas, i to, że tańczy na treningu medialnym czy wygłupia się w różnych sytuacjach, na pewno nie jest wyrazem lekceważenia Krzysztofa Głowackiego. Czakijewa zjadła pycha, ale on nie miał takiej charyzmy jak Usyk. Pamiętam tylko jedną konferencję Czakijewa w Warszawie, gdzie nie dał się poznać w żaden ciekawy sposób, co innego Usyk, który już z pierwszą wizytą w Polsce zwraca na siebie uwagę. Nawet jeśli Ukrainiec przegra z Głowackim (czego oczywiście wszyscy mu w naturalny sposób życzymy), to na pewno nie wolno używać określeń, że nie był gotowy na ten pojedynek. To w ogóle są śmieszne historie, bo tylu zawodników, którzy przez wiele lat boksowali na amatorstwie i nie osiągnęli zbyt wiele, przechodzi na zawodowstwo, toczą pojedynki na długich dystansach i jakoś nikt nie pyta się, czy są gotowi czy nie, a mistrz olimpijski nagle ma nie być gotowy. Pomijam już fakt, że żyjemy w kraju, gdzie wszyscy uprawiający boks, czy coś potrafią czy nie, w jakiś cudowny sposób są przekonani, że mają predyspozycje do boksu zawodowego i dlatego nie idzie im na amatorstwie (ale to jest temat do oddzielnej dyskusji). Te wszystkie dyskusje i opinie o gotowości czy niegotowości Usyka, których jest sporo, tłumaczę sobie tym, że trzeba wokół "Główki" zbudować dobrą atmosferę i to się chyba udaje. Tak czy inaczej na pewno będzie to walka dwóch wielkich mistrzów, dwóch różnych osobowości i różnych cech charakteru, które mają przełożenie w tym, co robią w ringu. I choć pewnie nie wszyscy mi uwierzą, byłem w mniejszości, kiedy stawiałem na Głowackiego przed walką z Huckiem, tak teraz wolałbym jednak nic nie mówić i być mile zaskoczonym. Uważam, że jeśli Głowacki poradzi sobie z Usykiem, to w tej kategorii nikt nie będzie stanowić dla niego bariery.

Dodaj do:    Dodaj do Facebook.com Dodaj do Google+ Dodaj do Twitter.com Translate to English

KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 Autor komentarza: gluton
Data: 14-09-2016 20:56:15 
Usyk to świetny zawodnik. Nie wiem jak z jego szczęką , ale technika bajeczna. Główka ma trudne zadanie.Myślę że nemądry wybór.
Gorszego nie widze w limicie...
 Autor komentarza: gluton
Data: 14-09-2016 21:11:54 
Do tego Główka nie lubi techników....
 Autor komentarza: rocky86
Data: 14-09-2016 21:14:35 
Gdyby to byl wybor, to pewnie bylby niemadry.
Glowka nie jest faworytem, ale ma calkowiie realne szanse na wygrana. Bedzie dobra walka.
 Autor komentarza: teanshin
Data: 14-09-2016 21:21:12 
Krzysiu ma plan ustalony i musi go egzekwować, skoro Usyk jest takim technikiem to trzeba go zaprosić na wojnę, jak nie przyjmie zaproszenia to wojnę przynieść do niego. Zobaczymy jak będzie wyglądał o 8 rundy o ile dożyje.
 Autor komentarza: Champion20
Data: 14-09-2016 21:21:15 
No własnie to obowiązkowa obrona. Co do Usyka to bokser wyśmienity ale myśle że Huck jest lepszym bokserem. Ta walka będzie najlepsza sportowo która kiedykolwiek była na terenie Polski moim zdaniem
 Autor komentarza: Krusher
Data: 14-09-2016 21:26:47 
Huck lepszym bokserem do Usyka ? Chyba cepiarzem ;)
 Autor komentarza: Krusher
Data: 14-09-2016 21:28:42 
Huck jest twardy, ma dobry cios, potrafi tymi ciosami zrobić wizualne wrażenie ( w sensie to ile ich wyprowadza w ciągu) , ale technika na pewno nie lepsza niż Ukraińca.
 Autor komentarza: Ghostbuster
Data: 14-09-2016 21:28:49 
Bardzo ciekawa konfrontacja styli. Usyk ładnie technicznie walczy na dystans. Jest to zawodnik mobilny. Główka natomiast potrafi obniżyć pozycję, podejść pod przeciwnika. Myślę, że Krzysiek będzie chciał najpierw spróbować odłączyć nogi Usyka poprzez ciosy na korpus. Głowacki potrafi też szybko doskoczyć do przeciwnika. Myślę, że będzie w tych atakach bardzo niebezpieczny dla Ukraińca. Nie wiem jak obaj zawodnicy poradzą sobie z leworęcznością. Niby dla Głowackiego leworęczny przeciwnik nie jest problemem, ale to może tylko takie gadanie. Mogą pojawić się problemy z wyczuciem dystansu u Krzyśka.
 Autor komentarza: Rollins
Data: 14-09-2016 21:35:28 
Straszne lanie wody. W połowie dałem sobie spokój.
 Autor komentarza: cortexo
Data: 14-09-2016 21:47:28 
co za bezjajeczny artykuł ("czego sobie wszyscy życzymy..."). rzyg
 Autor komentarza: rocky86
Data: 14-09-2016 22:07:45 
"czego sobie wszyscy życzymy..."). rzyg"

Dokladnie, a wystarczylo dodac jedno magiczne slowo I bylo by z jajem, np:

"czego sobie [email protected] wszyscy życzymy..."

Czuc moc, sa [email protected] jaja.
 Autor komentarza: andrewsky
Data: 14-09-2016 22:53:20 
No sorry ale ja w ogole "nie kupuje Usyka".Dla mnie gosc wyglada jak przyglup,albo wiejski parobek
Moze jest inteligentnym chlopakiem,nie wiem,w jego oczach tego nie wyczytyalem
Na pewno ma swietne warunki fizyczne jak na cruisera,technicznie jest bardzo dobrze ulozony i ma tez wiele innych cech przydatnych piesciarzowi.Jak spojrzec na to chlodnym okiem,to wydaje sie byc "potworem",z ktorym Glowacki sobie nie poradzi
A Glowka,to "Pazdan" boksu zawodowego.Ktory przy mniejszym potencjale fizycznym i skali talentu,ciezkim zapierdalaniem i serduchem doszedl do tego miejsca w ktorym jest.Ale nawet jak wygra z ukrainskim Alim,to w kazdej kolejnej walce bedzie musial udowadniac swoja wartosc...
 Autor komentarza: BlackDog
Data: 14-09-2016 23:17:49 
Usyk to niesamowicie charyzmatyczny człowiek. Pomijając już całkowicie sprawy bokserskie to Głowacki medialnie to przy nim zero. Oczywiście wiem że Główka sympatyczny, fajny "swój chłopak" jest ale tu nawet nie ma co porównywać.
Stąd też większą część roboty w promowaniu walki zajmuje osoba Usyka.

A jeśli chodzi o pięściarstwo nie ma wątpliwości że mamy do czynienia z bardzo ale to bardzo utalentowanym zawodnikiem.
 Autor komentarza: Rollins
Data: 14-09-2016 23:41:47 
Usyk nie jest jakoś specjalnie charyzmatyczny. Nie wypowiada się kontrowersyjnie, nie wypowiada jakichś "mądrości życiowych", nie wypowiada się (ani podobno nawet nie interesuje) na tematy polityczne.
Pewny siebie, sympatyczny, miły gość. Jak wielu.

Jest bardzo dobrym bokserem, pod tym względem się wyróżnia, ale te nie jakoś tam specjalnie.

Dlatego proponowałbym skończyć pier...lić jakieś bzdety na temat, a z jakim to Bogiem mamy do czynienia. Tak naprawdę nikt go nie zna (jeszcze).
 Autor komentarza: Rollins
Data: 14-09-2016 23:42:13 
No i jeszcze wygląd Usyk ma charakterystyczny, zapadający w pamięć.

To tyle
 Autor komentarza: eromer
Data: 14-09-2016 23:42:58 
dobry tekst, przeczytany kurcza*i z przyjemnością!
dzięx
 Autor komentarza: andrewsky
Data: 14-09-2016 23:43:29 
Pan Andrzej Wasilewski znowu sie zali ze bedzie musial dolozyc do gali jak wynik sprzedazy PPV bedzie nizszy niz 100 tysiecy.Szkoda mi chlopiny.Powaga
A wystarczylo zorganizowac walke Hucka z Glowackim w Polsce w otwartym Polsacie i teraz Glowka bylby bohaterem narodowym.Bo nie dosc ze spral uchodzce i muzylmanina to jeszcze Niemca LOL
W sobote nawet Stadion Narodowy nie pomiescilby wszydtkich polskich patriotow,chcacch zobaczyc jak tym razem Polak leje banderowca.Jeszcze milion PPV by sprzedali XD
 Autor komentarza: Rollins
Data: 14-09-2016 23:45:39 
up
leje, albo zbiera na łeb
 Autor komentarza: BlackDog
Data: 14-09-2016 23:55:57 
A od kiedy to osoba charyzmatyczna to tylko taka która wywołuje kontrowersje czy interesuje się polityką?
Usyk jest charyzmatyczną personą i nie ma co do tego wątpliwości. A mądrości życiowych wypowiada akurat bardzo sporo co świadczy o logicznym myśleniu owego człowieka.
 Autor komentarza: BlackDog
Data: 14-09-2016 23:58:25 
"Stadion Narodowy nie pomiescilby wszydtkich polskich patriotow,chcacch zobaczyc jak tym razem Polak leje banderowca"

Tak Polacy lubią takie historie. Być może dlatego że zdarzają się tak rzadko...
 Autor komentarza: Maniek1986
Data: 15-09-2016 00:07:48 
Autor komentarza: teanshin
Data: 14-09-2016 21:21:12
Krzysiu ma plan ustalony i musi go egzekwować, skoro Usyk jest takim technikiem to trzeba go zaprosić na wojnę, jak nie przyjmie zaproszenia to wojnę przynieść do niego. Zobaczymy jak będzie wyglądał o 8 rundy o ile dożyje.

dobry post.


Ogladliscie trening Główki? Wygląda byczo i widać potęgę w pięściach oraz plan na bicie dołów i fajne serie
 Autor komentarza: andrewsky
Data: 15-09-2016 00:08:09 
Rollins
Drogi kolego,jestem przekonany,ze po tym jak miliony Polakow obejrzal by nokaut na Hucku.Wiara w narodzie w Glowackiego bylaby tak duza,ze udajacy sie na stadion i zasiadajacy przed telewizorami,byli by przekonani ze i tym razem victoria bedzie przy Polaku...
 Autor komentarza: Maniek1986
Data: 15-09-2016 00:12:48 
https://www.youtube.com/watch?v=QSJv4-7UiUg&list=PLmLsq4x064FRsACXK4Opamss1aKodAcTG

najlepsze dla krzyska jest to, ze jak ktos mocno cisnie usyka to ten wchodzi w ta wojne i mocno zostawia sie bez obrony
 Autor komentarza: tolek78
Data: 15-09-2016 00:13:27 
Coś Grzelaka nie widać chyba dorwali go wierzyciele za przegrane zakłady:):):)
 Autor komentarza: Rollins
Data: 15-09-2016 00:15:23 
BlackDog Data: 14-09-2016 23:55:57
A od kiedy to osoba charyzmatyczna to tylko taka która wywołuje kontrowersje czy interesuje się polityką?
Usyk jest charyzmatyczną personą i nie ma co do tego wątpliwości. A mądrości życiowych wypowiada akurat bardzo sporo co świadczy o logicznym myśleniu owego człowieka.
*
*
Nigdzie nie mówiłem, że TYLKO taka osoba. To są cechy osoby charyzmatycznej.

Zresztą zapoznaj się z terminem, a nie zawracasz mi tu dupę.
 Autor komentarza: BlackDog
Data: 15-09-2016 00:17:32 
"najlepsze dla krzyska jest to, ze jak ktos mocno cisnie usyka to ten wchodzi w ta wojne i mocno zostawia sie bez obrony"

Widać czuje się mocny i ufa swojej odporności. Usyk to nie jakaś pierdoła. W takich wymianach też potrafi dużo i niebezpiecznie nawkładać. Nie nastawiałbym się na to że Głowacki będzie się oblizywał po jego najmocniejszych trafieniach.
Poza tym facet potrafi pięknie uniknąć uderzeń przeciwnika.
Ale zobaczymy.
 Autor komentarza: BlackDog
Data: 15-09-2016 00:21:55 
"Zresztą zapoznaj się z terminem"

Polecam to Tobie ;D Ty wymieniłeś 3 cechy (w tym jedną błędnie - mądrości życiowe których Usyk serwuje bardzo dużo) których akurat nie spełnia, do tego mało przekonujące bo nie wiem skąd przekonanie że charyzmatyczna osoba musi się polityką zajmować i stwierdzasz na tej podstawie nie jest on specjalnie taką osobą.
A ja argumentów za mam o wiele więcej i o wiele bardziej sensownych (choćby to jak działa jego osoba na ludzi)

A ze słownika
"szczególne cechy osobowości, którym osoba je posiadająca zawdzięcza niekwestionowany autorytet u ludzi i wpływ na nich"
 Autor komentarza: Rollins
Data: 15-09-2016 00:26:18 
https://pl.wikipedia.org/wiki/Charyzma
 Autor komentarza: BlackDog
Data: 15-09-2016 00:33:50 
Ale co to ma udowodnić? Nawet w podanym wyżej linku na samym początku jak byk jest napisane coś co sugeruje że Usyka jako taką osobę (charyzmatyczną) jak najbardziej można uznać.
 Autor komentarza: meh
Data: 15-09-2016 09:07:26 
W moim mniemaniu Usyk jest bardzo charyzmatyczny.

Blackdog,

Często właśnie się spotykałem z błędna interpretacją tej cechy pod politykę. Może dlatego, że politykom bardziej potrzebna jest charyzma niż osobie charyzmatycznej polityka i stad to skojarzenie u niektórych.
 Autor komentarza: Rollins
Data: 15-09-2016 09:22:04 
Często właśnie się spotykam, że ludzie nie wiedzą o czym mówią, nie potrafią czytać ze zrozumieniem, przeinaczają czyjeś słowa. Ale skoro nie wie co dane pojęcie dokładnie znaczy, to skąd ma wiedzieć o czym mowa?

Dlatego często odpuszczam dyskusję w takich sytuacjach.
 Autor komentarza: Rollins
Data: 15-09-2016 09:23:00 
Prawda jest taka, że jeśli Usyk przegra z Głowackim, to cała ta jego "wielka charyzma" pryśnie w mgnieniu oka.
 Autor komentarza: meh
Data: 15-09-2016 09:42:38 
Racja, charyzma nijak się ma do umiejętności, jednak jest ważna cechą zarówno w polityce jak i boksie, lub showbiznesie, która prowadzi do rozpoznawalności, rzeszy fanów, co powinno prowadzić do pieniędzy.

WAR Kristofff!
 Autor komentarza: Grzelak
Data: 15-09-2016 11:19:33 
Moim zdaniem Usyk ma charyzmę a Główka jest sympatyczny ale charyzmy nie ma. Z polskich bokserów to nie wiem kto ma charyzmę, może Kostecki u chuliganów. Jakąś tam charyzmę ma Michalczewski.
 
Aby móc komentować, musisz być zarejestrowanym i zalogowanym użytkownikiem serwisu.