PUCHAR BARKERA ZA RIO DLA DUSMATOWA I SHIELDS

Uzbek Hasanboj Dusmatow oraz Amerykanka Claressa Shields zostali nagrodzeni Pucharem Barkera dla najlepszego pięściarza i pięściarki Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro.

23-letni Dusmatow, ubiegłoroczny mistrz Azji, sięgnął po złoty medal w najniższej kategorii turnieju olimpijskiego - junior muszej (49 kg). W Brazylii zanotował łącznie cztery zwycięstwa - m.in. nad Byrżanem Żakypowem, Nico Hernandezem oraz Yuberjenem Martinezem w finale. Wszystkie walki wygrał 3-0. Jest pierwszym w historii obywatelem Uzbekistanu, który zdobył Puchar Barkera, w przeszłości przyznawany takim sławom, jak Teofilo Stevenson, Roy Jones Jr czy Wasyl Łomaczenko.

- Cieszę się, że jestem mistrzem, wiem, że cała moja rodzina będzie się cieszyć razem ze mną. Chciałbym podziękować Rio za wspaniałe doświadczenie olimpijskie - powiedział 23-latek.

Dusmatow był jednym z dziesięciu złotych medalistów w boksie mężczyzn. Najczęściej na najwyższym stopniu podium stawali właśnie Uzbecy oraz Kubańczycy - po trzy razy. Pięściarską klasyfikację medalową wygrali ci pierwsi, łącznie zdobywając siedem krążków. Zawodnicy z gorącej wyspy zgromadzili o jeden mniej.

Puchar Barkera po raz pierwszy w historii przyznano też kobiecie. Trafił w ręce 21-letniej Claressy Shields, która w niedzielę zdobyła złoto w wadze średniej, zwyciężając w finale Holenderkę Nouchkę Fontijn. Podobnie jak Dusmatow, Amerykanka dominowała na olimpijskim ringu - wszystkie pojedynki wygrała 3-0.

- Fakt, że wygrałam każdą rundę, jest niesamowity. Od 17 roku życia wiem, że jestem najlepszą pięściarką w historii. To niebywałe, że jako pierwsza osoba z USA zdobyłam drugie bokserskie złoto na igrzyskach - powiedziała zawodniczka z Michigan.

Kobiety rywalizowały w Rio w trzech kategoriach wagowych. Poza Shields złoty medal wywalczyły Brytyjka Nicola Adams (kategoria musza) oraz Francuzka Estelle Mossely (lekka).