MAŁE PIĘŚCI: BOKS A LA JĘDRZEJCZYK (CZ. 3)

BOKS À LA JĘDRZEJCZYK (CZ. 2) >>>

Nowoczesność - bezwzględny warunek utrzymania władzy. Nieustanna ewolucja MMA jest zjawiskiem, które wymusza na zawodnikach pogoń za nowoczesnymi rozwiązaniami. Pierwszym dominującym trendem było brazylijskie ju-jitsu, do dziś stanowiące nieodzowny element wyszkolenia. Bardzo ważną pozycję zyskały również techniki zapaśnicze, sprawnie rozwijające się pod kątem rywalizacji w klatce. Przez długi czas mówiło się o drugoplanowej roli strikingu, który jednak stopniowo zmieniał swój charakter: od konserwatywnych początków, przez generację Matta Hughesa i Chucka Liddella (lepsza obrona przed sprowadzeniami), do strikerów zwiastujących nadejście nowej ery: Andersona Silvy i Jona Jonesa. Ich technika była coraz ciekawsza, ale współczesność reprezentują przede wszystkim Dominick Cruz i Conor McGregor - zawodnicy totalnie zafascynowani pracą nóg i płynnością ruchów, głoszący i wcielający w życie progresywne idee, wywierający wpływ na środowisko. Poruszanie się w oktagonie to w tej chwili obsesja wszelkiej maści analityków, trenerów i dziennikarzy. Nawet mistrzowie zaawansowani wiekowo - np. Alistair Overeem - zaczęli odświeżać swoją strikerską filozofię. Trzeba tutaj dodać, że dynamika powyższych zmian w mniejszym stopniu dotyczyła MMA w wydaniu kobiecym. Na początku 2015 roku wciąż królowały zawodniczki stawiające na sprowadzenia i walkę w parterze - Ronda Rousey i Carla Esparza. Rok 2015 był dla nich szokiem - zostały brutalnie zdetronizowane przez Holly Holm i Joannę Jędrzejczyk, wybitne strikerki. Na osobną wzmiankę szczególnie zasługuje Polka, mistrzyni niepokonana. To właśnie styl ''Joanny Champion'' symbolizuje postępującą ewolucję kobiecego MMA. Harmonia ofensywnych manewrów, kontrola dystansu i jakość bokserskiej techniki wyznaczają trendy dla branży.

Charyzma - świadomość swojej klasy i zdolność dyktowania warunków. JJ wchodzi do oktagonu maksymalnie skoncentrowana, od pierwszej sekundy pojedynku robi wszystko, by zdominować rywalkę. Atakuje mocnymi ciosami z pełnym poświęceniem, jej pewność siebie i wola zwycięstwa są niezrównane. Kiedy walka wchodzi w decydującą fazę i wytrzymałość psychofizyczna organizmu jest testowana wyjątkowo surowo, Jędrzejczyk sięga po swoje koronne atuty. Potrafi zachować spokój i wykorzystać każde zawahanie przeciwniczki, zdobyć się na wyprowadzenie ponownej serii uderzeń, by przełamać opór. Zdaje sobie sprawę, że najlepsi muszą rządzić tą grą za wszelką cenę.

I am the best striker in the UFC. I also know I must be very focused. I must pay attention, I must work harder than before, because they're going to watch me, you know? All of them, they're going to watch me.

Dodaj do:    Dodaj do Facebook.com Dodaj do Google+ Dodaj do Twitter.com Translate to English

Biłuński zadebiutował na łamach Bokser.org w czerwcu 2011 roku. W ciągu dwóch lat stworzył cztery autorskie cykle: "Artyści ringu", "Boxiana", "Styl robi walkę" i "KSB". Prezentował charakterystyczny styl, który często polaryzował opinie czytelników. Obecnie Biłuński tworzy reportaże dla wydawnictwa Ebr.

KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 Autor komentarza: KnockinOnHeavensDoor
Data: 07-08-2016 22:23:12 

Tylko 3 czesci? A tak liczylem na cos z serii "12 tomow historii srodziemia"........

 Autor komentarza: panradek
Data: 08-08-2016 02:31:56 
Fajny filmik. Powinniscie polaczyc bokser.org + sportywalki.org i w tytule artykulu okreslic czy to MMA czy boks. Wiele ciekawych walk w MMA, a malo ludzi sprawdza sporty-walki.org wiec jest szansa na zarazenie fanow boksu mieszanymi sztukami walki.
 Autor komentarza: Olaf
Data: 08-08-2016 19:40:38 
panradek
Ale poco? Ja się nie chcę niczym zarażać i nie widzę sensu robienia bałaganu. I tak jest dużo informacji.
 
Aby móc komentować, musisz być zarejestrowanym i zalogowanym użytkownikiem serwisu.