'W STANACH PRZEKONAŁEM SIĘ, ŻE TRZEBA UWAŻAĆ NA TAKIE OBIECANKI'

- Któregoś razu zapytałem się w końcu tego menadżera: "Słuchaj, czemu mi tyle obiecywałeś, to mieszkanie, sponsorów, walki, sparingi z Jenningsem", na co on mi odpowiedział: "Myślałem, że was nie wpuszczą, bo ona z takim brzuchem" - opowiada Roger Hryniuk, czołowy pięściarz wagi super ciężkiej w Polsce, który przez kilka miesięcy był w USA, by tam zacząć swoją zawodową karierę. 

Roger dostał propozycję od pewnych ludzi, "menadżera", który chciał zająć się karierą Hryniuka po jego przylocie do Stanów. Jednak kiedy pięściarz wylądował już na Wschodnim Wybrzeżu, pojawiły się pierwsze problemy i okazało się, że "menadżer" nie pomoże mu w niczym. Nasz dzisiejszy rozmówca musiał sobie radzić sam, w kieszeni mając 500 dolarów, a u boku ukochaną dziewczynę... w ósmym miesiącu ciąży. Serdecznie zapraszamy do przeczytania historii Rogera Hryniuka. 

Poleciałeś kilka miesięcy temu do USA. Zacznijmy od początku - czy to był wyjazd skierowany tylko i wyłącznie pod boks? 
- Wyjazd był skierowany pod boks. Miałem zacząć tam karierę, była to ciężka decyzja, bo mam ukochana córkę w Polsce, ale gdybym nie zaryzykowal, za kilka lat mógłbym tego żałować.

Rozumiem, że zgłosili się do Ciebie ludzie oferując treningi i walki w Stanach? 
- Zgłosili się do mnie tacy ludzie, nazwisk nie będę wymieniać. Trzeba po prostu uważać na takie "obiecanki", tam się o tym dosadnie przekonałem.

Miałeś możliwość przejść na zawodostwo?
- Z tego co rozmawiałem z nimi, miało do tego dojść, ale po przylocie szybko okazało się, że nic z tego nie wyjdzie.

Były w głowie pewne obiekcje co do tego wyjazdu? Długo sie zastanawiałeś? 
- Obiekcje były duże, bo po pierwsze zostawiłem swoją ukochaną córkę, która jest moim oczkiem w głowie, a po drugie mogłem się starać o kwalifikacje olimpijskie, byłem przecież jednym z kandydatów z wagi super ciężkiej.

Rozmawiałeś z innymi osobami z boksu o Stanach? 
- O samym wyjeździe rozmawiałem z Kamilem Szeremetą i Krzychem Zimnochem, ktorzy tam byli i widzieli wszystko na własne oczy. Mówili, że warto zaryzykować.

Wiem, że to jest ciężki dla ciebie temat, ale gdybyś mógł opowiedzieć - co działo się w pierwszych dniach pobytu? Czy już wtedy pojawiły się problemy z ludźmi, którzy cię tam ściągneli?
- Kurde, ciężko odpowiedzieć na to pytanie... Może nie tyle problemy, a dopadły nas tamtejsze realia - kto był, ten wie doskonale, jak wygląda mieszkanie w basemencie czyli piwnicy. Wyobrażenia Stanów widziane oczami z Polski są zupełnie inne. Było trudno, miałem mieć mieszkanie zaraz po przylocie, a mieszkałem u kuzyna w jego salonie ze swoją kobietą w ciąży i kuzyna psem. Lekko nie było...

Kilkaset dolarów, które przywiozłeś z Polski, szybko prysło i musiałeś pójść do pracy. Miałeś jeszcze wtedy w ogóle jakiekolwiek myśli o boksie? 
- Zabrałem ze sobą 500 dolarów, które jakoś udało mi się pożyczyć, myślałem, że starczy na początek na podstawowe życie. Minął tydzień, drugi, a treningów nie było i jak się okazało na miejscu, na początku o pracę też było ciężko, bo jako turysta nie łatwo jest zdobyć pracę, ale w końcu kuzyn coś znalazł.

Twoja partnerka była wtedy w ósmym miesiącu ciąży. Oprócz kuzyna były osoby, które wam pomogły? To musiał być naprawdę trudny czas. 
- Jeżeli chodzi o sam wyjazd to wszystko sami zorganizowaliśmy - np. pozwolenia na przelot. Bilet dał nam mój wujek, który później się upomniał o te pieniądze, kiedyś mu oddam, na razie po prostu nie mam z czego. Tak naprawdę w Ameryce pomogli mi cudzy ludzie, a nie rodzina... Takie są realia za granicą. Podziękowania w szczególności dla Krzysia Zimnocha, który zadzwonił do kolegi i załatwił mi pracę, dziękuję również bossowi, który przyjął chłopaka nie potrafiącego wiele, a płacił mi naprawdę dobrze. Dla Krzysia i Sylwestra będę wdzięczny całe życie, bo dzięki nim mogłem wykarmić rodzinę.

Jeśli chodzi o pięściarstwo, pięć miesięcy po tym wszystkim pojawiłeś się dopiero na sali bokserskiej i posparowałeś z Adamem Kownackim.
- O, to fajna historia! Znajoma napisała do Przemka Majewskiego, który z dobrego serca zainteresował się mną, zadzwonił do mnie, powiedziałem jak to wygląda i od razu zaoferował pomoc. Dał mi kontakt do Marcina "Bubla" (redaktor Bokser.org i dziennikarz Polskiego Radio 910 - przyp. red), a to kolejny człowiek o złotym sercu. Załatwił mi te sparingi, znał Adasia. Zadzwonił Adam, chętnie się zgodził i wtedy dopiero odżyłem, odzyskałem nadzieję, żee jeszcze mogę walczyć. Ależ ja się wtedy cieszyłem jak małe dziecko, bo mogłem robić znowu to co kocham.

Twoja sytuacja przypomina nieco tę, jaką przeszedł Przemek Opalach, który znalazł promotora przez internet, by później - już w USA - mieć z nim spore problemy. Ty miałeś chyba jednak jeszcze ciężej - w końcu nie leciałeś do Stanów sam. 
- Była ze mną moja ukochana kobietka w ciąży, twarda z niej sztuka, dużo tam ze mną przeszła, ale ma charakter i kocha mnie całym sercem, wspierała mnie na każdym kroku. Mam jeszcze fajną historię... 

Opowiadaj. 
- Któregoś razu zapytałem się w końcu tego menadżera: "Słuchaj, czemu mi tyle obiecywałeś, to mieszkanie, sponsorów, walki, sparingi z Kownackim, Jenningsem", na co on mi odpowiedział: "Myślałem, że was nie wpuszczą, bo ona z takim brzuchem". Żeby to było w Polsce w momencie, jak on to mi gadał... Ale tam musiałem zacisnąć zeby i to przełknąć w ciszy, bo nie chciałem iść siedzieć za takiego opryszczka...

W rozmowie z Marcinem Filipowskim powiedziałeś, że jesteś otwarty, by pomagać i udzielać porad innym pięściarzom w takich sytuacjach. Że jeśli chcą wiedzieć więcej o takim wyjeździe, niech dzwonią do Ciebie. 
- Dzwonić chyba nie dzwonili, ale w rozmowach z kolegami z kadry opowiadałem im, jak to wszystko wygląda i że trzeba trafić naprawdę na dobrych i uczciwych ludzi, którzy nie obiecują złotych gór, tylko naprawdę pomagają jak choćby Marcin Filipowski "Bubel". On mi pomógł bezinteresownie, jeszcze zawiózł na pierwszy sparing do Adasia, bardzo dobry człowiek.

Będziesz bardziej odradzał im taki wyjazd czy raczej pouczał, żeby przed podjęciem decyzji kilka razy porządnie się zastanowili? 
- Odradzać na pewno nie będę, bo w Ameryce naprawdę można się dorobić, byliśmy u znajomej, która po 3 latach w Stanach ma dom z pięknym basenem na Florydzie, mam nadzieję, że kiedyś jeszcze ich tam odwiedzę. Oczywiście doszli do tego bardzo ciężką, żmudną pracą, podziwiam takich ludzi. Trzeba próbować, ryzykować, bo można tam godnie żyć.

Jak teraz wygląda Twoja sytuacja? Czy wciąż jesteś z rodziną w Stanach? 
- Jestem już w Polsce, wróciłem do swojej starej pracy, czyli stania na bramce, za co też serdecznie dziękuję chłopakom, że mnie przyjęli z powrotem i serdecznie ich pozdrawiam, bo każdemu życzę pracować z takimi ludźmi, na każdego z nich można liczyć. Wpadajcie do klubu Black Diamond w Białymstoku to sami się przekonacie, sami życzyliwi ludzie.

Po sparingach z Kownackim odzywali się ludzie boksu? Miałeś jakieś propozycje?
- Propozycji nie miałem, próbowałem przez przyjaciela skontaktować się z Tomkiem Babilonskim czy Andrzejem Wasilewskim, ale ciężko jest się dostać do takich promotorów. Darek Snarski namawiał mnie na przejście na zawodostwo, ale cały czas się zastanawiam. Byłem też niedawno w Belgii, mój serdeczny przyjaciel mnie tam zaprosił, były rozmowy z jednym z promotorów, na razie nie chcę zdradzać szczegółów, ale na pewno Bokser.org dowie się jako pierwszy!

Jest szansa, że w niedalekiej przyszłości zobaczymy się w ringu? 
- Oczywiście! Trenuję cały czas, na razie pracuję nad siłą u siebie, zaraz zacznę już typowe treningi boksu u siebie w klubie oraz u Piotrka Jankowskiego w Gladiatorze, szykuję się na mistrzostwa Polski, bo to jest moje marzenie, żeby w końcu sięgnąć po tytuł i będę ciężko na to pracować. 

Rozmawiał: Cezary Kolasa 

Od Rogera: Na sam koniec chciałbym zaapelować do wszystkich naszych rodaków za granicą - Naprawdę pomagajcie sobie, wspierajcie się nawzajem i bądźcie sobie życzliwi. To nic nie kosztuje, a komuś naprawdę można uratować życie. Z całego serca dziękuję wszystkim ludziom, którzy nam tam pomogli, jesteście wielcy!

Dodaj do:    Dodaj do Facebook.com Dodaj do Google+ Dodaj do Twitter.com Translate to English

KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 Autor komentarza: Rollins
Data: 22-07-2016 23:02:11 
Na pewno za długie.

Zacznijmy od tego, że Hryniuk nie jest nawet jakimś średnim talentem, żeby myśleć o karierze w Stanach.
I Opalach też chciał robić tam karierę... :D

Nie wiem, czy ten Roger jest taki naiwny, czy taki głupi.
 Autor komentarza: Woolite
Data: 22-07-2016 23:30:28 
Właśnie, że nazwiska trzeba wymieniać i to od razu z PESELem podawać :)
 Autor komentarza: malygejowatychlopiec
Data: 22-07-2016 23:32:32 
Do odważnych świat należy!
 Autor komentarza: Woolite
Data: 22-07-2016 23:38:12 
Dopytam za redaktora: Dzieciak urodził się w Stanach czy w Polsce?

Powodzenia!
 Autor komentarza: Rollins
Data: 22-07-2016 23:39:08 
Woolite Data: 22-07-2016 23:30:28
Właśnie, że nazwiska trzeba wymieniać i to od razu z PESELem podawać :)
*
*
O właśnie
[Hryniuk] "- Zgłosili się do mnie tacy ludzie, nazwiskami oczywiście nie będę wymieniać. Trzeba po prostu uważać na takie "obiecanki", tam się o tym dosadnie przekonałem."

A czemu niby nazwisk ma nie wymieniać? Tutaj mało nie wyjebał w kły temu swojemu "menadżerowi", a teraz ma go chronić? Bo co? Boi się sprawy? Czy już mu wybaczył...?
 Autor komentarza: Vroo
Data: 22-07-2016 23:54:24 
"Odradzać na pewno nie będę, bo w Ameryce naprawdę można się dorobić, byliśmy u znajomej, która po 3 latach w Stanach ma dom z pięknym basenem na Florydzie"

A boksowała?
 Autor komentarza: Spartacus
Data: 22-07-2016 23:58:48 
Tu nawet nie chodzi o to, czy ten chłopak ma talent czy nie, widać po jego sylwetce jak traktuje ten sport. Gdzie jakaś dieta?. Stawia na boks, a nie oddaje się temu w stu procentach. Do tego ma rodzinę na utrzymaniu i ma dla kogo się starać i walczyć, a tego nie robi.
 Autor komentarza: PanJanekTygrys
Data: 23-07-2016 00:16:00 
Stany nie mialy od wielu lat mistrza w wadze ciezkiej. I dalej nie maja, bo chyba nikt nie traktuje buma powaznie. Zdobyl ze slabym Stevernem zwakowany pas po Vitaliju, a teraz obija kelnerow.
Prawdziwi mistrzowie sa w Anglii- Furry, Joshua. Tu jest kolebka boksu i raczej do Anglii trzeba bylo przyjechac a nie az tak daleko do tej dzungli.
Co w Stanach jest takiego czego nie ma w Europie?
Swiatowa czolowka wagi ciezkiej ostatnich lat to Furry, Joshua, Haye, bracia Kliczko, Adamek, Chisora.
A ze Stanow kto?
 Autor komentarza: PanJanekTygrys
Data: 23-07-2016 00:17:54 
Spartacus

Boks to nie kulturystyka czy wybory mistera. Jak wygladal Foreman gdy w wieku 46 lat zdobyl mistrza swiata w walce z Moorerem?
 Autor komentarza: PanJanekTygrys
Data: 23-07-2016 00:20:54 
Stany byly dobre w boksie w latach 80tych, poczatek 90tych. Zlote lata wagi ciezkiej. Pozniej Lennox Lewis zdominowal wage ciezka,po nim bracia Kliczko - Europa.
 Autor komentarza: Dixell
Data: 23-07-2016 02:18:35 
Hryniuk jest za brzydki i gruby. Amerykanski boks zawodowy to powazny biznes i trzeba uszanowac to, ze pelno tam rasistow, zydow i ksenofobow. Rigo, Lara i biali europejczycy sa tego ofiarami.
 Autor komentarza: beniaminGT
Data: 23-07-2016 02:42:56 
"w Ameryce naprawdę można się dorobić, byliśmy u znajomej, która po 3 latach w Stanach ma dom z pięknym basenem na Florydzie"

Dorobiła się zdolności kredytowej? Przed 2008 też prawie każdy miał w Stanach "swój dom", a potem przyszło "strzyżenie owiec" i 6 milionów ludzi straciło dach nad głową.
 Autor komentarza: canuck
Data: 23-07-2016 04:13:18 
Nie publikujcie takich glupawych wywiadow, bo to jest wrecz chore. To jest zupelnie zenujace oraz dewaluuje Polske oraz Polakow. Dlatego sie tez nie odzywam ostatnio za bardzo na tym forum, bo jest za duzo glupoty.

Zeby cos osiagnac w Ameryce Polnocnej nie mozna byc frajerem, glupkiem albo naiwniakiem.
Trzeba miec to specjalne "cos" do zaoferowania fanom oraz nie zadawac sie z przypadkowymi ludzmi.
Co jest w tym niezrozumialego!? Przecie tak jest na calym swiecie, nawet w Polsce.
 Autor komentarza: Pismen
Data: 23-07-2016 08:48:11 
Moge bazować tylko na opiniach innych, ale z tego czytałem tu czy gdzie indziej, Roger to nie jest typ chłopaka, który oszczędzałby się na treningach, wygląda jak wyglada ale nie jest jakoś dramatycznie zalany, taki Kownacki przy nim to totalny smalec. Nie sądze też, że jechał tam z nastawieniem, że podbije SHO i HBO, jarał się, że może być sparringpartnerem, pewnie chciał zwyczajnie zarobić robiąc to co kocha co w Polsce jest albo niemożliwe albo szalenie trudne. Nie wygląda mi na kogoś z przerośniętym ego, raczej skromniacha. Życzę mu jak najlepiej, czyli zdobycia MP a potem związania się z którymś z polskich promotorów i żeby miał okazje sklepać miche np. takiemu Wawrzykowi w perspektywie powiedzmy 3 lat :)
 Autor komentarza: Clevland
Data: 23-07-2016 08:57:43 
Z całym szacunkiem dla Rogera, ale pchanie się z kobietą w 8 miesiącu ciąży do USA to bezmyślność.
Czy on nie wie jakie tam są koszty ubezpieczenia i ewentualnego leczenia?

Poza tym, czy on nie potrafi ocenić swojego potencjału w boksie?
 Autor komentarza: starycap
Data: 23-07-2016 09:00:00 
canuk

nie odzywasz się na tym forum i bardzo dobrze bo nie masz nic do powiedzenia a to co zapodajesz to pierdolety Najlepiej nie zadawać się z takimi jak ty i już da się żyć .W Ameryce większość społeczeństwa to głupki i frajerzy i nie ma potrzeby tego zmieniać.Co do Polonii w stanach to w większości wiocha i potomkowie kolaborantów z Tatr.
 Autor komentarza: WalterAlfa
Data: 23-07-2016 09:03:55 
Przyznam szczerze, że z braku czasu nie śledzę boksu amatorskiego ale nasuwa się pewna myśl. Boks jest w Polsce stosunkowo mało popularny, za tym idzie stosunkowo mało kasy na szkolenie, a za tym stosunkowo niski poziom amatorów. No i nie mamy żadnych sukcesów na tym polu. Potem Ci przeciętni amatorzy zdają sobie sprawę, że to co osiągnęli (albo raczej nie osiągnęli) to max ich możliwości. A ponieważ kasa była żadna, więc teraz trzeba układać życie na nowo, zarabiając marnie na bramce, siłowni, w ochronie. Może co dziesiątemu uda się wskoczyć na zawodowca i jakoś tam zarabiać. Dramatyczne przypadki jak ten opisany pokazują los tych, którym się nie udało.
Smutne to trochę i szczerze mówiąc nie widzę podstaw aby w kolejnych latach było lepiej.
Jedyne co dziwi, to "niszowość" boksu obecnie. Kilkadziesiąt lat temu obok piłki to był nasz narodowy sport. Piłka ma się coraz lepiej, co z boksem? Czego brakuje?
 Autor komentarza: PanJanekTygrys
Data: 23-07-2016 09:17:56 
Fajnie że w Stanach można mieć po 3 latach dom z pięknym basenem. W Anglii nawet lekarze i informatycy nie mają domów z basenami.
 Autor komentarza: Grzelak
Data: 23-07-2016 09:25:30 
Autor komentarza: PanJanekTygrys
Fajnie że w Stanach można mieć po 3 latach dom z pięknym basenem. W Anglii nawet lekarze i informatycy nie mają domów z basenami.


Ta koleżanka
"po 3 latach w Stanach dom z pięknym basenem na Florydzie"
to pewnie ta @copUla.
 Autor komentarza: Woolite
Data: 23-07-2016 11:46:52 
Autor komentarza: WalterAlfa
"Kilkadziesiąt lat temu obok piłki to był nasz narodowy sport. Piłka ma się coraz lepiej, co z boksem? Czego brakuje?"

Pewnie za niska cena PPV. Gdyby podnieśli popularność eksplodowałaby jak gospodarka Rosji Radzieckiej.

A tak szczerze, to IMO trzeba inwestować w profesjonalizm szkolenia młodzieży. Krewkich, silnych i charakternych chłopaków to w tym kraju akurat nie brakuje. Najpierw poszerzyć i szkolić kadrę trenerską, bo jest jednak w tym kraju zbyt mała, a dalej ona wyszkoli młodzież. Zamiast tego PZB-relikt komuny i polscy promotorzy zajmują się wyłapywaniem co lepszych przeciętniaków i sprzedawania ich na wiejskich galach jako lokalna atrakcja ;/
 Autor komentarza: tommypnn
Data: 23-07-2016 12:35:29 
Na początku zawsze jest ciężko. Nie ma co się łamać - trzeba próbować dalej. Powodzenia!
 Autor komentarza: Rollins
Data: 23-07-2016 16:15:21 
starycap Data: 23-07-2016 09:00:00
canuk

nie odzywasz się na tym forum i bardzo dobrze bo nie masz nic do powiedzenia a to co zapodajesz to pierdolety Najlepiej nie zadawać się z takimi jak ty i już da się żyć .W Ameryce większość społeczeństwa to głupki i frajerzy i nie ma potrzeby tego zmieniać.Co do Polonii w stanach to w większości wiocha i potomkowie kolaborantów z Tatr.
*
*
W pełni się zgadzam :-)
 Autor komentarza: Rollins
Data: 23-07-2016 16:18:43 
Clevland Data: 23-07-2016 08:57:43
Z całym szacunkiem dla Rogera, ale pchanie się z kobietą w 8 miesiącu ciąży do USA to bezmyślność.
Czy on nie wie jakie tam są koszty ubezpieczenia i ewentualnego leczenia?

Poza tym, czy on nie potrafi ocenić swojego potencjału w boksie?
*
*
Wiesz, jeśli dziecko urodziłoby się w USA, to a miejsca ma obywatelstwo. To już jednak jakieś zabezpieczenia życia dziecku, bo zanim ta dorośnie, Polski już prawdopodobnie nie będzie.
 
Aby móc komentować, musisz być zarejestrowanym i zalogowanym użytkownikiem serwisu.