'TWARZE BOKSU' TRAFIŁY DO MISTRZÓW

Redakcja, Informacja własna

2016-04-19

90-lecie Kujawsko-Pomorskiego Okręgowego Związku Bokserskiego (cz.7)  Zapraszamy do działu Historia >>>

Twarze boksu trafiły do mistrzów

Sławomir Ciara

Za nami pierwsza odsłona uroczystości związanych z jubileuszem 90-lecia Kujawsko-Pomorskiego Boksu. Wydarzeniem tym było wydanie książki pt. „Twarze Pomorsko-Kujawskiego Boksu” (autorzy: Kazimierz Kosiński, Sławomir Ciara). Impreza odbyła się w restauracji „Triumf”, przy ul. Gdańskiej na terenie obiektu sportowego Zawisza. Wśród zaproszonych gości obecny był zastępca dyrektora Wydziału Edukacji i Sportu UM w Bydgoszczy, Tomasz Wierzewski, wiceprezes CWZS Zawisza, Dariusz Bednarek i 

prezes KRD (opracowanie graficzne książki) Rajmund Karolak. Uroczystościom przyglądali się ci, którzy rozsławiali i rozsławiają kujawsko-pomorskie pięściarstwo. Nie zabrakło mistrzów pięści - tych obecnych i tych z lat przeszłych.

Sztafeta pokoleń

W kameralnej salce restauracji książkę odebrał brązowy medalista mistrzostw świata juniorów i wicemistrz Europy, zawodnik Zawiszy 17-letni Eryk Apresyan. Mon

ografia również trafiła do rąk wielokrotnego złotego medalisty mistrzostw Polski, reprezentanta naszego kraju, wychowanka Wdy Świecie, dziś 36-letniego Artura Bojanow

skiego. Ze starszego pokolenia widzieliśmy: wieloletniego szkoleniowca bydgoskiej Astorii, dziś 86-letniego Jana 

Zaskwarę, pierwszego polskiego zawodowego sędziego, 77-letniego Czesława Kujawę, mistrza Polski wagi ciężkiej Andrzeja Kolasińskiego, wieloletniego trenera z Chojnic Kazimierza Poterackiego, czy reprezentanta Polski, wychowanka Legii Chełmża Jerzego Lewandowskiego. - Od wielu już lat mieszkam w Krakowie i z przyjemnością przyjąłem zaproszenie – powiedział Jerzy Lewandowski.

Najmłodszy prezes

Nie zabrakło też tych, którzy jeszcze pracują na rzecz rodzimego boksu. - To miłe, że spotkaliśmy się w naszym gronie – stwierdził bydgoszczanin Andrzej Lewandowski, prezes BSB Astoria. Obok sternika „Asty” na obiekt Zawiszy między innymi stawili się: Waldemar Szychowski (były pięściarz Ruchu Grudziądz, obecnie sędzia), Jan Zubik, Krzysztof Łajdyk (szkoleniowcy Astorii), Paweł Matuszewski (szkoleniowiec Zawiszy, klubowy trener Eryka Apresyana), Mieczysław Mucha (były zawodnik Zawiszy, obecnie trener UKS Boks Fordon), szkolący młodzież Ringu Wolnego, torunianin Czesław Dromowicz.

Do grodu nad Brdą zagościł także były pięściarz bydgoskiej Brdy, później Startu Włocławek, Pogoni Szczecin i Stali Gorzów, Jerzy Ziemlewicz. - Nie spodziewałem się, że trafię jeszcze do Bydgoszczy i z dawnymi kolegami powspominamy o prozie ringowych potyczek – zaznaczył Ziemlewicz, który aktualnie mieszka w Strzelcach Krajeńskich i ciekawostką jest, iż u progu XXI wieku, mając 39 lat był najmłodszym w Polsce prezesem Okręgowego Związku Bokserskiego.

Książki z rąk Kuźmy

W bydgoskiej restauracji spotkali się ci, którzy latach 80. ub stulecia odnosili dla barw naszego województwa najwięcej sukcesów. Mowa o pięściarzach Zawiszy. O mistrzu Polski seniorów (1981 rok), ćwierćfinaliście mistrzostw świata (1982) i mistrzostw Europy juniorów (1978) Mirosławie Kuźmie oraz wicemistrzu Polski seniorów (1980), rywalu o olimpijski paszport Kazimierza Adacha, Krzysztofie Kikowskim. Bydgoski król nokautu (Mirosław Kuźma) tym razem był - obok Kazimierza Kosińskiego, Czesława Dromowicza, Kazimierza Kiczyńskiego i wyżej podpisanego - w roli jednego z współredagujących „Twarze Pomorsko-Kujawskiego Boksu”, a podczas uroczystości wydania zajmował się wręczaniem publikacji. - W najbliższym czasie będę chciał odwiedzić siedzibę Pomorsko-Kujawskiego Klubu Seniora Boksu (znajduje się przy ulicy Lelewela 39 w Bydgoszczy - przyp. aut.) - zadeklarował Krzysztof Kikowski.

Feliks Stamm-żyjąca legenda

Monografia „Twarze Pomorsko-Kujawskiego Boksu” ostatecznie liczy 231 stron. Składa się z 8 rozdziałów. W pierwszym, autorzy zachęcają, wyjaśniają i zapoznają Czytelników z esencją publikacji. W drugim, zawarte są informacje o powstaniu Pomorsko-Kujawskiego Klubu Seniora Boksu. W trzecim, zamieszczeni są ludzie dobrej woli. Ci, którzy należą do sympatyków i darczyńców rozwoju pięściarstwa w naszym regionie. W czwartym, fotografie członków klubu (od powstania, czyli 1994 roku do 2016).

Tymczasem najważniejszym rozdziałem jest piąty, czyli pięściarska scena. - Tu na początku rozdziału znalazło się miejsce dla Feliksa Stamma, trenera – legendy, którego dawno już nie ma wśród nas. Jednak Pan Feliks w sportowym środowisku, zwłaszcza pięściarskim pozostaje wiecznie żywy. To trener za którego polski boks święcił największe triumfy z wieloma olimpijskimi medalami na czele – podkreśla Kazimierz Kiczyński z Grudziądza, wiceprezes PZB z poprzedniej kadencji. W kolejności alfabetycznej umieszczone są postacie pięściarzy, bokserskich sędziów, trenerów, instruktorów i czołowych prezesów związku, i klubów. Pięściarską scenę rozpoczyna Eryk Apresyan, kończą zaś: Jerzy Ziemlewicz i Jan Zubik.

Autorzy: Kazimierz Kosiński i Sławomir Ciara nie zapomnieli o tych co odeszli. O tych, którzy w przeszłości byli na czołówkach sportowych gazet. Rozdział pt. „Ku Pamięci” rozpoczyna wicemistrz olimpijski, mistrz Europy Jerzy Adamski. Są tam wspomnienia o sędziach-olimpijczykach: Ryszardzie Redo i Romanie Szramkowskim, świetnym pięściarzu z Inowrocławia Janie Walczaku, zwycięzcy czterokrotnego mistrza Europy Zbigniewa Pietrzykowskiego, grudziądzaninie Leszku Leissie, brązowym medaliście ME (Mediolan, 1951) Alfredzie Palińskim, znakomitych szkoleniowcach Edwardzie Rinke, Stanisławie Grzesiu, Waldemarze Soszyńskim, Zygmuncie Zawadzkim. - Zabrakło wspomnienia o znanym międzynarodowym sędzi Zdzisławie Bańkowskim, który za życia jeszcze nie życzył sobie, by o nim pisać. A my autorzy publikacji szanujemy, dla mnie tę niezrozumiałą, decyzję – wyjaśnił nam Kazimierz Kosiński, prezes P-K KSB.

Ostanie rozdziały przedstawiają fotorelacje z 22-letniej działalności Klubu Seniora Boksu. A całość monografii bogato wypełniona jest czarno-białymi zdjęciami. - Zdajemy sobie sprawę, iż do wszystkich nie dotarliśmy. Powodów jest kilka. Jednym z nich jest brak zgody na umieszczenie na kartach tej książki własnej sylwetki. Szanujemy ich wybór – kończy Kosiński.

Wyróżnienia...

Kazimierz Kosiński i jeden ze sponsorów, torunianin Wiesław Nowak wręczyli przedstawicielowi UM w Bydgoszczy, Tomaszowi Wierzewskiemu oraz szefowi KRD, Rajmundowi Karolakowi upominki, ci natomiast zrewanżowali się wręczając nagrody autorom publikacji K. Kosińskiemu, S. Ciarze i M. Kuźmie. Medale otrzymali również członkowie klubu seniora boksu. A całość uroczystości ubarwił opowiadaniem o historii kujawsko-pomorskiego pięściarstwa pełniący funkcję rzecznika prasowego P-K KSB wyżej podpisany. W imprezie uczestniczyło ponad 70 osób. Dodajmy, że przebywając na MP juniorek w Grudziądzu autorzy podziękowali za patronat medialny portalowi bokser.org wręczając Leszkowi Dąbrowskiemu monografię. - Dziękuję za pamięć i staramy się być wszędzie, gdzie dzieje się coś ciekawego – zakomunikował Leszek Dąbrowski.

Oto bogata fotorelacja z uroczystości wydania książki „Twarze Pomorsko-Kujawskiego Boksu”.