RANKING P4P COMPUBOX: GOŁOWKIN LIDEREM, FONFARA SIEDEMNASTY

Redakcja, boxingscene.com

2016-01-10

Odpowiedzialna za tworzenie statystyk przy okazji najważniejszych walk bokserskich firma CompuBox ułożyła na podstawie danych liczbowych ranking najlepszych zawodników świata bez podziału na kategorie wagowe. Pierwsze miejsca zajął mistrz wagi średniej Giennadij Gołowkin (34-0, 31 KO).

Pod uwagę w zestawieniu, które dotyczy aktywnych zawodników z minimum pięcioma walkami przeciwko konkurencji z mistrzowskiego poziomu, wzięto dziesięć kategorii - m.in. liczbę celnych ciosów i skuteczność. Zwycięzcy każdej z nich przyznano dziesięć punktów, drugiemu zawodnikowi dziewięć itd.

Gołowkin zdobył w sumie 65 punktów. Wygrał w klasyfikacji ciosów prostych wyprowadzanych przednią ręką - średnio w każdej rundzie zadaje 11 celnych tego typu uderzeń.

Drugi w zestawieniu jest czempion kategorii piórkowej Leo Santa Cruz (31-0-1, 17 KO), który zdobył o jeden punkt mniej od Kazacha. Trzeci Roman Gonzalez (44-0, 38 KO), mistrz dywizji muszej, zgromadził ich sześćdziesiąt. Nikaraguańczyk przewodzi klasyfikacji zarówno liczby celnych, jak i wyprowadzanych ciosów na rundę - odpowiednio 35 i 90, a także liczbie celnych ciosów mocnych - 30 w każdej rundzie.

Tuż za "Chocolatito" znalazł się emerytowany już Floyd Mayweather Jr (49-0, 26 KO), pięściarz najskuteczniejszy z całego grona, trafiający 43% ze wszystkich wyprowadzanych ciosów.

W obronie z kolei najlepiej wypada ósmy w ogólnym rankingu Guillermo Rigondeaux (16-0, 10 KO). Rywale trafiają Kubańczyka 17% wszystkich ciosów i 20% ciosów mocnych.

W zestawieniu znalazł się także Andrzej Fonfara (28-3, 16 KO), który z 31 plasuje się na siedemnastej lokacje, tuż przed Julio Cesarem Chavezem Jr, Lucasem Martinem Matthysse i Adrienem Bronerem. Polak nie wypada imponująco, jeżeli chodzi o obronę - z całego grona pięściarzy analizowanych przez CompuBox rywale trafiają go z najwyższą skutecznością, wynoszącą 37% w przypadku wszystkich ciosów i 47% w przypadku uderzeń mocnych. Kiepskie statystyki defensywne Polak nadrabia jednak aktywnością w ofensywie - na rundę wyprowadza średnio 75 ciosów (mniej jedynie od Santa Cruza i Gonzaleza), w tym 24 ciosy celne.

Top 10 rankingu P4P wg CompuBox
(całe zestawienie dostępne tutaj)

1. Giennadij Gołowkin (65 punktów)
2. Leo Santa Cruz (64)
3. Roman Gonzalez (60)
4. Floyd Mayweather Jr (59)
5. Andre Ward (50)
6. Erislandy Lara (45)
7. Guillermo Rigondeaux (43)
7. Terence Crawford (43)
9. Władimir Kliczko (42)
10. Keith Thurman (41)