COMPUBOX KŁAMIE? CANELO-COTTO RUNDA PO RUNDZIE, CIOS PO CIOSIE

Redakcja, El Nuevo Dia

2015-12-09

Nie milkną echa zwycięstwa Saula Alvareza (46-1-1, 32 KO) nad Miguelem Cotto (40-5, 33 KO). Jeden z internautów zadał sobie trud i policzył wszystkie celne ciosy w walce, która odbyła się 21 listopada w Las Vegas, aby udowodnić, jak bardzo mylili się sędziowie wskazujący wyraźne zwycięstwo Meksykanina.

"Canelo" wygrał po dwunastu rundach 119-109, 118-110 i 117-111, ale nie wszyscy kibice widzieli jego triumf, a już mało kto aż tak wysoki. Nawet meksykańskie media, z TV Azteca na czele, podważały zwycięstwo 25-latka.

Nie ulega wątpliwości, że Alvarez zadawał w tym pojedynku dużo mocniejsze ciosy, ale część sympatyków szermierki na pięści podkreślała, że Portorykańczyk był aktywniejszy. Nie odzwierciedliły tego statystyki CompuBox, według których "Canelo" zadał 155 celne uderzenia, a Cotto 129.

Nie od dziś wiadomo jednak, że CompuBox, jako system obsługiwany przez ludzi, naciskających jeden z czterech przycisków (celny lub niecelny ciosy prosty i celny lub niecelny cios mocny), czasami zawodzi. Tak zdaniem jednego z internautów było w tym przypadku. W sieci zamieścił film, w którym rozłożył konfrontację w Mandalay Bay na czynniki pierwsze, licząc wszystkie ciosy obu pięściarzy. Efekt końcowy znacznie różni się od statystyk CompuBox - jak wyliczył internauta, Cotto zadał 126 celnych uderzeń, a "Canelo" 124.

Internauta nie stwierdza, czy to oznacza, że powinien był wygrać Cotto. Film ma służyć czemu innemu. - Zrobiłem to wideo, aby pokazać, jak wyrównana była ta walka. Oficjalne karty punktowe były niepoważne - oznajmił.

W Stanach Zjednoczonych większość ekspertów punktowała listopadową walkę dla "Canelo", choć nie tak wysoko jak oficjalni sędziowie. Dan Rafael z ESPN widział triumf Meksykanina w stosunku 115-113. Inny znany dziennikarz Kevin Iole z Yahoo punktował 116-112, tak samo jak agencja Associated Press.

Zniesmaczony werdyktem sędziów Cotto natychmiast udał się do szatni, nie udzielając telewizji HBO tradycyjnego wywiadu po walce. Po powrocie do Portoryko podkreślał, że wbrew statystykom CompuBox zadał więcej ciosów od rywala i to on zasłużył na zwycięstwo.