ADAMEK - SZPILKA: KLUCZE DO WYGRANEJ

Kiedy usłyszałem, że na gali Polsat Boxing Night 3 ma się odbyć walka Adamek-Szpilka, w roli faworyta od razu postawiłem naszego byłego mistrza świata dwóch kategorii. Potem prasa rozpisywała się o niepoważnych przygotowaniach "Górala" i niesamowitej determinacji "Szpili", który w krótkim czasie zbudował atletyczną sylwetkę, jakiej nie prezentował nawet w okresie występów w wadze junior ciężkiej. To w połączeniu z rewelacjami o nowatorskich (na polskie warunki) metodach treningowych skłoniło mnie to wysnucia wniosku, że mogłem pospieszyć się z prognozą, że Adamka czeka łatwe zadanie.

Zobacz też: WAŻENIE PRZED WALKĄ!

Byłem już o krok od przejścia na drugą stronę barykady, ale dla pewności postanowiłem przypomnieć sobie ostatnie występy obydwu zawodników, a potem zobaczyłem ich obydwu na konferencji prasowej w Krakowie. Adamek sprawiał wrażenie rozluźnionego i w pełni opanowanego, a Szpilka naładowanego i przytłoczonego stawką pojedynu. Tydzień później miałem jeszcze okazję odwiedzić "Górala" w Gilowicach, gdzie jego pierwszy wuefista Stanisław Bury przekonywał dziennikarzy o "wybudzeniu atawistycznej siły" i "mocy pierwotnego legowiska". Radosny Adamek kwitował szelmowskim uśmiechem.

Zobacz też: GORĄCO NA WAŻENIU!

Dzisiejsza ceremonia ważenia naprawdę mną wstrząsnęła. Nie spodziewałem się, że Szpilka może okazać się lżejszy od Adamka. W boksie sylwetki nie walczą, ale nierzadko świadczą o jakości przygotowań. Artur może dziś wieczorem spojrzeć w lustro i przyznać przed samym sobą, że nie mógł niczego zrobić lepiej. Czy w przypadku "Górala" jest podobnie? Zapraszam do lektury i merytorycznej dyskusji w komentarzach!

TOMASZ ADAMEK (49-3, 29 KO). Klucze do zwycięstwa:

1. Narzucenie wysokiego tempa. Nawet w przegranej walce z Głazkowem Adamek finiszował bardzo mocno, a teraz jest podobno w lepszej formie. Gdyby pojedynek ze Szpilką był zakontraktowany na 12 rund, szanse Artura jeszcze by spadły, ale już przy dziesięciu może mieć problemy w końcówce, gdy stary rutyniarz będzie w stanie utrzymać wysokie tempo, a może nawet je podkręcić. Ważne będzie też wejście w walkę i pierwsze rundy, bo dystans może się okazać za krótki na nerwowe odrabianie strat.
2. Kombinacje ciosów. Jeden z największych atutów byłego mistrza świata dwóch kategorii. Jeśli dodamy do tego fakt, że obrona jest od zawsze piętą achillesową Szpilki, a jego szczęka na pewno nie należy do najmocniejszych, to okazuje się, że Adamek nie tylko nie powinien mieć problemu z dobraniem się do skóry Artura, ale nawet może się pokusić o wygraną przed czasem. Musi tylko bić dużo i celnie. Warto też pamiętać o ciosach na tułów.
3. Uważna obrona. Potężne uderzenie Szpilki może okazać się mitem, ale nie ma wątpliwości, że Artur nie głaszcze lewą ręką i potrafi nią rzucać na deski zawodników znacznie więszych od Tomka. Serce do walki Adamka jest wielkie jak za dawnych lat, ale jego odporność na ciosy wyraźnie spadła po laniu od Witalija Kliczki, dlatego "Góral" powinien mieć się na baczności i unikać najmocniejszych ciosów zamiast blokować je twarzą.
4. Prowokacja. Nietrudno sobie wyobrazić, jak Adamek uśmiecha się do Szpilki po przyjęciu silnego uderzenia. Czy w ten sposób zdoła wyprowadzić z równowagi krewkiego młodziana? Wiemy już, że sprowokowany lub zdesperowany "Szpila" zapomina o taktyce i idzie na wojnę, w której zapomina o obronie i nierzadko zalicza deski (odsyłam do walki z Saulsberrym, rewanżu z Mollo i dziesiątej rundy z Jenningsem). "Góral" powinien spróbować pograć na nerwach Artura, by zmusić go do popełnienia błędu.

ARTUR SZPILKA (16-1, 12 KO). Klucze do zwycięstwa:

1. Nerwy na wodzy. Emocje są jednocześnie siłą i słabością Artura. Dzięki ich okazywaniu charyzmatyczny bokser szybko zdobył popularność, ale też zaliczył parę niepotrzebnych nokdaunów i zdecydowanie za szybko porwał się na niebezpieczne walki - jak ta styczniowa z Jenningsem i jutrzejsza z Adamkiem. Jeśli "Szpila" myśli o zwycięstwie, musi pokazać w ringu dojrzałość, jakiej jeszcze u niego nie widzieliśmy. To możliwe, bo nabrał pokory po bolesnej lekcji w Ameryce.
2. Uważna obrona. To tyczy się obydwu zawodników, ale Szpilka nie może sobie pozwolić na zlekceważenie defensywy (co Adamek robił już w przeszłości i mimo wszystko wygrywał). Jeżeli Artur będzie przez całą walkę tak szybki jak w pierwszych minutach, to być może uda mu się oszukać cięższego przeciwnika na nogach. Musi też pamiętać o prawej ręce, którą zbyt często nonszalancko opuszcza, a będzie bezpieczny.
3. Plany B i C. Adamek to stary lis, który wiele już w ringu widział. Prawdopodobnie będzie w stanie dostosować się do tego, co pokaże Szpilka. Właśnie dlatego Artur musi mieć w zanadrzu rezerwowe rozwiązania, których zabrakło mu w walce z Jenningsem. Trener Fiodor Łapin na pewno jest tego świadomy i przygotował plan B oraz C. Tylko czy tym razem uda mu się dotrzeć do Szpilki w chwili kryzysu?
4. Szukać prawego sierpowego. Adamek nie lubi mańkutów - to fakt. Wyjątkowo nie pasował mu Chad Dawson i Artur z pewnością wielokrotnie oglądał pierwszą przegraną "Górala". Szpilka jest bokserem typowo leworęcznym, nastawionym na mocne uderzenia z jednej strony. Wiedzą o tym Adamek i jego trener Roger Bloodworth. Nie spodziewają się jednak zagrożenia z prawej strony, a "Szpila" pokazał już, że jego kontrujący prawy sierpowy potrafi robić krzywdę. Może uda się wykorzystać opuszczoną lewą rękę Tomka?

Dodaj do:    Dodaj do Facebook.com Dodaj do Google+ Dodaj do Twitter.com Translate to English

Przygodę z Bokser.org rozpoczął w 2009 roku, obecnie zastępca redaktora naczelnego serwisu. Twórca artykułów i felietonów. Z ramienia portalu relacjonuje gale z Polski i Europy. W swoim dziennikarskim CV posiada wywiady z Royem Jonesem Jr, Evanderem Holyfieldem, Shannonem Briggsem, Oliverem McCallem, Olą Afolabim czy choćby ostatnimi wielkimi mistrzami wagi ciężkiej - braćmi Kliczko. Od lutego 2014r. także dziennikarz redakcji sportowej Super Expressu.

KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 Autor komentarza: szansepromotions
Data: 07-11-2014 20:08:01 
Nie pasował mu Chad Dawson, bo był po prostu szybszy , tak samo jak Cunn czy Chambers , nie ma co pisać o mańkutach .
Tomasz mógł wyszczebulić trochę grosza na trenera od przygotowania fizycznego ( miał go na walkach przed Kliczkiem , potem zrezygnował) , by trochę poprawić kondycję ( już nie żelazna , w obu ostatnich walkach oddychał rękawami ) , ale mimo wszystko stawiam na niego , bo łysy nie ma pojęcia co to znaczy psychika zwycięzcy
 Autor komentarza: un4given
Data: 07-11-2014 20:50:18 
szanse

Co Ty znowu z tym trenerem od przygotowania ? ;x Po pierwsze Tomek z Taylorem pracuje cały czas, mówił o tym w jakims wywiadzie. Dwa nie zabierał Taylora do Polski bo od lat robi te same przygotowania, leci tym samym planem. Poza tym Ma 38 lat, zna swój organizm i zapewne dokładnie wie jak ma trenować. O kondycje Adamka nie ma się co martwić.
 Autor komentarza: un4given
Data: 07-11-2014 20:59:30 
Po mojemu keys to victory:

Adamek:

- pressing od samego początku
- bicie po dołach
- szukanie lewego sierpa i akcji prawy na prawy

Ajtuj:

- walka na dystans ciosami prostymi
- mobilność, trzymanie się środka ringu, uciekanie spod lin
- prawy prosty, prawy sierp
 Autor komentarza: rakowski
Data: 07-11-2014 20:59:56 
Adamek przegrywał tylko z klasycznymi bokserami.Przecież Glazkov to sowiecka szkoła(praktycznie taki styl jak Adamek) przy tym,że był młodszy,miał lepsze cechy motoryczne.Szpilka nie jest ułożony bokserska,a jego jedyną poważną bronią jest lewy bezpośredni i odwrotna pozycja.Dla mnie to za mało,aby wygrać z Adamkiem,który jest lepszy praktycznie w każdej płaszczyźnie-no i siła fizyczna jest dla Tomka według mnie.Adamek jest naprawdę mocno zbudowany.Ważne będzie dyspozycja obu,ale według mnie więcej w tej walce zależy od Adamka,bo ma za dużo atutów na Szpilkę.Wszystko się może zdarzyć,bo jeśli Adamek nie narzuci swojego stylu i nie będzie walczył na lekkim pressingu i bił swoją najgroźniejszą bronią-seriami-to Szpilka może go skrzywdzić w początkowych rundach,co może ustawić walkę.Swoją drogą,to ja zacząłem się interesować się boksem zawodowym w 2009 roku,gdy powtarzali w nieskończoność walkę Marquez-Mayweather,a mocno na mnie wpłynęła walka Adamka z Briggsem czy Coralesa z Castillo,bo migają mi te obrazki z TV,a nie wiem dlaczego Polsat sport nie pokazuje tych walk w powtórkach,a przecież robili transmisje LIVE i mają to na "taśmach.
 Autor komentarza: itek004
Data: 07-11-2014 21:40:37 
Adamek to cwany lis i nie wydaje mi sie żeby miał większe problemy z dostosowaniem sie i poradzeniem sobie z planami na walke jakie ułożył Fiodor dla Szpilki. Artur według mnie jest o klase gorszy od Adamka zarówno mentalnie (czyli sposób radzenia sobie ze stresem i ciśnieniem
) jak i czysto boksersko. O wygranej oprócz serducha i takiej sportowj złości decyduja przecież umiejętności których Szpili jeszcze troche brakuje, albo i więcej niż troche. Muskulatura i tężyzna fizyczna to nie wszystko, potrzebny jest jeszcze przegląd sytuacji w ringu, plan na walke i sposób radzenia sobie w trudnych systuacjach a Tomek owe przeżywał dosyć często i wychodził z opresji. Niech sobie Tomek jutro dobrze poradzi bo ostatnia wiadomość o rzekomym wielkim rywalu na początku przyszłęgo roku jest bardzo interesująca....ale najpierw jutro i Szpila
 Autor komentarza: maniekz
Data: 07-11-2014 23:07:47 
Mnie martwi jedynie słaba precyzja Adamka, ale jak będzie zadawał bardzo dużo ciosów lewą ręką i bił po dołach to łysy nie będzie wiedział gdzie jest...
 Autor komentarza: rafalteo
Data: 07-11-2014 23:19:46 
Kluczem do wygranej dla Szpilki jest unikanie walki.
Pojedynek jest zakontraktowany na 10 rund. Jesli Szpilka bedzie unikal bezposrednich bijatych, uciekal na nogach przez te 10 rund i obijal Gorala z dystansu, od czasu do czasu ewentualnie probujac swoich sil w wejsciu w zwarcie zepchnieciu Gorala swoja wieksza zapewne sila i przylozeniu sierpem - to ma realne szanse.

10 rund to duzo i malo. Bywaly juz takie walki, ze te 10 rund minelo jak mrugnąwszy okiem i bokser "przeslizgnal sie" do konca i ukradl punktowe zwyciestwo. Taki scenariusz jest mozliwy TYM BARDZIEJ z dzisiejszym Adamkiem ktory lotny na nogach nie jest i ktory raczej wolalby zeby Szpilka chcial sie bic, niz zeby Szpilka mu uciekal po ringu.

Szpilka powinien tez wybadac na samym poczatku jak zareaguje Adamek na mocne ciosy- dzisiejszy Adamek moze bardzo zle znosic mocne ciosy, pokazala to juz walka z Glazkowem. Kto wie jak to bedzie wygladalo. Adamek wazy duzo, 102,5kg- powiem tak: Adamek jest do ogrania i Szpilka ma atuty aby te walke ukrasc dla siebie tym bardziej ze mowimy tu o walce 10-rundowej. Ale tutaj trzeba by bylo miec naprawde chlodna glowe, cwaniackie sprytne podejscie
 Autor komentarza: Zubr
Data: 07-11-2014 23:22:33 
Adamek ważył by bez spodni w okolicach 102 kg. Nie można powiedzieć, że jest jakoś mocno cięższy od Szpilki - ale Szpilka może być trochę szybszy od Adamka mimo wszystko, szczególnie w początkowych rundach i te będą najgroźniejsze dla Adamka. Druga połowa walki, o ile Adamek będzie osłabiał Szpilkę, powinna być pod dyktando Adamka. Ta prawa ręka opuszczana przez Tomka jest niepokojąca, bo Szpilka potrafi bić ten lewy.

co do Dowsona - Adamek miał słabego trenera wtedy, słabo znał Angielski, Zigi mu w narożniku tłumaczył co mówi Bady, w jeden dzień zbijał chyba z 7 czy 8 kilo.. tam było wiele czynników + umiejętności i szybkość Dowsona. To był świetny bokser
 Autor komentarza: nik
Data: 07-11-2014 23:36:48 
"Autor komentarza: rakowski

Przecież Glazkov to sowiecka szkoła(praktycznie taki styl jak Adamek) przy tym,że był młodszy,miał lepsze cechy motoryczne.Szpilka nie jest ułożony bokserska,a jego jedyną poważną bronią jest lewy bezpośredni i odwrotna pozycja.


Dokladnie
 Autor komentarza: nik
Data: 07-11-2014 23:45:25 
Prawy Szpilki jest kiepski to akurat dobrze dla Adamka bo on opuszcza lewa reke, ogolnie to mankuci maja latwiej, wiekszosc nie walczy w takiej dziwacznej pozycji.
 Autor komentarza: tolek78
Data: 07-11-2014 23:47:30 
Kluczem do tego jaki miała będzie ta walka przebieg leży w największym stopniu w glowie Szpilki sprawa jest prosta nie spali się psychicznie walka będzie ciekawa ,jak sie spali to będzie przegrana Artura przed czasem i ja obstawiam tą druga opcje
 
Aby móc komentować, musisz być zarejestrowanym i zalogowanym użytkownikiem serwisu.