RUSZYŁA MASZYNA SZKOLEŃ

Rada trenerów, Ośrodek Szkolenia Młodzieży, Szkoła Mistrzostwa Sportowego - czy to nie za dużo, a może to powinien być standard pracy w poszczególnych okręgach. Przykład Szczecina jest dobitny. Sześć lat pracy nad kształtem i samym systemem szkolenia od najmłodszych talentów, czy samej ambicji pięściarskiej.

W rozwinięciu prezentujemy pełen zapis procedur i szczegółów wprowadzenia nowego systemu pracy z młodzieżą przekazany nam wprost ze Szczecina.

Poniżej obszerny wywiad, który niejako w zaraniu prezentował założenia nowego programu. Cały tekst oficjalnego oświadczenia nowego trenera kKadry Narodowej Młodzieży Marcina Stankiewicza w rozwinięciu.

W dniu 04.12.2013 w Urzędzie Miejskim w Szczecinie zostało podpisane porozumienie w sprawie powstania Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Boksie Olimpijskim. Sygnatariuszami tego porozumienia byli vice prezydent Miasta Szczecina Pan Krzysztof Soska oraz prezes Polskiego Związku Bokserskiego Pan Zbigniew Górski. Szkoła ta powstanie w ramach Centrum Kształcenia Sportowego w Szczecinie przy ulicy Mazurskiej 40.
Cztery lat temu gdy robiliśmy nabór do pierwszej gimnazjum o profilu ogólnorozwojowym z elementami boksu mogliśmy mieć tylko nadzieję i marzenie, że dostaniemy szansę utworzenia Szkoły Mistrzostwa Sportowego.

Wiedzieliśmy jednak, iż tylko taki kierunek prowadzenia szkolenia ma szansę na powodzenie i daje możliwość na powtarzalność osiągania wysokich wyników sportowych. Systematyczna i wytrwała praca dwóch trenerów Karola Chabrosa i Marcina Stankiewicza wspomaganych przez Patryka Tkaczyka (wszyscy BKS Skorpion Szczecin) pozwoliła na utrzymanie powtarzających się naborów w kolejnych latach. Przez kolejnych cztery lata edukacji w Centrum Kształcenia Sportowego w klasach o profilu boksu przeszedł nasz zawodnik Arkadiusz Szwedowicz (aktualny v-ce Mistrz Polski seniorów oraz Młodzieżowy Mistrz Polski). Osiągane przez niego wyniki potwierdzają tezę o słuszności prowadzenia szkolenia w ramach klas sportowych. Aktualnie zawodnikami i zawodniczkami klas III L.O. Centrum Kształcenia Sportowego są Daniel Król (aktualny Mistrz Polski juniorów wychowanek Edwarda Króla, zawodnik BKS Olimp Szczecin), Hanna Solecka (uczestniczka tegorocznych MUE oraz MŚ juniorek oraz zeszłoroczna v-ce Mistrzyni Europy juniorek, Mistrzyni Polski juniorek i v-ce Mistrzyni Polski seniorek z tego roku, wychowanka Józefa Warchoła aktualnie BKS Skorpion Szczecin) czy Łukasz Niemczyk (aktualny v-ce Mistrz Polski juniorów klub Champion Chojnów Powiat Legnicki, uczestnik Mistrzostw Europy Rotterdam 2013). Podpisanie porozumienia o otwarciu szkoły to początek drogi tworzenia zupełnie nowego jak na nasze warunki systemu szkolenia. Przed nami jeszcze nie mało pracy by być gotowym na przyjęcie pierwszych uczniów Liceum Ogólnokształcącego Szkoły Mistrzostwa Sportowego w boksie olimpijskim. Czeka nas jeszcze konkurs w Ministerstwie Sportu i Turystyki na dofinansowanie szkolenia , budowa zabezpieczenia logistycznego oraz doposażenie bazy treningowej dla uczniów szkoły. Jednak pierwszy najważniejszy krok w tej sprawie został zrobiony a od maja 2014 roku rusza nabór do pierwszej klasy Liceum Ogólnokształcącego rocznik (1998) o profilu boksu olimpijskiego w Szczecinie. Nie byłoby to możliwe gdyby nie przychylność dyrekcji Centrum Kształcenia Sportowego, szczecińskiego magistratu oraz zarządu Polskiego Związku Bokserskiego. Wyrazem tego są podjęte przez aklamację uchwały o utworzeniu Szkoły Mistrzostwa Sportowego oraz Ośrodka Sportowego Szkolenia Młodzieży właśnie w Szczecinie.

W ramach pracy nad systemem szkolenia we współpracy z wydziałem wyszkolenia PZB powstał projekt budowy ścieżki rozwoju dla pragnących poświęcić się dla tego sportu młodych zawodników. Przychodzący do szkoły uczeń jeżeli jest już zawodnikiem danego klubu to przez cały czas pobytu w szkole reprezentuje swój klub macierzysty. Edukację rozpoczynamy od pierwszej gimnazjum w klasach sportowych ,po ukończeniu gimnazjum można będzie kontynuować naukę w Liceum Mistrzostwa Sportowego, a po ukończeniu liceum można będzie przejść do Ośrodka Sportowego Szkolenia Młodzieży i trenować do 23 roku życia. Muszę dodać ,iż zarząd Polskiego Związku Bokserskiego czyni starania o to by obniżyć o rok próg rozpoczęcia treningów pięściarskich dla najmłodszych adeptów tego sportu. Obniżenie tego progu pozwoli na to by także na poziomie gimnazjum szkolić młodzież w ramach Szkoły Mistrzostwa Sportowego. Co do zasady działania nauka w systemie Szkół Mistrzostwa Sportowego ma dać możliwość lepszego połączenia edukacji na wysokim poziomie z wyczynowym uprawianiem sportu. W praktyce to wygląda tak ,iż uczeń SMS ma 16 h zajęć sportowych w tygodniu tak ułożonych by nie ograniczać prowadzenia edukacji z przedmiotów ogólnych. Uczniowie mają ułatwienia w odrabianiu zajęć, które kolidowały z obozami szkoleniowymi czy startami kontrolnymi. Całość ma ułatwiać wyczynowe uprawianie sportu na najwyższym poziomie tak by nie traciła na tym edukacja ogólna. Naszą ambicją jest natomiast to by obok podstaw tego co może zaoferować szkoła dać zawodnikom możliwe jak największe wsparcie. Oprócz przekazywania naszego doświadczenia sportowego i wiedzy szkoleniowej (oboje trenerów przyszłego SMS-a posiadają tytuł 3 - Stars AIBA oraz są trenerami I i II klasy w kraju) chcemy zbudować silne zaplecze wspomagające młodych pięściarzy. Nie wiemy jeszcze na ile będą pozwalały na to fundusze ale dołożymy maksimum starań o to by stworzyć im optymalne do rozwoju sportowego warunki. Po to by w przyszłości wzorem uczniów klas SMS – sów innych dyscyplin sportowych zdobywać medale olimpijskie.
 

Witam

Na wstępie chciałbym bardzo podziękować Zarządowi Polskiego Związku Bokserskiego za obdarzenie mnie zaufaniem i powierzenie mi obowiązków trenera Męskiej Młodzieżowej Kadry Narodowej. Zdając sobie sprawę z odpowiedzialności jaka na mnie spoczywa mam zamiar wykonać swoje zadanie z zaangażowaniem całej swojej wiedzy i doświadczenia jakie posiadam. Na co dzień jestem nauczycielem w Centrum Kształcenia Sportowego w Szczecinie gdzie prowadzę zajęcia w klasach o profilu boksu olimpijskiego oraz trenerem w BKS Skorpion Szczecin.

Kadrę Narodową Młodzieżowców (dawniej juniorów) już w kwietniu 2014. czeka bardzo poważne wyzwanie jakim jest start w Mistrzostwach Świata w Soffi. Mistrzostwa te są o tyle wyjątkowe, iż stanowią kwalifikację do Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich – Nianjing 2014 (Chiny). Przykład - Dawida Michelusa (Sokół Piła) – trener Sławomir Nowicki pokazał, że można z takiej imprezy przywieść medal i stać się medalistą Igrzysk Olimpijskich. Jako trener kadry będę wymagał bardzo wiele od siebie i sztabu trenerskiego, ale także i od moich zawodników. Poświęcenie, zaangażowanie, sportowy i higieniczny tryb życia, kultura osobista to będą rzeczy przez których pryzmat będę patrzył na przydatność do kadry – tytuł reprezentanta kraju zobowiązuje. Z moich obserwacji wynika, iż nasi zawodnicy technicznie nie ustępują tak wiele od reszty świata. Dlatego oprócz szkolenia siłowego i technicznego mam zamiar zadbać o szczegóły, które mają istotny wpływ na ostateczny wynik w ringu. Na zakończonej właśnie konsultacji w Szczecinie kadra rozpoczęła współpracę z doświadczonym w sportowej dieciedietetykiem. Na pierwszej prelekcji podał on ogólny zarys nad czym będziemy pracować i co można osiągnąć stosując odpowiednią dietę. Na następnych konsultacjach chcemy podjąć współpracę z psychologiem i fizjologiem oraz korzystać z badań specjalistycznych w kierunku określenia indywidualnych preferencji zawodnika. Całość w ścisłej współpracy z trenerami klubowymi kadrowiczów ma dać progres wyników na imprezach międzynarodowych. Na dzień dzisiejszy ogłaszam początek rywalizacji o miejsce w kadrze na kwietniowe Mistrzostwa Świata w Bułgarii. Droga do kadry jest otwarta dla wszystkich a rywalizacja będzie trwała do samego końca widać to zresztą było już na pierwszej konsultacji w Szczecinie. Na zgrupowanie stawiło się wraz ze szczecińskimi zawodnikami (powołanymi w rezerwie by nie blokować miejsc) ponad trzydziestu zawodników. Niestety z różnych względów nie wszyscy, których widzę w tej rywalizacji mogli przyjechać. Obecność tak licznej grupy wyzwoliła w zawodnikach dodatkową mobilizację a konkurencja zadziałała skutecznie. Toczone w trakcie obozu sparingi oraz walki w nieoficjalnym meczu Polska – Niemcy były bardzo zacięte a zawodnicy dali z siebie wszystko. Większość walk zakończyła się wynikami 2:1 co pokazuje że walki były wyrównane. Należy dodać iż nieobecni w Szczecinie zawodnicy zaostrzą jeszcze wewnętrzną rywalizację więc praca zapowiada się bardzo ciekawie.Zaznaczam, iż jest to dopiero początek naszej wspólnej drogi; miejmy nadzieję prowadzącej do wielu sukcesów.

Do współpracy z kadrą zapraszam wszystkich trenerów klubowych, którzy wyrażą chęć i wolę oraz będą gotowi poświęcić część swego cennego czasu także dla innych. Zdaję sobie sprawę, iż dyspozycyjność jest komfortem i nie każdego na nią stać jednak myślę,, że wielopoziomowy kompromis pozwoli na wypracowanie optymalnego modelu współpracy. Stoję na stanowisku, że duet zawodnik i trener klubowy są podstawą sukcesów. Kadra natomiast jest ostatnim szlifem na bazie wewnętrznej rywalizacji oraz nabraniem doświadczenia w startach międzynarodowych na najwyższym poziomie.

Podsumowując: jako trener kadry liczę na bardzo dobrą współpracę z wydziałem wyszkolenia Polskiego Związku Bokserskiego, liczę na współpracę z trenerami klubowymi którzy będą wspierać moje działania w celu wykrzesania z naszych zawodników wszystkiego co najlepsze. Wiem, że czeka nas długa I wyboista drogapełna porażek ale i sukcesówjednak widząc pot wylewany na treningach z optymizmem patrzę w przyszłość.

mgr Marcin Stankiewicz
trener Młodzieżowej Kadry Narodowej
email: stanleyskorpion@tlen.pl
tel.: 608-294-632 

Dodaj do:    Dodaj do Facebook.com Dodaj do Google+ Dodaj do Twitter.com Translate to English

Zajmuje się wykorzystywaniem nowych technologii komputerowych w praktyce, m.in. w celu nadawania relacji na żywo z gal bokserskich, konferencji prasowych i innych medialnych wydarzeń. Interesuje go przede wszystkim pięściarstwo w wydaniu olimpijskim.

KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 Autor komentarza: lutonadam
Data: 07-12-2013 13:04:45 
Brawo ,życzę powodzenia i wielkiej odporności na tych co nadal nic nie rozumieją!
 Autor komentarza: hawran
Data: 13-12-2013 13:38:15 
popieram...efekty będą na pewno!!!
 
Aby móc komentować, musisz być zarejestrowanym i zalogowanym użytkownikiem serwisu.