POWIETKIN vs WAWRZYK NIEMAL NA PEWNO

Radosław Leniarski, sport.pl

2013-04-16

Czy Andrzej Wawrzyk (27-0, 13 KO) będzie się bił 17 maja w Moskwie o tytuł mistrza świata wagi ciężkiej z Aleksandrem Powietkinem (25-0, 17 KO)? Obóz Polaka czeka na potwierdzenie ze strony Rosjanina, a ten - na zgodę z WBA.

Jak zapewnia promotor Wawrzyka Andrzej Wasilewski, Polak na pewno nie spotka się z Davidem Haye'em (26-2, 24 KO), choć taka walka znalazła się w kalendarzu cenionej strony boxrec.com na 29 czerwca w Manchesterze. Pisze o niej też "Daily Telegraph", a rozczarowany Manuel Charr (23-1, 13 KO), który liczył na starcie z Haye'em, ciska się, że to nie on będzie jego przeciwnikiem.

- Pojedynek w Moskwie jest niemal pewny - mówi Wasilewski. Jeśli tak, niepokonany Wawrzyk będzie piątym polskim pięściarzem, który dostanie szansę zdobycia tytułu wagi ciężkiej, po Andrzeju Gołocie, Tomaszu Adamku, Albercie Sosnowskim i Mariuszu Wachu. I nie będzie miał łatwiej niż poprzednicy.

Boks w Rosji to religia, ze źródłami w bezbożnym ZSRR. 16 z 40 medali olimpijskich w Londynie w boksie zdobyli pięściarze z państw upadłego imperium, sami Rosjanie z mistrzostw świata regularnie przywożą kilka medali. Jak mówił w wywiadzie dla "Gazety" urodzony w Archangielsku trener Wawrzyka Fiodor Łapin, tam się nie walczyło z białymi niedźwiedziami, ale z rówieśnikami w sekcjach bokserskich, których było więcej niż w Polsce. Z takiej kultury sztuk walki pochodzi również Powietkin, mistrz olimpijski i mistrz świata oraz dwukrotny mistrz Europy amatorów, a po zwycięstwie nad Rusłanem Czagajewem "zwykły" mistrz świata WBA. "Zwykły", bo prawdziwym mistrzem - w nomenklaturze WBA "supermistrzem" - jest oczywiście Władimir Kliczko (59-3, 50 KO), z którym Rosjanin ma się spotkać w sierpniu.

W narożniku Powietkina stanie legenda boksu Kostia Tszyu. To źle wróży Wawrzykowi, bo nie dość, że Rosjanin ma ciężką i szybką rękę, a Polak słabą głowę (co było widać w ostatniej walce z solidnym weteranem Rosjaninem Dennisem Bachtowem), to jeszcze jako świetny technik Powietkin jest w rękach technicznego arcymistrza.