SOROKO ZAPROPONOWAŁBY SZPILCE PSYCHOLOGA

Michał Bugno z Wirtualnej Polski przeprowadził długi wywiad z trenerem Jarosławem Soroko. Ceniony szkoleniowiec powiedział między innymi, że w walce pomiędzy Arturem Szpilką (13-0, 10 KO) a Krzysztofem Zimnochem (13-0-1, 10 KO) stawiałby na wygraną tego drugiego. Jak wiadomo, do pojedynku póki co nie dojdzie, bo podopieczny Artura Wasilewskiego wycofał się z planowanej na jutrzejszy wieczór potyczki po niespodziewanie ciężkiej przeprawie z Mike'em Mollo (20-4-1, 12 KO).

- Moim zdaniem wygrałby Zimnoch, który jest bardziej dojrzałym i bardziej opanowanym zawodnikiem. Ostatnio Szpilka pokonał Mollo, ale to nie był dla niego odpowiedni przeciwnik. To był rywal najwyżej na dwie rundy! Jak w trakcie walki podszedł do lekarza, to było widać, że nie może złapać tlenu. Taki był zmęczony! Absolutnie nie był przygotowany do pojedynku na dłuższym dystansie. Trener Fiodor Łapin, który od dłuższego czasu współpracuje ze Szpilką, sam powiedział niedawno, że jego zawodnik ma luki w obronie - powiedział Soroko.

Zapytany o to, jakich rad udzieliłby Szpilce, gdyby sam był jego trenerem, Soroko bez wahania odpowiedział, że zaproponowałby Arturowi wizytę u psychologa, by ten nauczył zawodnika, jak ma sobie radzić z agresją.

- Zaproponowałbym mu rozmowy z psychologiem sportowym. W jak najbardziej pozytywnym tego słowa znaczeniu. W Polsce panuje błędne przekonanie, że jak człowiek idzie do psychologa, to jest wariatem. A przecież to nieprawda. Mówimy o psychologu, nie o psychiatrze.

- W naszej grupie bokserskiej mamy takiego psychologa, z którym współpracujemy na stałe. To Adam Elżanowski, który sam również amatorsko trenuje boks. Robi to po to, żeby złapać bliższy kontakt ze sportowcami i lepiej odczuwać to, co oni czują w trakcie walk. W trakcie ostatniej gali był nawet w narożniku, żeby lepiej to zrozumieć. Psycholog musi utemperować niepotrzebną energię i agresję, którą niektórzy zawodnicy wyrzucają w niepożądanych sytuacjach. U innych jest całkowicie odwrotnie i tę energię trzeba przed walką wydobywać. Tak jest na przykład w przypadku Andrzeja Gołoty, który do walki musi się rozpędzać. Po to jest psycholog, żebyśmy poznali samych siebie - kończy Soroko.

Dodaj do:    Dodaj do Facebook.com Dodaj do Google+ Dodaj do Twitter.com Translate to English

KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 Autor komentarza: bak
Data: 22-02-2013 09:23:24 
Hahaha, szczera uwaga ;D
 Autor komentarza: nurgle
Data: 22-02-2013 09:56:15 
pomysł niegłupi, myślę, że Szpilka tylko by na tym skorzystał.

niegłupim pomysłem byłaby także walka Mollo-Zimnoch.
 Autor komentarza: albert223
Data: 22-02-2013 10:05:47 
Mam lepszy pomysł. Trzeba powołac specjalną rządowa komisję, która opracuje plan dalszej kariery Szpilki w boksie zawodowym. Plan zostanie natychmiast wdrożony w trybie natychmiastowej wykonalności. Istotą planu będzie powołanie sztabu najlepszych fachowców z Polski i Stanów Zjedocznych, opłacanych przez największe spólki skarbu państwa.
 Autor komentarza: genco
Data: 22-02-2013 11:34:15 
KAŻDY zawodowy sportowiec powinien pracować z psychologiem. Panowanie nad własnymi emocjami jest równie ważne co przygotowanie fizyczne.

Niemniej jednak wydaje mi się, że takie spotkania na tą chwilę więcej dobrego zrobiłyby Zimnochowi, bo to on jest w punkcie zwrotnym swojej kariery.
 Autor komentarza: WARIATKRK
Data: 22-02-2013 11:35:40 
Popieram jestem tego samego zdania.Na pewnym etapie kariery nie wystarczy wyjść i machać cepami żeby urwać głowę.
 Autor komentarza: WARIATKRK
Data: 22-02-2013 11:38:01 
Sportowcem który najbardziej chwalił sobie prace z psychologiem był Adaś Małysz.Kazdy zna skutki tej współpracy garść medali,4 kryształowe kule itd...
 Autor komentarza: nurgle
Data: 22-02-2013 14:14:18 
WARIATKRK

ja bym uważał, bo jeszcze Szpilka skoczkiem zostanie, pokaże Schlierenzauerowi kilka myków, a Morgensternowi zrobi dziecko :D
 Autor komentarza: Miezwinsky
Data: 22-02-2013 14:14:41 
Soroko ma bardzo dużo racji. Z tak gorącą głową Szpilka się kiedyś bardzo mocno "przejedzie", szczególnie w walkach na dłuższym dystansie kiedy za przeciwnika będzie miał, po pierwsze kogoś kto nie sapie jak parowóz po dwóch rundach, po drugie chcącego boksować a nie wdawać się w bitkę.
 Autor komentarza: PoturbowanyArtek
Data: 22-02-2013 15:58:57 
Psychiatre raczej
 Autor komentarza: DinamitaCK
Data: 22-02-2013 16:16:39 
soroko chcesz zeby szpilka zrobił Ci dziecko? jak nie to kontroluj bajere i głos jedyna słuszna prawde ze szpila bedzie dominatorem HW, a taiego zimnocha zjada na śniadanie
 
Aby móc komentować, musisz być zarejestrowanym i zalogowanym użytkownikiem serwisu.