ŁAPIN: NIE RYZYKUJEMY ZDROWIEM SZPILKI

Andrzej Wasik, Przegląd Sportowy

2013-02-07

Artur Szpilka (13-0, 10 KO) popełnił zbyt wiele błędów, dlatego potrzebuje więcej czasu na odpoczynek i analizę ostatniej walki oraz na trening - mówi Fiodor Łapin, trener boksera.

Dlaczego nie zgodził się pan na wzbudzającą tyle emocji walkę Szpilki z Zimnochem?
Fiodor Łapin: Swoje zdanie wyraziłem od razu po walce z Mike'm Mollo, że po tak ciężkiej przeprawie Arturowi Szpilce nie wystarczy tygodniowy odpoczynek. Przesądził o tym zwłaszcza cios Amerykanina w czwartej rundzie, po którym mój zawodnik był liczony. Bo liczenie w pierwszym starciu było nieistotne, nie powinno go być. Za dużo tych ciosów Artur Szpilka jednak przyjął i dlatego jest ryzyko, że w kolejnym pojedynku nawet przypadkowe uderzenie może mieć bardzo groźne skutki. Nie można ryzykować z jego zdrowiem.

Artur uważa, że dałby sobie radę 23 lutego...
: Bo jest ambitny i myśli emocjami, jak to młody chłopak. Nie chce też, żeby mówiono, iż stchórzył. Też uważam, że poradziłby sobie z Zimnochem, ale – podkreślam – skutki kolejnych ciosów mogłyby być dużo groźniejsze. A Krzysiek potrafi mocno bić i jest dobrym bokserem.

Ci co kupili bilety na galę będą rozczarowani. Polsat może uważać, że po wycofaniu Artura Szpilki mniej ludzi kupi transmisję w systemie pay-per-view.
: Wokół tej walki powstał niepotrzebny szum. Bójka, która była dla mnie niesmacznym wydarzeniem, dodatkowo podgrzała atmosferę. A przecież nie podpisano jeszcze żadnych kontraktów, to były tylko ustne ustalenia. Nie rezygnujemy z walki z Krzysztofem Zimnochem, może dojść do niej 20 kwietnia podczas gali Wojak Boxing Night w Rzeszowie.

A jeżeli nadejdzie kolejna oferta pojedynku w USA?
: To będziemy się nad nią zastanawiali. Poczekajmy jednak, na razie zbyt wiele jest emocji wokół Artura Szpilki. Fakt, zrobił w USA furorę swoim występem w Chicago. ESPN bez przerwy emituje powtórki jego nokautu na Mollo, w youtubie oglądał go prawie milion ludzi. Fajnie, ale dla mnie Artur Szpilka popełnił w tym pojedynku zbyt wiele błędów, dlatego tym bardziej potrzebuje więcej czasu na odpoczynek i analizę ostatniej walki oraz na trening.