BOKSER.ORG TOP 50, CZYLI KLASYFIKUJEMY NAJLEPSZE POLSKIE AMATORKI ZA 2012 ROK

Jak co roku o tej porze roku zestawiamy Ranking Najlepszych Polskich Amatorek. W przeciwieństwie do klasyfikowania czołowych polskich pięściarzy, jest to zajęcie przyjemne, gdyż od lat Polki cieszą się szacunkiem w bokserskim świecie, przywożąc z turniejów mistrzowskich we wszystkich kategoriach wiekowych worki medali. Nie inaczej było w 2012 roku.

W pierwszej połowie roku z wielką uwagą i nadziejami obserwowaliśmy przebieg 7. Mistrzostw Świata Kobiet w Boksie, które odbywały się w chińskim Qinhuangdao. Turniej miał szczególne znaczenie, gdyż po raz pierwszy w historii walczono w nim nie tylko o medale, ale również o prawo reprezentowania swojego kraju podczas Igrzysk Olimpijskich w Londynie. W twardej rywalizacji nasze zawodniczki wywalczyły trzy medale. Sandra Kruk i Magdalena Wichrowska awansowały do finałów, a trzecia - Karolina Michalczuk - wyraźnie pokrzywdzona przez sędziów w walce półfinałowej z zawodniczką gospodarzy, stanęła na najniższym stopniu podium, zdobywając upragniony awans olimpijski. Wielka szkoda, że dopełnieniem wielkiej kariery Karoliny nie było wywalczenie medalu Igrzysk Olimpijskich. W Londynie Polka losowała fatalnie, mierząc się już w eliminacjach z utytułowaną Hinduską Mary Kom, ale zdaniem większości fachowców – jak i naszej zawodniczki – pokonanie jej leżało w granicach możliwości Michalczuk. Niestety w ringu większość atutów w rękach i przede wszystkim w ...głowie miała rywalka, wydzierając Karolinie upragniony krążek.

Na miano największych przegranych roku 2012 zasługują jednak dwie inne liderki kadry z lat ubiegłych - Karolina Graczyk i Lidia Fidura, którym wyraźnie nie wyszedł start w Mistrzostwach Świata. Przegrały tam pojedynki z zawodniczkami wymagającymi, jakkolwiek absolutnie znajdującymi się w zasięgu mistrzyń Polski, grzebiąc swoje szanse na olimpijski awans. Goryczy tych porażek zapewne nie osłodziły kolejne złote medale krajowego czempionatu, gdyż na krajowym ringu zarówno Karolina, jak i Lidia rządziły niepodzielnie od kilku lat.

W tegorocznym BOKSER.ORG TOP 50 na czele swoich kategorii postawiliśmy 8 mistrzyń Polski: Sandrę Brodacką, Michalczuk, Kruk, Graczyk, Natalię Hollińską, Fidurę, Wioletę Michalską i Sylwię Kusiak. Złote medale w Grudziądzu wywalczyły również Aleksandra Paczka i Sylwia Maksym, jakkolwiek pierwsze skrzypce w kadrze w ich kategoriach odgrywały odpowiednio Sandra Drabik i Wichrowska (w protokołach turniejowych nadal występująca pod panieńskim nazwiskiem "Stelmach”).

Z uwagi na wciąż małą  w skali roku liczbę startów lub wąską grupę rywalizujących zawodniczek, nie po raz pierwszy mieliśmy kłopot ze sklasyfikowaniem w niektórych kategoriach 5 zawodniczek, co jest widoczne choćby w wagach z limitem 51 i 75 kg.  Wspomniane przyczyny sprawiły, że w naszym zestawieniu znalazło się kilkanaście juniorek, z których nie wszystkie rywalizowały podczas zawodów z seniorkami, lecz ich całkiem już niezły poziom sportowy wydaje się usprawiedliwiać ten wybór. Podobnie jak w latach ubiegłych kilka zawodniczek występowało w dwóch kategoriach wagowych, wobec czego zdecydowaliśmy się je sklasyfikować w wadze, w której odniosły większe sukcesy (np. Drabik, Wichrowska i Fidura)

Zwracamy uwagę na brak w tegorocznym zestawieniu kilku zawodniczek, które w 2011 roku znajdowały się w czołówce naszego rankingu. Dotyczy to głównie Eweliny Pękalskiej i Katarzyny Furmaniak, które zakończyły bokserskie kariery. Roczny „urlop” od boksu zrobiła sobie Joanna Jędrzejczyk, koncentrując się na startach w formułach MuayThai i MMA (nota bene przygodę z tą dyscyplina miała również zawieszona przez większą część roku Sylwia Kusiak).

Podsumowujemy kończący się rok, tradycyjnie z optymizmem patrząc w przyszłość. Nie może być inaczej skoro na Mistrzostwach Europy Juniorek i Kadetek we Władysławowie nasze utalentowane dziewczyny wywalczyły aż 17 medali! W gronie juniorek młode Polki zdobyły 6 krążków, w tym złoto Paulina Jakubczyk, srebra - Aneta Rygielska, Hanna Solecka i Patrycja Woronowicz oraz  brązowe krążki - Martyna Gil i Natalia Stasiewicz. Jeszcze okazalej wyglądał dorobek kadetek, z których aż 11 stanęło na podium europejskiego czempionatu. Złote medale wywalczyły Larysa Sabiniarz i Elżbieta Wójcik, srebrne - Monika Kobylarz, Wiktoria Sądej, Barbara Niedziela, Klaudia Markocka, Kamila Januszewska i Katarzyna Klemczak, zaś brązowe - Grażyna Grygiel, Justyna Walaś i Gabriela Pawlicka.

Zbliżający się rok w rywalizacji seniorek zapowiada się niezwykle interesująco, a w niektórych kategoriach wagowych już na poziomie ćwierćfinałów Mistrzostw Polski będziemy zapewne oglądać stojące na wysokim poziomie sportowym pojedynki. Być może niektóre z zawodniczek zmienią kategorie wagowe. Dotyczy to na pewno szykującej się do być może ostatniego sezonu w karierze (o ile AIBA nie wydłuży limitu wiekowego z dotychczasowych 34 lat) Karoliny Michalczuk, która po miesiącach dietetycznych wyrzeczeń przestanie zbijać wagę do olimpijskiej kategorii z limitem 51 kg. Do tej ostatniej, naturalnej dla siebie wagi może z kolei wróci Sandra Drabik. W kategorii lekkiej zobaczymy zapewne Magdalenę Wichrowską, która z powodzeniem boksowała w niej w trakcie 2012 roku, a do swojej koronnej kategorii (64 kg) być może wróci Oliwia Łuczak...

Nowy rok to także nowa rzeczywistość kadry narodowej kobiet, z którą przez 12 lat pracował Leszek Piotrowski. W styczniu Zarząd PZB poinformuje opinię publiczną o tym, kto ostatecznie będzie jego sukcesorem.     

48 KG: SANDRA BRODACKA

1 Sandra Brodacka (Carbo Gliwice)
2 Patrycja Bednarek (PKB Polkowice)
3 Angelika Grońska (06 Kleofas Katowice)
4 Agnieszka Słomska (Broń Radom)
5 Milena Zglenicka (Pomorzanin Toruń)

51 KG: KAROLINA MICHALCZUK

1 Karolina Michalczuk (Paco Lublin)
2 Sylwia Doroszyńska (Radomiak Radom)
3 Paulina Zdanowicz (Polonia Świdnica)
4 Kinga Staniszewska (Baumal Boks Poznań)
5 Kamila Zawół (Czarni Słupsk)

54 kg: SANDRA DRABIK

1 Sandra Drabik (Boxing Kielce)
2 Aleksandra Paczka (BKS Gorzów Wlkp.)
3 Martyna Letkiewicz (OSiR Suwałki/Carbo Gliwice)
4 Żaneta Cieśla (Kontra Elbląg)
5 Kamila Witwicka (Skorpion Szczecin)

57 KG: SANDRA KRUK

1 Sandra Kruk (Kontra Elbląg)
2 Paulina Jakubczyk (Róża Karlino)
3 Justyna Żełobowska (Niedźwiedź Kętrzyn)
4 Michalina Podlewska (Wda Świecie)
5 Sylwia Pel (Carbo Gliwice)

60 KG: KAROLINA GRACZYK

1 Karolina Graczyk (Copacabana Konin)
2 Kinga Siwa (Pomorzanin Toruń)
3 Oliwia Łuczak (Wda Świecie)
4 Natalia Kowalska (Carbo Gliwice)
5 Patrycja Nalepa (Wisła Kraków)

64 KG: MAGDALENA WICHROWSKA

1 Magdalena Wichrowska (Carbo Gliwice)
2 Sylwia Maksym (Skorpion Szczecin)
3 Beata Koroniecka (Hetman Białystok)
4 Agnieszka Chuda (Skorpion Szczecin)
5 Dorota Kusiak (Start Grudziądz)

69 KG: NATALIA HOLLIŃSKA

1 Natalia Hollińska (Skorpion Szczecin)
2 Katarzyna Cichosz (Cristal Białystok)
3 Justyna Sroczyńska (Górnik Lubin)
4 Ewa Gawenda (Carbo Gliwice)
5 Paulina Borysiewicz (Hetman Białystok)

75 KG: LIDIA FIDURA

1 Lidia Fidura (Carbo Gliwice)
2 Beata Leśnik (Superfighter Nowy Sącz)
3 Sara Milcarek (Ósemka Chojnice)
4 Aleksandra Janczara (Radomiak Radom)
5 Natalia Bielecka (Carbo Gliwice)

81 KG: WIOLETA MICHALSKA

1 Wioleta Michalska (Legia Warszawa)
2 Karolina Koszela (Stella Gniezno)
3 Anna Maksim (Orlęta Łuków)
4 Patrycja Woronowicz (Boxing Sokółka)
5 Martyna Gil (Skalnik Wiśniówka)

+81 KG: SYLWIA KUSIAK

1 Sylwia Kusiak (niestowarzyszona)
2 Anna Słowik (Legia Warszawa)
3 Karolina Bagnowska (Cristal Białystok)
4 Marlena Gawrońska (Stella Gniezno)
5 Izabela Pawłowska (BKS Gorzów Wlkp.)

Dodaj do:    Dodaj do Facebook.com Dodaj do Google+ Dodaj do Twitter.com Translate to English

KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 Autor komentarza: LegiaPany
Data: 20-12-2012 14:03:45 
(L) :D

Andzelika Gronska?? ;)
 Autor komentarza: LegiaPany
Data: 20-12-2012 14:06:01 
aha no i Brodacka +++++ :D
 Autor komentarza: meahh
Data: 20-12-2012 15:05:40 
Moim zdaniem brakuje tu pare dziewczyn, a niektóre sa nie wiadomo skad?
 Autor komentarza: Fighterka69
Data: 20-12-2012 15:37:34 
ten ranking jest dziwny.. chyba tylko Mistrzostwa Polski Seniorek sa brane pod uwagę.. a cały rok to nic..
 Autor komentarza: Yaras72 (Redaktor bokser.org)
Data: 20-12-2012 16:52:04 
meahh, Fighterka69
proszę o konkrety; jakie macie uwagi personalne?

przypominam, że to ranking seniorek a nie juniorek, czy kadetek a najważniejszą imprezą w kalendarzu były właśnie MP Seniorek; uwzględniono jednakże m.in. Puchar Śląska i MP U-23...

pozdrawiam serdecznie
 Autor komentarza: Fighterka69
Data: 20-12-2012 22:01:13 
Np. Koroniecka zdobyła MMP wygrywając z Maksym a jest na 3cim miejsu, zabrakło Katarzyny Krukowskiej, która teraz zdobyła Vice Mistrzostwo MMP a jest jakaś Dorota Kusiak, poza tym np Wichrowska tylko na jedne zawody poszła w wadze 64kg a cały rok chodziła w 60kg (MPS MMŚ i MMP), Tak samo Drabik powinna być zaraz za Michalczuk..
 Autor komentarza: Yaras72 (Redaktor bokser.org)
Data: 20-12-2012 23:23:22 
Beata Koroniecka fajnie zaboksowała na MMP, wygrywając aż trzy (biorąc pod uwagę obsadę zawodów to dużo) pojedynki, w tym półfinałowy z Sylwią Maksym. Ta sama Sylwia wygrała z Beatą wyraźnie w Grudziądzu podczas wiosennych MP Seniorek, a następnie przepracowała wiele tygodni na zgrupowaniach kadry narodowej, w konsekwencji czego pojechała na Ukrainę na międzynarodowy turniej, wygrywając jedną walkę. Mimo to pierwsza jest Wichrowska, jakby nie było wicemistrzyni świata w wadze 64 kg. Sandra Drabik rywalizowała z Karoliną Michalczuk o miejsce w olimpijskiej wadze 51 kg, ale do Chin pojechała w 54 kg. Wichrowska i Drabik walczyły w dwóch kategoriach ale sklasyfikowano je tam gdzie odniosły większy sukces.

Osobny temat to najmniej znana z wymienionego przez Ciebie grona Dorota Kusiak - nomen-omen brązowa medalistka MP Seniorek, akademicka Mistrzyni Włoch, która boksowała dość aktywnie na ringach włoskich, niemieckich i szwajcarskich. Nie wiem, czy jest lepsza od innej brązowej medalistki MPSeniorek i wicemistrzyni U-23 Katarzyny Krukowskiej, z którą jeszcze nie boksowała, ale w mijającym roku miała od niej - moim zdaniem - minimalnie lepsze wyniki.

64 kg to bardzo ciekawa kategoria, na którą z przyjemnością będziemy patrzeć w najbliższym roku. Nie będzie tam juz pewnie Magdy ale wróci Oliwia Łuczak...

Pozdrawiam
 Autor komentarza: Fighterka69
Data: 21-12-2012 11:55:53 
W takim razie jak bierzecie pod uwagę start na dużym turnieju w Ukrainie to dlaczego Letkiewicz jest tak nisko? Zajęła tam 3 miejsce minimalnie przegrywając z Francuzką a Paczka odpadła od razu w eliminacjach.. i przecież Paczka wygrała na Mistrzostwach Polski z Drabik rok wcześniej.. i od 2 lat jest Mistrzynią Polski w 54kg!
 Autor komentarza: Yaras72 (Redaktor bokser.org)
Data: 21-12-2012 13:34:11 
Nie wiem czy Martyna wygrałaby z tą Ukrainką z azerskim paszportem z którą przegrała w Nikołajewie Ola (fakt, że był to jej bardzo słaby występ) a w przywołanej przez Ciebie walce z Francuzką trochę Jej jednak brakowało. Poza tym - jak dotąd - Letkiewicz nie wygrała z Paczką (walczyły dwukrotnie na MP), co nie zmienia faktu, że to wielki talent.

Wracając do Oli i Sandry w 54 kg, to do ich walki nie doszło w 2012, tylko rok wcześniej. Jeśli Drabik by z Nią po raz kolejny przegrała w tym roku, pewnie nie pojechałaby na MŚ... Rywalizacja w koguciej też będzie przykuwała naszą uwagę w 2013 roku...
 Autor komentarza: meahh
Data: 24-12-2012 14:59:51 
ja słyszałam, że Oliwia Łuczak nie bedzie już boskowac, że postawiła na załozenie rodziny itp. Ciekawe. Panie Redaktorze, widział pan walke Krukowskiej i Koronieckiej na MMP?
 
Aby móc komentować, musisz być zarejestrowanym i zalogowanym użytkownikiem serwisu.