WŁODARCZYK: O MASTERNAKU NIE ROZMAWIAM

Kamil Wolnicki, Przegląd Sportowy

2012-12-18

Krzysztof Włodarczyk (47-2-1, 33 KO) mistrz świata federacji WBC w wadze junior ciężkiej: - Trzeci pojedynek z Cunninghamem? A dlaczego nie? Być może moglibyśmy się spotkać w kategorii ciężkiej.

Pański typ na sobotnią walkę rewanżową Tomasza Adamka ze Steve'em Cunninghamem? Tym razem panowie spotkają się w wadze ciężkiej.
Krzysztof Włodarczyk: Adamek wygra przed czasem. Myślę, że ich pojedynek potrwa najwyżej do ósmej rundy. Jeśli Amerykanin dotrwa do tego czasu, to będzie jego sukces.

Pan zna Cunninghama bardzo dobrze. Walczyliście dwa razy.
Krzysztof Włodarczyk: Darzę go jakimś tam sentymentem, bo zmierzyliśmy się dwa razy. O nic nie mam do niego pretensji, bo między nami był tylko sport. Kibicuję jednak Tomkowi, który jest w ringu znacznie bardziej precyzyjny. Myślę, że walka nie potrwa pełnego dystansu. Amerykanin jest już trochę „naruszony". Poza tym, Adamek ma już doświadczenie w wadze ciężkiej. To wszystko złoży się na jeden wynik – jego pewne zwycięstwo.

Mówi się, że Cunningham ma już najlepsze lata za sobą, że to już nie ten sam bokser, którego pamiętamy z walk z panem, Marco Huckiem, a nawet z pierwszego pojedynku z Adamkiem.
Krzysztof Włodarczyk: Ja też tak myślę. Dwie bitwy z Yoanem Pablo Hernandezem pokazały to bardzo dokładnie. Obie kosztowały go mnóstwo zdrowia. Z drugiej strony, zestawmy to z postawą Adamka w wadze ciężkiej. On już się „przyjął" w tej prestiżowej kategorii. Generalnie nie ma co dyskutować – kiedyś Cunningham był lepszy. Bądźmy więc realistami... To musi być widoczne w tej walce. Z drugiej strony, widziałem Amerykanina i fizycznie prezentuje się bardzo dobrze. Więcej mięśni i szersze barki, to jednak za mało, aby pokonać naszego rodaka.

Jakie atuty ma Cunningham?
Krzysztof Włodarczyk: Na pewno długie „łapy" oraz ruchliwość. Dynamikę przynajmniej kiedyś miał, bo co nastąpi teraz – nie wiadomo. Przyjął sporo mocnych ciosów, co zostawia ślad w psychice boksera.

Jak się z nim walczy?
Krzysztof Włodarczyk: Niewygodnie i nieprzyjemnie. Kiedy myślę o tych naszych walkach, to pamiętam, że zadawał mnóstwo ciosów. Ten jego lewy nie był jakoś bardzo mocny, ale cały czas „grał" na nosie, więc trudno było się skoncentrować. On umie też wyprowadzać ciosy w klinczu. Nie robi szału jednym uderzeniem, lecz kumulacją. Było to widać w starciu Huckiem, który ostatecznie spłynął przy linach. A ja? Nie wchodziłem w jego akcje, czekałem i – jak to mówi mój trener Fiodor Łapin – próbowałem urwać mu głowę zamiast boksować. Popełniłem sporo błędów nie tylko w trakcie tamtych pojedynków, lecz także podczas przygotowań. Do dziś uważam, że pierwsze starcie wygrałem, ale przed drugim nie przeanalizowałem pojedynku w taki sposób, jak powinienem. Przed rewanżem, w trakcie sparingów, moi rywale padali jak muchy. Myślałem sobie, że z Cunninghamem też tak się stanie, że pójdzie prosto i łatwo. Walnę go, trafię i koniec, dziękuję. Tymczasem było zupełnie inaczej. Dzisiaj myślę, że trochę go zlekceważyłem.

Adamek też może go zlekceważyć? Ich pierwsze starcie było wyrównane, ale panuje obiegowa opinia, że Cunningham nie ma za bardzo czym uderzyć.
Krzysztof Włodarczyk: Tomek nie jest pięściarzem, który kogokolwiek lekceważy, przynajmniej tak mi się wydaje. To może być ciekawa i zacięta walka, ale sądzę, że Adamek będzie dążył do zakończenia jej przed czasem. Poza tym Cunningham za późno zdecydował się na przejście do wagi ciężkiej. On wygląda jak typowy bokser kategorii junior ciężkiej. I jeśli chciał próbować przechodzić do wyższej wagi, mógł to zrobić znacznie wcześniej, a nie w wieku 36 lat, kiedy najlepsze chyba już za nim. To jednak jego wybór.

Pamięta pan ich pierwszą walkę?
Krzysztof Włodarczyk: Pewnie. Ależ to był zacięty pojedynek. Tomek dobrze i mocno trafiał, wchodził w tempo i to go uratowało, bo przecież on sam był bliski przegrania przed czasem w czwartej rundzie. Mimo wszystko Cunninghama nie można zlekceważyć.

Chciałby pan z nim trzeciego pojedynku?
Krzysztof Włodarczyk: A dlaczego nie? Być może moglibyśmy się spotkać w kategorii ciężkiej.

Na razie coraz głośniej starcia z panem domaga się krajowy rywal Mateusz Masternak...
Krzysztof Włodarczyk: Nie, nie. O tym w ogóle nie rozmawiam. Nie mam nic do powiedzenia na ten temat.