KLICZKO: TA WALKA JEST WIELKIM WYZWANIEM

Tomasz Kalemba, eurosport.onet.pl

2012-10-24

- Jonathon Banks jest moim partnerem treningowym od 2004 roku i to on będzie stał w moim narożniku podczas walki z Mariuszem Wachem (27-0, 15 KO). Znakomicie potrafi analizować to, co się dzieje w ringu, a to będzie mi potrzebne - zapowiedział Władymir Kliczko (58-3, 50 KO), mistrz świata wagi ciężkiej czterech federacji, na konferencji prasowej w austriackim Going.

Ukrainiec, który 10 listopada skrzyżuje rękawice w Hamburgu z Mariuszem Wachem żałował, że tym razem na spotkaniu w hotelu "Stanglwirt" zabrakło jego trenera i jednocześnie przyjaciela Emanuela Stewarda, który walczy z chorobą.

- Tym razem nie ma z nami Emanuela, ale wszyscy życzymy mu szybkiego powrotu do zdrowia. Na szczęście cały czas jestem w otoczeniu ludzi związanych z nim, więc w naszej filozofii boksu nie zmienia się nic - stwierdził "Doktor Stalowa Pięść".

Kliczko podkreślił, że mimo kłopotów trenera Stewarda, przygotowania do walki w obronie mistrzostwa świata przebiegają bez problemów, choć nie miał zbyt długiej przerwy od lipcowej walki z Tony Thompsonem. Ukrainiec jest bardzo zadowolony ze sparingów, na których stawiło się wielu zawodników mierzących prawie dwa metry, a nawet więcej. Mistrz świata szczególnie chwalił niepokonanego na zawodowym ringu Deontaya Wildera.

- Byłem zaskoczony ilością tak dużych zawodników, choć tu wcale nie chodziło do końca o to, by byli wysocy. Najważniejsze było, by potrafili dobrze walczyć. Znakomite rundy miałem z Deontayem Wilderem, który wydaje mi się, że znokautowałby Mariusza Wacha. To młody i utalentowany zawodnik, który z pewnością należy do grona przyszłych gwiazd w wadze ciężkiej. Rywalizacja na treningach z tymi pięściarzami była dla mnie wielkim wyzwaniem. Walka z nimi sprawiała mi przyjemność - ocenił Kliczko.

Oczywiście nie zabrakło pytań o Mariusza Wacha (27-0, 15 KO).

- Rozumiem, że Mariusz Wach będzie bardzo zmobilizowany. To w końcu walka o mistrzostwo świata. Dlatego zapraszam do ringu i wierzę, że będzie to ekscytujące starcie. Choć jest on dużym pięściarzem, to jednak ma wiele takich cech, które nie są typowe dla tego typu zawodników. To niebezpieczny, ale bardzo spokojny i wywarzony bokser. Dwa razy już się spotkaliśmy - w Warszawie i Hamburgu - i nie mogę powiedzieć o nim złego słowa. Czujemy do siebie respekt. Już niebawem, bo 10 listopada, stanie naprzeciw siebie dwóch wielkich chłopców, którzy pokażą dobry boks - powiedział Ukrainiec.

Kliczko stwierdził też, że walka z Polakiem jest dla niego "wielkim wyzwaniem". - To jest rywal, który jeszcze nie przegrał na zawodowym ringu, a ja uwielbiam z takimi walczyć. Oni zawsze są bardziej niebezpieczni - powiedział.

Na dodatek, jak podkreślił mistrz świata, na jego liście rywali - a stoczył dotychczas 61 walk, z których wygrał 58, przegrywając zaledwie trzy razy - nie było do tej pory tak wysokiego pięściarza.

- Dlatego podchodzę do tej walki bardzo poważnie i nie bagatelizuję tego wyzwania - przyznał.

Niemieccy dziennikarze, nie zważając na to, że Kliczkę czeka jeszcze walka z Wachem, pytali już o kolejnych rywali, na co ten odparł: - Nie chcę na razie mówić o kolejnych rywalach. Skupiam się w tej chwili na najbliższym rywalu. Po prostu zawsze koncentruję się na najbliższej walce. Na razie więc Mariusz Wach jest dla mnie najważniejszy.