POGORZELISKO BOKSU

W niedzielę doszło do skandalicznej sytuacji, która pokazuje doskonale na czym polega problem polskiego boksu. Poniżej szeroka relacja z tego zdarzenia.

W niedzielę o 16:00 stawiłem się na sali bankietowej przy ul.Opackiego 13 w Falentach pod Warszawą, aby wziąć udział w zebraniu wyborczym mazowieckiego OZB, podczas którego wybierano władze okręgu na następną kadencję.

Mimo tego, że zostałem wyznaczony przez PZB jako obserwator, nie byłem osobą mile widzianą przez organizatora, pełniącego obecnie funkcję prezesa OZB Tadeusza Wieszczyka. Mało powiedziane. Na miejsce przybyli funkcjonariusze policji, którzy kazali opuścić mi miejsce obrad. Wcześniej "wyręczyć" próbował ich Andrzej Rajkowski. Ale po kolei...

Zgłosiłem się do PZB z zapytaniem o możliwość uczestnictwa w zebraniu wyborczym mazowieckiego OZB. Odpowiedziano mi, że bez zaproszenia nie mogę na to liczyć, ale zaproponowano mi wystawienie oficjalnego dokumentu, który nada mi status obserwatora z ramienia PZB (który rzecz jasna pełni funkcję nadrzędną w stosunku do okręgowych związków). W niedzielne popołudnie zabrałem sprzęt (kamerę, komputer, statyw, mikrofony) i pełen animuszu ruszyłem do Falent.

Przed wejściem spotykam ochroniarzy i kłębowisko ludzi. W oddali sala, do której nie sposób się dostać. Podochodzę do bramy i na "dzień dobry" Andrzej Rajkowski z krzykiem komunikuje, że nie mam stosownych uprawnień od prezesa Wieszczyka. Nie ustępuję. Tłumaczę, że posiadam zgodę na uczestnictwo w obradach jako obserwator. Wchodzę, ale nie za daleko. Andrzej Rajkowski chce mnie  wypchnąć za bramę. Po chwili chyba dociera do niego, że przeholował i już "tylko" wrzeszczy, żebym nie zbliżał się do sali.

Mimo wszystko przechodzę dalej. Na sali około czterdziestu osób, lecz zaledwie kilka dobrze znanych mi twarzy. Spośród reszty kojarzę nielicznych, zdecydowaną większość widzę po raz pierwszy. A z rozpoznaniem delegatów z lokalnych klubów nie powinienem mieć przecież żadnego kłopotu!

Po raz kolejny dowiaduję się, że nie mogę uczestniczyć w obradach, tym razem od szefa sali. Jako obserwator z pismem PZB w ręku i przedstawiciel niezależnych mediów odpowiadam, że jest wprost przeciwnie. Mój adwersarz grzecznie się wycofuje. - Ja tylko poinformowałem o woli organizatora - mówi.

Następnie przychodzi pora na szefa wszystkich szefów. Tłumaczę Tadeuszowi Wieszczykowi, że został do niego wysłany dokument z informacją o mojej obecności w charakterze obserwatora. Jego argument zwala mnie z nóg. - Mam zepsuty komputer - twierdził. To, że przedstawiam potwierdzenie, oczywiście go nie interesuje.

Chwilę później podchodzi do mnie Andrzej Rajkowski. - Ma się pan wynosić! - krzyczy. W mojej obronie staje Mieczysław Mierzejewski. - Andrzej, przecież to prasa. Media, które powinny tu być i informować ludzi o sytuacji w boksie - zwraca się do hałaśliwego kolegi. Rajkowski drze się dalej, informując o wezwaniu policji. Atmosfera robi się gęsta...

Mimo wszystko siadamy do stołu. Pojawia się jedna kandydatura na przewodniczącego obrad.  Kontrkandydata nie ma. W pewnym momencie ktoś zgłasza, że przewodniczącego nie można wybierać z jednej propozycji. Większość sali tę uwagę kwituje śmiechem.

Następnie odczytana zostaje treść mojego zaproszenia jako obserwatora i uznaje się, że jest ono niezgodne z regulaminem. Otrzymuję nakaz opuszczenia zebrania razem z Januszem Stabno, dyrektorem biura PZB, podobnie jak ja obserwatorem z ramienia związku.

Niedługo potem wstaje i zabiera głos Jerzy Rybicki. - Drodzy państwo, czy my zebraliśmy się tutaj, aby się kłócić, czy obrać dobry kierunek na następne cztery lata? - pyta prezes PZB. - Możemy przeprowadzić głosowanie odnośnie obserwatorów - rzuca ktoś z sali, ale spotkanie przerywa przyjazd wezwanego przez Andrzeja Rajkowskiego radiowozu. Na salę wchodzą policjanci, aby nas wyprowadzić. - To skandal, aby w ten sposób załatwiać sprawy bokserskie - komentuje Rybicki.

Przed bramą widzę trenerów i przedstawicieli znanych mi klubów, których mimo posiadania mandatów nie dopuszczono do głosowania. Bo nie posiadają osobistego upoważnienia prezesa Tadeusza Wieszczyka. Absurd, skandal, paranoja? Trudno o jakiekolwiek określenie. Za nami wychodzą zszokowani całym zajściem prezes Jerzy Rybicki oraz Mieczysław Mierzejewski. - Mam dość - krzyczy ten drugi, wspominając o przygotowanym piśmie dotyczącym rezygnacji z funkcji. Przy radiowozie widzę jeszcze starszego działacza i zarazem gościa honorowego. Też czekał na możliwość wejścia na zebranie.

***

Przez to "zamieszanie" spotkanie wyborcze przeciągnęło się o półtorej godziny. Ja zaś miałem  wrażenie, że przesunąłem się o trzydzieści lat wstecz. Nie mogłem uwierzyć, że to się dzieje naprawdę.

Jest dla mnie czymś niepojętym, żeby o uczestnictwie konkretnej osoby w wybieraniu nowych władz decydował urzędujący prezes! Niektórzy podpisane przez niego upoważnienia otrzymywali naprędce i tym samym wchodzili na salę z prawem do głosowania. Z prawem, z którego nie mogli skorzystać liczni przedstawiciele miejscowych klubów, choć to prawo teoretycznie powinni mieć zapewnione.

Nie rozumiem sytuacji, w której przedstawiciel mediów, zarazem wyznaczony przez PZB obserwator, zostaje siłą wyrzucony z obrad w wyniku nadinterpretacji statutu OZB i władzy prezesa Wieszczyka.

Wiele razy zastanawiałem się, dlaczego polski boks przechodzi tak głęboki kryzys. Po niedzielnych wydarzeniach przynajmniej częściowo znajduję odpowiedź. Działanie Mazowieckiego OZB jest przykładem wyniszczania potencjału, jaki mogą tworzyć działania bokserskich zapaleńców,  trenerów, wreszcie samych zawodników. Zabiera się im możliwość udziału w demokratycznych wyborach. Ilu z tych ludzi mogło stracić entuzjazm po niedzielnych wydarzeniach?

Na odchodne zrobiłem sobie pamiątkę - zdjęcie sali bankietowej, na której wybiera się "jedyną słuszną opcję" na kolejne cztery lata i zarazem niszczy się boks.

Czy takie wybory można uznać za przeprowadzone w legalny sposób?

Rozmawiałem z Tadeuszem Wieszczykiem, jednak nie zgodził się na wywiad ani na przesłanie oficjalnego stanowiska w tej sprawie, powiedział jednakże, że zgodnie ze statutem OZB na spotkaniu mogą przebywać przedstawiciele klubów, których zawodnicy uczestniczyli w zawodach w latach 2008-2012 i posiadają upoważnienia do reprezentowania oraz mandat potwierdzony ilością zdobytych punktów. Niestety nie chciał dalej z nami rozmawiać, twierdząc iż ma teraz spotkanie. Dlatego nie mogliśmy wyjaśnić faktu, jak to się stało, że przedstawiciele klubów z upoważnieniami do reprezentowania, a także sami wiceprezesi z mandatami, nie zostali wpuszczeni za bramę aby wejść na salę obrad?! Nie dostaliśmy także odpowiedzi jak to możliwe, że duża część klubów nie wysyłając żadnego zawodnika otrzymali mandaty, a także kluby, jakie nie zdobyły wystarczającej liczby punktów do otrzymania, także dostają mandat.

Honorowy gość, który czekał przed bramą na wejście, nie został wpuszczony - bo w myśl przepisów OZB nie posiada żadnego honorowego gościa. To też o czymś świadczy! Osób zaproszonych żadnych nie było, a forma oddelegowania obserwatora z ramienia PZB jako organu nadzorującego była nieodpowiednia i dlatego obserwatorzy zostali usunięci z sali (regulamin tego nie przewiduje, że może PZB wysłać obserwatora na spotkanie).

Z braku czasu nie mogliśmy uzyskać wielu odpowiedzi na trapiące nie tylko redaktorów pytania, pozostawiamy sytuacje nierozwiązaną, ale fakt, że Hubert MIGACZEW występuje z OZB warszawsko-mazowieckiego z Klubem FENIX", którym wywalczył na arenie ogólnopolskiej bardzo dużo dla Prezesa Tadeusza Wieszczyka, też o czymś świadczy. To, że Mieczysław Mierzejewski - wieloletni działacz i szanowana osoba, składa rezygnację, bo się nie zgadza z tym co tam się dzieje, również pozostawia wiele do myślenia.

Jest mi niezmiernie przykro, że nie udało się znaleźć możliwości przekazania państwu relacji bezpośredniej, więc pozostają tylko domysły - które mam nadzieję wkrótce, przy usilnym naszym działaniu, uda się rozwiać!

'Pogorzelisko boksu" - czyli jak zabić pasję w ludziach angażujących się w promowanie pięściarstwa w Polsce - tekst powstał po tym jak opadły emocje i można było zebrać zszargane myśli pasjonata pięściarstwa. Powyższe zdjęcie przedstawia wejście na salę, gdzie odbywało się zebranie WMOZB, a sywetka w oddali to śp. Tadeusz Wieszczyk, przemawiający do pozostałych uczestników!

Dodaj do:    Dodaj do Facebook.com Dodaj do Google+ Dodaj do Twitter.com Translate to English

KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 Autor komentarza: endriu
Data: 16-10-2012 13:56:52 
Leszek czytałem o tym wcześniej i czekałem na twoje zdanie w tym temacie Już czytam
 Autor komentarza: lordam92
Data: 16-10-2012 14:01:45 
Tragedia i paranoja , jak tak ma wyglądać Polski boks to nie wymagajmy od naszych chłopaków boksujących w klubach jakichkolwiek sukcesów bo niby jakim prawem?
 Autor komentarza: endriu
Data: 16-10-2012 14:08:54 
Bagno , szkoda komentować!!
N szczęście w dzisiejszych czasach można to upublicznić i tylko tyle!
 Autor komentarza: Krzyzak
Data: 16-10-2012 14:08:56 
W koncu to boks trzeba się lać . A tak na powaznie jak dla mnie boks amatorski może nie istnieć
 Autor komentarza: Boban81
Data: 16-10-2012 14:09:26 
To wszystko upada. Nikomu nie zależy na sekcjach bokserskich ze stopnia tzw "władz". To są resztki padliny, którą porcjują między sobą nienażarte skurw... Ludzie honorowi, którzy całe swoje życie poświęcili dla dobra dyscypliny są traktowani jak śmieci.
Nie ma sensu nawet komentować.
Zebrać odpowiednich ludzi, poszukać sponsorów i tworzyć kontr PZB.
Gdy jest alternatywa, wszystko się zmienia na lepsze.
Gdy jej brak...jest jak powyżej.
 Autor komentarza: odyniec
Data: 16-10-2012 14:10:39 
czerpia wzorce z PZPNu - powiem wiecej kazdy kto dzialal kiedykolwiek w jakichs strukturach (niezaleznie czy to sport czy inne zwiazki) wie ze to tak wlasnie wyglada - kolesiowstwa poklepywanie sie po plecach zalatwianie stanowisk niedopuszczanie do krytyki itd itp mozna by ksiazki pisac
 Autor komentarza: lordam92
Data: 16-10-2012 14:11:50 
Jedyna szansa polskiego boksu jest w ludziach takich jak Piotr Wilczewski którzy więdzą jak ciężki jest to kawałek chleba i będą w stanie się poświęcić tej dyscyplinie sportu nie chcąc tylko czerpać z niej korzyści. Dlatego żałuje że polscy pięściarze jak zegan, gołota , saleta nie otwierają swoich klubów bo na pewno zainteresowanie oraz fachowa wiedza może by potrafiła się przeciwstawić tej kurewskiej władzy
 Autor komentarza: Clevland
Data: 16-10-2012 14:29:05 
Do prasy i telewizji można to wysłać.
 Autor komentarza: odyniec
Data: 16-10-2012 14:38:52 
lordam92
oni tego nie robia wlasnie po to zeby nie musiec sie ocierac o takich ludzi-dzialaczy i brudzic sie tym gownem
 Autor komentarza: Zamierzonykicz
Data: 16-10-2012 15:06:45 
I najlepsze jest w tym wszystkim to, że minie tydzień, dwa i już NIKT nie będzie się ową sprawą przejmował. :)

A tak już bez sarkazmu, w tą sobotę odbył się oprócz meczu Polska vs Francja, także mecz kobiet : Mazowsze vs Śląsk. Impreza odbyła się w miejscowości Karczew ( oczywiście nie było ŻADNEJ wzmianki o tym wydarzeniu) oprócz jakiegoś plakatu, wiszącego na drzwiach sali. Kto był kiedykolwiek zaznajomiony z kulisami organizacji amatorskich turniejów bokserskich w tym kraju - ten wie o co biega... Myślę, że prawdziwa przyczyna tej minizadymy leży gdzieś głębiej, niż tylko w gestii jakiś przepisów, czy zachcianek prezesków.

Przykra w tym wszystkim jest wszechogarniająca skala TOTALNEJ BEZSILNOŚCI. Można oczywiście zrobić mega apel ( udostępnianie na facebooku, wysyłka listów do ministerstw sportu etc), lecz wątpię, żeby szło w jakikolwiek sposób przełamać beton.

Nie łudźcie się również, iż nastąpi jakiś upadek amatorstwa w Polsce. Te amatorstwo kuleje już od dłuższego czasu, a koryta cały czas są pełne. Nie zdajecie sobie sprawy nawet, jaka ilość mamony trafia do ludzi pełniących ,,misje" w polskim boksie. Smutne i niestety prawdziwe...
 Autor komentarza: lutonadam
Data: 16-10-2012 15:10:45 
Kiedy Prezesem PZB został mistrz olimpijski Jerzy Rybicki wstąpiła we mnie nadzieja!Przecież taki człowiek,pięściarz,mistrz,trener ..to teraz wszystko odmieni się.A spotkał mnie wielki zawód.Jerzy Rybicki natychmiast "otoczył " się ludżmi których w ogóle nie powinno być w sporcie .A sam zaakceptował wszelkie "dziadostwo" i wszelkie "choroby" niszczące boks amatorski w Polsce!Jedynym rozwiązaniem jest ...rozwiązanie PZB i wszelkich OZB.I nie prawdą jest, że to jest niemożliwe!Nie chce się juz czytać takich wiadomości jak powyżej.WSTYD!
 Autor komentarza: JUNIOREK
Data: 16-10-2012 15:57:39 
NIC NOWEGO!!!
Takie rzeczy nie dzieją się tylko w boksie i nie tylko w sporcie!

POLSKA TO PO PROSTU W 90% KRAJ ZŁODZIEI I OSZUSTÓW!!!
 Autor komentarza: waswer
Data: 16-10-2012 16:32:42 
DLACZEGO W PZB MA BYĆ JAK NA WIEJSKIEJ...DOPÓKI NIE BĘDZIE PROFESJONALNYCH POLITYKÓW....MENAŻERÓW ...A JEDYNIE DZIAŁACZE Z ZASŁUG BĘDZIE TO CO MAMY...
 Autor komentarza: mrD
Data: 16-10-2012 16:50:16 
.....
 Autor komentarza: balut
Data: 16-10-2012 17:29:35 
dziwi mnie że Warszawa ,tj kluby i trenerzy okręgu z takim panem współpracują ,pan Wieszczyk ma marzenie chyba i wizje na prezesa PZB ,a cały okręg warszawski chyba także w to wierzy ,to juz piszę na żadnego prezesa nie ma szans ten pan ,a w 1 rundzie zmiatają go i Zbigniew Górski i Leszek Piotrowski ,także niech zejdzie ten pan na ziemię ,to pokazuje jakie błazny pracują w polskim boksie ,jedno jest pewne nowy prezes PZB będzie miał bardzo ciężkie początki bo oszołomy tego pokroju bedą szukali ,może coś sie znajdzie i będą się pchali bliżej koryta ,jest kilka afer które wyjdą na jaw za kadencji nowego prezesa Pzb bo za starego zostały zamiecione do szuflady przez wydział dyscypliny i przez pana SZ.,który tak dba o dobre imię PZB i prezesa że aż ze szczęścia mało co kadra Polski kobiet nie została naa Ukrainie 2 dni dłużej taki był wesoły że zapomniał gdzie ma bilety,jest więcej grzechów do opisania ;)druga sprawa pana ze śląska i mistrzostw świata w Turcji sprawa u prawnika PZB pismo do prezesa i do wydziału dyscypliny i nic bo sie panowie czegoś boją - -zostaje teraz prokuratura i tv to może coś się ruszy ,trzecia sprawa warmińsko mazurski okręg sprawa dla prokuratury zamieciona pod dywan ale papiery są tylko wydział dyscypliny zaniemógł ale chwilowo tylko bo i tak będzie się z tego tłumaczył,czwarta potwierdzanie zawodników nieistniejących dla kilku okręgów żeby kilka punktów sobie dopisać ;) i co warto było teraz prezes Pzb nie ma naet szans na 5 głosów ,bajzel w pzb spadnie na barki nowego prezesa ,jest nadzieja że kilka osób z poza układu nareszcie otworzy oczy dla pani Minister sportu ,bo jedyne wyjście zakręcić kranik panom dorobkiewiczom co slizgają się na wynikach młodych trenerów w tym kraju ,Huberta też klepią po plecach uśmiechają się a już czeka kilka osób zawistnych żeby mu sie noga poślizgnęła ,każdy chce do władz do kadry ale pomysłu wizji żadnej umiejętności zero , biuro także sobie nie radzi z pewnym sprawami nowy prezes moim zdaniam na Łuckiej powinien zostawić tylko pana Durjasza, reszcie podziękować niestety ,jeżeli nowy prezes nie wypieprzy conjamniej 8 osób od koryta z 3 okręgów ,to do olimpiady w Rio zawodnicy będą się przygotowywali w klubach bo kilka osób stanie na głowie i postara się żeby ministerstwo zabrało pieniądze dlA PZB bo z ponad 3 milonów na przygotowania kadr męskiej i żęskiej wiadomo ile poszło a reszta gdzie ?pani dyrektor kilka tysięcy zł a trenerzy kadry i trenerzy współpraacujący grosze ,sprawy dla ABW ,,,,bo panowie oficerofie na emeryturze już wymachiwanie kartą emeryta milicji czy policji już nie pomoże ,możecie sobie zasalutować ostatni raz na wyborach ,bo dni wasze są policzone dziadki was się bali bo mieliście na siebie papierki ja na czesia zgrupowanie ja na lolka konsultacje i tak sie wymienialiście przez te lata teczkami na siebie ,trzeba was wypie,,,,,bez żadnych sentymentów ,,tak jak to wy mówicie dla dobra boksu ,
 Autor komentarza: Darxoon1
Data: 16-10-2012 20:06:35 
szkoda słow.....


Kiedys ktos uczciwy zalozy swoją organizacje .. i wygrzebie Boks z ludzkiego gówna w którym jest teraz po szyje.
 Autor komentarza: starykibolboksu
Data: 17-10-2012 06:47:26 
a ten WIeszczyk to KIM z zawodu jest?
 Autor komentarza: romi130
Data: 17-10-2012 09:47:18 
Jak dla mnie to żenada i "Państwo w Państwie" ta historia nadaje się do programu TV.
 Autor komentarza: agis
Data: 17-10-2012 14:00:02 
Pan Leszek Dąbrowski autor artykułu "Pogorzelisko Boksu" co najmniej w połowie mija się z prawdą.
Byłem,widziałem i wiem, że nie wszystko to co opisuje rzeczywiście miało miejsce.
W Polsce dno osiąga nie tylko boks ale i wiele innych dyscyplin sportowych a sportowcy trenują w zagrzybionych piwnicach bez ogrzewania.
Część winy leży po stronie związków sportowych ale również duża część po stronie władz samorządowych i polityków oraz dziennikarzy
szukających tanich sensacji ale np. tym, że władze Bemowa odmawiają Klubowi Bokserskiemu "Legia" dofinansowania szkolenia dzieci i młodzieży to już nikt się tym nie interesuje, że boks jest dyskryminowany w konkursach ogłaszanych przez Biuro Sportu Warszawy to kogo to obchodzi.
Zagra się tylko pod publikę takim "artykułem" i spoko czekamy dalej na jakaś sensacyjkę w OZB lub PZB.
A może byście tak ruszyli dupy i pojechali do klubów sportowych i pogadali z trenerami, działaczami dziećmi i ich rodzicami.
"Władzami" różnej maści, które karzą sobie płacić za obiekty i sale, w których są prowadzone zajęcia.
Ani pan Wieszczyk ani pan Rybicki nic nie zrobili i nic nie zrobią bez pomocy i woli polityków.
Tak naprawdę to w tym kraju nikomu na sporcie nie zależy , te wszystkie działania to tylko zasłona dymna i pozory żeby wyborcy myśleli o politykach pozytywnie i kolejny raz poszli do wyborów.
 Autor komentarza: lesdab (Redaktor bokser.org)
Data: 17-10-2012 18:31:35 
agis: opisałem dokładnie jak było- jeśli są wątpliwości do do rzetelności mojej relacji to proszę o fakty- które tutaj w sumie i tak nic nie znaczą prócz samej sytuacji hamowania młodych fascynatów boksu którzy powinni mieć wsparcie w strukturach elementarnych jakimi są OZB.
Jeśli coś przeoczyłem lub ktoś z obecnych się nie zgadza czekam na kontakt: [email protected] lub telefonicznie (również do "endriu" który też niech się odezwie)
 
Aby móc komentować, musisz być zarejestrowanym i zalogowanym użytkownikiem serwisu.