WŁODARCZYK vs PALACIOS - CZY PORACHUNKI ZOSTANĄ DOKOŃCZONE?

Przedstawiamy Wam artykuł jednego z najsławniejszych naszych czytelników, będącego z nami od niemal samego początku Rafała "Rogala" Rogackiego, który postanowił podzielić się z nami i Wami swoimi spostrzeżeniami na temat dzisiejszego rewanżu Włodarczyk vs Palacios. Zapraszamy do lektury.

Lubię walki rewanżowe. Jest w nich coś elektryzującego, coś specjalnego co nie pozwala przejść wokół nich obojętnie. Kto z nas nie czekał w napięciu na drugą walkę Lewisa z Holyfieldem, Barrery z Moralesem, Gattiego z Wardem, czy naszych krajanów Gołoty i Adamka w starciach z Bowem i Briggsem?

Takie walki w całej historii boksu chyba najczęściej promowane są pod hasłem „niedokończone porachunki” i mam wrażenie, że w przypadku tego, co czeka nas w sobotę, jest to wyjątkowo trafne określenie.

Krzysztof Włodarczyk
(46-2-1, 33 KO) do tej pory do walk rewanżowych stawał dwukrotnie. W obu przypadkach to co pokazywał w pierwszym starciu było bardzo zbliżone do postawy w drugim pojedynku. W listopadzie 2006 roku „Diablo” wypadł przeciętnie w starciu o pas IBF z niepokonanym wówczas jeszcze Stevem Cunninghamem. Tak samo, albo i gorzej,  wyszło mu boksowanie z Amerykaninem rok później, w  maju. Tyle że tym razem sędziowie lepiej przyłożyli się do punktowania walki.

Pas przepadł, trzeba było szukać następnej szansy, a ta przyszła z Włoch niemal dokładnie 2 lata po porażce z „USS” Cunningamem. Włodarczyka z pierwszych trzech rund walki z włoskim weteranem, Giacobe Fragomenim, mógłbym oglądać zawsze i zapłaciłbym nawet 50 zł PPV za takie umiejętności, ducha walki i tak świetny boks. Niestety, z niewiadomych przyczyn po gongu na rundę czwartą ktoś wyciągnął Krzyśkowi przysłowiową „wtyczkę” i z Polaka zeszło powietrze, co miało okazać się zgubne w przekroju całej walki.

Niemniej jednak, ten kryzys Wlodarczyka wyrównał poziom zawodów, bo na początku walki nie łapiący łapczywie tlenu Diablo był od Włocha po prostu zdecydowanie lepszy. Ten zwrot akcji zowocował jedną z najbardziej dramatycznych walk, jakie widziałem w kategorii cruiser (inne to np. Góral vs. „USS” , czy Fragomeni vs. Erdei). Walka przybrała wymiar pojedynku „cios za cios”, obaj poszli na wybitkę, lecz na szczęście w końcu znany z diabelskiej siły Krzysiek poskładał Fragomeniego. Wszyscy pamiętamy jednak później to dziwaczne nie policzenie kolejnego knockdownu i ostateczny remis.

Zemsta nastąpiła rok później i tak jak lepszy „Diablo” był w pierwszej walce, tak i w rewanżu pokazał dobitnie, że to jemu należy się bardziej ten piękny, zielony pas WBC. Druga sprawa, że Fragomeni sprawiał wrażenie jakby przez ten rok oddzielajacy oba pojedynki postarzał się o więcej niż 12 miesięcy, czego przyczyny upatrywałbym w ilości zdrowia jaką zostawił w Niemczech w morderczej wojnie z Zsoltem Erdeiem.

Idąc tropem rozumowania, który nakreśliłem powyżej, sobotnią walkę „Diablo” powinien przegrać. Po zdobyciu mistrzostwa świata WBC Krzysiek obiecywał dziennikarzom i kibicom, że już nigdy więcej nie spartoli nic w ringu, ani poza nim. Swoje przyrzeczenie niestety złamał szybko. Była próba samobójcza, czy jakieś tam inne pogorszenie zdrowia, było wyważanie drzwi hotelowych, były też zapewnienia, że jak to Krzysiek ma w zwyczaju, nie będzie już polowania na jeden cios, tylko aktywny boks.

W pięknej hali Łuczniczka w Bydgoszczy, do której z dalekiego Portoryko przyleciał Francisco „The Wizard” Palacios (21-1, 13 KO), wszystkie pięściarskie demony, jakie trapiły Włodarczyka, zaatakowały w jednym momencie. Życie prywatne mistrza, nastawianie się na jedno uderzenie, pasywna postawa w ringu, wszystko skumulowało się na żenująco słabą postawę „Diablo” na bydgoskim ringu.

Ja walkę oglądałem na wielkim ekranie kinowym w jednym z warszawskich pubów, i na tym wielkim ekranie doskonale było widać wielką niemoc Włodarczyka. W bokserskim żargonie mówi się o takich sytuacjach, że zawodnik „przeszedł obok walki” i tak tam właśnie dosłownie było. „Diablo” chodził bez pomysłu po ringu, a na końcu gadał coś do mikrofonu bez ładu i składu. Pamiętam jak nasz największy ekspert, redaktor Janusz Pindera, powiedział potem w studio telewizyjnym, że pierwszy raz widział, żeby mistrz obronił tytuł nie zadając ciosów (to nie dosłowny cytat, ale sens wypowiedzi). Ja również byłem zaskoczony, jak w obronie tak prestiżowego trofeum można po prostu przechodzić walkę. Rozumiem, że „Diablo” bliżej jest do stylu Artura Abrahama niż do Floyda Mayweathera, jednak status mistrza zobowiązuje.

Czytałem i słyszałem opinie, że sam Palacios w tamtej walce nic nie pokazał. Nie zgadzam się. Zrobił dokładnie to co trzeba, żeby wygrać z innym pięściarzem. Zadał i trafił więcej ciosów. Przy tym wiedząc, że mierzy się z nie lada puncherem, walczył bezpiecznie dla siebie, z kontry, boksując „do tyłu”, co jest w tym sporcie jednym z większych wyznaczników kunsztu i umiejętności. Wiadomo, że wolelibyśmy brutalną bitkę w ringu, ale przecież nie możemy zmuszać pretendenta do bezmyślnego kopania się z koniem (ponoć tak silnie bije Włodarczyk).

Być może nie znam się na punktowaniu walk, nawet na pewno się nie znam, bo nie jestem sędzią, ale mam wrażenie że wynik pierwszej walki był niezgodny z wydarzeniami w ringu. Wielu dziennikarzy z Polski i ze świata, wielu ekspertów, pasjonatów boksu również podzielało tę opinię. Według mnie najlepszym werdyktem byłby...  no contest, bo parafrazując znane powiedzonko mieliśmy w tym przypadku mało boksu w boksie.

Tak czy inaczej, pas został przy „Diablo” i mamy rewanż. Upragniony chyba jedynie przez Palaciosa, bowiem nie wydaje mi się, aby sam Krzysiek palił się do tej walki (przecież nie mógł rozgryźć rywala za pierwszym razem), jego obóz, ani tym bardziej telewizja. Flaki z olejem to arcyciekawe zjawisko przy tym co oglądaliśmy w Łuczniczce. Czy tym razem będzie tak samo?

Niestety wszystko wskazuje na to, że tak. Znów słyszę obietnice Krzysztofa o nie polowaniu na jeden cios, kombinacjach, wywieraniu presji na rywalu. Nie wierzę mu, zbyt często już się naciąłem na takie zapowiedzi. Aby znów w to uwierzyć, muszę to zobaczyć, muszę znów zobaczyć Polaka z pierwszych trzech rund pierwszej walki z Fragomenim. Nie nastawiałbym się również na przyjęcie otwartej wojny przez „Czarodzieja”, nie na darmo ma taki przydomek, a nie np. „Niszczyciel”. Ten zawodnik będzie nadal tańczył, robił zwody, przepuszczał ciosy i szukał dobrych kontr.

Odnoszę wrażenie, że style Włodarczyka i Palaciosa nie sumują się w potencjalnie porywającą walkę. Obym się mylił. Na chwilę obecną, kiedy wyobrażam sobie w głowie sobotnią potyczkę słyszę „uszami wyobraźni” okrzyki z narożnika Włodarczyka „nie stój!”, „więcej ciosów!”, „idź za nim!”. Cieszę się jednak, że do reważnu dochodzi, Palacios bardzo na niego zasłużył, zaś Krzyśkowi potrzebny jest on do zmazania tej nieciekawej plamy z jego kariery.

Nie wiem czy taki sam apetyt na rewanż jak ekipa challengera mają sami kibice. Przecież pierwsze danie było ciężko strawne. Poczyniono jednak dobre zabiegi. Polak pojechał bić się do dalekiej Australii, gdzie mimo „tyłów” na kartach punktowych pięknie zmiażdżył w końcówce „Zieloną Maszynę” Danny'ego Greena (ależ emocjonująca końcówka!). Mogliśmy odpocząć od boksów Krzyśka (Palacios też w między czasie stoczył małą „przecierkę”), zmieniono miejsce rozgrywania walki. Może jednak kibice skuszą się i przyjdą do hali? To moje pobożne życzenie, gdyż cała karta gali zapowiada się mało porywającą, dlatego raczej możemy spodziewać się, że na trybunach będzie hulał wiatr.

Na początku powiedziałem, że walki rewanżowe dostarczają najwięcej emocji w boksie, że zawsze są takim daniem specjalnym w pięściarskim menu, i że zwykle promowane są pod hasłem niedokończonych porachunków. Hasło się w tym przypadku zgadza, choć tak naprawdę ciężko jednak mówić o kończeniu jakiejś sprawy, która tak naprawdę jeszcze się nie zaczęła, bo ciosów było jak na lekarstwo. Cała ta walka pachnie mi trochę jak odgrzewany kotlet, lub modne w tym sezonie „uzdrawiane surówki”. Krótko mówiąc, może nie być zbyt smacznie.

Prognozuję kolejne 12 nudnych rund ze sztywnym, schowanym za podwójną gardą Włodarczykiem i tańczącym w kółko Palaciosem. Nie pamiętam jaki będzie skład sędziowski, choć z tego co mi świta w głowie, ma w nim być pan Daniel Van de Wiele. Nie podejrzewam go o nic złego, dla mnie zawsze będzie tym legendarnym sędzią, który wyliczył Lewisa w Carnival City, lecz jako stały bywalec gal nad Wisłą nie wiem, czy nie polubił Polski za bardzo. Oby było obiektywnie.

Życzę nam wszystkim dwóch rzeczy. Po pierwsze aby moja prognoza była całkowicie nietrafiona i aby obaj, i mistrz i pretendent otworzyli się i dali z siebie wszystko w niezapomnianej ringowej wojnie. W końcu żeby Krzysiek strzelił jednym ze swoich niszczycielskich sierpów i obronił ten wspaniały tytuł, oraz wreszcie aby w przypadku werdyktu punktowego ten oddawał przebieg wydarzeń w ringu.

Polski boks potrzebuje autentyczności. Bo MMA ucieka mu straszliwie i wyprzedza go już o dwie długości. Ale to zupełnie inna historia.

Dodaj do:    Dodaj do Facebook.com Dodaj do Google+ Dodaj do Twitter.com Translate to English

KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 Autor komentarza: zeitgeist
Data: 22-09-2012 14:11:02 
nie oczekuje ringowej wojny ,ale mam nadzieje ze ta walka bedzie przyjemniejsza dla oka kibica niz poprzednia .Niech wygra lepszy po uczciwej walce i sprawiedliwym werdykcie
 Autor komentarza: milan1899
Data: 22-09-2012 14:25:45 
rogal
największy demon Diablo w pierwszej walce to był brak obozu kondycyjnego , niezrobiony po raz pierwszy od długiego czasu , jeżeli zawodnik walczy a gdzies z tyłu głowy chodzi ze może zabrknąc paliwa to nie moze to dobrze wyglądac i nie wyglądało
walka nie bedzię porywająca bo Palacios wbrew zapowiedziom i tak an wojnę nie pójdzie ale wierze ze Diablo z dobrą forma kilka razy go złapie i pokaże miejsce w szeregu
 Autor komentarza: slawekldz
Data: 22-09-2012 15:19:31 
milan1899,przepraszam ale czy z greenem tez byl brak obozu kondycyjnego?z innymi tez? wlodarczyk moim zdaniem jest przecietnym piesciarzem obdarzonym co prawda mocnym uderzeniem oraz szczelna garda ale mimo to uwazam iz to bardzo przecietny zawodnik,chcialbym sie mylic ale obawiam sie ze nie zlapie palaciosa ani razu a sama walka choc chcialbym sie mylic bedzie bardzo podobna do pierwszego(widowiska)pozdrawiam
 Autor komentarza: milan1899
Data: 22-09-2012 15:28:53 
z greenem była przeogromna presja po wszystkich wydarzeniach " pozarigowych " ,
masz racje Diablo to przedwszystkim cios plus szczelna garda , ale dopóki te cechy pozwolą mu wygrywać to bedzie w czołowce CW , moim zdaniem jeszcze pare ladnych lat w tej czołowce posiedzi i kilka fajnych walk da ,
 Autor komentarza: jkd
Data: 22-09-2012 15:53:54 
Najwiekszy problem Krzysztofa polega na tym, ze on sie po prostu nie lubi bic. To samo byla z Golota. Tacy piesciarze nigdy nie beda wielcy. Umiejetnosci odmowic mu nie mozna - jak ktos wczesniej zauwazyl, same podrecznikowe ciosy + bardzo mocne uderzenie. Mysle, ze to dzis wystarczy, ale co sie dziwic skoro po drugiej stronie stoi dosyc przecietny bokser.
 Autor komentarza: jkd
Data: 22-09-2012 15:54:17 
A gdzie analiza porownawcza? :D
 Autor komentarza: Fryto666
Data: 22-09-2012 16:08:43 
Jeśli MMA wyprzedza boks o dwie długości to czym były gale z 15 września w Las Vegas, z kompletem publiczności w obu halach w jednym mieście?
 Autor komentarza: Trochim
Data: 22-09-2012 16:52:10 
Autor komentarza: Fryto666
Data: 22-09-2012 16:08:43
Jeśli MMA wyprzedza boks o dwie długości to czym były gale z 15 września w Las Vegas, z kompletem publiczności w obu halach w jednym mieście?

chyba przeoczyles slowo "Polski" i piszesz o jakims Las Vegas a Rogalowi chodzilo o nasze podworko
 Autor komentarza: Fryto666
Data: 22-09-2012 17:00:21 
@Trochim
Faktycznie. Mój błąd. Z tym trzeba się zgodzić. Niestety MMA w Polsce jest bardziej popularne od boksu. Sam z resztą o tym wczoraj pisałem. Nie tyle MMA, co Pudzian i Khalidov, bo resztę to znają tylko nieliczni koneserzy.
 Autor komentarza: Kojotowski
Data: 22-09-2012 17:01:00 
Bardzo bym był zaskoczony, gdyby Diabeł wygrał ta walkę uczciwie. Typuje Czarodzieja TKO, ewentualnie na punkty.
 Autor komentarza: LegiaPany
Data: 22-09-2012 17:01:57 
DIABEL TKO 11 runda
 Autor komentarza: Lowcajeleniwrocek
Data: 22-09-2012 18:01:21 
ja będę na gali, pewnie niektórzy wykpiliby kupno biletów a ja dałbym wiele, żeby choć jedna w roku była w moim mieście. Druga gala na jakiej będę i mimo różnicy w walkach wieczoru to i tak wiele emocji z nią wiążę, he
Liczę, że do 10 rundy Diablo rozprawi się Palaciosem walcząc aktywnie:0 i utnie spekulacje, że wbija w boks, dodatkowo Łaszczyk (dla mnie należy do mojej ulubionej 3 bokserów do oglądania walk, treningów, obok Mastera i Proksy, to tej trójce dopinguję najbardziej)
lokalny patriotyzm przemawia także za Cendrowskim
jak się dowiadywałem o 19 40 pierwsze przedwalki amatorskie, potem pojedynek kickboxingu i potem ustalone walki
pozdrawiam wszystkich, życząc udanego wieczoru
czas przelać pierwsze bro:)
 Autor komentarza: MMAA
Data: 22-09-2012 21:07:52 
Palacios 115:113
 
Aby móc komentować, musisz być zarejestrowanym i zalogowanym użytkownikiem serwisu.