'GOŁOWKIN TO BESTIA. BIJE MOCNIEJ NIŻ WACH I POWIETKIN'

Redakcja, ringtv.com

2012-08-24

Siła ciosu Giennadija Gołowkina (23-0, 20 KO) znana jest od dawna, ale w ostatnim czasie obrosła prawdziwą legendą. Kazachski mistrz WBA w wadze średniej, który już za tydzień w nowojorskiej Veronie skrzyżuję rękawice z Grzegorzem Proksą (28-1, 21 KO), przygotowuje się do pojedynku sparując z większymi i cięższymi zawodnikami, bo tylko oni wytrzymują z nim w ringu więcej niż kilka minut. Są to między innymi walczący jeszcze niedawno w kategorii cruiser Ryan Coyne (20-0, 8 KO) oraz boksujący amatorsko w kategorii ciężkiej David Imoesiri. Obaj nie mogą się nadziwić mocy drzemiącej w pięściach 30-latka.

- Facet to bestia. Wszyscy się wykruszają. Nikt z wagi niższej niż półciężka nie chce z nim trenować. Sparowałem już z mocno bijącymi ciężkimi, w tym z Mariuszem Wachem i Mike’em Perezem, i żaden z nich nie uderzył mnie tak jak Gołowkin. Jego siła jest nie z tego swiata – mówi Coyne.

- Potrafi uderzyć, ciągle się przyzwyczajam do jego siły. To szaleństwo. Sparowałem z Aleksandrem Powietkinem i ani razu tak mocno mnie nie trafił – wtóruje mu Imoesiri.

Trener Gołowkina Abel Sanchez, który szkolił między innymi Terry’ego Norrisa, zapewnia, że Kazach to najlepszy zawodnik, z jakim kiedykolwiek pracował. I podkreśla, że sparingi z lżejszymi pięściarzami nie mają żadnego sensu.

- Gdy trenuje ze średnimi czy super średnimi, za bardzo wrzuca na luz. Ci faceci nie mogą go skrzywdzić. To dla niego tak łatwe, że nie zawraca sobie głowy obroną, zaczyna się wygłupiać – tłumaczy szkoleniowiec.

Menadżer czempiona Tom Loeffler docenia klasę Proksy, ale mówi, że oprócz siły jego podopiecznego kluczowe może być jego doświadczenie.

- Absolutnie nie lekceważymy Proksy. To nietypowo walczący mańkut, który sam dysponuje mocnym ciosem. Ale Gołowkin jest bardzo doświadczonym pięściarzem, wicemistrzem olimpijskim i dwukrotnym amatorskim mistrzem świata, i myślę, że może się dostosować do każdego stylu – mówi.

Typ na walkę? Coyne nie ma wątpliwości. - Nie mogę się doczekać tego pojedynku. Sądzę, że Gennadij zniszczy tego faceta – ocenia.