URODZINY ANDRZEJA GMITRUKA

Redakcja, Informacja własna

2012-07-14

Dzisiaj 61. urodziny obchodzi Andrzej Gmitruk, wielki entuzjasta boksu, trener-legenda, współtwórca sukcesów zawodowego mistrza świata w dwóch kategoriach wagowych - Tomasza Adamka, byłego zawodowego mistrza Europy Piotra Wilczewskiego, aspirujących do bokserskich tytułów - Mateusza Masternaka i Dariusza Sęka oraz wielu innych.

Niestety dzisiejsze Święto Pana Andrzeja zapewne przebiegnie w atmosferze smutku i zadumy z powodu śmierci Jego wieloletniego Przyjaciela i Mistrza, Jerzego Kuleja, o którym tak pięknie wypowiada się w mediach.

Dodajmy, że Andrzej Gmitruk w bokserskim biznesie tkwi od 36 lat, kiedy to 1976 r. rozpoczął pracę trenerską z kadrą juniorów PZB. Dwa lata później związał się z warszawską "Legią", z którą pięciokrotnie świętował tytuł drużynowego mistrza Polski. W 1983 roku dokonał nie lada wyczynu, wprowadzając aż 10 swoich podopiecznych do finałów indywidualnych mistrzostw Polski (4 z nich zdobyło złote krążki) oraz zdobył drużynowe mistrzostwo naszego kraju, nie przegrywając żadnego meczu, za co miesięcznik BOKS uznał go trenerem roku. W tym samym roku - mając zaledwie 32 lata - został najmłodszym w historii szkoleniowcem reprezentacji Polski. Uwieńczeniem jego pracy z kadrą były pamiętne Igrzyska Olimpijskie w Seulu (1988 r.), z których jego podopieczni (Jan Dydak, Henryk Petrich, Andrzej Gołota i Janusz Zarenkiewicz) przywieźli 4 brązowe medale.  

W latach 1989-1998 Andrzej Gmitruk przyczyniał się do rozwoju boksu amatorskiego w Norwegii, będąc trenerem kadry oraz konsultantem Norweskiego Komitetu Olimpijskiego ds. Sportów Letnich. W 1998 r. rozpoczął współpracę z promotorem Panosem Eliadesem, owocem czego było podpisanie kontraktu z 22-letnim brązowym medalistą mistrzostw Europy z Mińska, Tomaszem Adamkiem oraz z innym późniejszym zawodowym mistrzem świata, Sergiejem Dzinzirukiem.
 
Z okazji urodzin w imieniu Redakcji BOKSER.ORG i naszych Czytelników życzymy wiele zdrowia, siły i optymizmu, by sprostać kolejnym sportowym wyzwaniom.