BOXIANA V: PIĘKNE OBLICZE DERECKA

Niemal pół wieku po mojej śmierci, szóstego kwietnia 1895 roku Oscar Wilde został aresztowany i oskarżony o kontakty homoseksualne (w tamtych czasach karalne w Wielkiej Brytanii). Sąd skazał go na dwa lata ciężkich robót, karę odbywał w więzieniu w Reading pod Londynem. Była to kulminacja łańcucha wydarzeń, którego uruchomienie spowodował romans Wilde'a z Alfredem ''Bosiem'' Douglasem, synem dziewiątego markiza Queensberry Johna Douglasa. Markiz zapisał się w historii jako patron fundamentów nowoczesnego pięściarstwa i naczelny homofob swoich czasów. Dwudziesty pierwszy wiek z pewnością napawałby go obrzydzeniem. Jawni homoseksualiści zostają dziś premierami, ministrami, burmistrzami, wygłaszają kazania jako katoliccy księża i pastorowie, ba - coraz częściej toleruje ich wojsko, czyli instytucja teoretycznie buchająca testosteronem i skazana na tradycyjne pojmowanie męskości. Byliby wszędzie, gdyby nie sport, ze szczególnym uwzględnieniem gier zespołowych oraz dyscyplin walki. Jednym z najbardziej bezlitosnych dla gejów miejsc jest szatnia bokserska.

Homoseksualizm to w pięściarstwie absolutne tabu. Właściwie nie istnieje nawet jako temat dyskusji, jeśli go poruszysz w rozmowie z bokserem, to prędko zorientujesz się, że nie ma skuteczniejszej metody, by boksera spłoszyć. Pięściarstwo pozostaje poletkiem osobnym, na obyczajowe zmiany impregnowanym. Bastionem prymitywnego często maczyzmu, w którym najmniejsze objawy ''zniewieściałości'' wywołują kpiny i prowokują podejrzenia o niewłaściwą orientację seksualną. Paradoksalnie, w przełomowej dla pygmachii epoce starożytnej Grecji powszechnie akceptowana była miłość mężczyzn do chłopców - pederastia. Dyskutowano m.in. nad tym, czy jest ona wyższa nad miłość do kobiet, a przykład systemu wychowania szczególnie sprzyjającego związkom homoseksualnym nauczycieli z uczniami stanowi supermęski, spartański agoge. Starożytny stan rzeczy uległ jednak w kolejnych epokach radykalnym zmianom. Ostanie dwa stulecia znają w zasadzie tylko trzy dobrze udokumentowane przypadki pięściarzy-gejów. Białymi krukami są Panama Al Brown, Emile Griffith i Mark Leduc.

Pierwszy z wyżej wymienionych (zarazem pierwszy latynoski mistrz świata), jeden z najlepszych zawodników w historii wagi koguciej był przez dziewięć lat kochankiem swojego menadżera i mentora, Jeana Cocteau, który boks Browna uważał za ''czystą sztukę'', znajdując w nim inspirację dla własnych działań artystycznych. Podopieczny Francuza posiadał szerokie pozasportowe zainteresowania: ''kochał literaturę, muzykę i taniec'', płynnie mówił siedmioma językami. Nie sposób również odmówić mu wielkiej odwagi. Al wykonał coming-out w latach trzydziestych! Zafascynowany postacią boksera Eduardo Arroyo stworzył album biograficzny ''Panama Al Brown: 1902-1951''.

Podczas ważenia przed trzecim starciem Emile'a Griffitha z Bennym Paretem, Kubańczyk nazwał pochodzącego z Wysp Dziewiczych Amerykanina ''pedałem'' (maricon). Ich zakończona śmiercią Pareta walka (trzeci kwietnia 1962 roku) jest tematem dokumentu w reżyserii Rona Bergera i Dana Kloresa. Emile Griffith powiedział kiedyś: ''Wciąż myślę o tym, jak dziwna jest moja sytuacja. Zabijam mężczyznę i większość ludzi mi wybacza, lecz kiedy kocham mężczyznę popełniam w oczach większości niewybaczalny grzech, staję się diabłem. Nigdy nie zostałem skazany, mimo to spędziłem w więzieniu prawie całe życie.''

Kanadyjski bohater Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie, srebrny medalista w wadze lekkopółśredniej (w półfinale pokonał Leonarda Dorina, w finale uległ Hectorowi Vinentowi, karierę amatorską zakończył z bilansem 158-26, zawodową z 4-1) ujawnił swoją orientację seksualną w 1994 roku w dokumencie ''For the Love of the Game''. Mark był dzieckiem ulicy, któremu ''sweet science'' przyniosła ukojenie. Aktywnie działał w fundacji TPA (Toronto People with AIDS). Dziewiętnastego lipca 2009 roku dostał udaru cieplnego w saunie hotelowej. Zmarł trzy dni później.

Pięściarstwo jest bardzo intymnym sportem. W trakcie przygotowań do walki dwaj mężczyźni bez ustanku myślą o sobie nawzajem i doprowadzają swoje ciała do perfekcji. Wielu bokserów oddaje się w ringu swoistemu sadomasochizmowi, by po akcie obustronnej agresji utonąć w objęciach przeciwnika. Niezależnie od środowiskowej anatemy egzystuje więc dobry materiał do zakazanej interpretacji, tymczasem uwagę odbiorców zgarnia ćwierknięcie Floyda Mayweathera, który ''popiera stanowisko prezydenta Obamy i małżeństwa gejów''. ''Money'' kontruje w ten sposób świętego Manny'ego... Dużo więcej znaczą dla mnie inteligentne i pełne empatii słowa Derecka Chisory. W zapomnianym wywiadzie dla ''Guardiana'' Del Boy stwierdził, że ''nie ma niczego złego w byciu gejem lub lesbijką. Jeżeli mój kuzyn byłby gejem, wspierałbym go. Większość klientów mojego gymu stanowią geje. To wspaniali ludzie. Czas położyć kres ignorancji. Świat się zmienia. Homofobia może przynieść tylko cierpienie. Biseksualizm trwa od zarania dziejów. Wszyscy krwawimy tak samo i wszyscy skończymy sześć stóp pod ziemią. Wspieram gejów dwadzieścia cztery godziny na dobę.'' Przy okazji Chisora wspomniał o tym, co spotkało go w Finlandii przed walką z Robertem Heleniusem. ''Wśród publiczności panowała rasistowska atmosfera. Wraz z moimi żydowskimi przyjaciółmi byliśmy obrzydliwie obrażani, ale zaboksowałem świetnie i wygrałem walkę, dlatego mogłem pogodzić się z rabunkiem i wyzwiskami''. Wywiad z Chisorą został przeprowadzony tuż przed jego wylotem do Monachium, gdzie zmierzył się z Witalijem Kliczką. W programie ''Face Off on Box Nation'' komentator John Rawling przypomniał Ukraińcowi o wybrykach Brytyjczyka. ''Jestem bardzo konserwatywny. Całuję tylko kobiety'', rzekł wtedy Witalij. ''Nie martw się bracie, ja działam na dwie strony'', odpowiedział zaskoczonemu mistrzowi Dereck.

*Zsamplowano sześć zdań artykułu Rafała Steca.

Dodaj do:    Dodaj do Facebook.com Dodaj do Google+ Dodaj do Twitter.com Translate to English

Biłuński zadebiutował na łamach Bokser.org w czerwcu 2011 roku. W ciągu dwóch lat stworzył cztery autorskie cykle: "Artyści ringu", "Boxiana", "Styl robi walkę" i "KSB". Prezentował charakterystyczny styl, który często polaryzował opinie czytelników. Obecnie Biłuński tworzy reportaże dla wydawnictwa Ebr.

KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 Autor komentarza: AdamekFightPL
Data: 07-07-2012 16:23:38 
Morał z tego taki, że bokser też może być gejem? :)
 Autor komentarza: omus79
Data: 07-07-2012 16:44:58 
homoentuzjaści...nie mam pytań
 Autor komentarza: zniszcze
Data: 07-07-2012 16:50:53 
straciłem szacunek do Darka :/
 Autor komentarza: DapidranPacquiao
Data: 07-07-2012 16:54:45 
Więcej Chisorze nie kibicuje, geje są chorzy umysłowo.
 Autor komentarza: DapidranPacquiao
Data: 07-07-2012 16:55:36 
Warto było wrzucać ten tekst żeby zniechęcić do boksu ...

Dereck idź się całuj z swoim trenerem .
 Autor komentarza: MatMaister90
Data: 07-07-2012 17:28:15 
Chuj z pedałami.
Dzielcie trochę przez pół takie arty :)
 Autor komentarza: AdamekFightPL
Data: 07-07-2012 17:29:23 
Wyluzujcie, Chisora to nie gej, on tylko ich... popiera?
 Autor komentarza: StonkaKartoflana
Data: 07-07-2012 17:35:07 
Oj redaktor Jakub znowu leci na sensacji, "Gołota bije Alego", teraz Chłopaki kotłują się w szatni"....chociaż "Bradley koszmarem dla Pacquiao" się sprawdziło...no może nie do końca bo powinno być "Bradley z pomocą trzech sędziów pokona Mannego.
 Autor komentarza: MatMaister90
Data: 07-07-2012 17:39:36 
Ja wam powiem tak : Nie lubię gejów, nie popieram tego. Może i jestem homofobem i słoma z butów mi wystaje, bo w końcu w dzisiejszych czasach poprawność polityczna nakazuje być takim otwartym i tolerancyjnym i iść z duchem czasu i postępu. Mam swoje przekonania, zasady i pewną wiedzę na ten temat. Bycie mężczyzną zobowiązuje ! Nawet jeśli jest się gejem.
Bo być mężczyzną orientacji homoseksualnej, a być ciotą, to zasadnicza różnica. Facet musi pozostać facetem, nawet jak jest gejem !
 Autor komentarza: SweetPea
Data: 07-07-2012 17:41:01 
Pedał czy nie dał dobrą walkę z Vitem
 Autor komentarza: Karule
Data: 07-07-2012 17:42:48 
OMG! Jeszcze wczoraj Dereck był Bogiem dla polskich kibiców, a dzisiaj jest już szmatą. Co za zacofany kraj.
 Autor komentarza: milosz762
Data: 07-07-2012 17:43:25 
czyżby Chisora był Biseksualista jest to możliwe?jesli by sie to okazało to stracił by umnie resztki szacunku!

ciekawie czy bedzie chciał pocałować! heya
geje i lesbijki niech sobie żyją! byle nie manifestowali tego!i nie chcieli adoptować dzieci!
uważam hmookseksualizm za chorobe patoligoczną choś wielu artystów słynnych ludzi ( np leonardo da vinci arystoteles )!!!
 Autor komentarza: milosz762
Data: 07-07-2012 17:50:41 
dodajcie mój komenatarz!
 Autor komentarza: DapidranPacquiao
Data: 07-07-2012 17:56:27 
homoseksualizm to choroba nabyta i po kiego grzyba takie teksty znowu na tej stronie????

to jest strona dla homo czy jak...
 Autor komentarza: murmur
Data: 07-07-2012 18:02:55 
"Chuligani?-Nie,pedały jakieś..."
 Autor komentarza: anonimUT
Data: 07-07-2012 18:10:42 
Ja pierdole chyba najobrzydliwszy artykuł jaki kiedykolwiek pojawił się na tej stronie... Teraz już bez wątpliwości wiem komu będe kibicować w przyszłym tygodniu.
 Autor komentarza: liscthc
Data: 07-07-2012 18:11:58 
milosz762
Myślę podobnie,adopcja to już zgroza,dziecko mające dwóch tatusiów...toż to skrzywiona psycha,dzieci są okrutne.W szkole,na podwórku,nie miałby wesoło taki dzieciaczek.

http://www.youtube.com/watch?v=m3pqEA5AXTE
 Autor komentarza: josh
Data: 07-07-2012 19:11:13 
Teraz cioty robią się świętymi krowami . Nie wiem czemu ludzie , którzy są chorzy zaczynaja byc wspierani w tym i popierani , zamiast leczeni.

Jeżeli sie nic nie zmieni , to za jakis czas bycie hetero bedzie juz "niemodne" . Zniewieściali chłopcy juz co raz bardziej mnie wjurwiają , mowiac szczerze . Nie wiem czemu sie tak dzieje . Swiat zmierza w zła strone . Ludziom sie juz w dupie przewraca
 Autor komentarza: AdamekFightPL
Data: 07-07-2012 19:44:03 
@milosz762

W sumie Haye to niezłe ciacho, być może Chisora rzuci się na niego z ustami, haha :)
 Autor komentarza: WARIATKRK
Data: 07-07-2012 19:51:25 
Wspieram gejów dwadzieścia cztery godziny na dobę - za ten tekst życzę Chisorze okrutnie ciężkiego nokautu z złamaną szczęką i kichawą żeby bardzo długo czuł ból po ciosach Davida.
 Autor komentarza: WARIATKRK
Data: 07-07-2012 19:54:06 
Karule tylko on bo to chłop z strony konkurenci która jest propagandą Wysyla wypowiedział się tak jakby sam był gejem z reszty chłopaków jestem dumny jeszcze Polska nie zginęła !!!
 Autor komentarza: JWD
Data: 07-07-2012 20:00:52 
Na początek Katechizm Katolicki;Są cztery grzechy przeciwko Bogu i bliżniemu wołające o pomstę do Nieba;1.Rozmyślne zabójstwo.2Grzech sodomski.3.Uciemiężanie ubogich oraz wdów i sierot.4.Zatrzymywanie lub zaniżanie umówionej zapłaty pracownikom.Te grzechy mają w sobie nadzwyczajną i jawną niegodziwość i ściągają gniew i zemstę Bożą na tych , którzy je popełniają!Panie Biluński nie pozostaje mi nic innego ,jak nazwać Pana rozmyślnym i cynicznym gorszycielem, świadomie deprawującym i starającym się przedstawić zło i najgorszą ohydę w korzystnym świetle!Czytając te rzewne śpiewki na cześć pedalizmu spostrzegam u Pana postępującą chorobę duszy,a zwie się ona deprawacją!Może na otrzezwienie ,czego Panu życzę przytoczę słowa Naszego Pana Jezusa Chrystusa;Biada gorszycielom.Biada tym .którzy dopuszczają się zgorszeń,lepiej byłoby dla tego człowieka ,gdyby mu kamień młyński uczepiono do szyji i utopiono go w morzu niż miałby być powodem zgorszenia dla jednego z tych małych co we Mnie wierzą.Jeszcze ma Pan czas, żeby zmienić kurs...
 Autor komentarza: isov
Data: 07-07-2012 21:16:16 
Do tej pory Chisora był moim ulubionym aktualnie boksującym pięściarzem. A bokser.org ulubioną stroną o tym sporcie.
Jak szybko wszystko się zmieniło po jednym artykule.
 Autor komentarza: isov
Data: 07-07-2012 21:18:14 
ps. Jeśli wygram rękawice Buffera oddajcie je na sprzedaż a dochód przeznaczcie na lecznice dla pedałów.
 Autor komentarza: PWncwjssprf
Data: 07-07-2012 21:25:52 
Łał ale super artykuł choć zawierał dużo słów które nie znam :D
Dobra robota, oby więcej takich opowieści panie Jakubie :)
Nie rozumiem waszego stanowiska! Jeśli gejów jest więcej to więcej zostaje dla was dziewczyn! :D Ja jestem egoistą może być dużo gejów, może wtedy znalazł bym sobie dziewczyne..
 Autor komentarza: fanBOKSU90
Data: 07-07-2012 22:11:19 
PWncwjssprf hahahha zajebiści eszczere wyznanie chociaż troche sie pogrążąsz mówiąc że gdyby było więcej gejów w konu byś sobi ekogoś znalazł... Oczywiśćie odbieram to za żart al echolera UDANY!!
 Autor komentarza: Artur1969
Data: 07-07-2012 22:13:22 
PWncwjssprf

to aż taka łazja z ciebie, że musisz szukać dziewczyny na zasadzie "konkurencji praktycznie żadnej?"

Współczuję
 Autor komentarza: PWncwjssprf
Data: 07-07-2012 23:40:38 
mniej napinki, bo przychodzi czas gdy budzimy sie z reka w nocniku tyle powiem w temacie :)
nie zadna ze mnie łajza artur
 Autor komentarza: Matitbg91
Data: 08-07-2012 01:19:33 
niesmak ...
 Autor komentarza: Demon009
Data: 08-07-2012 11:30:19 
Nagle po jednym artykule chcecie zrobic z Chisory geja. Ludzie ogarnijcie sie robia z waszego mózgu wode.Nagle przed walka pisza o tym. Chodzi o to zeby ośmieszyć Chisore. Ja wierze w niego ch*j z Heyem i jego palcem u stopy. Tylko Chisora
 Autor komentarza: MocnoReki
Data: 08-07-2012 17:38:50 
ludzie nie dajcie się ponieść, autor tego tekstu to ten sam co prowadził "wspaniałe" wywody pt: ARTYŚCI RINGU
 Autor komentarza: hunterp
Data: 13-07-2012 03:45:54 
Chisora nie jest gejem, a nawet gdyby był to nie wiem dlaczego macie z tym jakiś problem.
 Autor komentarza: gepard25
Data: 04-10-2012 16:21:14 
dobry tekst, inna, nowa jakość na portalach tego typu. Niestety wciąż publikowanie tego typu tekstów na tych portalach jest jak rzucanie pereł przed wieprze.
 Autor komentarza: gepard25
Data: 04-10-2012 16:22:26 
nie mam na myśli nawet konkretnie tego tekstu, ale cały pomysł na tzw. Boxiana. Świetna seria.
 
Aby móc komentować, musisz być zarejestrowanym i zalogowanym użytkownikiem serwisu.